Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PRIETENE FARA TITLU (75)


Recommended Posts

Moni-da exista aici crema cu factor peste 50-vrei? Si in state exista, sunt insa cam scumpe,parca vreo 35 cad dc nu ma insel, e adevarat ca iti ajunge cla rpt cel putin 1 vara,dar un tub normal costa doar 10,spre deosebire de cele cu factor de 60 si 70.

 

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

DENISA mersi de info,deci exista totusi,asta ma interesa.Lasa ca poate se gasesc si in Europa .O sa il rog pe fratelo sa caute cand mai merge teleleu (par example in we o fi la meci in Torino [alcool]) ,eventual apelez la tine daca nu gasesc nicicum p-acilea . Ma gandesc ca-s scumpe,de-aia nici nu-s pe la noi prin farmacii,unde si pe alea cu factor 50 am dat o caruta de bani [bang] Da' vorba aia,daca-i musai cu placere.Trebuie sa scot strumfii la strand si vrea si subsemnata balaceala [olala]

Nu mai stiu cursul la cad-ul ala al vostru asa ca is derutata complet cu preturili.Mie mi-a ajuns chiar o cutie d-aia asta vara.Nu m-am dat cu atata crema de cand m-o facut mama [alcool]

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni draga, cauta pe google asa: Neutrogena Ultra Sheer Dry-Touch Sunblock, 3 Ounces (Pack of 2), amazon si vezi ca nu-i tare scump. Nu stiu cum se comanda de pe amazon, eventual as putea s-o rog pe prietena mea din Germania sa mi le ia...dar ea vine abia in august si e cam tarziu. Chiar, Neutrogena are si cu factor de protectie 100, un pic mai scumpa, dar nu ca aici. De fapt, aici nici n-am gasit, ce tot vorbesc eu.[alcool] Eu am avut din state crema cu 85. Excelenta. Si am cautat zilele acestea ca vine primavara si bau-bau (soarele) imi face iar pete...

Mira, toate recomandarile gasite pe net nu m-au incantat. Plus ca manifestarile ulterioare gen roseata, iritatii, nu sunt de natura sa ma incurajeze. Dar nici asa cum sunt acum, ei dracie. Nu-mi place de mine.[q] No, ma gandesc in continuare, mai e si varianta data de tine. Vad eu.

Aici ninge si ninge bine. Pana la soare, mai va.

Spuneai de sora ta care nu si-a facut aici analizele? Dar de care avea, ca astea simple, vreo 10 la numar ti-am spus ca n-au trecut de 70 RON. Indiferent unde le face, sa-i iasa bine.[:)] Si tu, ti-ai revenit cat de cat?

Interesant ce povestesti cu copiii, ei au limbajul lor universal: cel al jocului. Cand a venit prietena mea, cu cei trei din care doar fata mare rupea un pic romaneste, eram curioasa cum se vor intelege. Diana habar nu avea de germana si cu toate acestea ce bine s-au jucat. Daca mai stateau, invata si ea cateva fraze, ca si Selin si Daria spaniola.[:)] Btw, ce sunt nano-chestiile alea?

Al meu sotz a fost plecat toata ziua la Craiova. Drumul, ca acolo a stat o ora doar. Kafka frate. A avut de dus niste hartii la judecatorie, la registratura pentru un proces si zice ca putea sa dea si analizele lui medicale, tot aia era in debandada de acolo. Nici nu s-au uitat aia pe hartii, nimic.

Ei bine, a venit pe la 7 seara obosit si am constatat ca mi-a fost dor. Ce as face daca ar lucra si ar lipsi mai mult, nu stiu. Dar mi-ar fi greu. Asa ca te inteleg, zau, cu Heinz.

