Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PRIETENE FARA TITLU (75)


Recommended Posts

INGRID ce mi-am amintit,am citit cand eram mica o carte de aventuri ,cred ca frantuzeasca si nu imi pot aminti autorul ,insa mi-au ramas in minte doar ceva detalii.Si tu ghiceai de zor cartile dupa detalii de-astea la subiectul de pe DC [pk],asa ca poate am noroc.Asa ca e ceva cu ceva document de familie cred, ascuns intr-o ... papusa,cu un incendiu,parca si ceva inchisoare,ceva fetita orfana sau parasita,rapita,nu mai stiu.Sau doua fetite surori? Taare vag ... daca aveam acasa cartea era mai simplu,dar era imprumutata ca fff multe altele citite.De multe ori m-am trezit intrebandu-ma ce carte era aia.Plus ca o mai am in cap si pe aia pentru copii cu o fetita ratacita prin padure,cu alta fetita fff rautacioasa pe care o chema Melania si cu ceva vrajitoare pe-acolo.Vaai si ce mi-a mai placut,dar a trebuit intr-un final sa o returnez la biblioteca [q].Era de la biblioteca scolii generale unde am fost si cand a predat frate-meu acolo sport un an,am fost tentata sa il rog sa vorbeasca cu bibliotecara sa ma lase sa scotocesc dupa ea [bang][:D] Rau is dusa cu capul nu? Habar nu am nici titlul, nici autorul,evident [bang] Ca nu m-am gandit prin clasa a treia a patra sau cand o fi fost, sa mi le notez ..
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello, Ce ma bucur ca ati scris ,se vede ca a revenit Moni[:D]-ma bucur ca merge husbandu' cu Diana la innot, al meu a fost azi cu Emma la ski,ii asteptam eu si A acasa, am facut curat si gatit-acum am placinta cu brinza sarata si friptura in cuptor, pe A l-am lasat la Tv-bucuria lui si ma duc sa fac un piure. AM mai gatit ceva spa de pui cu paste si ostropel d epui cu ciuperci,maine vreau sa fac varza cu carnati afumati ca sa avem pina pe miercuri cand cred ca bag si eu niste pasta cu shrimpi ca ne plac. Daniela-wow ce faze povestesti tu, aici nu au voie nici cu degetul sa ameninte copiii,sunt imediat reclamate la protectia copilului-mie mi s-a atras atentia intr-o zi cand il lasam pe A ca i-am aratat cu mina ca si-o ia dc nu e cuminte, si au zis c ain fata copiilor nu am voie cu asa gesturi, ca ei vorbesc acasa la parinti si pot sa faca reclamatii si sa intri in bucluc de la nimic. Deci numai ai mei is bucurosi cand ii duc la gradinite mai[alcool]-ai mei asa au fost de mici, adica de la aproape 2 ani au fost ok,ca pina atunci fusesera la geta unde erau doar 3-4 si era gradi acasa si sa zic ca nu se pune. O singura data am avut plinsete de la Emma cand avea 1n ai 8 luni si am incercat sa o duc la gradi juma de zi dar cred ca erau crize de gelozie ca de ce eu stau cu A acasa, era inca in perd de acomodare cu un nou membru. In rest eu mi-am revenit cu gatul,dar azi ma doare spatele acuma ca nu am stat deloc, abia astept sa zac putin ,o pun doar pe Emma 10 min sa isi faca la pian si maine voi lucra cu ea putin la mate si vom citi. DUminica faina sa aveti,va[pup] Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DENISA wow ce de papa te-ai pus sa faci,eu nici nu m-am gandit ce fac maine,asta daca fac - ca am tot drumuri.La o adica mananc la mami,ca si ieri si azi am mai mancat acolo.Acasa mai am doar niste supa de conopida si au mai ramas si din spaghetile de azi,merg si reincalzite ... Sa stii ca si ai mei sunt la fel cu mersul la gradinita - Dianei ii place mult si cred ca si lui Tudor ii va placea,desi e usor mai mamos parca