Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

La multi ani! Sa fiti iubite, respectate si apreciate! Si eu tot cu vreo 1200 am gasit bilete pentru sfarsitul lui iulie. M-am uitat pe sidestep, poate un pic mai variaza pretul cand caut cu+/- 3 zile inainte si dupa data pe care o pun. Citeam ca au crescut cel mai mult preturile, pe hotwire.com au un tool in care poti sa vezi istoricul preturilor din anii trecuti in functie de destinatie. Asta doar e pentru statistica, ca nu ajuta cu nimic sa vezi ca s-au scumpit de fapt. Eu tot mai sper ca se mai ieftinesc cu vreo luna sau doua inainte de data de plecare. Oricum, mai scumpe nu au cum sa le faca, nu?:)
[url="www.razvanphotography.com"]***[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

AnaMaria, asa sunt, noi am luat bilete din ianuarie pentru august si am dat 3700 pentru 3 bilete+1 infant. Noi am luat la lufthansa, de pe site-ul lor, dar preturile erau la fel peste tot, cu variatii de +/- max $100. Mai e un nene in NYC care are o agentie, dar de data asta ne-a data acelasi pret cape net, acum 3 ani ne scosese lufthansa la jumate pret fara de cele de pe net. DAca vrei iti dau nr si vezi ce iti gaseste. Mami de [url="http://picasaweb.google.com/ibianca2004/Octombrie2010#"]Amalia si Andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am uitat pe Kayak dupa bilete. Al meu a fost un pic sub $1400, ceva mai ieftin pentru copii. Initial am vrut sa mai astept, apoi m-am gindit ca poate se mai scumpesc din cauza petrolului. Plus ca mi-era teama ca nu mai gasesc la zborurile cu conectii mai bune, ca si asa dureaza forever pina ajungem la destinatie.

Ar trebui sa tinem legatura care mergem in RO, poate facem o intilnire americance DC.[:D]

La un suc, vorba lui Ruxij.[:D]

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, ma scuzati ca dau buzna pe topicul vostru. As vrea sa va rog sa-mi dati ceva informatii.

 

Sotul meu are o oferta in NY, probabil ca o sa venim acolo prin octombrie si o sa stam cam 1.5-2 ani, dupa care ne intoarcem in Elvetia. Asta in mod teoretic, daca totul merge conform planului.

 

Nu mi-e clar cum e sistemul de sanatate in US, am inteles ca primim asigurare medicala toata familia, dar nu mi-e clar ce inseamna asta ... Aici avem o asigurare suplimentara care ne permite sa ne alegem spitale private daca vrem, in US exista asa ceva?

 

Imi puteti spune cam care sint preturile la chirii in NY? Pentru ca nu vrem sa ne stabilim acolo, am prefera sa stam undeva nu prea departe de jobul sotului meu, care e prin Manhattan. Cam care ar fi preturile la chirii pentru un apartament cu 3 dormitoare? Sau poate puteti sa imi recomandati ceva site-uri unde as putea sa caut? cu google gasesc prea multe chestii si nu stiu unde sa ma uit.

 

De asemenea, care ar fi zonele mai family friendly din manhattan? Ca sa stiu pe unde sa caut.

 

Sistemul scolar cum functioneaza? Trebuie facuta inscriere la gradinita din timp? Cam ce preturi exista la gradinite?

 

mersi tare mult [flo]

 

