Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 53 -


Recommended Posts

Am aflat ca se fac pachete cu mutatii de trombofile la Genetic Center Cluj , preturile sunt bune pt ca sunt f complexe.

http://www.geneticcenter.ro/pachete.php

 

Floricic[pup] cand ai timp sa pui si link-ul asta pe prima pag.

 

Alexa [flo] Nu tb neaparat sa ai FVL dc ProC Global e mica, faci parte din cei 10% cu ac anal proasta si fara FVL. Unde ai facut anal FVL? Poate nu-i laboratorul f bun.

Homocisteina este marita pt ca ai MTHFR, tb neaparat sa faci tratam pt ea, sa nu mai intrerupi femibionul.

La trombocite mici nu ma pricep dar stiu ca pe Denisa[flo] nu au vrut sa o treca pe clexane pt ca le avea mici.

Tratam ti-l da hematologul, uneori sio ginecologul dc se pricepe dar eu pun baza pe hematolog si nu orice hematolog, unul care sa se priceapa la trombofilii in sarcina.

 

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ariadna [pup] ...e legat de endometrioza, OATS, clexane...deci am ce sa intreb[:D]

miki ma uit la semnatura ta si vad trei sarcini, toate din fiv-uri si ma gandesc cat de greu e sa ramai insarcinata, facand fiv...dar sa pierzi sarcina? Doamne fereste! Tie ar trebui sa ti se ridice monument! Felicitari pentru puterea de-a continua! Imi spunea sotul meu dupa ce am gasit si PAI-ul ca in cazul nostru am avut un inger pazitor: bine ca nu s-a prins nicio sarcina, ca dac-o pierdeam eram in ziare ca doi tineri ce-au luat-o razna si mananca buruieni prin Carpatii Occidentali, traind in fratie cu cerbul carpatin!

 

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ari[flo] nu am contactat-o pt ca am intrat iar intr-o per din aia de "lasa-ma ca sa te las". Cred ca nici nu mai este activa pe DC, o sa-i scriu zilele astea..... cred ca facea f des anal AntiXa. Pt fetele din Buc e super ca pot sa faca ac anal la Fundeni gratis si cu rez imediat, la mine in oras se face doar la Synevo cu rez peste 10 zile si costa si 200ron[bang]. Pana vine rez bb s-a oprit din ev. Tb sa ma mut in Buc, alta sol nu vad. Dar sa-mi vina CM-ul, sa vad dc mai am oua....

 

Maria[flo] eu raman dar ramasul ala ma costa multi bani[bang]. Si cu ce ma incalzeste ca raman dar nu pot tine sarcinile? Nu stiu ce-i mai bine, sa nu ramai deloc sau sa ramai sa pierzi sarcinile si sa mai faci si chiuretaj[bang].

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aristica
miki ma uit la semnatura ta si vad trei sarcini, toate din fiv-uri si ma gandesc cat de greu e sa ramai insarcinata, facand fiv...dar sa pierzi sarcina? Doamne fereste! Tie ar trebui sa ti se ridice monument! Felicitari pentru puterea de-a continua! Imi spunea sotul meu dupa ce am gasit si PAI-ul ca in cazul nostru am avut un inger pazitor: bine ca nu s-a prins nicio sarcina, ca dac-o pierdeam eram in ziare ca doi tineri ce-au luat-o razna si mananca buruieni prin Carpatii Occidentali, traind in fratie cu cerbul carpatin!
align="right" id="quote2">
Aristica nu ma felicita pt ca nu prea mai am putere sa continui, am ajuns la capat de linie. As mai incerca odata dar nu-mi garanteaza nimeni ca de data ac va fi ok. Nici dr U nu-mi zice stop, imi zice ca sunt ghinionista[bang].




Miki
[flo]
id="blue">
id="Tahoma">
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,
3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
id="size1">
id="teal">
id="Tahoma">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki [pup] asa este ai mare dreptate nu stii cum e mai bine.

e groaznic si sa nu ramai si sa ramai si sa pierzi sarcinile[alcool]

 

ariadna aceste mutatii nu le-am facut inca. ma gandeam sa imi fac luna asta mutatiile factorului V Leiden ca sa vad exact ce gena este afectata, factorul II si PAI. La factorul XIII nu m-am gandit sa il fac, crezi ca m-ar ajuta daca l-as face?

 

 

 

Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut fetelor.eu sunt noua aici, scriu mai mult la subforum fiv. dar ca si voi am nevoie de clexane.pe scurt sunt la al doilea fiv la dr albu. am inceput de ieri stimulare cu clexanul. sunt coapta de racita si nu stiu ce sa iau.pe deaspura mai sunt si la cm asa ca am o stare naspa. as vrea sa va intreb, poate imi raspundeti. am inteles ca se poate face dupa et progesteron injecatabil, care cica e mai bun ca utrogestantul. e cineva pe aici care a facut injectabil?si daca da de unde l/a luat?in tara nu se gaseste m/am interesat. astept raspunsuri. mulumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O
Buna ziua. Daca va ma aduceti aminte de mine, scriam acum vreo trei luni ca am fost la dr U si am facut analizele. Singura care a iesit in afara limitelor a fost proc global 0,65 (cut off=0,8). Imi spunea Miki ca ar trebui sa fac si alte investigatii. Am intrat pe site la Synevo si am vazut ca pachetul de analize costa 690 ron. Cum nu ma pricep, va rog sa ma ajutati: nu as putea face numai anumite analize din cele din pachet, fara sa le fac pe toate? Si daca da, ce anume ar trebui sa cer? In plus, as vrea sa fac si IGM pt toxoplasmoza si sa-mi analizez si tiroida, ma ajunge in halul asta vreo 850 ron, destul de mult.Multumesc.Un copil sanatos de 7 ani, o sarcina oprita in evolutie la 10 saptamani (oct. 2010)id="size1">
align="right" id="quote2">Fetelor mai experimentate, poate ii raspundeti si Anittei daca stiti. Cu atatea urari de Martisor, cred ca mesajul ei a trecut neobservat, si poate asteapta raspuns. [flo]
[gravired]33+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita] FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fete dragi! Va doresc o primavara frumoasa cu reusite aspirantelor si bebei sanatosi si la termen gravidutelor! [flo][flo][flo][flo][flo]

Am avut o perioada cu dureri, dar au trecut,acum e totul bine, bebe in grafic!

Am o intrebare pentru gravidute.

Cum stiu ca ginecologul ma monitorizeaza corect, data fiind postura mea de mutanta? La ca timp ar trebui facuta monitorizarea de catre ginecolog??

De ce cantitate de progesteron am nevoie pentru mentinere? Sunt derutata, medicul de la IS mi-a redus doza de la 600mg la 300, iar cel la care am fost in urgenta a spus sa revin la doza de 600, ca progesteronul e vital cand exista mutatii.

Tratamentul strict pentru trombofilii e dat de dr U si nici un ginecolog n-a modificat nimic din schema de tratament.

 

[pup] toate fetele!

 

 

 

[gravired] 17+

 

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...