Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PRIETENE FARA TITLU (75)


Recommended Posts

DENISA pai chiar asa,la cate stie la ora asta Emma ar putea trece direct in clasa a treia [pk]

Am uitat sa iti zic ca m-am uitat cu Diana la filemele/pozele voastre.La ala cu cititul in engleza,nu i-a placut,cica de ce ii pun asa ceva? - are ea ce-are cu limba engleza,de care zice ca nu ii place [:D][bang] - ca ea vrea sa ii pun filmele unde schiaza si unde canta.Na m-am executat,ce sa fac [:-@] Si a inceput iar ca ea vrea si la pian si la schi.Mintenas,ca doar si la patinaj tot am ajuns anul asta [bang] Intre timp l-au si inchis tembelii in saptamana cand fu mai cald,dar de-atunci s-a intors iar iarna ...

DANIELA tare mult imi place cum i-a iesit pictura aia! Cu Diana am avut problema ca la final strica tot desenul cu gardul ei,labartat tare si negru [bang] Iar in model era hat departe si mititel in zare,eu daca nu il desena ea habar nu aveam ca e un gard acolo,nu il observasem [:I] Si colajele sunt super.Are rabdare Ioana!

Tudor e la nani,Diana se uita pe Boumerang acum - in sfarsit e liniste,ca mai devreme,nu vreti sa stiti [alcool]

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bine ca vrea Monica!! Eu la cum o stiu pe Ioana o va interesa fix o zi!! Si mai apoi o alerg prin casa. Nu stiu cu cine seamana asa comoda fata asta.

Hai sa va zic de planurile mele.

Am de gand sa fac un credit mic sa fac camerele copiilor. Acum caut banci care sa acorde credit pe nevoi personale cu o dobanda cat mai mica, si fac credit pentru ca am mai multe de facut, as vrea sa schimb si tevile de pe la calorifere...si nu am cash, plus ca la vara planific o vacanta in Italia de vreo 2 saptamani. Am zis ca vreo 4 zile pe la Gardaland si in rest pe la surorile mele..pe la prieteni[:D], cred ca mai degraba se va intampla spre sfarsitul sezonului decat la inceput.

A! A mancat cineva carne de iepure?? Este bun?? Eu vreau sa cumpar iepuri si sa dau cuiva sa-i creasca sa avem carne de iepure. Fara hormoni de crestere si antibiotice. ma bate gandul sa cresc si pui dar sa vad undeeeed ca e nu am cum.

 

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni si Daniela-nici Emma nu stie literele mici de mina, pe cele de tipar da stie ca asa sunt cartile aici si la gradi au facut,dar la cele de mina, habar nu are-avem abecedar si mai citeste de acolo dar f. rar, mama insa tine mortis ca in vara asta sa stie si in romana tot -adica si litere mari si sa citeasca. Is de acord cu cititul,cu literele mici nu stiu cat succes va avea,dar treaba ei-eu vreau tenis pt copil

 

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DANIELA nu intotdeauna are chef nici Diana de din astea,uneori vrea doar sa se fugareasca cu Tudor.Sau sa se joace cu mine,vad ca prefera de-a vanzatoarea.Si mie imi placea mult chestia asta,dar la ora asta numai de asa ceva n-am chef [bang] Cum ziceam,azi ca a fost acasa ziua a mers treaba.Poate o mai las sa il dirijeze pe Tudor cu puzzle ala cu litere,macar asa si le mai reaminteste si ea.

Eu oricum nu am de gand sa o "fugaresc" ca sa se apuce de litere,matematica,limbi straine etc. Cum am mai zis inca de cand era mica,prefer sa vrea ea singura sa se apuce de asa ceva.Asa ca ma mai "joc" eu cu ceva de gen [8D] si de obicei se arunca si ea repede,ca vrea ea.La fel si cand vede ca alt copil face asa ceva - imediat vrea si ea.O sa avem timp destul cand or fi la scoala sa facem teme impuse cu ei [bang] Macar pana atunci o sa facem doar cand si daca are chef.

