Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PRIETENE FARA TITLU (75)


Recommended Posts

N-am apucat sa se zic sanatate Dianei,Ioanei si lui Rares!

DENISA pai nu pot sa trombonesc asa,e aiurea.Si atunci pe ce motiv am plecat de la o firma la cealalta? Eu doar de la una am plecat de buna voie,in rest s-au cam inchis dupa o vreme (is si piaza rea deci [:D][bang]) sau acum cu CIC-ul.Tipul nu mi-a zis nimic de asta,doar individa.Ei i-am zis ca sunt inca in problema,dar cica nu e totuna la o firma simpla (mica,romaneasa),fata de una cu export si alte cele.De parca n-am lucrat vreo 12 ani la din alea [:-@] Si ea il poate influenta f. mult ,iar ea se si tare grabeste vad.Conteaza si daca s-a oferit altul sa inceapa mai devreme,cere mai putin etc. Ah si stai ca am si minusul ca am doi copii mici [:-@] Angajatorilor le-ar trebui una single ,fara obligatii,20-25 de ani, dar cu experienta de 10-15 ani [:D] Si daca s-ar putea si top-model ar fi ideal.Acum ca sa nu fiu chiar rea,la faza cu top-modelul nu se uita ei la asa post.Eventual pentru postul de secretara [8D]

Mi-am adus aminte ca si acum am o ciuda pe un individ,patron roman,care a fost si presedinte la Cam. de comert din oras.Si era in anul cand am terminat facultatea,cautam de lucru si voiam 1500 lei/luna - eu aveam atunci 700 lei,dar oricum ramasesem si somera.Ei bine am nimerit la interviu cu tipul ala de doua ori,odata la firma lui personala si odata la un post la cam. de comert.La cam de comert ne-a dat test de conta,eram eu cu o fosta colega si inca una si magarul a venit la final si ne-a intrebat doar atat: cati copii avem fiecare [bang] Si eu n-aveam niciunul (si m-a luat cu "si cand ii faci?" [xx(]) ,colega avea unul,cealalta avea doi.Ghiciti pe cine a luat-o - pe cea cu doi copii, evident! Bine,colega-mea a zis din start ca precis aia venise cu pile,dar ... io-s mai naiva si nu prea cred.Dar tot ce se poate.

Ah si la el la firma m-a enervat si mai groaznic tipul: cand i-am cerut 1500 net salariu,m-a privit foarte de sus si dispretuitor si mi-a zis ca nu voi primi niciunde in orasul asta atat !!! Numai ca ,n-a trecut mult si am primit fix suma respectiva pe care o cerusem Asa ca ...[indecent] Era la prima firma italiana la care am lucrat. Patronul italian a zis ca " e o suma mare si sa ma straduiesc sa o merit" si peste doua luni aveam deja 1700 [pk] si asa mai departe,scoala de soferi platita de ei,prime de sarbatori etc. !

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Moni-dc nu iese cu astia,sunt sigura ca o sa fie bine la altii, nu ceda prea mult la salariu. Ce ma enerveaza ca in Ro se pune atata accent pe situatia familiara, dc esti casatorit sau nu,cati copiii,ai,etc-pacat ca aceste detalii au atata importanta-dar eu stiu sigur ca vei gasi ceva bun,depinde cat de repede vrei tu sa incepi.

Dupa cum se vede azi nu sunt buna de nimic, din cauza ca nu am obtinut mare lucru pe A[q]-noroc cu Emma ca ma mai tine pe linia de plutire-nopate buna, merg si eu sa lucrez ca am destul.

 

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DENISA hai ca ai si tu o zi mai proasta ,poate de la bioritm.Sper ca de maine sa fi mai optimista! Si io-s azi jos la bioritm si fizic si emotional,da' cica intelectual as fi pe plus.Nu ma simt [bang][:D] Azi ma simt nu doar prost ,ci si proasta,dar ... asa e cand esti emotional la pamant [:-@]

Legat de cat de repede m-as intoarce la lucru.Sincer daca s-ar putea nu m-as mai intoarce defel,as prefera sa stau de-a pururi acasa,sa citesc si sa ma joc cu copiii [:D] Da' cum nu se poate ... ce sa facem? Deocamdata imi e ok si m-as intoarce mai devreme doar daca as primi bani mai multi.Sau eventual ca e postul/firma super extra ok si poate nu mai nimeresc in graba asa ocazie - asta avand in vedere criza economica,care nu stiu cand se termina [alcool].In plus, posturi de directori economici nu se gasesc chiar in fiecare zi si pe toate gardurile.Ca aia care au post ,stau in general bine unde stau si nu pleaca cu una cu doua.Iar de la firme italiene nici atat ,ca astia stau si mai bine [:D] [hop]

Acum pe bune,mai am timp totusi sa caut.Nu va zic ce s-a crizat maica-mea cand a auzit ca as avea de gand sa ma reintorc la lucru mai devreme ...

