Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PRIETENE FARA TITLU (75)


Recommended Posts

Ingrid, asta fac demult dar copilul meu are atatia nervi si este atat de incapatzanat incat este in stare sa continue asa si 4-5 ore. Nu este genul care sa urle in coltul lui. Crezi ca eu nu i-am intors spatele in momentul in care a cerut apa din sticla goala?? A venit dupa mine urland si mai tare si agatzandu-se de mine Nici nu stiu cum sa procedez ca urla continuu se urca in bratele mele, face un adevarat circ. Nu stiu daca suport re in sir starea asta. Nimeni in casa nu mai poate face altceva...doar sa-l priveasca si sa-l asculte pe Rares. Cateodata mai cedeaza dar greu...si nu spun ca de-a lungul unei zile sunt multe faze din astea, mai mici sau mai mari.

Mereu el vrea altceva decat ceea ce i se da. Mereu vrea ce are in mana sora sa chiar daca este mai prost, mai mic...nu zic ca in cazurile acestea daca se face schimbul si observa ca a fost fraier iara se supara si tranteste cu ce are in mana. El este motzul, in jurul lui sa se invarta toate. Ne disturba pe toti.

Am zis ca ma inarmez cu rabdare saptamana asta si televizorul nu va mai exista in viata lor, iar eu chiar de va plange Rares de dimineata pana seara iar noi va trebui sa-l ascultam cu totii asta o sa facem si gata!! Este rau pentru toate lumea daca ii tolerez comportamentul.

Moni, nush ce sa zic de ce zicea doamna aia!! Nici daca-i dresezi nu cred sa ai rezultatul ala! Copii oricum se iau unii dupa altii si mai ales in aspectele negative ale vietii. Noi cred ca trebuie sa-i invatam sa deosebeasca binele de rau si sa discearna ce le poate face lor bine si ce nu!

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

MIRA deci am ghicit ca vine bebe [pk] Felicitari si sper sa aiba noroc de baiat! Deci maica-ta nu stie inca [:D]

Legat de crema aia,aoleu,pai daca zic aia ca nu se mai fabrica nu-mi trebuie,e clar ca-s prea chimizate [bang] mai bine o tin tot cu ala de 50 atunci.

DANIELA din pacate si eu cunosc faza cu agatatul de mine+urlat [bang] Ca daca ar zbiera macar intr-un colt,vorba ta,nici ca mi-ar pasa. Si eu cred ca exista copii cu care n-avem nicio sansa de "dresat" - avem noi bune exemple la casa omului [:-@].

Crezi ca si de la TV i se trage lui Rares? Ca Diana nu se prea uita la TV si tot o apuca.Adica se mai uita ea cand e la mami, sau e cu taica-su acasa - ca el imediat se scapa de ea aprinzandu-i TV-ul la desene [bang] Mereu ne certam si pe tema asta,ca macar de i-ar pune DVD-uri ,dar si aia ii e lene,ii baga Minimax sau Cartoon si-a scapat de ea [bang].Mami ii mai da drumul la desene,pe motiv ca atunci e cuminte [alcool] Halal.

Eu mi-am umplut saptamana cu programari si pentru mine si pentru Diana.Miercuri seara are programare la NPI ,e o psiholoaga pediatra,numai bine o sa o intreb ce-i si cu fazele astea.Sper sa ajung, ca tot atunci cu ceva inainte ma programare si la doctorita mea [xx(].

