Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (13)


Recommended Posts

Dragos, 1 an si-o saptamana

 

8.00 - lapte 150 ml

9.00 - 200 g mic dejun (branza, 4 biscuiti rasi, un mar ras)

12.00 - lapte 60 ml

13.30 pranz (piept de pui cu legume, cam 180 g + 100 g iaurt cremos)

 

Preconizez inca o masa din pieptul de pui ramas cu iaurt (cam 100 gr) spre ora 17.00.

 

19.00 cina (150 gr iaurt cremos cu 5 lg cereale). Pe asta o mananca pe nerasuflate.

21.00 150 ml lapte

 

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Copiii mei au papat ieri asa:

 

Vlad (6 ani si jumate)

dimineata - paine cu unt si pate, apoi cereale cu lapte

amiaza - spaghetti cu branza si 2 parjoale moldovenesti, la desert o bucatica de cheesecake cu ciocolata

gustare - fructe: struguri si portocala

seara - lapte cu cereale

 

Alessia (1 an si 4 luni)

9.30 - 180 ml lapte cu cerele (se trezise la 8.30, dar nu a vrut sa manance mai devreme)

13.30 - a mancat cu chiu cu vai jumate de borcanel de legume, in care am pus si galbenus de ou (nu ii era foame inca, dar trebuia sa doarma deja....) + 120 ml lapte

18.15 - cam 170 g fructe cu un pic de branza

21.15 - 200 ml lapte cu cereale

si pt ca s-a culcat abia aproape de 23, s-a trezit la 6.20 si a mai baut 100 ml de lapte

 

Dupa cum vezi, Denissa, situatia cu mancarea e cam la fel la noi. Alessiei pur si simplu nu i-i foame. Mananca ceva mai bine daca o las mai mult nemancata, sa zicem 5 ore in loc de 4, dar atunci ne stricam programul de somn. Azi de ex. a baut lapte dimineata pe la 9.15 (200 ml cu o singura masura de cereale, ca sa pape mai bine la amiaza), si pranzul i l-am dat abia la 14.15... era flamanda, asa ca a papat mai binisor, cam 170-180 g zic eu, apoi a baut si 60 ml de lapte inainte de nani. Dar, in loc sa se culce la 13.30-14, asa cum e programul ei in mod normal, s-a culcat aproape de orele 15.00 (deci va dormi doar 2 ore in loc de 3) si pt. ca a mancat abia la 14 fructele probabil le va papa abia pe la 19, apoi iar lapte inainte de culcare. Astfel, avem doar 4 mese pe zi. Joi cred ca o sa ma duc cu ea la dr noastra homeopata, sa vad ce zice si poate ii fac si niste analize, macar copro, sa nu aiba cumva viermisori, cam am impresia de vreo 2 zile ca o doare burtica.. Sper totusi sa nu fie nimic...

Apropo de cereale de bebe, ca zici ca Denis nu mai vrea... in perioada in care Alessia nu accepta deloc cereale de bebe eu i-am dat fulgi de cereale, din astia de oameni mari, de ex. fulgi de ovaz sau se mai gasesc si amestecuri de mai multe cereale (eu ii fierbeam in apa si apoi adaugam lapte praf si la 9 luni ii puneam in blender, dar recent cand am mancat noi odata a gustat si ea si i-au placut asa cum erau).

 