Denisa, sa povestesc si eu de la gradinita Dianei, ca tot am venit dupa sedinta. Fii atenta, la noi grupa mica a facut cifrele pana la 3 si grupa mijlocie pana la 5. Asa ca Diana mea ar trebui sa stie cifrele pana la 5. Si restul copiilor. Ei bine, sunt peste jumatate care n-au habar! la 4 si 5 ani. Ceva de groaza. Nu i-a nominalizat, din fericire. Ce inmultiri, ce adunari cu sutele, scaderi cu miile? Astea-s basme, daca le povestesc ce scrii tu o sa spuna ca sunt intr-o ureche.[:D] Trist, plus ca nu stiu sa faca asociatii, numar-cantitate. Cica, sunt copii care spun: nu vreau sa fac, eu fac numai ce-mi place. Asa cum probabil, a adaugat educatoarea, fac si acasa. Sunt copii care nu stiu sa se exprime. Se vorbeste mult cu ei si degeaba. Pentru ca acasa stau la tv....in fine, observatiile au continuat cu nemiluita. M-am plictisit la un moment dat. Deci, acestea sunt cerintele la noi.

A, si ceva nostim: copiaza. Da mai, copiii de 4 si 5 ani copiaza de la colegi, ca sunt habarnisti. Am intrebat-o pe Diana si-mi spune ca cutare si cutare se uita la ea in foaie si face identic. Haha. Asa mici si descurcareti. Cand sunt mari la fel.

Azi a cantat frumos, asa ca am scutit-o de matematica. A si desenat o icoana. Maine o pozez.

Si tu ai pete? De la sarcina? Cica alea ar trece mai iute si sunt mari sanse sa dispara, mai mult decat daca sunt arsuri de la soare. Este o crema aici, cu extract de lichirita, naturista, nu mi-am cumparat-o desi e foarte ieftina, astept sa o termin pe una cu lamaie. Daca vrei, ti-o trimit.

Daniela, ora de pian la noi e 25 RON. O data pe saptamana. Povestea azi profesorul ca s-a dus la o fetita de 3 ani. Si dupa un timp parintii ei erau indignati ca de ce nu canta Mozart. Mare ti-e gradina.[bang]

Sa stii ca si eu ma mai cert cu al meu. Dar mereu el vine sa ma impace (e o mare calitate, ca la orgoliul meu de elefant, pfiu, ar avea de asteptat) si imi trece usor. Altii insa...sa te fereasca Dumnezeu, zici ca-s dusmani, nu soti. Ma rog, fiecare cu piticii lui. Viata e scurta si e pacat sa o petrecem in cearta.

Sanatate la cei mici, si Diana are muci. Maine cred ca o tin acasa. Simt ca asa ar fi ok. Altfel s-ar inrautati.

Cica in Timisoara bantuie scarlatina. Pe frigul asta. In loc sa stea acasa la caldurica.[:D]

Ma duc langa al meu sotz care doarme de mult. Intru maine. Va[pup] si o noapte buna sa aveti!

 

Ingrid S si Diana

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.laghiseu.ro/product/Uveblock-80-crema-invizibila.html

 

Monica uite mai aici crema cu factor de protectie mare

mai gasesti si la yves rocher parca...si mai sunt

 

Eu am copil cu febra. Ioana dupa ce i-am dat nurofen la 17 la 22 avea 38.5 temp si o drea iarasi capul[bang]. Doar trei zile a mers la gradi!!! N-a mai facut febra de nu mai stiu cand...sper sa nu fie nimic grav!

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGRID mersi o sa mai caut si eu,dar daca zici ca numai pe Amazon ar fi n-am facut nimic ca nu stiu cu ce se mananca ala [bang] Tot numai pe-acolo am gasit si CD din ala si in engleza.E produs in SUA si pe langa cd-ul in italiana aveau si in engleza, spaniola, franceza ,germana, dar asta prin 1998-1999 si atunci o fi adus vreun descurcaret si in Ro de l-a putut comanda patroana mea italianca de-atunci.Si is asa faine [bang] ... se cheama Triple play plus de la Syracuse sau asa ceva.

La faza cu crema spf pe mine m-a enervat ca imi era fata cam unsa de la ea - io care-s cu ten mai spre uscat dealtfel.Si abia spre sfarsitul verii mi-a picat fisa sa imi iau crema spf 50 special pentru fata ca ca io ma dadeam si pe fata cu aia universala.Si de fata mi-am luat una Avene 50+ eu thermale nu stiu ce.Merge ... io-s cam habarnista in materie, ca nu ma dadeam in veci cu asa ceva la plaja (dar nici nu stateam la plaja defel intre 11 si 16),iar cremele de fatza cam expirau in dulap.

