Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 236
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Turturica, trebuie sa vezi cum ajunge sotul la job din locul unde alegeti sa inchiriati. Este posibil sa locuiesti in Manhattan si sa faci mai mult pina la job decit daca locuiesti in Queens. Nu-i musai sa locuiti aproape de job, dar e important sa fie macar transport bun pina acolo (bus sau metrou). Gradinita va fi o mare problema. In Manhattan sansele sint aproape zero sa gasesti locuri libere. In Queens ai putea gasi loc la gradinite care nu sint foarte bine cotate. De aia nu trebuie sa disperi, noi am ajuns la o gradinita din asta cind n-am gasit loc la gradinita mult laudata si in final am fost mai multumiti la gradinita fara renume. In Queens gasiti gradinita si la preturi mai mici decit cele mentionate de Bianca. Nu mai stiu cit am platit, cred ca era vreo $350 pe luna, dar numai pentru citeva ore de trei ori pe saptamina. Daycare va costa mai mult. La asigurare medicala daca aveti optiune de PPO poti merge la aproape orice medic. Mai exista medici care nu accepta nici un fel de asigurare medicala si in cazul asta platesti serviciile si apoi te descurci tu cu asigurarea, sa vezi cit poti recupera. In general daca nu sinteti foarte pretentiosi in privinta asta te poti descurca foarte bine cu medicii care accepta asigurare. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Turturica,fiul meu locuieste in Manhattan .Din 2007, a profitat de ofertele cu 1-2 chirii gratis/an si a schimbat locatia de 2 ori .S-a folosit de "Gabriels Apartment Rental Guide",No-Fee Apartments.Poti sa comanzi carticica pe internet . El a locuit, cu 2 ani in urma ,in Ritz Plaza ,Times Square ,aproape de Central Park .Platea pentru 1 dormitor 3600$ Acum locuieste in aceasta zona: http://www.google.com/images?hl=en&q=hudson+river+park&bav=on.2,or.&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=qwJ5TdzXHcqJ0QHcxMXnAw&ved=0CIQBELAE&biw=1440&bih=719 Zona este mai linistita.ff indicata pt. o familie cu copii.Este zona Battery Park,TriBeCa.Plateste chirie pentru un alcove studio $3200 .In blocul in care locuieste el chiria la 2 dormitoare este intre $4200-7000 estela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Turturica, trebuie sa vezi cum ajunge sotul la job din locul unde alegeti sa inchiriati. Este posibil sa locuiesti in Manhattan si sa faci mai mult pina la job decit daca locuiesti in Queens. Nu-i musai sa locuiti aproape de job, dar e important sa fie macar transport bun pina acolo (bus sau metrou).Lume multa, oameni putini
align="right" id="quote2">daca job-ul este de la 8-9am-5-6pm ar putea sa locuiasca si in afara M-ului dar daca lucreaza in finante, este mai greu .Fiul meu,avea 21.5 ani si nu a rezistat mai mult de 4 luni in afara M-ului...orele de munca/zi sunt si 30[:D],motiv important ca locuinta sa fie cat mai aproape de job .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va urez la toate americancele o primavara frumoasa si insorita. Eu nu am mai apucat pe aici dar am venit sa o intreb pe Miere ce antibiotic a luat Aidan cand a avut probleme cu urechile? Lucas a mers 2 zile la preschool si deja are infectie la urechi. L-am dus la pediatra si i-a prescris Amoxicillin 10 zile! A luat deja 2 zile si inca nu pare a fi mai bine. Mi-e asa mila de el saracutul, nu mananca nimic si e tot amarat. Azi noapte a venit la noi in pat si s-a ghemuit langa mine sa doarma... La ce sa ma astept? Ce sa-i dau sa manance acum cand mananca asa de putin, ca sa nu-i afecteze stomacul? E vreo metoda sa prevenim infectiile astea recurente sau trebuie doar sa fie tratate corect ca sa nu mai revina? ____________________ Alina, Mama to Luc 3/08
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, nu stiu daca Lucas a mai primit amoxicilina si cu alta ocazie. Asta-i antibioticul lui peste, la copiii mei a functionat numai prima data cind l-au primit, apoi a trebuit sa schimbam cu altceva. Acum le spun din prima la medici sa nu-l prescrie pe asta.

Sanatate multa, daca nu vezi nici o imbunatatire dupa 48 de ore eu zic sa mergi inapoi la medic.

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos Ramona, cred ca o sun pe oediatra sa o intreb daca ar trebui sa vad ceva improvement dupa doua zile.

Lucas a mai avut o data infectie in urma cu mult timp dupa o viroza. Cred ca de fiecare data cand are muci, face infectie la urechi.

Acuma ca merge la preschool ma astept sa se intample si mai frecvent.

 

____________________

Alina, Mama to Luc 3/08

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Poti locui foarte bine in Brooklyn daca lucrezi in Financial District. Mie chiar mi se pare un loc destul de pustiu zona Battery Park si as prefera sa locuiesc intr-un loc mai "lively". Chestie de preferinta personala. Lume multa, oameni putini
Ramona,Battery Park s-a schimbat mult,s-a construit mult.este o zona f atractiva pentru familisti cu copii. Turturica ne-a intreabat despre zonele si chiriile din M. A cercetat internetul,in mare stie cat sunt chiriile,stie unde vrea, Manhattan . Zona unde locuieste fiul meu http://nymag.com/realestate/articles/neighborhoods/tribeca.htm ,este aproape de Battery Park .Am vizitat destul de des zona si mi se pare la fel de frumoasa . In Brooklyn,in zone bune si aproape de M chiriile sunt tot mari. estela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...