Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (13)


Recommended Posts

Denissa, ai mei mananca des dupa ciorba, la pranz, cate un fruct...sau le mai fac eu clatite, papanasi...diverse...daca nu, baga ceva kinder, macar 2 guri [:D] Papa de azi: Vlad, 5,1 ani: - dimineata, senvis cu cascaval, ou fiert si ceai cu lamaie - pranz, supa-crema cu crutoane, un mar- astea la gradi - felul II au avut varza calita cu pui, dar el nu a mancat... - acasa, vreo 6 rondele de ananas din compot, apoi 2 cubulete de cioco kandia cu fragute - la amiaza, un cremosso cu capsuni - seara, snitele, chiftelute- facute la cuptor, din carne de curcan cu cativa cartofi prajiti - lapte cu paste-alfabet Stef, 1,9 ani: - dimineata, bibe la trezire, 280 ml, apoi o felie de telemea mai nesarata- ii place mult goala [:)] - la 11, un borcanel hipp cu piersici, amestecat cu o cutiuta de branza de vaci si 1 lingura de cereale - pranz, supa de gasca cu 2 galusti, apoi 2 guri de ananas de la Vlas si putina cioco, tot de la el [:D] - 180 ml lapte la nani - la amiaza, un cremosso cu capsuni - seara, lapte cu paste alfabet, poate putin snitel sau o chifteluta, daca vrea - bibe la culcare Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bubu, asa ma gandeam si eu azi..sa-i fac din cand in cand ceva dulce dupa...[:D] un desert gen: orez fiert in lapte si fructe, galusti cu lapte (am mai facut si ii place[pofta]) sau daca nu apuc din astea..ceva fruct cu branzica (ca tare rar papa branza...nu-i tare place din pacate)

 

Noi azi am papat asa:

dimi la trezire: 230 ml lapte

9:00- un iaurt NESTLE cu capsuni+ pufuleti [:-@] (i-au mai ramas de ieri si nu i-a uitat)

12:30- ciorba de legume cu cus cus si carne de pui+ felul II curcan cu mazare verde (pireu)

15:00 inainte de nani- 180 ml lapte

16:30- o portocala si o capsuna maaaareee [:D]- e prima data cand papa capsuni si n-am indraznit mai mult sa-i dau

19:30- cereale cu lapte cam 200 gr (mai papam inca MILUPA- VISE PLACUTE pt copii de la 8 luni[:D])

21:00- 200 ml lapte si acum face [nani]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Eu nu am mai scris zilele astea, ca nu prea am ce sa scriu [bang]. Adica, fie-mea cred ca s-a molipsit de la Ilana lu Adelamaria, pt. ca nu mai mananca mai nimic. In fine, hai sa va spun. Ieri a mancat asa:

07.50 - 190 ml lapte cu cereale (bibe, ca numai asa

12.00 - cam 180 g piure de legume cu carnita de pui (facusem alaltaieri si a mai ramas, ca mancase f putin din el) si vreo cateva bucatele mici de carne separat. Asta a fost singura masa de mancare normala de ieri.

13.00 - 130 ml lapte si nani

17.00 - cam jumate dintr-un mar ras, rontait niste Cheerios

18 - o jumate de portocala

la 9 seara, cand am mancat noi, i-am propus si ei niste spanac, dar a refuzat.

22 - aprox. 190 ml lapte cu cereale

 

Asa, si ieri a fost o zi mai buna fata de altele. Azi in schimb nu stam prea bine. Pana la amiaza la nani a mancat 3 ture de lapte (80, 170 si 130 ml, din care 170 cu cereale) si un picut de supa de pui cu taitei (cam 100 g sa zic). I-am luat si de la farmacie un siropel care se cheama appetite junior, doar doar i s-o mai face si ei foame, dar deocamdata nu vad niciun efect.

Aseara am vorbit la telefon cu mama mea, vroiam sa o intreb daca si eu eram la fel de "mancacioasa" cand eram mica, pt. ca stiu ca ea mereu a zis ca si eu am mancat rau. Asadar, o intreb "tu cum ma suportai, ca eu sunt plina de nervi cand o vad ca nu manca nimica". Noo, si ce sa va spun, ca m-a linistit maica-mea definitiv, mi-a zis "pai, eu ma obisnuisem, pt. tine asa era normal si te lasam in pace. La gradinita erai copilul cel mai iubit de educatoare si copilul caare manca cel mai rau dintre toti". Se linistea cu gandul ca nu voi avea probleme cu greutatea cand voi fi adult. La partea asta, a avut dreptate, dar parca tot mi-as dori sa manance copilul ceva. Si doar a mancat pana nu demult. Ce sa ma fac?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana..relaxeaza-te (daca poti). Este doar o pasa, o etapa, isi va reveni. Si noi am trecut prin etape mai proaste si de fiecare data a fost ceva cauza (dintii[:D]). Va recupera ulterior, nu te stresa.

Si....nu mi se pare dezastruos sincer cum mananca.

Al meu in perioade proaste nu manca NIMIC in afara de lapte (uneori nici ala [bang]) si mai "indesam" cate o lingurita doua de mancare in el..saracutul...apoi imi parea rau ca insistam [q] cand el chiar avea o problema, nu erau fitze...