 

La noi toata casa e imprastiata cu lego alea minuscule,cu mobilier si omuleti [alcool] Si pe Diana care isi bea laptele a apucat-o filosofia.Auziti ce mi-a declarat acum 5 minute din senin:

"Mami io nu-mi mai doresc nimic de la iepuras, pentru ca mi-a adus mosul multe jucarii.Si m-a dus buni la Fuego si ala e cadoul ei de iepuras." [alcool] Cam asa a zis si de ziua ei ca nu ii mai trebuie nimic.Na ca nici nu ii iau.Mai am niste haine de vara noi dosite in dulap,i le pun pe-alea.Altceva cred ca mai bine carti.Cand pica pastele anul asta ?

Ei ca s-a pus sa isi adune singura jucariile.Am uitat sa zic ca Tudor iar a ramas sa doarma la mami,macar is mai lejera dimineata.

MIRA mi-am amintit: si Diana face bagaje de-alea de muulte ori! Uneori face chiar boccele cu diverse si le leaga cu elasticele de par,vai ce ma enerveaza! De impopotonat nu mai detaliez ca e fruntasa [alcool]

INGRID pe bune ca Diana ta e rara avis ,auzi sa nu aiba ea defel pretentii la imbracaminte ??? Dar sincer are dreptate: la cat e de frumoasa si in zdrente de ai scoate-o din casa,tot ar atrage atentia [olala] Am eu o prietena din copilarie asa frumoasa, efectiv in orice ii sta super [olala] Si acum la 40 de ani arata beton!

M-ai dat gata la ce faze ai povestit de la gradi [bang] Nu ma asteptam mai ales de la o gradinita din Timisoara si din zona centrala.Ce sa zic,la noi e ceva mai ridicat nivelul ,nu doar acum ca-s grupa mare, ci si in grupele mica-mijlocie au facut cu ei mai mult decat in programa, daca au vazut ca pot.Daca tineti minte la sedinta din toamna ca v-am zis ca au venit vreo 3 baieti noi si le-a zis educatoarea mamelor de la obraz ca-s la un nivel sub linia de plutire copiii respectivi [:I] Eu zic ca la asta conteaza si educatoarele si copiii.Sigur o mare marte din copii s-ar da pe brazda daca ar insista educatoarele cu talent.Mi-am amintit ca pe la inceputul grupei mijlocii,il laudau educatoarele pe Dani ala cat de mult a progresat si printre altele ziceau ce talentat e la matematica,stia sa numere f.bine chiar pana la 100.Si el e fix cu un an mai mare decat ai nostri ,e tot din ianuarie,dar 2005.Deci asta cu numaratul pana la 100 , o stia pe la 4 ani jumate.Si el fusese "oaia neagra" a grupei! Diana mea nu stie nici acum sa numere decat cred pana pe la 20-30 ca am mai auzit-o uneori (sau poate stie deja?) Habar nu am ca nu am pus-o defel sa o verific [:I] [alcool] Da ,de fapt parca se juca intr-o vreme,cu unit puncte si la nr. mult mai mari.Ma rog,ideea e ca cum fras sa nu stie altii la 4 ani macar pana la 5 sa numere,sau sa nu stie asocia numerele? [bang]

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DANIELA of ce rau imi pare.Si taman acum in perioada serbarilor ... Dar esti sigura ca de la gradi a luat asa rapid? In 2-3 zile? Nu e mai lunga perioada de incubatie? Poate de la nepoata sa fi luat? Sper ca nu ca ziceai ca ea are pneumonie [bang]

Mersi mult de link-ul ala,asa ar fi si mai comod daca exista si la noi si sa comand de pe net [pk].O sa il mai scanez io.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingrid, cum vrei. Poti incerca cel putin crema!! cu toate ca tratamentul ar trebui facut cel putin 3 luni.

Ei, sora-mea trebuie sa-si faca un set complet de analize. Nu, nu e bolnava Are o alta "problema"[;)]

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello la ceas de noapte, imi screm creierii sa scriu la cel ce ne reprezinta in parlament si la primarita, ca tare sucarita sunt, mai ales ca am lasat azi vreo 3 mesaje si nimeni nu s-a sinchisit sa ma sune inapoi.