 

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na ca pe noi cand ne apuca cheful de litere ,ne apuca serios (si dupa aia iar pauza trei luni [bang][:D]) Zic asta fiindca Diana mi-a adus sa ii citesc la culcare taman ... Abecedarul! Asa ca l-am rasfoit pana la capat,iar pana pe la mijloc am si citit cuvintele de pe-acolo. Am remarcat ca se descurca si cu literele mici de tipar,nu chiar perfect evident,dar le cam dibuie si pe-alea! Mai are de invatat grupurile che-ce-ge-ghi ... etc. pe care i le-am explicat in fuga , in rest le cam stie pe toate vad - dar pe cateva le mai incurca/uita uneori,la scris/citit.Eu sunt f. multumita,mai ales fiindca chiar nu am repetat deloc cu ea,de fapt pot zice ca nu le-a invatat niciodata organizat: a prins doar asa mai din zbor tot ce stie.Ea isi facea pe planuri ca va scrie maine ,ca va copia din abecedar ceva cuvinte ... de fapt ea asa a si cam invatat literele,mai mult singurica,tot scriind aiurea una alta,sau orientandu-se dupa literele+animalele alea lipite pe usa dormitorului.

DENISA lasa ca are dreptate maica-ta cu scrisul-cititul si in romana,ca acum prinde repede fata si e pacat sa nu stie bine inclusiv in romana.Sunt sigura ca Emma va invata f. repede si usor si asta!

DANIELO lasa mai creditul,ca vine vara si nu mai stau copiii atat in casa: decat sa le platesti dobanda aia bancilor,mai bine asteapta pana iti vine direct cash-ul si renovezi colo mai la toamna.Pe dobanda aia mai bine va destrabalati pe la macaronari [pk].

Carne de iepure am mancat cand eram mai mica,dar nu prea am fost foarte incantata nici de cei vanati,nici de cei de casa.

Am plecat sa ma culc si io ,noapte buna!

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele.

Sorry Moni, ca nu ti-a picat tocmai bine interviul. Cred ca peste vreo 2 luni, ar trebui sa o iei mai sistematic, daca te simti siin stare. Cam uratzel cu leucocitele am vazut. Cum mai faci cu dozele? Mai sari? De poze si filme, nu pot sa zic, ca n-am vazut inca. [:I]. Ba la munci, ba acasa devreme cand doarme lumea si nu pot pune sonor...

Daniela, sanatate. Sper sa fie viroza. Tavi al meu are o luna de cand baga muci+ tuse. Stiu sigur ca e o luna! Mai si le tot repeta. Incepe, termina vag si o ia de la capat. [alcool] Febra nu. Cat despre credit......ti-a intrat tie ceva in cap si banuiesc ca o sa-l faci. Oricum, tu stai bine fata de ideile mele mirobolante! [alcool] Nu spun, nu spun, dar implica si un credit la anul......[bang] Cat despre Harvard si gradinita......II vrei la Harvard? Ma rog, fiecare alege pentr copilul lui ce i se potriveste. EU urasc sistemul competitiv si nu vreau ca ai mei sa priveasca viata ca o competitie permanenta. Nu e cazul. Daca asa o sa fie stilul lor si vor fi niste ambitziosi, foarte bine, dati-i inainte, dar nu impinsi de mine.

EU nu pot sa uit ca fratele meu era mereu "tolomac", "incet", "prostutz", ametit din fire, scria oribil si era mereu taxat de asta de o invatatoare care voia perfectiunea. SI ce? Tot n-a scris mai frumos niciodata! La liceu a fost apoi printre primii. La facultate, a facut electronica si a avut bursa de merit cand si-a propus asta, s-a angajat, a terminat facultatea printre primii in timp ce si lucra. Lucreaza deja de zece ani si nu are inca 30 de ani si a fost peste tot in lume cu serviciul. Acum ar putea lucra oriunde pentru oricati bani, fiindca e foarte bun in ce face, dar nu vrea. I s-a luat de munca si de zile intregi state la birou si de deadline-uri si a plecat in lume. Ia bani pt munca o zi pe saptamana.

