Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (210)


Recommended Posts

Andreea, eu zic ca o sa treaca.

Patrick si Kevin vor face echipa pe cinste sunt si baieti amandoi si apropiati ca varsta.

Stai sa vezi ce frumos se vor juca cand va fi si Kevin mai mare.

 

Anca cu Victor se joaca f. mult in weekend amandoi, acum de exemplu, au deschis o gradinita, Victor e bucatarul si directorul, iar Anca e educatoarea[:D]

 

Si eu mereu ii spun lui Victor ca il inteleg, ca si eu sunt sora mai mare, si cateodata ne enerveaza astia mici rau, ca imi venea sa o bat pe sora-mea, dar nu o faceam[:D].

Si imi spune si el cu ce l-a suparat sora-sa.

 

Sa vezi cum zic[:D] cand sunt suparati unul pe altul:"Esti numai fratele meu, nu mai esti prietenul meu".

 

Cristina,

mama lui Victor si a Ancai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui cge
1

Anca cu Victor se joaca f. mult in weekend amandoi, acum de exemplu, au deschis o gradinita, Victor e bucatarul si directorul, iar Anca e educatoarea[:D].


align="right" id="quote2">

Aveti locuri???? :) Pupam educatoarea si bucatarul!

Ioana, n-am apucat sa ma exprim ca sint tot cu Aceea in brate, daca am deschis laptop e calare pe mine, FELICITARI pentru biblioteca! Daca copiii tai o duc mai departe acolo ajung si cartile mele, dar le mai tin putin, ca mare placere-mi face sa le am, chiar daca am tot mai putin timp sa le citesc!

S.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Sous la direction de Michel Brousseau, le Chœur philharmonique du Nouveau Monde, les Chanteurs de Ste-Thérèse, le Chœur Tremblant, le Chœur classique d’Ottawa donnent le célèbre Carmina Burana de Carl Orff, le samedi 19 mars à 20h, à la Cathédrale Saint-Jérôme et le dimanche 20 mars à 19 h 30, à Église St-Jean-Baptiste de Montréal.

 

La célèbre cantate profane sera interprétée dans la version pour 2 pianos, percussions, chœurs et solistes, réalisée en 1956 par le compositeur Wilhelm Killmayer, disciple de Carl Orff. Les solistes : la soprano Maria Knapik, le ténor Antoine Bélanger et le baryton Marc Boucher. Aux pianos : Danielle Maisonneuve et Lorraine Gariepy.

 

Le samedi 19 mars 2011 à 20 h

Cathédrale Saint-Jérôme

355 rue Saint-Georges, Saint-Jérôme

 

Le dimanche 20 mars 2011 à 19 h 30

Église St-Jean-Baptiste de Montréal

309 rue Rachel Est, coin Henri-Julien (metro Mont-Royal)

 

Bilete: 20 - 30 - 40$ (telefon: 514 790-1245).id="size4">id="Arial">

 

Eu am fost acolo, la cea din Montreal, la Requiem-ul lui Mozart si se aude foarte bine, impresionant de bine as putea spune.

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">

 

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)id="size1">
id="right">id="Times New Roman">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor dragi [flo]

Ehhhh - gelozia intre frati... poveste bine cunoscuta mie... Eu sunt sora mai mica... Am un frate, cu 10 luni si jumatate mai mare decat mine... Eu am fost un "accident" [:D] Dar ca si constitutie am fost ca "tancul sovietic" (robusta, mancacioasa - biberon - ca saraca mama, n-a avut "titi", cand am trecut la mancarea solida - fluturau ai mei bucatica de sunca in fata nasului meu - ma repezeam asupra ei si o inhatam, o inghesiuma bine in gura - impingand de zor in gura cu toata manuta nu care-cumva sa pierd vreo faramita, faceam ochii ca de broasca si-i dadeam drumul pe gat...). Ca si temperament - sa zicem ca locomotivele din Vestul Salbatic - no-stopable! (eu l-am "condus" intotdeauna pe fratele meu... la facut prostii..., si-l mai si bumbaceam pe de-asupra... Cand eram micuti - mama ii spunea ca daca eu dau sa riposteze si el... iar el se uita luuuuuuung la mine cu ochii mari, ca de vitelus, si spunea "Stai Lole sa te bat"... Iar eu fugeam razand uitanduma peste umar ca nu cumva sa ma ajunga...). Frate'meu - total opus: slabuuuuut, varsa in jet la fiecare masa (a varsat amaratul pana spre 2 anisori), blandut, impaciuitor...

Relatia noastra a fost in general f buna... ata timp cat el m-a ascultat (asa-i cu tiranii... nu accepta sa comenteze nimeni in front...)... Si cu toate acestea eu eram de-o gelozie crunta. Am avut mult timp impresia ca pe el - baiat fiind, primul nascut - il iubesc parintii mai mult...