 

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveam bani sa mor de nu ma duceam la psiholog de doua ori pe saptamana!!! cred ca-mi cumpar reportofon ca-i mai ieftin:)))

Televizorul este problema pentru Ioana. Azi cum s-au sculat au deschit tv. I-am lasat pana le-am facut e sa manance..mai aveam de calcat si nu m-am putut ocupa de ei(o sa ma pun sa fac treaba noaptea ca sa nu-i mai vad asa zaluzi prin casa) Dupa toate...pe la 11 zic STOP treaba, pana la masa de ranz(adica la ora 13 sa stau un pic de ei. Scot carti de desenat..de mate de citit si de toate cele si ii invit!! Ioana se pune si deschide o carte de colorat cu o lene de zici ca sapa la porumb si se apuca sa o coloreze pe Tink. Desenul este pe o foaie A4, si se pune sa se roage de mine sa o ajut sa coloreze ca este prea mult de colorat[:-/] s-a lasat repede de aia si am luat o carte cu niste imagini ce trebuiau puse in ordine in functie de ce se intampla in imaginea respectiva!!! Aoleuuuuu!!! Total confuza si deconectata de la realitate!!! Asta este vina televizorului. Din motivul asta il sistez definitiv si fara nici un apel. Poate doar sambata sau duminica vor primi cate un film dar in nici un caz minimax sau mai stiu eu ce!!

SPER SA REUSESC!!

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, multam de oferta, dar uite ca acum a venit taica-meu ca s-a hotarat sa plece in Germania. Crezi ca gaseste la farmacii sau unde ar trebui sa caute, sa-i spun punct ochit, ca el e cu activitate multa si n-are timp sa bata farmaciile.

Nu stiu care e mai ok, tu cum spui? Gel sau crema? Se vad petele pana si in poze. Poate ca totusi crema. Daca nu functioneaza, imi iau gel peste cateva luni cand vine prietena mea in Romania.

Am o intrebare, ce le-ai pus pe piept la fetite cand au tusit, ai scris tu si de fiecare data uit sa te intreb. Ca Diana tuseste mult.

Mai, felicitari pentru sora-ta!!!![pk][pup] Asa o veste mare si mama ta nu stie??[:)]

Moni, treaba asta cu ascultarea e cu cantec. Se poate sa ajunga sa asculte de o autoritate, poate chiar de un strain, dar mai intervine si educatia parinteasca aici, le mai explicam ca nu e voie sa mearga cu strainii etc. In privinta faptului ca ar asculta de alti copii, nu am vazut cine stie ce, mai mult copiii care vin la ea o asculta, are un stil duios si parintesc totodata, e blanda. O sa si-o ia in freza cu atitudinea asta, sunt sigura. Dar pe propria ei piele va invata ca nu e bine sa fii dragutz mereu.

Daniela, imi imaginez ca ti-e greu. Dar tu cedezi la plansetele si crizele lui? Ca daca ai facut-o odata, nu va inceta prea curand cu pretentiile. E un copil frumos, adorabil si sunt sigura ca iti vine greu sa rezisti cand plange. Dar trebuie sa invete ca nu va obtine nimic decat daca cere frumos. Asta e esential. Cand se tavaleste, stai langa el, vorbeste-i incet (nu iti iesi din sarite ca mai rau faci) si incearca sa-i distragi atentia. Daca nu merge, astepti pana se calmeaza, il iei in brate, dar nu-i da ce vroia. Azi asa, maine asa, se invata ca zbieretele nu duc la nimic. Alt sfat mai bun, nu am. Asa am procedat cu Diana si zau ca nu i-a cazut inelul din deget.[:D]

Na, ca a pictat jumatate dintr-un "tablou", o coala de desen A3 si a obosit. Se vede ca nu tine foarte sigura pensula in mana, a desenat intai si acum picteaza peste...se chinuie, iese din contur, strica frumusete de schita si asta pentru ca eu nu o lasam la liber cu pensula...cica imi face mizerie. Bleaga am fost. E experta cu creionul si stangace cu pensula.

Astept sa termine capodopera.[:D] Pana atunci citesc o carte. Faust.