Si eu sunt convinsa ca poti face orice in viata, daca iti face placere si te ocupi serios de ceva-ul ala.

Si sincer, nu ma igrozesc copiii care nu stiu literele si merg la scoala, care nu stiu sa numere si-s in grupa mare. E o problema de interes/dezinteres si nu cred ca spune chiar atat de multe despre copilul ala in viitor. Daca ar fi in clasa a 4 si nu ar stii sa citeasca cursiv, ar fi o problema. Idem cu nivelul de matematica, fiindca stiu ca in scoala se cam merge pe medie si media asta nu ar trebui sa ridice probleme majoritatii. Dar un copil pana-n 7 ani, nu trebuie tratat la fel cu unul de 10 ani. E altceva.

Eu ma uit la fii-mea si vad ca e foarte diferita de mine la varsta ei. Se vede ca-i capricorn. De asta nici nu ma ingrijorez: tenace si perseverenta. I-am testat abilitatile si e ok, socoteste fara nici o problema in mod natural. Nu o intereseaza. E mai copilaroasa si-i place inca joaca. La scoala cand am ajuns, realizez acum ca aveam abilitati foarte dezvoltate pentru stiintele exacte. Si nu le au toti. Era ceva natural pentru mine, dar acum realizez ca nu era natural pentru toti. Bine, e adevarat ca nici pe mine nu m-a ajutat asta foarte mult, fiindca n-am fost o persoana ambitioasa si mi-am dorit alte lucruri in viata.

Dar anyway, ce am inteles e ca daca-ti valorifici abilitatile, faci ce-ti place, esti tenace si stii ce vrei si mai ai si noroc, poti sa te realizezi foarte bine. Si de aici dilema ce inseamna de fapt "realizat" (pt tine/ sau pentru ceilalti, acum/acum 5 ani/peste 5 ani).

Scuze ca ma aberez, dar sunt dileme si probleme care ma bantuie. Ohoo si astea-s doar asa de suprafata, dar mai am o carutza care nu ma lasa sa dorm.........

[pup]

 

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

M-am sculat fara chef si am un car de draci. Sotul facea de mancare pentru pranz si nu putea sa-i dea Dianei micul dejun. Mda.

Pe Diana n-am vrut s-o duc la gradinita vineri, dar a insistat educatoarea ca lucreaza ceva pentru 8 Martie si sa vina. Cum ma asteptam, noaptea care a trecut a tusit, s-a inecat cu secretiile, distractie. Daca o tineam acasa, pariu ca pana azi nu mai avea nimic. Asa, s-a agravat.

Moni, am vazut filmele de la gradinita. Mi-a placut poezia, dar mai ales inceputul: "pentru Ziua Mamei", ce grav si serios era obrajorul ei mic.[pup] Ne-am uitat si la dansuri, de fiecare data regret ca educatoarele Dianei nu au aceeasi abordare. Nu vom avea serbare, ci jocuri interactive cu un club, Cerino. [alcool]

Am vazut de ieri analizele tale. Ce sa mai spun? Le-ai aratat doctoritei? Leucocitele alea...Eu tot sper la fiecare analiza sa iasa mai bine.[pup]

Cum te mai simti dupa operatie? ceva rezultate?

 

Despre citit...ti-a taiat-o Diana, a si spus bine fata ca o incurci. Tu esti de vina![bibe] Haha, au fost faine filmele, Diana ma tot intreba de ce literele alea au si cifre pe ele? Nu avem jocul acasa, avem altceva ce seamana.

Mai, habar nu am ce ai mai scris, dar citesc din urma si raspund cat si cum pot. A, cu interviul. Mi s-a parut ca a decurs normal, adica nu asa se comporta majoritatea angajatorilor, vor sa vii mai repede la servici si pe un salar cat mai mic? Imi pare ca ti-ai pus mari sperante si acum esti dezamagita, lasa fata, capul sus, ca or mai fi ocazii.

Daniela, foarte frumos desenul Ioanei[olala]. Si colajele. Noi nu avem rabdare la colaje. De ex. la concursurile de la gradinita sunt foarte apreciate. Dar n-am nervi sa o vad cum se murdareste pe manute cu lipici. Si nici ea nu e mare fan.