 

Noi azi am papat asa:

dimi la 7:00- 230 ml lapte

8:30 (a cerut el mai repede)- iaurt 100 gr cu putina branzica

12:30- supa de rosii cu orez si cateva zarzavaturi (nu prea i-a placut) si felul II carne de curcan cu mazare verde+ o jumatate de banana

15:00- 180 ml lapte si nani

17:00- 3/4 dintr-un borcanel cu fructe- nici astea se pare ca nu-i tare plac, dar aveam prin casa primite de la cineva (din ala mic de 130 gr[:D]) si o capsuna mare

19:30- brocoli cu sos alb si ficat de pasare

21:00 - 200 ml lapte si nani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papica de azi si la noi:

Vlad, 5,1 ani:

- dimineata, lapte cu cereale nesquick

- pranz, ciorba de perisoare si escalop de vitel cu orez, un mar, o magura- toate la gradi

- la amiaza, o portocala si un senvis cald cu cascaval si muschi file

- seara, paste alfabet cu lapte

- inca o cana cu lapte la culcare

 

Stef, 1,9 ani:

- dimineata, bibe cu lapte

- la 11, un castronel cu orez cu lapte si o chifteluta, apoi o cana cu suc din mar, portocala si kiwi

- la pranz, supa cu 2 galusti

- bibe la somn

- la amiaza, o mandarina, un iaurt cremosso cu capsuni, 2 chiftelute

- seara, paste alfabet cu lapte

- bibe la culcare

 

 

 

 

Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008)

si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

 

Bubu mic

Bubu mare

Bucatarasid="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ppaica de ieri Denis 1,4 ani: dimi la trezire: 230 ml lapte 9:00- un iaurt NESTLE capsuni cu un piscotel 12:00- o farfurie de cus cus cu sos din: ceapa, usturoi, carne de vita, morcov si dovlecel cu o bucatica de unt si ulei masline si desert doua capsune mari 13:30- 200 ml lapte si nani 16:00- a mancat cu tati la masa [:D] sunculita, branzica, painica, masline si ousor fiert si apoi o portocala Am iesit la cumparaturi pe la 17:30 si in supermarket a primit (era degustare la iaurt) doua paharase pe care le-a radiat in doi timpi si trei miscari [pofta] 19:30- brocolli cu ficat de pasare (gatite la abur) si sos alb cu fulgi de orez- un castronel de vreo 200 gr 21:00- 200 ml lapte si nani[nani]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna forumisti,

 

 

imi pare rau ca dau buzna asa dar, va rog din suflet, semnati petitia noastra.

 

Haideti sa dam si noi o mana de ajutor bebelusilor care merita o "sansa la viata, sansa la noi amintiri "

 

Sunt mamica unui baietel care a fost salvat de medicii de acolo. Sa dam sansa si altora sa ni se alature, in povesti cu finaluri fericite.

 

Va multumesc [flo]

 

pozele lui Labuta

 

Darius s-a nascut a doua oara

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,4 ani: dimi la trezire 6:30- 230 ml lapte APTAMIL Junior si somn la loc pana la 9:15 9:30- un iaurt NESTLE 100 gr cu un piscotel 12:30- cus cus cu sos si carnita de vita+ o jumatate de banana 13:30- 180 ml lapte si [nani] 16:30- o portocala si o jumatate de banana- bucatele pe care le-a papat singur din castronel 19:30- gris cu lapte- nu stiu cat exact...cam 200-250 gr 21:00- 200 ml lapte si nani instant [nani] Liliana, ce mai face micuta Ali? Si-a revenit cu papica. Un [pup] de la noi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cezar 4 ani si 9 luni o cana cu lapte cu nequik si 2 senvisuri cu unt si sunca de pui o portocala supa de pui cu taitei de casa 4 sarmalute in foi de vita cu smantana 2 prajitureel de casa(tavalite) 2 felii de paine cu zacusca _____________________________________________________________________ Adriana mamica de Cezarica Georgian [bonjovi](23 aprilie 2005) si [fetita]Anastasia Ioana (7 iulie 2009) "Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,4 ani Papica de ieri dimi la trezire 230 ml lapte 9:00- un iaurt NESTE 100 gr cu capsuni+ un piscotel 12:00- supica de pui cu 2 morcovi, o bucatica de telina, taietei si putina carne de gaina+ felul II jumatate de borcan NESTLE curcan cu legume si apoi un pic de paine cu smantana ca a vazut-o pe masa si nu ne-a dat pace pana nu i-am dat si lui[:-@] 15:00- 180 ml laptic si nani 17:00- o portocala bucatele a mancat-o singurel din castronel si catvea guri de banana 19:30- la cina am incercat sa-i dau cereale (din alea de bebelusi MILUPA VISE PLACUTE) cu lapte dar le-a refuzat categoric si de ciuda n-a mai vrut nimic desi ii era foame [bang][bang] La 20:45 inainte de nani i-am facut 250 ml lapte pe care l-a radiat instant si la 2 noaptea s-a trezit [bang] de foame si pana nu i-am dat laptic (170 ml) nu s-a culcat la loc...of of Deci, de acum, cred ca spunem ADIO la cerealele de bebe...ce sa fac daca nu mai vrea sa le pape. O sa incercam altceva la cina care sa le inlocuiasca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...