Pe la 8-9 ani - nu pot sa uit [:I]- i-am spus tatei cu naduf (nu stiu cu ce ocazie): "Da' pe el (ftarele meu) - de ce l-ati mai facut?" Asa de tare s-a intristat tata la vorbele mele... Mi-a spus ca ei ne iubesc f mult pe amandoi (nu s-a obosit sa-mi spuna - cee ce stiam de fapt - ca eu am venit pe lume DUPA...) dar ca fratele meu a avut nevoie de mai multa ingrijire si protectie datorita faptului ca a fost f bolnavicios, slabut, etc. Eu nu am avut nevoie de inrijiri speciale - am crescut mai mult in "umbra" lui - dar asta nu insemna ca ma iubeau mai putin... Cand am vazut tristetea de pe chipul tatei m-am intristat cumplit ca l-am suparat (tata a fost un om f bun - a facut 12 ani de inchisoare politica pe vremea lui Dej - pentru ca nu si-a tradat prietenii din "rezistenta"). Atunci mi-a disparut COMPLET orice umbra de gelozie...

Ai mei m-au incurajat permanent sa fiu "locomotiva din Vestul-salbatic" [:D] Cand mama spunea ingrijorata "copila asta nu se poarta de loc ca o domnisoara" - tata ii raspunea "las-o sa lupte - femeile au o viata mult mai grea si trebuie sa stie sa lupte" (in clasele primare mi-am bumbacit colegi-baieti care m-au calcat pe "bataturi")...

 

Si ma mai intreb cu cine seamana prunca [:D]... pai poate ca ar trebui sa ma uit in oglinda [:-)))]

 

Delphinid="red"> - cred ca metoda Myrnei Shure functioneaza atunci cand copilul devine "matur" din punct de vedere emotional... La Gabisor asat a fost problema care trebuia rezolvata (nu ca metoda ar functiona de fiecare data... fara gres... mai avem muuuuuuuuult de lucru... dar da roade bune... in general... ceea ce e incurajator!)

 

Doloressid="red"> - dupa cum povesteti tu acolo eu zic ca sunteti pe drumul cel bun [flo]- Patrick este un copil empatic si usor-usor va reusi sa-i faca "loc" lui Kevin in viata lui!

 

Neliaid="red"> - eu sigur nu mai doresc sa-mi testez "talentele" de mama de bb/toddler... uffff - bine ca s-au terminat tantrumurile! bine ca ma cu cine ma intelege! au fost momente cand chiar credeam ca o sa ies pe usa - fara sa ma uit inapoi - si o sa fuuuuuuuuug fara oprire pana la Polul Nord (no kidding)... Cred ca depinde enorm de temperamentul mamei - cata putere are sa faca fata acestor situatii... Eu NU am avut si nici nu doresc sa stiu daca dupa asemenea experienta as avea... mai bine sa uit si sa multumesc bunului Dumnezeu ca prunca devine din ce in ce mai matura emotional si putem colabora cu blandete, calm, ratiune... Cum spunea si Dr Haim - un parinte poate sa aibe multa DRAGOSTE in suflet.... dar nu e deajuns... mai are nevoie si de skills...

De aceea sfatuiesc eu toate mamicile insarcinate - pe langa un pruncut norocos si sanatos (la minte, la suflet si la trup) - sa-i ceara lui DD sa fie si... cumintel [:D]... Eu asta am... uitat...

 

I-am spus progeniturii ca atunci cand noi (parintii) ne vom putea conversa cu ea (orice subiect) asa cum o facem intre noi (am o relatie super cu sotul - noi n-am ridicat glasul unul la celalalat NICIODATA) - atunci pot fii sigura ca a inteles ce inseamna o relatie intr-o familie. Pentru mine acesta e IDEALUL de familie: pasnica, calma, iubitoare... Si lucram la el... cata-cat cu succes (orice pas - cat de mic - il inregistram ca un succes si-l laudam).

 

Un weekend fain si LINISTIT va doresc [pup]

 

Lorelai

 

As a woman, I have no country

As a woman, I want no country

As a woman, my country is the whole world.

Virginia Woolfid="size1">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu mi-a spus intotdeauna ca eu nu-s capabila de multi-tasking... Ultimul meu sef, la plecarea in Suedia, m-a "complimentat" ca lucrez "ca o masina" (mi-a spus ca nu stie daca e un "strength" sau un "weakness" - da' in mod cert el a observat ca eu NU pot sa lucrez decat la un sg task - da' il dau gata rapid si bine...)

 

http://www.forbes.com/2010/01/21/multi-task-mono-task-time-office-forbes-woman-time-management-focus.html

 

Poate de aceea nici nu sunt capabila sa fiu mama de mai multi copii...