Liliana, mamica norocoasa de baiat si fata

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, draga, sa sti ca si Denis a avut o perioada de cateva luni cand avea exact 4 mese, niccum nu puteam face 5. I se facea foame doar din 5 in 5 ore. Si a mancat bine...mai rar, dar bine! Si a crescut bine, nu am avut probleme..asa a fost ritmul lui atunci. Apoi..dintr-o data am vazut ca cere papa mai des si am trecut la programul nostru actual. Eu zic sa nu te stresezi ca aveti doar 4 mese. Este foarte normal. Eu din pacate nu prea reusesc sa-i fac la Denis masa de fructe. Nu le accepta blendurite, nici cu branza, numai ca atare si nu tot timpul. Azi de exemplu nu a vrut deloc fructe [bang] si i-am stors o portocala, i-am pus sucul in canuta si asa a baut, dar nu tot nici ala...[bang] Noi azi am papat asa (Denis 1,4 ani): dimi la trezire lapte 9:00- un iaurt 100 gr NESTLE cu caise - am incercat sa-i dau fructe dimineata dar nu vrea...asa ca iaurtul este gustarea asta de dimineata pana o sa avem un mic dejun ca lumea si noi.. [:D] 12:00- supa de pui cu taietei si legume si putina carnita- cam doua polonice+ felul II o jumatate de borcan cu un ou 14:30- 180 ml lapte si nani 17:00- o canuta de suc de portocale 19:30- dovlecel cu ardei+sos alb cu fulgi de orez si pulpa de pui- cam 200 gr 21:00- 200 ml lapte si nani Deci..masa de fructe..unde sa i-o mai bag? S-a obisnuit si cu laptele la somnul de dupa masa si fara el nu se mai culca mai nou... Daca nu ar bea lapte atunci, as putea la 16:30- 17:00 sa-i dau o masa de frcute, dar...sa vedem ce zice mofturici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu- SUPER retetele tale!!! Mi-am bagat si eu nasul si am gatit din retetele tale. Foarte gustoase..

 

As vrea sa te intreb la cat papa piciul tau dimineata biberonul cu laptic? Ca vad ca papa foarte bine micul dejun format din fructe in mare parte (papa f bine in general dupa cum vad[:D]) Ca eu nu reusesc nicicum sa-i fac mic dejun normal ca sa zic asa.. doar un iaurt sau un fruct maxim. El bea laptele la 6:00-6:30 uneori la 7:00 si la 9:30-10:00 nu papa decat foarte putin, dar el cere papa, nu il oblig eu sa pape...

De exemplu azi la 6:30 s-a trezit la laptic, a baut 230 ml, s-a culcat la loc pana la 8:45 si la 9:30 urla prin casa "papa, papa" si i-am desfacut o portocala si a mancat foarte bine jumate din ea, apoi cu greu a mancat si cealalta jumatate...deci cred ca nu poate mai mult..ce sa zic...Sau un iaurt de 100 gr maxim mananaca dimineata dupa lapte.

Vad ca multi pitici papa destul de bine dimineata, numai al meu e asa "manechin" la micul dejun? In rest, e OK, mananca aproape tot ce-i dau.

Sper ca n-am "depasit" subiectul cu intrebarea mea...Merci oricum in avampremiera! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dennissa, multumesc [:)]

Stefu bea laptele la 8 dimineata, s etrezeste chitit, vine in camera mea, se urca langa mine si incepe "apte,apte". Si nu-i tace gura pana nu ma scol si ii fac [:D] Apoi pe la 10, sau 10 jum papa micul dejun.

Am avut noroc de copii mancaciosi, rar daca nu mancau cum trebuie, mai ales cand sunt bolnaviori, in rest, papa mult si bine, sunt linistita in privinta asta.

 

Ieri au mancat asa:

Vlad, 5,1 ani:

- dimineata, un castronel de lapte cu cereale, apoi doua felii de paine prajita cu pateu de pui si felii de castravete

- pe la 12 jumatate de mar

- la pranz- la 14- un castronel cu ciorba de pui cu fidea cu o aripioara, paine, kinder pinguin

- la amiaza, 4 chiftelute cu paine si mustar, apoi niste jeleuri

- seara, piure cu un snitel de pui si gogosar acru

- o cana cu lapte la nani

 

Stef, 1,9 ani:

- bibe cu lapte la trezire, 240ml

- pe la 10, doua mere rase cu 2 biscuiti- pana sa-i pregatesc merele a manancat o felie de cascaval si 2 feliute de castravete

- la pranz, ciorba de pui cu o aripioara si paine, apoi cateva gurite din pinguinul lui Vlad [:D]