Moni-dc vrei crema, no problem, o trimit rapid si usor.

Ingrid-suspectez ca sunt de la sarcina petele ca au aparut in perd aceea,la soare mult cu fata nu am stat,dar mai stii,poate fi o coincidenta-si acum colegu'imi zice sa mergem in insule in sud ca tot are E vacanta in 20 martie dar nu prea as vrea sa il scot pe A de la terapie. Dia ce face la pian,ce invata si are carticica?

Si Emma are f.putine preferitne,poaote si din cauza ca are uniforma,im pare rau ca vineri nu pot merge sa vad tema cu portugalia,paote reuseste Dragos totusi.

Am pus niste filme cu ea,nu prea avea chef de filmat,si ea a fost azi ok, a stiut cuvintele la french,citit f bine,cantat binisor cantecele invatate ieri si am sarit mate-ne-am jucat putin si i-am dat o pijama care i-o luasem ,mai am una de iepuras si mai vedem pina atunci-e abia in 20 Aprilie parca, cade la fel cu cel catolic.

Mersi de crema, te anunt dc nu are mama prin cine trimite.

Voi dc vreti cd sau carti de lucrat cu fetele, ziceti ca nu e bai, ok[flo]-ma refer la toate fetele.

Daniela-of,sanatate multa si sa treaca repede.

Ma intorc la mesajul meu ca vreau sa sune cat mai convingator si sa trag un semnal de alarma, nr copiilor cu probl creste alarmant[bang][q]

 

 

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si o cafea![cafea]

Diana e bolnava, ii curge nasul la greu si tuseste. Ma pregatesc sa-i fac niste paine prajita cu unt si miere, sper sa manance.

Daniela, nasol. Imi pare rau de Ioana. Sanatate si sa scapati de febra.[pup]

Denisa, babuta de 85 de ani primar? Sau ai vrut sa scrii 58? Maica, aici la 85 abia mai merg. O fi altfel pe la voi.

Doamne-ajuta sa te asculte cu cererea si sa aloce mai multi bani copiilor cu probleme.[flo]

Ma uit la filme dupa ce ii dau fetei de mancare.

Mira, tu cand spuneai ca ajungi pe aici? Sa stiu care-i termenul limita sa o comand. Cred ca o iau pe prima, Pigmanorm.

Moni, gata-s analizele? Cum e hemoleucograma?

Da mai, la noi la gradi e dezastru, copii care sunt lasati de capul lor. Diana nu intra in discutie, stam bine cu matematica, numara, cunoaste cifrele, nu mai vorbesc de asociatii. Clar e apta pentru clasa intai, exceptand bastonasele si liniutele pe care nu le-a facut, dar imediat ar prinde.

Na, ii dau de papa si mai scriu eu.

 

Ingrid S si Diana

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum vad ca primarita are 82 de ani. Nu mai editez mesajul anterior. Tot mult mi se pare.[:)] Dar daca isi face treaba...

Daniela, Moni, mie dimpotriva, mi se pare ceva exraordinar sa vrea copilul o anumita haina si asta zilnic! Sa zicem ca am in plan sa o imbrac intr-un fel si ea sa protesteze, nuuu, vreau rochita cu bretele (cum se costumeaza Selin si Daria). Pai as turba. Ea are sertarele cu haine, dar eu ii aleg si nu se preocupa. Cand va fi mai mare, n-are decat. Ea sa deseneze, si azi, stranuta si ii curgea nasul, tusea, ei, n-a impiedicat-o sa se aseze la birou. Daca e asa activa, nu-i bai, facem si matematica si engleza....[:D]

Bee, mi-am adus aminte de o carte pe care i-o tot citesc Dianei, cum mama pleaca de acasa si raman trei copilasi cu un vecin. Cum fac ei ordine, cumcei mari ii fac baie celui mic si il piaptana si il pregatesc de nani, cartea se numeste Helpers si invata copiii sa se ajute intre ei. Ca si ai tai cu dezbracatul lui Tavi.[pup] Momente frumoase.

 

Ingrid S si Diana

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...