Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (13)


Recommended Posts

Copiii mei (Vlad 6 ani si Ali 1,4 ani) au mancat azi asa:

dimineata:

- Vlad paine cu unt si pate si lapte cu cereale

- Ali 180 ml lapte cu cereale (cu proteste, dar a mancat pana la urma)

la pranz:

- Vlad o farfurie de ciorbita de legume si o ciocolatica Kinder, iar un pic mai tarziu un baton de cereale Fitness

- Alessia cam 150 g piure de legume cu carnita de pui si 130 ml lapte inainte de nani, adica peste vreo 2 ore

gustare: Alessia a papat cam 100 g de mar cu branzica si 1 biscuite

cina (restul familiei am avut gustare, ca am luat cina mai devreme decat de obicei)

- Vlad peste cu legume la cuptor, pregatit dupa reteta Silviei, plus mai tarziu o felie de cheescake cu ciocolata, ca am fost in vizita

- Alessia a mai rontait cate ceva in vizita, apoi, pe la 21.45 a baut 140 ml lapte cu cereale si acasa, inainte de culcare, la 22.45, inca 90 ml de lapte.

Nici azi nu s-a omorat cu mancatu fie-mea, dar fata de ieri am facut progrese

 

[pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

bubu05- multumesc de raspuns! [pup]

 

blackgirl0- nu pot sa spun ca papa rau puiul tau ci doar dezorganizat ca sa zic asa...

micul dejun mi se pare foarte OK si ca si cantitate cat si consistenta...fructe, biscuiti, branzica [pk]

Eu as incerca sa las mai mult timp intre mic dejun si pranz, cam 4 ore timp in care nu-i mai dai laptic, la gustare (17:00-18:00) i-as da ceva mai usor si cina pe la 19:30-20:00 si inainte de culcare laptic...asta-i parerea mea.. [pup]

Lapticul am inteles ca nu-i place...

 

Denis a papat ieri asa:

dimi la trezire- 6:00- 230 ml laptic

9:30- iaurt 100 gr (cu putina branzica)

12:30- peste cu legume (cam 200 gr) si ciorbita de dovlecel si alte legume cu smantanica (cam un polonic jumate)

17:00- o banana

19:30- dovlecel cu ardei, carnita de vita, usturoi si marar

21:00- 150 ml lapte si [nani]

 

 

Liliana, Ali a ta se confrunta inca cu maseluta buclucasa? [pup] sa-i iasa repede si sa pape bine din nou!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce au papat baietii azi:

Vlad, 5 ani:

- dimineata, un castron plin cu lapte si gold flakes, apoi o felie de paine prajita - o felie mare, patrata, la MP, cu pateu de pui si pe la 12 un cremosso cu capsuni

- pranz, ciorbita cu 2 galusti mari, apoi somon la gratar si cativa cartofi prajiti cu ketchup, desert, o manuta de smochine in ciocolata

- la amiaza, un desert milli cu crema caramel

- seara, 2 croissante, unul uns cu gem de caise si unul cu finetti si o cana mare cu laptic

 

Stef, 1.9 ani:

- dimineata, bibe cu lapte

- pe la 10, o feliuta mica de paine prajita cu almette, apoi jumatate de banana cu un biscuite, pe la 12, un cremosso cu capsuni

- la pranz, ciorbita cu 2 galusti

- la amiaza, o mana de cereale gold flakes

- seara, un castron plin cu piure din cartof, ardei gras si broccoli si somon la gratar

- bibe cu lapte la culcare

 

 

 

Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008)

si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

 

Bubu mic

Bubu mare

Bucatarasid="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii mei au papat ieri asa: Vlad (6 ani si jumate) dimineata - lapte cu cereale amiaza - friptura de vita la cuptor si taitei de casa. La desert o ciocolatica mica si 2 fursecuri pe la 6 dupa amiaa - o felie cu unt si miere seara - iar lapte cu cereale Alessia (1 an si 3 luni) dimineata - 180 ml lapte cu cereale pranz - un borcanel de orez cu vita si inainte de somn 130 ml de lapte gustare - piure de mar si para, f putin, cred ca nici 100 g, si un biscuite seara a refuzat mancarea si a baut 160 ml de lapte cu cereale inainte de culcare Denissa, da, noi ne luptam cu inca o maseluta si vreau sa zic ca Alessia nu a mai mancat asa de rau de cateva luni bune. Aseara cel putin l-am trimis pe sot sa-i dea laptele, ca pe mine m-au busit lacrimile de nervi cand am vazut ca de la 15 pana la 21.30 nu mancase decat un pic de fructe si la ora aia nu vroia nimic decat lapte! Si nici macar lapte nu a baut asa mult! O saptamana frumoasa si copii mancaciosi va doresc! Liliana, mamica norocoasa de baiat si fata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ieri am papat asa (Denis 1 an si 4 luni):