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.dropshots.com/diatudor#date/2011-03-03/16:40:42

Am pus si filmulete de la serbare - ca poze nu prea am.Am pus doar 3 cantece ( au avut cam 15 in total [alcool]! ) ,poezia Dianei si dansul- samba.Sincer inca nu au reusit sa detroneze cele doua serbari de Craciun din grupa mica si mijlocie,cand au avut mai multe dansuri [pk] Si erau si mai haiosi,ca de erau mai piticoti.Acum un singur baietel s-a emotionat la poezie si s-a smiorcait.Restul le-au stiut tti (bine si el o stia,dar emotiile ...). In plus la absolut toate cantecele au cantat singuri (cand erau micuti,ii mai ajutau si educatoarele,cantau cu ei uneori).

Am uitat sa va zic ca evident si azi a fost "chef" cu prajituri si sucuri dupa,doar ca a ramas mami cu Diana,ca eu am tulit-o la interviu.

Ce voiam sa va mai zic,e ca la engleza-s varza,adica au cantat ei cat de cat singuri si melodiile in engleza,dar la poezii ... i-a pus iar tot cate 4-5 copii sa le zica - sau toti deodata,sau in colaborare - fiecare un vers-doua doar.Acum sau considera miss teacher (tinerica rau) ca le e prea greu sa invete fiecare o poezie in engleza,sau din lipsa timpului? Mai degraba primul motiv cred ...

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.Nimeni la cafea azi?

Diana numai ce s-a intors de la kineto,ca azi am zis sa nu mai mearga la gradi dupa aia,ca tot e vineri si nu mai au repetitii,sa ii fie asa de necesara prezenta [:-@]

Problema cea mare e cu Tudor,cu laptele.Nu mai vrea sa bea deloc lapte de cand cu cel de vaca.Atunci a baut seara juma' de bibe,dimineata iar doar juma' de bibe si dupa aia nici n-a mai vrut sa se atinga defel de bibe ,il refuza doar cand il vedea.Lapte bea dar doar cu lingurita,cum i-l da mami,cu biscuiti.Deci cantitativ cam juma' de bibe.Mami i-a aratat azi ca i l-a preparat din cutia cu lapte praf - dupa care era lesinat - dar si asa a refuzat bibele ! Acum e necajita ,ca din cauza ei ca a insistat sa il trec pe lapte de vaca,nu mai vrea lapte ... Diana a fost invers,a refuzat cu indarjire laptele praf,dar a baut cu placere laptele de vaca - atat ca ea bea in cantitati mai mici.Iar Tudor care bea 2-3 bibe de 240 ml de lapte pe zi,acum sa il refuze [bang] De mancat mananca insa foarte bine,mananca si iaurturi ,poate o fi si prea satul? Naiba stie,dar e tare capos si el.

Na ma apuc sa ii arat Dianei filmele,ca aseara nu s-a mai trezit,a dormit tun pana dimineata ...

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na hai ca am scos scrablle-ul si i-am dat Dianei sa se joace,sa formeze cuvinte.A scris Tudor si mai stiu eu ce,dupa care ii zic sa scrie Monica.Mi-a zis ca nu stie,dar i-am zis sa incerce,ca o corectez io.Si se apuca sa scrie.Era cam liniste sa ca m-am uitat sa vad ce face: scrisese MONIAC [:D] si citea in soapta pe litere,iar la final cand a citit si a vazut ca nu ii iese bine,deja era pe punctul sa [q] [bang] M-am dus sa o ajut si m-am spart de ras cand mi-a declarat ca ... "AM SCRIS IN SOAPTA" [:D]

Sunt curioasa cat mai are rabdare sa se "joace" asa.Pana acum a scris corect ce stia mai de demult,gen - Diana, buni, mama, bunu, tata,Titi etc. Mai greu fu cu Viorica,dar intr-un final i-a iesit si asta [pk]

 

Mai, acum mi-a aratat Ghita ce apare iar la Jurnalul National: 30 de volume carti+dvd+cd cu lectii si jocuri pentru invatare a 5 limbi straine: ENGLEZA,SPANIOLA,FRANCEZA,GERMANA,ITALIANA [pk]

14,9 LEI VOLUMUL.Deci per total iar un kil de bani [bang] dar,daca apar pe rand e oarecum suportabil ... In plus in joaca invata mult mai usor orice,asa ca sigur eu i le voi lua.