Talente? Cautam deja talente? Eu zic ca fiica-ta are la sport. Ce se vede, deocamdata. Ramane sa mai dibui tu, parca vroiai sa o dai la chitara.

Sanatate la copii[flo]. Sper sa scape de febra. Si fara antibiotic. Cum a trecut noaptea asta?

Denisa, litere mici de mana? Diana le face daca ii dau sa copieze. Ea ar copia orice, vine din dexteritatea mainii. Daca le stie? Aproximativ. Si pe cele de tipar si pe cele de mana. Le-ar scrie, repet, daca i-ar da eu voie.

O sa ma repet, dar aici nu e posibilitatea sa faca doua clase intr-una. Si atunci, numai daca sta cu cartea sub banca (precum mine) ar avea rabdare sa petreaca orele in liniste. Ceva, ceva sa o las in necunostinta de cauza.

Foarte bine daca vine Emma si o invata bunica-sa sa citeasca si sa scrie in romana. Acum, cat e mica, dupa aia uita.

Bee, fratele meu scria groaznic. N-avea, e adevarat, pronosticuri pe aceasta baza si nici nu si-a permis vreo vrajitoare de profesoara sa-i spuna asa ceva. Ei si? A facut dreptul si e avocat si ii merge bine. Ce nedumeriri ai tu? Cu educatia? Eu vreau sa faca pian de mica si limbi straine. Adica merg pe ceva ce ii e usor sa achizitioneze la varste mici si li se formeaza, li se intiparesc mai bine acum. Fiecare varsta cu capacitatile ei. Nu o pun de acum sa faca handbal sau fotbal, nu? Cand va fi pregatita. Ei bine, creierul ei e pregatit pentru un instrument. Balet, iar e bine de mica. Sa cauti ce poate sa faca, asta e important.

Ca se joaca? Si a mea se joaca zilnic. Ca orice copil. Cat petrece pe zi la exersat pian sau matematica? Pian, 30 min si mate o ora la doua zile. In rest, trai neneaca.

Sanatate la Tavi. Nu i-a mai trecut de o luna??[bang]

 

Ieri am fost iar la Filarmonica. Un Elgar si simfonia a VII de Beethoven. Splendid.

Acum Diana asculta Aida pe dvd. Cu imagini si traducere. Nu ca ea poate citi asa in viteza. Dar poate mami.[bibe]

Revin.

 

Ingrid S si Diana

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Io cam tarziu la cafea,ca am zacut in pat,s-a ocupat husbandu' de copii.M-am pus la pc,cu papica,ceaiul,cafeaua si hop Diana deja calare pe mine cu Abecedarul ala,ca ea vrea sa scrie precum acolo - si imi arata taman scrisul de mana [:-@] Ca asa i-am promis.na ii explic ca i-am promis ca o las sa copieze,dar doar scrisul de tipar,ca ala de mana il va invata la scoala etc. Acum s-a apucat deja de scris si a inceput "AAAHH FIR-AR,MAMI,DA' NU REUSESC ... etc." [bang] I-am zis sa o ia de la inceput,sa scrie un rand cu A mare,,unul cu a mic ... pai ea deja vrea sa copieze propozitii intregi [alcool] Ca de obicei,sare etapele.

Tudor e si el cu puzzle-incastru cu litere,acum a venit si el si mi-a trantit vreo 5 litere pe birou,asa ca sa imi pice bine cafeaua [hop] Hai ca s-a dus la tobogan acu,.

Trimit o tura si revin sa va raspund.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asaaa ca sa vedeti perseverenta,Diana deja a abandonat scrisul si

acum se tavaleste cu frate-su si taica-su prin casa,rade,tipa etc.

Nu i-a convenit sa faca asa cum i-am zis eu,adica sa il scrie intai doar pe A ... prea plictisitor pentru ea ,nu? [alcool] Oricum nu avea ea spor cu Tudor in zona,dar asa ca si chestie.