 

dimi la trezire (6:00)- 200 ml lapte

9:00- un iaurt NESTLE cu caise 100 gr si un piscotel

12:00- un borcanel orez cu vita (Liliana, copiii nostri s-au inteles[:D]) si un desert HUMANA gris cu biscuiti

15:30 (atunci am mancat noi, familia, de pranz si l-am pus cu noi la masa)- o farfurie mare de supa de pui cu taietei (cam doua trei polonice) si cus cus cu ceva sos (l-a facut mama ca eram acolo la ea), sincer nu ma asteptam sa manance ceva ca nu era ora lui de masa, dar..ne-a facut surpriza[pk]

19:30- cereale cu lapte cam 150-170 gr

20:30 inainte de nani 200 ml lapte

 

Liliana, las-o ca o sa pape dupa ce-i trec durerile de dinti, saracuta de ea. Bine ca mananca laptele macar...[pup]

Si al meu mai facea din astea cand era fitzos, ii dadeam pranzul pe la 12:00 si inainte de nani lapte si pana pe la 20:30-21:00 nu vroia nimic sa pape...o sa treaca!

 

P.S. Noi am ajuns la 9,8 kg! Ieri l-am cantarit, ca nu-l mai cantarisem demult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,4 ani am papat ieri asa: dimineata la trezire 6:30- 200 ml lapte 9:00- un iaurt NESTLE cu banane 12:30- ciorbita de legume cu cus cus si carne de pui(doua polonice) + o jumatate de banana cu doua lingurite branza de vaca si 2 biscuiti- in mod normal nu-i dau fructe dupa mancare, dar..ar mai fii mancata ceva si...n-am avut felul II[bang] ca nu m-am gandit ca o sa mai poata dupa ciorba aia care era fff groasa, mai mult solid decat lichid... 15:00- 200 ml lapte si nani 17:00- un Danonino mic [:-@] ca a fost cineva in vizita si i-a adus... 19:30- spanac cu sos alb, ou si branza de vaca [pofta]250gr- i-a placut ffff mult la strumf 20:45- 200 ml lapte si nani [nani]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete bb_yasmi

ciorbica ardeleneasca din cartofi si afumatura

orez si chiftele din peste si salata asortata

 

__________________________________________________

happy mom & id="Book Antiqua">[buburuza] ladybird Iasmina Alissaid="size3">id="Book Antiqua"> 2+ [buburuza]

________________________________________

astept vara...caldura...concediu...piscina...soare..eheeeeee

[autoroz][pool][beach][shopi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maia 1 an si o luna: Dimineata: Paine cu unt si ou fiert Mar copt cu banana, branzica si biscuite (facute pireu) Pranz: Budinca de dovlecei Carnitza (rasol alb) de vita fiarta Restul de mar copt cu banana si etc..(de dimineata) Seara: Ciuperci la gratar si brocoli fiert Painica Biscuite si un pic de banana Dimineata si seara cate 230 ml Lactana 2.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, 5,1 ani:

- dimineata, fidea cu lapte

- pranz, ciorba taraneasca de vacuta, friptura de vita cu salata de varza (erau cu cartofi natur, dar lui nu-i plac...), o magura desert- astea la gradi

- acasa mere in aluat caramel, presarate cu miere si nuca macinata [pofta]

- la amiaza, gauffre caramel cu sos caramel si nuca

- un croissant cu dulceata de visine si o cana cu lapte, nu a vrut altceva [alcool]

 

Stef, 1,9 ani:

- dimineata, bibe cu lapte

- pe la 11, o felie de telemea de vaca, un mar ras cu 2 biscuitisi cateva bobite nesquick

- la pranz, un castron mare cu supa de gasca, putin ficat de gasca si 2 galusti mari

- la amiaza, cereale cheerios, le-a rontait din castronel

- seara, un iaurt cremosso

- laptic la nani

 

Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008)

si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

 

Bubu mic

Bubu mare

Bucatarasid="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1 an si 4 luni a papat ieri asa: dimineata la trezire- 230 ml lapte APTAMIL Junior 9:00- un iaurt NESTLE cu banane si vreo 10-15 pufuleti[:-@] 12:15- ciorbica de legume (telina, morcovi, pastarnac, patrunjel- zdrobite cu furculita) cus cus si piept de pui+ o lingurita smantana (doua polonice jumate) cu putina painica si o jumatate de covrig ca desert [:D] 13:30 inainte de nani- 200 ml lapte 16:30- o banana mica 19:30- spanac cu sos alb, ou si branzica de vaca 21:00- 180 ml lapte si [nani] Am o intrebare la voi: oare as putea sa-i dau la pranz (asa cateodata) fructe cu branzica dupa ce-i dau ciorbita? Oare nu o sa-l deranjeze la stomacel? Ca el ar manca, dar nu stiu..mi-e ptuin teama sa nu-l stric la stomacel. Ca la gustarea de dupa masa nu mananca fructe cu branza ca nu le vrea..numai simple le vrea atunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...