decat era ea.Oricum nu plange dupa noi,atata ca ne mai pomeneste daca lipsim.Cand e la mami cum suna telefonul zice imediat "MAMA" ca eu sun des,iar cand suna interfonul striga "TATA !" ca stie ca taica-su merge dupa el de obicei. Stricti si la voi vad.Imi amintesc de cand auzisem prima oara de asa ceva,demuult inainte de '89.Ca sotul unei verisoare e romano-german (adica taica-su era neamt dar din Romania).Si el tot visa sa emigreze la nemti pe vremea aia,asa ca s-a dus in vizita la o matusa si a stat acolo o luna doua nu mai stiu cat si cand s-a intors au ramas toti ko,ca nu se asteptau defel sa se intoarca mai ales fiind inainte de '89! Dar el a studiat care-i treaba pe-acolo si n-a fost super incantat de ce-a vazut.Printre multe altele, a povestit si de faza cu copiii,ca aia te bag la zdup daca indraznesti sa ridici mana la vreun copil,sau chiar sa il certi (probabil ca te aud vecinii si reclama) si ca din cauza asta mai ales cresc cam fara nicio regula zicea el si alte chestii d-astea.Culmea ca neamt fiind a lucrat ani de zile dupa revolutie in ... Spania,acolo s-a adaptat bine vad.Dar anul trecut s-au intors acasa,ca a intrat in somaj si pe urma poate intra direct in pensie parca.
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Nimeni la cafea?? Hai ca eu nu am nici un chef. Matusa ne face mancare la ea...copii astia vad ca nu au chef de mancat, le-am facut dimineata omleta si nu prea au mancat-o. Ioana decupeaza ceva pe aici pe langa mine, banuiesc eu ca o sa si lipeasca, ca mi-a cerut si lipiciul...Rares se uita la Nemo. E cum ziceam, n-am chef de nimic. Afara-i ger rau, mai devreme fulguia. Nu avem nimic in plan. Moni, o sa trag de mine sa incep o carte azi. Am inceput mai deunazi "Maestrul si Margareta" de Mihail Bulgakov dar nu stiu de ce nu o pot citi. Azi iau una usoara din colectia enigma, am multe din astea si sincer nam citit niciodata vreuna politista, n-am fos atrasa de ele, mi se pare ca pierd timpul dar acum am nevoie de antrenament la citit si imi par bune pentru inceput. Ma duc sa fac patul si sa-i antrenez pe copii intr-o activitate ca eu sa pot citi daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007) [url="http://www.dropshots.com/marchplayer3"] filmulete [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DANIELA nu abandona cartea aia ca e efectiv dementiala [olala][:D] ... dar nu chiar de la inceput,ce-i drept ! Io beau cafeaua pe fuga,ca mergem la caini si pe urma mai departe inot,onomastica ... Duminica placuta la toata gasca!
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors de la expo,ce sa va zic ce fericire pe Tudor [olala] Voiam sa fac si poze ,dar abia am reusit vreo 4-5 total nereusite ca trebuia sa il tin bine de gluga pe Tudor care alerga fericit dupa toti dulaii care de care mai imens si flocos si tot calare pe ei sa ii dragaleasca era.Acum e iar la mami ,Diana si Ghita se pregatesc sa plece la inot ,ca eu merg numai pe cand vor iesi,dupa care de-acolo va merge direct la onomastica de la locul ala de joaca. DANIELA eu am citit si carti politiste ce mi-a picat in mana,dar din genul asta parca le prefer pe cele ale Agathei Christie.Crima din Orient Expres,Zece negrii mititei si muulte altele ... Oricum daca vrei sa te reapuci de citit, e important sa incepi cu o carte ff buna si antrenanta care sa te tina in priza (de genul ca nu dormi noaptea pana n-o dai gata) ,nu cu ceva prea filozofic si plictisitor.