Mami de Mara (19.08.2008) si Victor (05.11.2010)id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Eu cred ca aici toate spitalele sunt private. Poate imi scapa ceva. Trebuie doar sa te asiguri ca sunt in network-ul tau de asigurare. Pentru apartamente incepeti aici: http://newyork.craigslist.org/mnh/ NY-ul in general este un oras in care nu iti este frica sa mergi noaptea. Te simti in siguranta si printre putinele orase mari cu rata criminalitatii foarte mica. Coppers-ii isi fac treaba excelent (ne-am tot uitat la filme british in ultima vreme si acolo le zice coppers si mi-a placut termenul:)) ) . Sigur mai sunt zone in care nu ai vrea sa fii in miezul noptii, dar nu cred ca ajungeti pe acolo. Poate va ajuta compania sa va asigure cazare cateva saptamani la inceput, ca apoi sa cautati si voi ca altfel te orientezi la fata locului. Si in alte borough-uri puteti cauta chirie, mai ales ca sistemul public de transport e f. bine pus la punct. Cred ca si prin Europa e la fel - 3 bedrooms inseamna 3 dormitoare plus sufragerie (living room).
[url="www.razvanphotography.com"]***[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

josefine, mersi. Cu asigurarea o sa citim exact documentele cind le primim, deocamdata tot ce stiu e ca intreaga familie primeste asigurare de la firma. Cu siguranta sistemul medical e diferit de aici, asa ca o sa ma lamuresc cind primim documentele ... Mersi de info cu chiriile, da, 3 bedrooms e la fel ca in europa, 3 dormitoare + 1 sufragerie. Tu unde anume stai in NY? Care sint zonele mai family friendly din mnh? O prietena mi-a zis ca upper east side e mai pentru familii, dar asta tot nu restringe aria de cautare suficient de mult, am gasit mii de anunturi pe craiglist in zona asta. As vrea sa ma interesez inainte, ca sa nu pierdem o gramada de timp acolo cu treaba asta. Firma ne ofera intr-adevar apartament in care sa stam o luna pina gasim ceva de inchiriat, deci o sa avem suficient timp, sper, sa gasim ceva. Cu gradinitele cum e sistemul? Aici pina la 5 ani nu exista decit crese cu plata, noi platim in jur de 100 de dolari pe zi la cresa, dar totusi locurile trebuie rezervate din timp. E la fel si acolo? Mersi mult pentru raspunsuri. Mami de Mara (19.08.2008) si Victor (05.11.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gradinitele aici sunt mai ieftine, 100/zi inseamna cam 2000/luna, nu? Aici cred ca preturile oscileaza intre 600 - 1500/luna, depinde de varsta copilului si cat de buna e gradinita. Unele au liste de asteptare, altele nu. Eu plateam pt copil de 11 luni 1000/luna, apoi intre 12 si 24 luni am platit 780, acum are peste 2 ani si platesc 680. Dar suntem in Florida si cred ca aici este putin mai ieftin ca in NY. Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Turturica, noi stam in Manhattan, dar in Morningside Hights, chiar peste drum de columbia Univ. Zona e safe, nu mi-e frica sa ies cu copii singura, sau sa-i las pe jos de capul lor. MAi sunt anunturi ca au fost jefuiti sau furturi , dar prea putine. Noi dam pe 2bdr aproape 2000 dar e subventionat de Columbia. Cred ca altfel ar fi cel putin 3500. In schimb, cu gradinitele e mai rau. La stat poti sa-l dai doar dupa ce a facut 4 ani, si in general e foarte greu sa prinzi un loc. Noi pe Amalia o dam din toamna(la privat) de la 8 la 12.45 zilnic si ne costa 10.000; asta dupa ce ne-au facut o reducere de 3500. Inscrierile se fac cu un an inainte sa vrei tu sa dai copilul la gradi, si admiterea la multe dintre ele e pe baza de loterie. Daca vrei sa stea de la 8 la 5 zilnic, nu gasesti niciunde sub 20.000 pe an, doar la cele care tin de biserici catolice e putin mai ieftin. Daca vrei sa platesti putin la chirie, atunci o salvare e New Jersey. Dar si acolo, ca sa gasesti in zone bune si cat de cat acceptabil ca pret e nevoie de o naveta de cel putin 1h dus-intors zilnic. Poate mai scriu fetele care stau aici de mai multi ani cu mai multe informatii. Mami de [url="http://picasaweb.google.com/ibianca2004/Octombrie2010#"]Amalia si Andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...