INGRID imi pare rau ca iar tuseste Diana ta [bang] Si a mea e cu ceva muci de ieri,dar cred ca tot o trimit la inot azi.Sper sa nu se agraveze.Imi pare rau ca nu aveti serbare.Uite si la aradence s-au plans fetele ca nu se face serbare,pe diverse motive.La unii cica s-au suparat eduicatoaele ca nu stiu ce parinti ar fi zis ca fac serbari doar pentru a primi cadouri [alcool] Si parintii astia ... unora nu le poate tacea gura [bang]

Mie imi place cu dansuri,dar mi-ar fi placut mult mai multe dansuri si mai putine cantece ,asa ca mai demult cand erau mici [olala].Ma gandesc ca in grupa mica au facut mai multe dansuri,fiindca le-ar fi fost ff greu sa ii faca sa memoreze atatea cantece.Stiu ca au memorie si-s capabili sa invete kile de cantece si poezii,nu trebuie sa ne demonstreze nimic.Mai bine sa faca dansuri cat cuprinde,ca e mult mai distractiv [pk]

Legat de interviul si eu zic ca a decurs normal.Mai ales partea cu intrebatul cat ai avut ultimul salariu si notat pe CV - sa poate face comparatiile. Si mai mult de-atat nu-ti ofera ,decat eventual de genul peste 3 -6 luni [8D] Oricum tipa nu-mi prea place si la inceput ar cam trebui colaborat cu ea,tipul imi place dar ala vine odata pe an in tara.Cel cu care as avea colaborare directa,adica directorul din Italia,nu era venit.Probabil va veni la interviurile urmatoare cu persoanele /persoana selectata.Nu pot zice ca-s neaparat dezamagita, eram doar prost dispusa joi asa in general.

BRANDUSA pai eu nu m-am apucat defel sa caut ceva.La astia n-am trimis niciun CV,ca nu au dat anunt in presa - de obicei alea imi vin saptamanal ca newsletter in mail.Tipele alea ma gasira in baza de date din ceva site-uri de joburi.M-au mai sunat de un an incoace cateva tipe sa ma intrebe daca ma intereseaza vreun post (ca figuram cu "nu caut job") si am refuzat.Doar asta mi s-a parut interesant, fiindca pe langa ca e firma italiana,stiam ca lucreaza fostii mei colegi ingineri acolo si asta insemna ca-s firma ok.

Nu prea am chef de mers acum la munca,mi-ar placea mie sa gasesc acum post,dar sa ma astepte sa incep doar la toamna [:D][:-@]

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de analize,stati ca inca stau "bine" [bang] intre 2 si 4 cica e leucopenie "usoara" ,inca ma incadrez.Am citit undeva ca panica incepe de la < 500 (adica 0,5) si > 20000 (sau 30000?) nu mai stiu ... Doctorita mai mult se agita la trombocitele scazute,decat la leucocite,asta desi trombocitele nu erau decat sau la limita sau ff putin scazute.Leucopenia e ceva ff obisnuit la cei ce iau interferon si dupa cate am citit, nu prea se scad dozele,decat in cazuri extreme.De exemplu citisem pe un forum de una care lua interferon pentru hepatita C si avea leucocite ff scazute,a injumatatit doza si dupa aia era cica ok, au "crescut" la ... 1,8 [alcool] Va dati seama cat o fi avut inainte [bang] Miercuri am programare la doctorita si luni oricum trebuie sa o sun pentru ceva,o sa ii zic atunci si de asta iar.Rezultatul de la Cluj,poate vine saptamana viitoare, normal 14-21 de zile se asteapta,dar au zis ca acum nu mai e asa problema ca vara trecuta cand erau multi in concediu.Mai am sa imi scot firele saptamana viitoare,nici nu stiu la cine sa ma duc,ca de pansat m-am pansat singura de data asta,deja sunt experta.

Hai ca revin si pe alte teme.O iau tot pe bucati,ca-s cu strumfii in zona si ma tot intrerup.Tudor mi-a scos din cartie de specialitate din biblioteca,apoi le-a pus la loc,iar le-a scos [alcool] Oricum alea-s cam depasite [:-@] Tare obsedat de carti e copilul asta.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...