 

Lorelai

 

As a woman, I have no country

As a woman, I want no country

As a woman, my country is the whole world.

Virginia Woolfid="size1">id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu stiu ce sa zic ca ai mei copii se iubesc de numa, insa e 10 ani diferenta intre ei. Cel mare care are 14 ani il protejeaza, ma cearta daca il imbrac prea gros, se joaca cu el, face comparatii intre el si alti copii. Mi-a zis intr-o zi mami, al nostru e mai destept, ii e drag, ii da sa manance daca isi pune ceva in farfurie ii da si lui.

Insa si eu am avut sora mai mare si eu am avut impresia ca ea e mai mereu favorizata si nici acum nu mi-am schimbat impresia se pare ca ceva a ramas nespus dar ea e acolo, eu aici. Ea ii are pe parinti aproape. Ce sa zic, gelozie, insa totul e diferit in functie de varsta, imprejurari.

Fetele, eu vreau sa va multumesc pentru discutiile si impresiile de mers in sud. Am tinut cont de ideile unde nu-i bine, sa fie ok pentru copii si am ales in final Varadero. Am inteles ca e una dintre cele mai faine plaje din toata lumea. Plecam sper sa fie bine, sa ne placa si noua si la copii. Acuma faceti-va mila de mine ca nu stiu ce sa pun in bagaje in afara de costume de plaja niste tricouri pantaloni scurti, o pereche lungi doua rochii nu prea fancy pentru seara, papuci de plaja. Iau ceva medicamente de genul smecta, ceva antiaciditate pentru stomac, un antibiotic, sprey pentru tantari, solutie de protectie antisolara 60% , mai trebuie ceva?

Merci inca o data iupyyy plecam in vacanta!!!

Sper sa fie ok la intoarcere sa nu fie prea mare socul intre caldura si frig.

Carmençita

Cristian 3 ani si 10 luni si Alex 14 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumi, relax, al tau e mare! Si azi daca te apuci te treaba, si tot ar fi 4 ani intre ei.

La noi sunt 5 ani (aproape) si n-am avut probleme. Alegerea noastra a fost sa avem al doilea copil atunci cand si-l va dori si piticuta din dotare, sa inteleaga despre ce e vorba, sa vrea sa aiba cu cine sa imparta camera si jucariile, etc.

In plus, era independenta, nu ii mai bagam eu in gura, nu ii mai trageam pantalonii in sus, si nu o duceam eu la baie.

A functionat, si chiar daca se mai impung ele uneori, nu si-au facut niciodata rau, nici intentionat si nici neintentionat.

 

Frate-miu insa e doar cu un an jumate mai mare ca mine, si mi-a servit toata viata o cafteala, ca nu o sa o uit niciodata (pana pe la 16 ani ne-am tot caftit, dupa care am inceput sa ne ignoram. Abia acum ne iubim ca fratii!)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru felicitari si pentru urari.[asia]

 

 

Doloress, pe mine m-a ajutat mult purtatul Sabinei in sling. Am putut sa fac o gramada de activitati cu baietii timp in care ea a dormit/stat agatata de mine.

Daca nu ai dar ai vrea sa incerci ti-l pot imprumuta pe-al meu pana te dumiresti daca vi se potriveste sau nu.

 

 

 

Ioana & Arturicii'Sid="Book Antiqua">__________________________________________id="beige">In limba ta ti-e dor de mamaid="brown">id="Book Antiqua">


 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IOANA - am sling, dar bebe sta cam chircit acolo si cum vomita mereu si trebuie tinut numai in sus, am zis ca-l pastrez pentru mai tarziu. Astept un wrap de la DELIA, cred ca wrapul e mai bun ca il tine in sus. Am avut la Patrick si l-am returnat, ca pana il infasuram eu pe mine, copilul urla de se sarea varul de pe pereti, asa ca m-am lasat pagubasa. Dar bb Kevin e mult mai linistit, cred ca o asteapta si pe mami neindemanatica sa-si infasoare wrapul.

 

SIMONNA - e bun Bio-Gaia si pentru regurgitat? Ca eu stiam ca e bun pentru colici. Am sa incerc.

 

Haideti ca ieri a fost mai bine, a luat Kevin numai un picior in burta [:D] Mai rau e ca Patrick are conjuctivita si nu intelege deloc sa nu-i mai atinga ochii si fata lui Kevin.

Sunt asa o mama de rea daca ma bucur cand pleaca la gradi? Ma simt ultima mama, dar nu ma pot abtine... Mi-e dor cand vine, dar mi-e si frica, am stomacul ghem.

 

EDIT- azi pleaca mama, wish me luck!

 


Mami de Patrickid="teal">(29.04.2008) si Kevinid="navy"> (10.02.2011)

Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!

id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...