Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 53 -


Recommended Posts

Maria, si noi vreo 7 ani... si 5 fivuri. Vei reusi si tu, vei vedea! Problema noastra, a celor cu trombofilie este si pastrarea sarcinii, trombofilia se asociaza de obicei si cu multe afectiuni in sarcina, preeclampsia (care e cea mai grava din toate, ca pune in pericol atat viata mamei, cat si a copilului, prematuritate), retard de crestere a bebelusului daca nu este gestionata bine sarcina cu doza corecta de heparina, si altele. Eu nu am avut problemele astea pentru ca am avut doza corecta, dar in schimb am facut colestaza de sarcina, si asta destul de periculoasa si specifica sarcinilor gemelare. Nu renunta si mai ales fii increzatoare, stiu ca e greu, dar numai asa vei reusi![flo]

 

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor fi realitate*****************id="size1">
id="teal">id="Georgia">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am si eu o dilema: daca am vazut rosu in fata ochilor aseara la ora 23, o OK daca fac maine dimineata hormonalele de z3 ?

 

---------------------------------------------

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

 

sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 id="size1"> id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qiao e O.K.

Ariadna bine-ai revenit! Mie mi-a fost rusine sa te mai stresez pe mail, dar acum, cu IA care bat la usa.....ma apuc iar de stresat?[:D]

Maria ramane stabilit, in toamna, da? [pup]

miki am citit, am bagat la cap si de luni, 7 martie, gata las iar tutunul si sper ca acum sa fie definitiv!

mrn succes! Nastere usoara!

floricica cum a ramas? Sambata faci eco?

 

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica[pup] normal ca ramane stabilit

 

ariadna [pup] esti un exemplu de urmat, oricum cel mai important lucru din povestea asta este ca Doamne Doamne te-a binecuvantat cu 2 ingerasi sanatosi. Ma bucur tare mult ca ti-ai implinit visul de a deveni mamica. acest lucru ma stmuleaza sa merg si eu mai departe si sa nu renunt la acest vis.

 

pupici pt toate mutantele

denisa[pup]tu nu mai zici nimic?

 

 

 

Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mrns, nastere usoara si Doamne ajuta sa te refaci repede si bebele sa fie mancacios si cuminte!!!

Pupici si restul fetelor dragi!!![flo][flo][flo][flo]

 

 

 

 

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.

Acum sarcina in evolutie 13+ [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, elevit 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 5 mg/zi]

O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MRN[flo][pup] nastere usoara si bb sanatos. Te asteptam sa spui cum este sa fii mamica fericita.

 

Ari[flo] sper sa reusesti sa arunci tigarile pt totdeauna. Eu dc nu renuntam la ele acum 5 ani puteam sa fac embolie pulmonara, ma dureau plamanii si nu fumam decat 1-2 /zi. Abia dupa ce am aflat de mutatii am inteles de ce ma simteam rau de la cele 2 tigari.

 

Aristica[flo] lasa tigarile si tin pumnii la inseminare. Eu cunosc 2 fete care au ramas insarcinate f repede prin IA , prima a facut 5IA si 3 au fost reusite dar a pierdut sarcinile (cele reusite au fost cu stimulare) iar a 2-a fata a facut 2 IA si amandoua reusite. Deci se poate.

 

Floricica[flo] tin pumnii pt sambata. Dc ai timp pune tu link-rile cu aspirina naturala pe prima pag[pup]

 

Fetelor[flo] cunoasteti pe cineva care a nascut cu mutatiile mele? Eu am aflat de o mamica cu MTHFR C677T homozigot care a nascut de 2 ori dar e din SUA si va dati seama cat de bine a fost monitorizata. Eu am si FVL hetero pe langa iar bomboana asta impreuna cu cealalta imi taie aripile de tot. Nu-s deloc optimista[q] Dc aflati de o mamica cu mutatiile mele va rog sa-mi spuneti.[flo]

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadna [pup] Multumesc si pt acum si pt atunci cand ai avut rabdare si mi-ai raspuns la intrebarile mele de om total in ceata in ale trombofiliei!

Maria[pup]

Aristica [pup] sambata avem eco la dr Albu Dinu. Am emotii mari de tot... sper sa ne ajute Doamne-Doamne sa fie bine. Ma bucur in fiecare dimineata ca a mai trecut o zi si sunt mai aproape de capatul "cursei".

Daca totul e ok, mergem un pic la cumparaturi pentru printesica, dar si pentru cavalerul de acasa, ca ne-a ramas garderoba mica.

Miki-Miki[pup], incerc deseara. Am niste probleme cu net-ul, cand merge , cand nu.[bang]

 


[gravired]33+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki [pup] eu cred ca ar trebui sa crezi mai mult in sansa ta si cu ajutorul lu' Doamne Doamne vei reusi. sunt convinsa ca intr-o buna zi si visul tau se va implini.

Vad ca la tine nu e problema cu ramasul.[flo]

 

 

 

Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost luni la prima vizita la dr. Uscatescu, de unde am plecat cu mai multe intrebari decat aveam inainte.

Homocisteina era la limita superioara (13,08); cu asta sunt lamurita, am inteles ca o pot scadea cu femibion.

ProC global = 0,61; am vazut rezultatul dupa ce am plecat si nu stiu ce inseamna. Ma puteti lamuri si pe mine? Am vazut ca este ceva legat de Fact V leiden, dar cum acesta este negativ, nu prea inteleg.

Mi-au mai iesit trombocitele la limita inferioara( 154 mii fata de 150 mii), astea insemna si ele ceva? Stiu ca discutati ascum ceva timp de trombocite, dar sub tratamentul cu clexane.

Cand am facut analizele nu luam nici un tratament. Ultima sarcina s-a oprit in evolutie pe 10 ianuarie si am luat aspenter, femibion, ac. folic, magne B6 pana la sf lunii ianuarie. In februarie am intrerupt totul, pt ca am vrut sa vad cat de afectat imi este afectat organismul fara tratament.

Tratamentul recomandat de dr Uscatescu:

- aspenter, femibion, ac. folic cate 1/zi;

- 10 zile pe luna: vit E forte, Cetebe, Magne B6;

- clexane de la test pozitiv ( si imi va stabili atunci doza)

Ginecologul mi-a spus, inainte sa aflu rezultatul la PAI, ca daca e si asta pozitiv, imi va da clexane, probabil imediat dupa inseminare, mai ales ca ambele sarcini le-am pierdut la varste f mici. Acum chiar ca nu stiu cum e mai bine. Voi cum faceti? Tratamentul pt. trombofilie va este prescris de ginecolog sau de hematolog?

 

 

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot id="teal"> id="size1">

7 IAS, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt id="teal"> id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, ai facut cumva si factor XIII si PAI? Nu ca ti-ar mai trebui ceva balarii in plus fata de ce ai, dar just in case...

Floricica, bafta maxima la eco, sa fie totul perfect![pup]

Aristica, cu cea mai mare placere daca-ti pot fi de folos[flo]

Miki[pup], sa stii ca nu neaparat daca e in SUA e musai sa fi fost mai bine monitorizata, sa stii ca medicii de acolo merg mult pe selectia naturala, dar intr-adevar cand e in joc viata mamei si a copilului, sunt foarte eficienti! Ai reusit sa afli cumva ce terapie a avut mamica respectiva? suna incurajator faptul ca ai gasit pe cineva cu aceleasi mutatii si are copil, deci inseamna ca se poate.

pup toate fetele, o primavara frumoasa va doresc![pup]

 

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor fi realitate*****************id="size1">
id="teal">id="Georgia">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...