- la culcare, 180 ml lapte

- la amiaza, un iaurt si doua jeleuri de la Vlad

- seara, piure cu snitel

- lapte la nani, 240 ml

 

Papa de azi:

Vlad:

- dimineata, un castronel cu lapte si cini-minis, apoi o felie de paine prajita cu un ou fiert taiat felii

- la pranz, ciorba de pui cu o aripioara si paine, apoi o felie de paine prajita cu pateu si ardei gras rosu, o banana, cativa biscuiti [alcool]

- la amiaza, 4 papanasi fierti tavaliti prin pesmet si zahar

- seara, ciulama de pui cu mamaliguta

- o cana cu lapte Zuzu la culcare

 

Stef:

- bibe cu lapte, 240ml

- un ou fiert cu o lingura de branzica perlute, paine- amestecat in castronel, apoi o banana pasata cu 2 biscuiti

- pranzul l-a sarit, inclusiv laptele, a adormit bustean dupa 2 ore de joaca in zapada [8D]

- la amiaza, la 4 s-a trezit, ciorbita cu aripioara de pui, un castron plin si cu painica, iar pe la 6 a papat doi papanasi

- seara, ciulama de pui cu mamaliga

- bibe la culcare

 

 

 

Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008)

si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

 

Bubu mic

Bubu mare

Bucatarasid="limegreen">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Bubu, chiar ai noroc de copii nemofturici [:)] Sa-ti traiasca si sa o tina tot asa!

Denis al meu daca ar manca 240 ml lapte la 8 dimi, la 10 daca as incerca sa-i dau mic dejun ca al vostru cred ca ar crede ca am innebunit [:D] El e mai "manechin" si se mentine... Dar oricum sunt multumita de el ca a fost un "nepapapcios" muuulta vreme, dar acum suntem OK.

 

Papa de azi si la noi- Denis 1,4 ani

dimi la 6:00- 240 ml lapte

9:00- o portocala

12:45 (a adormit la 10:40 in loc de 9:30 ca de obicei..noi suntem tot cu doua somnuri ca bebelusii [:D] unu dimi si unu dupa masa)- spanac si cartof cu sos alb si pangasius cu usturoi[pofta] tare i-a placut, cred ca a manacat cam 250 gr daca nu mai bine.. si apoi cateva guri de MILI branzica cu fructe

15:00- 200 ml lapte si nani nr. 2

17:00- un iaurt Danonino mic [:-@]

19:30- dovlecel cu carnita de pui si fulgi de orez si o lg smantanica, tot asa cam 200 gr

21:00- 200 ml lapte si [nani]

 

P.S. Bubu, am facut azi ciorba de pui a la grec dupa reteta ta..[pofta][pofta][pofta] deosebita. Maine ii dau si la pui din ea ca noi ne-am lins pe degete. [pup][flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denissa, dar copilul tau mananca suuuper ok! [olala] Eu, mai nou, am scandal cu Dragos (1 an si 10 zile) cand este de baut laptele! [q][q] Plange, fuge de mine cand ma vede, ii mai dau cu seringa cand il vad in toane bune si la joaca. I-am scos apa/ceaiul de peste zi, cand il vad ca-i sete pac cu laptele! Mai nou nici canita cu cioc nu-i place! pana acum: 8.00 - lapte (100 ml) 9.00 - mic dejun 220 gr (4 biscuiti rasi, un mar ras, branza facuta in casa din lapte cu lamaie) + 75 gr iaurt cremos 11.00 - la culcare 50 ml lapte 13.00 - pranz (piept de pui, morcovii si patrunjel alb, totul pasat) I-am pregatit cam 300 gr, dar din experienta mea de pana acum va manca cam 1/2 sau 2/3, restul ii dau completare la cina pe langa iaurt (200-300 gr, cu cereale si 1-2 lg pline cu piureul de la pranz) Edit, ca sa spun ca eu am un adevarat stress cu greutatea lui Dragos: la nastere 3100 gr, la 1 an 8 kg fix! [q][q][q]. Are vitamine, dar... apa de ploaie! Face cam 2-3 scaune bune pe zi (oare sa fie vreo problema?) Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun venit noilor mamici[flo]

 

 

multumesc celor 2 fete pt sfaturile legate de constipatie[flo]Din pacate eu am pb asta cu A de la nastere: el a inceput sa faca caca singur abia la 5 luni ....Iar acum ne lovim de aceasta pb o data la cateva saptamani/luni depinde...Sapt asta am incercat 5-6 trucuri...asta e...