Aici a nins mai devreme. Cu fulgi mici si desi. Si numai ce-mi schimbasem pantofii, am pus cizmele si bocancii de iarna in dulap.[bang]

 

Ingrid S si Diana

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DANIELA sper sa si reusesti! Eu nu asa fac,eu cum vine acasa intai o intreb cu ce are chef sa se joace,deci ce jocuri/jucarii/ustensile etc. sa ii scot la iveala? De obicei e cam aeriana,asa ca ii bag propuneri: cu margelele/bratarile? pictat/desenet/ plastelina? jocuri gen nu te supara frate /carti/sah/puzzle ? papusi/mobilier? Lego,cuburi? matematica/litere /italiana? etc. Na evident ca de obicei ii propun intai chestii cu care se poate juca singura [8D] dar de cele mai multe ori ma refuza [bang] si alege ceva cu care sa ne jucam impreuna,sau macar sa trebuiasca sa o consiliez [:-@].

Nu prea i-am impus sa se joace cu ceva,ci mai mult i-am sugerat.Adica i-am mai zis chestii de genul hai joaca-te acum ca nu-i Tudor acasa cu lego cele marunte,sau cu margelele,sau picteaza - ca daca vine acasa nu mai poti cu ele.Ar cam trebui sa ii fac un program cum zicea Ingrid,dar nici eu nu ma prea pot tine de el si din motiv de Tudor,sau din motiv de actele mele etc.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGRID pai n-am nicio veste de la Cluj,nu am scris ca a zis sa revin pe sfarsitul saptamanii?

Si Diana mea se descurca bine cu creionul,dar prost cu pensula.Si eu [:-@]

L-am filmat ieri IAR si pe "DUDO" [:D]

http://www.dropshots.com/diatudor#date/2011-03-06/19:18:02

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela si la noi Tv e o adevarata problema..... (pasiune!!!!!!!!). Daca si David e in stare sa se tavaleasca pe jos cand il sting?!!! Fetele mai uita daca se iau cu joaca amandoua, dar David are anumite ore cand stie si vrea ceva anume sa vada. Fetele cer in special cand vin de la gradi. Azi dimineata Seline nici nu a deschis ochii si cum m-a vazut pe mine.....si nu pe tata-su a incercat......." mami pot putin telezizor????[:D]¨. culmea lui tata-su nici nici prin cap nu le trece macar sa-i ceara asa ceva la ora 7 dimineata, dar mie????? mie imi incearca nervii, dis de dimineata!!!!!!

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kojicol DepigmentierungsCreme LSF 20 de la mediderma, e crema pentru ten uscat si gelul Kojicol plus Gel pentru ten mixt sau gras. Depinde ce tip de ten ai tu.

Ceapa taiata felii, pusa intr-o tigaie si incalzita pana se inmoaie, apoi pusa intr-un scutec de panza si invelit cu el pieptul, peste noapte. Sau/si o ceapa taiata in doua pusa langa perna.

 

...........ei voi stiti povestea mea de la Seline. Se pare ca in sfarsit a reusit sa-l convinga pe cumnatel. Ea vroia mai de mult[:D], acum cu atat mai mult daca se intorc in Franta.

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mah, televizor are dimineata cand se imbraca si sambata-duminica o ora un film. Bine ca vrea opera pentru ca e dvd si iaca, asculta muzica si vede scena. Dar nu zilnic.[:D]

Nepotul meu de 7 ani are o alta gogorita: sta pe Farmerama. Auzi mai, la 7 ani are cont si baga pe jocuri.[bang]

Mira, asta e, drog. Am fost ieri cu copila la fratele meu in vizita, pe cuvant ca mai bine o lasam acasa. Pai ce a facut? A stat langa nepoata-mea (10 ani) ce era cu laptopul in brate (tot pe Farmerama) si tv-ul deschis.

10 grade? Ooo, mult. Noi prin iulie cred ca vom avea atat.[bang]

Moni, nu un program strict, dar sa stie ca face azi matematica, maine citeste, poimaine...nah, poate aberez, nici la mine nu-s structurate chiar asa perfect. Cum imi vine si mie....

Uf, am de umplut o prajitura. Mi-a adus sotul blat si cica vrea crema de ciocolata. Se intinde domnul...in fiecare zi dulciuri?[:-@]

 

Ingrid S si Diana

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...