Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (13)


Recommended Posts

Denis 1,4 ani- papica de azi:

 

dimi la trezire- 250 ml lapte

9:00- o jumatate de mar cu biscuite

12:00- un castronel cu ciorba de brocolli, ardei gras, pastarnac, telina, praz si patrunjel cu rasol de vita+ desert un iaurt NESTLE cu banane 100 gr

15:30- 200 ml laptic si nani

Pe la 18:00 a venit bunicu-sau cu un happy meal (pt mine [:D]) si a papat si el vreo 4 cartofi de acolo [:-@] ca i-a vazut in trecere...

19:30- legume cu curcan 200 gr

21:15- 210 ml laptic si acum e pe adormite [nani]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am si eu o intrebare pentru mamicile cu copilasi de 1 an si un pic (denissa, bubu, liliana etc..): mie mi-a zis doc sa ii dau Maiei doar 2 biberoane de lapte (cu cereale) pe zi dimineata si seara. Vad ca voi toate le dati un bibe si la pranz: e la indicatia doctorului sau doar asa adorm pruncii sau..? Maia 1,2 ani: Lactana 3 + Millupa Cereale Bio dimineata si seara "Miejii" de la doua felii de painica cu urda si jumatate de banana la ora 10 Pilaf cu salau la gratar, ciorbita de vacuta si mar copt la 13.30 Biscuiti cu branza si iaurt si mar copt (facute pasta) la ora 17.00
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

moonchild- eu ii dau laptele la ora 15:00 cand se culca pt ca nu tare mai vrea sa pape dupa amiaza...

Am incercat sa i-l scot in ideea ca va manca ceva fructe la ora 17:00, dar nu a vrut, asa ca ii dau laptele la culcare ca oricum il bea cu tare mare drag si apoi la 19:30 ii dau cina (pe care o "radiaza" de obicei).

Ma gandeam ca din cauza laptelui nu mananca dupa- amiaza...dar si cu lapte si fara tot nu tare vrea sa pape dupa-masa (dupa somn) numai f rar si si atunci tare putin. Asa ca..macar am siguranta ca este satul. Oricum laptele este bun pt ei, ca dupa ce mai cresc..nu stiu cat vor mai papa...

Mie pediatra mi-a spus ca niciodata nu este prea mult lapte atata timp cat nu este in defavoarea mancarii solide.

 

Dar numai de vreo luna jumate papa acest bibe la somnul de dupa amiaza..pana atunci avea si el doar doua- unul dimi si unul seara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stef doar asa adoarme, cu bibe de lapte...mai sunt dati cand e adormit rau si adoarme si fara. Eu nu-i fac griji ca ar fi prea mult. El nu a baut niciodata laprele cu cereale, ci simplu, nu suporta ceva gros in bibe. In plus, manana bine si foarte variat [:)] Si daca copilul vrea lapte la pranz tu nu-i dai ca asa a zis medicul?? Asa, papica de ieri: Vlad, 5,1 ani: - dimineata, ou fiert, senvis cu sunca si ceai cu lamaie - la pranz, ciorba de pui, cartofi natur cu copanel, o praji facuta la gradi, ceva pandispan... - acasa, o budinca milli si o cioco mica kinder - la amiaza, 2 [url="http://www.bucataras.ro/retete/4576/painici-cu-dulceata-de-visine.html"]painici cu dulceata de visine[/url] si o cana de ceai bio cu miere - seara, piure si [url="http://www.bucataras.ro/retete/1959/crochete-de-peste-cu-legume.html"]crochete de peste[/url], inca o painica cu dulceata - canuta cu lapte la culcare Stef, 1,10 ani: - 240 ml lapte milupa 1+ - mic dejun, un kiwi si o banana mica, mixate cu 2 biscuiti si o lingura de cereale bio milupa - la pranz, ciorba de pui a la grec cu paine - 200 ml laptic la nani - la amiaza, un cremosso cu piersici - seara, piure cu 2 crochete de peste - 200 ml laptic la culcare Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denissa si bubu multumesc pentru raspunsuri. denissa acelasi lucru s-a intamplat si cu maia, de vreo 2 luni cere si al treilea biberon cu lapte, ce-i drept in mijlocul noptii, nu la amiaza si nu stiam ce se intampla...acum ca mi-ai spus ca ati patit si voi la fel ma gandesc ca e o etapa doar. bubu in mod normal merg intai pe mana copilului si apoi pe a doctorului in ceea ce priveste ce si cat mananca, dar maia a avut de curand un gen de indigestie (varsa tot ce inghitea, mancare sau lichid) si dupa asta doctorul mi-a re-trasat o schema de alimentatie(care cuprindea si precizarea asta, cu 2 bibe pe zi).. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, imi pare rau pt. burtica mica...asa e, dupa o chestie din asta trebuie cu prudenta, mai ales la inceput, sa introduci lapticul...dar cand o sa treaca mai mult timp si o sa fie ok, daca vrea, normal ca-i poti da. Si eu intrebam pediatra depre alimentatie, la ce varsta se dau anumite alimente si apoi m-am adaptat la gusturile copilului [:)]

 

Asa...si papica de azi:

Vlad, 5,1 ani:

- dimineata, lapte cu cereale nesquick si senvis cu pastrama de pui

- la pranz, ciorba de legume cu fidea si pui la cuptor cu piure- la gradi

- acasa, o banana si o budinca milli

- la amiaza, cascaval pane hohland, cu painica, apoi o cioco kinder

- seara, budinca cu branza si spaghete, la cuptor

- laptic la nani

 

Stef,1, 10 ani:

- 240 ml laptic la trezire

- mic dejun, miezul de la o felie de paine cu musli(la masina de paine) cu salata de avocado si branza de vaci, apoi sucul de la o portocala

- la pranz, ciorbita de legume cu fidea

- 180 ml lapte la nani

- la amiaza, un cremosso cu straciatella si jumatate de banana

- seara, budinca cu paste si branza

- 240 ml laptic la culcare

 

 

Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008)

si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

 

Bubu mic

Bubu mare

Bucatarasid="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papica noastra de ieri:

- Vlad (6 ani jumate)

dimineata lapte cu cereale

la amiaza ciorba radauteana si la desert suc de fructe si o ciocolatica

gustare dupa amiaza un iaurt Milli cu gem de fructe

cina paste cu sos de rosii si pui la cuptor

- Alessia (1 an si 4 luni)

7.30 - 200 ml lapte

12 - o portie de ciorbica cu panica facuta in casa (o parte i-am pus-o in ciorba si o parte o papa ea singura de obicei, ca ii place)

15 - 170 ml lapte si nani

19 - piure de mar cu ananas si iaurt + 1 masura de cereale (a papat putin, cam 100 g, ca nici ea nu prea mai mananca fructele dupa amiaza in ultima vreme)

21 - a stat cu noi la masa si a papat singurica cateva lingurite de paste cu sos de rosii (va imaginati ca mai mult a ajuns pe jos si pe hainele ei decat in gura, dar... na, trebuie sa invete si ei [:)])

22.30 - 200 ml lapte cu cereale

 

Moonchild, apropo de intrebarea ta... si noi o perioada am avut 2 mese de lapte, una dimineata si una seara, dar in ultima luna a mancat mai rau decat de obicei pitica mea (care si asa nu e tare mancacioasa). In plus, cat a mancat mai bine nu cerea lapte dimineata devreme, asta insemnand ca bea biberonul cu lapte la 9 dim. cand se trezea, manca la pranz pe la 13-13.30 si apoi la 14 nani, si nu mai avea nevoie de lapte. De vreo luna insa, din cauza ca nu mai mananca asa bine ca inainte seara (cel putin eu asa cred), se trezeste pe la 7-7.30, bea laptele, si mai doarme pana la 9. Normal, la 12 i-i fomita, papa pranzul si la 14 cand trebuie sa se culce parca ar mai vrea ceva, asa ca ii dau lapticul. Apoi, am patit si noi ca Denissa cu baietelul ei... Alessia face figuri la masa de dupa amiaza, la fructe, indiferent daca bea sau nu lapte inainte de somn, mi s-a intamplat sa nu manance absolut nimic de la 14 la 21.... asa ca am zis macar lapte sa-i dau daca altceva nu vrea.

 

Pupici la pitici si pofta mare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papa de ieri - Denis 1,4 ani-

 

dimi la trezire- laptic 250 ml

9:00- un iaurt NESTLE 100 gr cu piersici

12:00- supa (crema) de brocolli, ardei gras, telina, pastarnac, patrunjel (toate zdrobite cu furculita) cu rasol de vita si muuulta verdeata- doua polonice+ desert inca un iaurt NESTLE 100gr[:-@]

Apoi la 13 am iesit la plimbare cu tricicleta si a mancat o jumate de punga de pufuleti [:-@] pe care a primit-o de la matusa lui cu care ne-am intalnit pe traseu [:)]

Somn la 15:00 fara laptic

16:00- un mar cu un biscuite si doua bucatele de capsunica

19:30- brocolli (la steamer) cu sos si cu un ou fiert ras

20:45 (era rupt de somn)- 220 ml laptic si nani instant[nani] dupa ultima picatura

 

P.S. Ieri l-am cantarit de curiozitate si am descoperit ca are fix 10 kg [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bubu merci de urari..asa o luam incetuc incetuc..

 

Liliana si noi am patit la fel..am trecut de la 2 mese de lapte la 3..iar ieri am descoperit de ce: la masa de 18 i-am dat Maiei crema de branzica cu iaurt, biscuiti, mar copt si banana si a papat tot pana la fix ultima lingurita pe care a refuzat-o..In mod normal aici ne-am fi oprit cu masa pentru ca interpretam refuzul ca pe "nu mai pot"..dar aseara am zis ia sa incerc si altceva..si a mai mancat gargarita 3 "mieji" de panica si pui fiert..si nu a mai cerut al 3-lea bibe cu laptic..Nu stiu daca se aplica si in alte cazuri dar am zis sa impartasesc experienta.

 

Maia 1,2 ani:

 

Dimineata: 2 felii de paine, una cu urda si rosie si una cu unt si gem (am gasit in sfarsit gem fara conservanti, ieri la expo)

 

Pranz: mancare de dovlecei cu smantana (ingrosata cu carto dulci in loc de orez) si carnita de vita + sufleu de carto cu urda+mar copt(desert)

 

Seara: supa de vita cu galuste si legumele ce au fiert in supa.

 

 

+2 bibe Lactana 3 + cereale dimineata si la seara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matei 6,5 ani

Ieri:

- lapte cu cereale;

- o banana;

- spaghete cu sosul Oanei http://www.bucataras.ro/retete/491/paste-pentru-bebelusi-de-la-9-luni.html la care am adaugat masline si cascaval deasupra; [flo]

- doua mere si o cioco Kinder;

- bulz cu branza de burduf(adevarata) si smantana, putin carnacior de casa;

- o cana cu lapte;

 

mamica lui Mateut 11.09.2003

 

www.prorally.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...