 

Andrei 2 ani si 3 luni a papat ieri:

 

la 10-10.30 o felie de paine cu unt si ardei ; un iaurt cu miez de nuca si para

14.30 ciorbica de dovlecel cu un ciocanel de pui

la 18.30 o clementina si 1 pruna

la 20 budinca de conopida si o feliuta de paine

 

Azi:

 

la 10.30 un iaurt cu para si 2 smochine si cu cativa fulgi ovaz; o felie de paine cu unt si miere

la 14.30 mancaric a de fasole verde cu piept de pui

la 18.30 o portocala

piure de cartofi cu spanac si smantana

 

Am observat mai multe mamici ca dau copiilor canre si la pranz si seara....:cam cata carne pe zi papa??? lui andrei ii dau doar un ciocanel pe zi (care fiind de la magazin...e maricel fata de cel de tara[bang])

 

PS

sapt trecuta iar i s-a spus sotului ca pestele din Carrefour e cam vechi...ceruse somon de data asta[bang]

 

POZE

 

 

[il] COMOARA NOASTRA ANDREI!!! [9cer]NE LUMINEZI SUFLETUL SI NE INDULCESTI VIATA !

14 Noiembrie 2007

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dennissa, ma bucur mult ca v-a placut! si chiar, sa stii ca mananca mult si puiul tau! Eu le dau carne si la pranz si seara, de fapt seara e felul II, la pranz au doar ciorba. Nu mananca multa carne, cam 1 lingura plina, cu varf, de carne taiata marunt la o portie...nu mi se pare multa. Azi au papat asa: Vlad, 5,1 ani: - dimineata, un castronel cu lapte si cini-minis, apoi o felie de paine prajita cu pateu de pui si ardei gras rosu, 4 papanasi ramasi de ieri - la pranz, [url="http://www.bucataras.ro/retete/4061/supa-crema-cu-pui-fidea-si-crutoane.html#com22998"]supa crema cu pui, fidea si crutoane[/url], un castronel plin - la amiaza a vrut iar lapte cu cereale, cheerios, un castronel, un iaurt cu straciatella - seara, paste fundite cu sos si [url="http://www.bucataras.ro/retete/3944/pastrama-duet.html"]pastrama duet[/url], o felie de paine mare- facut ala MP, cu unt si miere - o canuta cu lapte la nani Stef, 1,9 ani: - dimineata pe la 10, bibe cu lapte, 240 ml- s-a trezit mai tarziu [:D], apoi cateva felii de castravete si o manuta de cheerios - la pranz, supa crema cu crutoane - 210 ml lapte la nani - la amiaza, un danonino cu branzica - seara, fundite cu sos si pastrama, sucul de la 2 portocale - bibe la culcare Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, oare e ok sa le dam salata de vinete la copii mai micuti(2,5 ani)? stiu ca vinetele unt greu digerabile, si mai ales in combinatia cu ceapa si ulei...? voi le dati? as incerca sa-i dau azi , sa vad daca ii place. Kevin are iar o perioada cand e suparat pe mancare, ii fac de toate, papa mai nimic, nici nu mai scriu ca ma apuca plansul, la propriu... nici shake-uri nu mai vrea, si am aici fructe la discretie, nici mancare gatita, nimic, doar lapte si eventual cereale ar manca[bang] il duc la nutritionist[:I] Nikole, mami lui [url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel/Kevin Alexander[/url](4.08.2007) si fericita [gravi]33+cu...Albastrica/Luana "To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...