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca a o z buna de nimic! Plictisitoare rau! Copii au fugit dincolo la matusa, se vede treaba ca sunt si eu plictisitoare. Adevarul este ca i-am dat matusii sa faca o amandina si a luat de pe aici ce-i trebuie si ei au fugit sa o ajute sa care ingredientele:)) frisca si ciocolata mai ales. Eu am reusit sa incep o Antologie Enigma, chiar prima povestioara a fost de-a Agathei C. Interesanta. Este misto ca-i cu povestioare scurte, 2 volume dar daca ma plicti o pot arunca oricand din mana fara sa-mi para rau ca n-am aflat finalul. Monica chiar imi este de dor de o astfel de carte...pe care sa nu o mai poti lasa din mana, demult n-am mai trait senzatia aia si oricum cred ca nu o sa mai fie ca in copilarie. Acum cu toata tehnologia asta parca ne-au stirbit din simturi. Inundati de tv si internet...o fi mai bine o fi mai rau, deocamdata nu putem sti, viitorul o sa concluzioneze asta. Chestia nasoala este ca totul se petrece prea repede. Nu mai ai timp sa gusti lucrurile simple, nu mai ai timp sa te bucuri de viata. Ne grabim sa imbatranim. Denisa, tu ai facut multe feluri de mancare, dar este de inteles la tine, tu ai vrea atunci seara cand vii de la serviciu doar sa scoti ceva din frigi si sa incalzesti. We placut si tie. Se uita A la desene?? daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007) [url="http://www.dropshots.com/marchplayer3"] filmulete [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DANIELA da asa e cu TV ,internetul si viata de zi cu zi dealtfel ... nu prea mai ai liniste pentru lectura.Si nu zic doar de liniste la propriu ci si de linistea interioara,adica lipsa de griji mai ales.Ca unul care are in cap doar ce va pune a doua zi pe masa,cu ce isi va plati luna asta facturile sau daca peste 3 luni mai are serviciul sau primeste un picior in fund,de orice ,numai de citit n-are chef! Eu am un caiet pe care l-am inceput in 1986 si unde scriu cartile citite cu anul si luna.In plus am scris cateva pagini cu cartile citite+autorul pe care mi le amintisem atunci in 86 ca le-am citit inainte de a incepe caietul. Ei bine stii cum arata? In perioada 86-decembrie 89 lunar cate 3 pana la 7 sau mai multe carti,iar tot anul 1990 am citit doar 15 carti si asta mai la finalul anului! Asta fiindca aparusera puhoi de ziare,reviste,stateam cu ochii in TV [olala] ore in sir - mineriade,politica,filme [olala] Incepand din 91 pana prin 96 mi-am mai revenit oarecum si inca mai citeam de la o carte pe luna pana la 10 carti pe luna uneori. In 97-98 iar pauzaaa ca eram in ultimul an de faculta si cu licenta pe cap. Iar in 99-2006 JALE CU J MARE [q] luni intregi n-am citit nicio carte [bang] Asta fiindca m-am angajat la firme private unde aveam de lucru in draci,acasa mai aveam si actele de la AF ,pe urma de prin 2006 am mai dat si de net [:-@] care mi-a papat timpul. In tot anul 2007 n-am citit nicio carte [:I] dar nu-i de mirare ,ca se nascuse Diana si ma intorsesem si la serviciu imediat,zburam acasa de la birou cu 100 km/ora ,nici la vreun magazin nu mergeam,darmite sa am timp de citit? Abia din 2009 incoace de cand s-a nascut Tudor si stau acasa am mai reusit sa ma apuc iar cat de cat de citit.