Deci fiti pe faza pe cei care va intereseaza,ca vineri in 11 martie apar primele doua volume.

 

Diana s-a plictisit de scris,asa ca am incercat in sens invers,i-am scris eu cuvinte si am pus-o sa le citeasca.merge si nu prea.de exemplu la unele cuvinte mai lungi gen papuc,tavan,zebra,jucarie etc. citeste f.bine pe litere,dar cand sa zica intreg cuvantul se cam blocheaza si zice doar ultima parte [alcool] la alea scurte din 3-4 litere merge bine in schimb.Dar sa nu va zic cum se ratoieste la mine [:I][bang] cand nu ii iese,ca de ce ii dau sa citeasca din alea grele? [alcool] La ea totul e ok cand ii iese ceva perfect,dar cand esueaza,gata nervii [bang] O sa pun si un filmulet,sa vedeti reactii [:I]

Uite si filmuletul: http://www.dropshots.com/diatudor#date/2011-03-04/12:23:46 sa vedeti la ce ani-lumina distanta de Emma si Diana de la Timisoara suntem noi la capitolul citit.In schimb la nervi suntem fruntea [bang]

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai vad ca ati disparut de tot.Eu iar cu Diana prin zona.Diana care chiar a dormit vreo ora jumate si acum iar are chef de joaca.Numai cu mine desigur [:-@] A trebuit sa ne jucam cu "bani","de-a vanzatoarea" deci cu dat rest ,dar de invatat matematica pauza,ca nu ne-am mai apropiat de asa ceva de-un cincinal.

Functioneaza si microfonul,asa ca s-a putut desfasura si in programelul de limba italiana.Dar ce credeti ca are ea rabdare sa invete ceva,organizat? Nici poveste - navigheaza unde are ea chef prin el si evident ca is chestii grele,daca nu inveti cat de cat cuvintele intai [:-@].Asa ca dupa 15 minute s-a plictisit.Daca ar accepta sa o ia treptat cu el,ar fi mult mai bine,dar na ... temperamentul.Totusi s-a distrat binisor mai ales la programelul cu pronuntia.Si e bine si asa,ca mai prinde ea din zbor,inclusiv pronuntia.

Acum miorlaie ca vrea afara ca e soare.Soare cu dinti [bang] Io una n-am chef de iesit,paote o scoate taica-su cand apare.

Chiar m-am gandit ca la ce temperament si stil are Diana , chiar nu cred ca i-ar pica bine sa stie prea multe inainte de a incepe scoala,fiindca s-ar plictisi groaznic.Ea e stimulata intotdeauna de chestii noi si isi pierde destul de rapid interesul,nu prea mai are chef sa si aprofundeze.Pe de alta parte,ceva tot ar trebui sa stie,ca sa ii fie mai usor sa fie printre primii.Altfel e nasol, ca e genul ca daca nu e apreciata,face urat [:-@] Io nu tin minte sa ma fi ofuscat vreodata asa daca luam o nota mai mica.Dar cred ca Ghita e cam genul ala,asa ca de la el o fi mostenit gena [:D][bang].Parca imi zicea el mai demult ,ca nu prea suporta sa aiba altii note mai mari decat el.Asta la generala,ca mai incolo s-a mai dezumflat.

Noa ca nu stiu ce mai voiam sa scriu ... am fond muzical: Diana desigur.Acum s-a apucat sa cante cantecele de la serbare.

 

Cum se mai simt bolnaviorii? Diana,Ioana,Rares,Razvan? Sper ca-s mai ok [pup]

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza si o cafea,desi m-am cuclat la 10.30 aseara, eram rupta, ca am facut si treaba aseara-spalat 2 masini si pregatit niste placinte pt azi,doar sa le arunc in cuptor-l epalc la ai mei cele cu brinza si mere, si cum am aluatul gata, e usor sa le dovedesc.