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! Deci pana la urma nu s-a ales nimic de planurile mele. Barbatu n-a avut liber. E de "garda" pe stadion acum de dupa masa. Am vrut sa fac macar eu ceva cu copii si sa combinam serviciul lui Heinz cu o balaceala pentru noi (si bazinul si stadionul sunt in acelasi loc). Doar ca David si-a amintit brusc si dintr-o data ca azi e invitat la ziua unui coleg.el a plecat la party iar noi fetele am ramas acasa. Pe deasupra mie mi-a venit si CM, deci de balaceala azi oricum puteam uita. DAr.....fetele se joaca frumos in camera, "impacheteaza cadouri"[alcool],si-si "fac curatenie in camera", vorbesc si canta cica pe engleza. Eu ma prapadesc de ras cand le aud. Deci, eu una nu stiu deloc engleza, ele nu au auzit-o pe niunde, nu stiu de unde au venit acum cu ideea asta!!!! ..........si eu imi permit luxul sa-mi beau cafeau si sa butonez telecomanda. Un adevarat rasfat pe mine[alcool] O duminica placuta in continuare va doresc!!! Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/kluckermira/WeekendDeRusalii#"]Poze noi.....cu noi[/url]
Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIRA lasa mai ca macar asa te-ai relaxat [olala] Si Diana se prostea mai demult zicand ca vorbeste in franceza,desi nu pomenisem de limba respectiva,cu atat mai mult nu o vorbeam in casa.Cine stie de unde au scos-o cu "engleza". Si la mine s-au schimbat un pic planurile,ca mami a incurcat locul de joaca unde trebuia mers.La cel care credeam initial ca vom merge,as fi avut cu cine sta la povesti,cu niste fete de la aradence.Dar cheful s-a tinut la un loc de joaca nou din Real asa ca am lasat-o pe Diana acolo si s-a intors cu sarbatorita Alexandra si ai ei - vecini cu mami.N-am avut chef sa raman ca doar pe ei ii stiam si oricum Diana e mare si obisnuita cu ei.Numai bine am mai citit si eu si am si zacut oleaca in pat,ca dupa ce a aparut Diana ,deja a inceput smiorcaialaaaaa [bang] Ca ea vrea sa picteze marul ala [help] Ma rog am reusit sa o conving sa se schimbe intai si sa isi faca ordine pe birou,pe urma jale cu marul,i-am propus sa faca mai bine cosul cu fructe,dar cand i-a iesit banana precum un morcov [:D] iar da-i si plageee ca nu stie.Intr-un final a renuntat la cursul de desen si s-a apucat sa o deseneze pe Clopotica.Si eu m-am dus sa fac niste cartofi prajiti ,dar tot n-am scapat de ea.Mi-a venit in bucatarie cu o Clopotica de coma [alcool] si cum nu pot sa ii zic ca e foarte frumoasa cand arata ca naiba [:D] ,i-am zis ca e frumoasa,dar are gatul prea lung (zici ca era girafa [bang])Si picioarele prea scurte,cica n-au mai incaput in foaie.Cum naiba sa incapa cu asa hal de gat? [alcool] Deci alta tura de plans,s-a apucat iar de ea,a mai scurtat gatul ,dar picioarele zici ca erau de gravida in luna a noua,groaseeee.I-am zis pe moment ca e bine [:-@] ,dar dupa o vreme tot i-am subliniat defectele si i-am desenat-o eu dupa model - mai plinuta la umeri,cu talie subtire si bulane de bulane.A fost oarecum multumita, ca macar m-a putut "corecta" ca am uitat aripile si nu stiu ce la pantofi [8D]. Voi cum procedati,la orice nu doar la desen,cand le iasa chestii naspa? Le ziceti ca-s frumoase [:-@] sau le spuneti adevarul ,chiar daca mai finut? Si cum reactioneaza daca le ziceti ca nu e bine ceva? Ca Diana e de groaza [bang] Nu suporta critica defel. Va dati seama ca e franta de oboseala,dupa atata umblatura si nedormita la amiaza,dar nici din greseala nu vrea sa se culce.Acum s-a apucat sa il deseneze pe elefantul Dumbo,iar daca iasa naspa iar se lasa cu lacrimi.E de groaza.Si asa cred ca va fi si Tudor ca si el e de mic nervos de nu ii iese ceva.Nu mai zic cum era Diana de mica si vad ca si-a pastrat obiceiul.E bine si ca nu se lasa cand vrea sa faca ceva,dar e tare obositor si enervant pentru cei din jur [bang]
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...