Moni-vazut filme faine totusi, sunt mici. Asa rau imi pare ca azi nu am putut sta la Emma-aveau pregatite de dimi tot felul de prajiturele,profele imbracate superb in costumele tarilor-sunt 3 grupe si fac-Egipt, italia si portugalia-Emma era asa dulce in costumul popular, i-am facut poze, le descarc pe seara sau miine ca sper sa ii faca nasa lui A ceva poze ca are si ea baiatul la grupa mica la Montessori,eu i l-m bagat acolo zicand ca suntem rude[:D]

Legat de citit, eu zic sa faci cumva totul sa fie ca un joc si sa fie cu premii,Emmei ii place cand dupa ce o laud facem ceva in joaca amindoua, sau imi arate ea improvizatii de la balet pe muzica, cum ar face ea dansul-chiar dc ea nu stie sa simta inca cum trebuei combinatia de muzica si miscari. Sau o las sa asculte opera la computer la maxim pt 5 min chiar dc ma dor urechile-ex poti gasi si adapta in fctie de preferintele lor.

Ingrid-cum e Dia, mai bine?[pup]

Cris si Mira-voi cum va simtiti?[pup]

 

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DENISA ce dragute activitati au pe-acolo! Tare fain ar fi sa aiba si la noi ceva macar cat de cate pe-aproape,dar ai vazut din ce a relatat Ingrid cam care e nivelul in zona [:-@]

Pana acum a fost Diana la pc,ca ma pusesem eu la programelul cu italiana,la ala cu pronuntia [8D] si n-a mai avut rabdare,ca vrea musai sa o las pe ea (stiam eu [:D]) Si a avut rabdare de data asta sa parcurga ambele liste cu cuvinte de pronuntat,se mai enerva ea cand nu ii lua in seama programul pronuntia (ca asta e asa cu fras ca si daca pronunti binisor iti da cu tifla [:-@] chiar si io ma mai enervez pe el ) Dupa aia am lasat-o la un joc cu fructe/legume .Deja dupa numai doua zile recunoaste o gramada de cuvinte in italiana.Mai greu sa le zica in sens invers,dar daca o tine cheful,va merge treaba,ca oricum italiana e mult mai simpla decat engleza sau alte limbi straine.

Cu cititul mai vad eu cum oi face,o sa ne mai jucam cand are chef.Drept e ca facem asa ceva doar odata la cateva luni [:I] Eu sunt de vina ca nu am pus-o defel,nici macar nu am verificat-o ce litere stie si cat de bine.Singura nu e prea interesata de litere/citit - cum era Diana de Ingrid de exemplu.Dar daca i-am zis eu azi sa formeze cuvinte/sa citeasca s-a apucat de treaba,doar ca e cam dificila.Ea vrea ca in acelasi timp sa stau doar langa/cu ea si sa nici nu o corectez/sa nu intervin [alcool] Deci e ceva gen foarte independenta, dar ... sa aiba public [:-@][alcool][:D]

Azi am mai apucat sa facem una alta fiindca n-a fost la gradinita si e Tudor la mami.Dar in alte zile ... mai greu.Seara e de obicei sau prea obosita sau prea energizata pentru chestii de-astea "intelectuale".

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DENISA apropo de faza cu premiile,cred ca ar trebui sa am la indemana o sacosa cu ciocolata,sa vezi ce rapid ar ajunge-o Diana din urma pe Emma la citit cu asa recompensa [:D][pofta] Tulai,nici nu vreau sa ma gandesc la cate ar fi in stare sa faca daca e vorba de cioco [:-@] Nici frate-su nu-i mai bun,deja scotoceste de zor prin sertarele lui mami din bucatarie dupa dulciuri.Si ieri a gasit o prajiturica d-aia pentru copii si a luat-o la fuga cu ea in camera,sa nu i-o ia cumva mami [:D]

Na eu sunt iar libera ca pasarea cerului,ca am trimis-o pe Diana la mami,sa se mai joace acolo un pic cu Tudor,ca diseara il aducem pe el acasa.Tudor e si el in proces de "invatare" ,era cu puzzle-ala incastru cu animale.Deja il stie face bine si stie si animalele respective care ce e - adica le recunoaste,ca de pronuntat cuvintele,mai greu.

Ma duc sa citesc [olala]

PS a castigat Diana un set caciula+fular la concursul de desenat "monstrii" = microbi de pe DC,dar asta fiindca am trimis desenul printre primii 5.Si bine ca am trimis asa,ca la trasul la sorti pauza,evident n-am castigat,nu am eu noroc in general la asa ceva.Sa vedeti ce happy va fi Diana ca "a castigat",ca inca nu i-am zis vestea.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...