Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 53 -


Recommended Posts

Anitta [flo] sunt imp toate anal din pachetele de trombofilie dar pt inceput poti incepe cu Fact V Leiden pt ca ai ProC Global mica.

 

Fly[flo] monitorizarea ecografica la max 2 sapt tb facuta , ideal e sa fie facuta saptamanal pt a vedea dc bb inregistreaza retard sau dc IR-rile cresc. Pt ca esti in 17 sapt placenta ta e bine formata si elimina destul prog pt a sustine sarcina, unii medici recomanda adm in continuare a utrog deoarece ac reduce contractiile iar altii zic ca nu mai are rost administrarea lui. Dc ai sangerat probabil de aceea dr te-a trecut pe din nou pe doza mai mare de utrog.

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor ma nevoie de ajutorul vostru!! Trebuie sa merg la Fundeni nu am fost niciodata nu stiu cum se procedeaza a-mi trebuie bilet de trimitere?.Va multumesc !!!! Analizele se platesc? Homocisteina se plateste la fundeni? Eu iau femibion1 si acid folic de 5 din decembrie oare influenteaza rezultatul homocisteinei. Of hai ca vam bombardat cu intrebarile.[pup][pup]

 

Puisori dragalasi

Mutatia C 677T genotip heterozigot, Mutatia A 1298 C genotip heterozigot.

4 Fiv nereusite id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat utrogestan pana in sapt 29, 600 mg/ zi intravaginal caci am avut scurgeri sangerii pana in sapt 20. eu zic sa iei doza maxima adica 600 mg caci oricum nu srica ce e in plus se elimina.

eu am facut ecografii saptamanal in primele 12 sapt si apoi la 2 sapt.

acum am ajuns in sapt 34 si totul este bine, slava Domnului.

 

 

mutatie MTHRF C677T heterozigot

2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara DPN 13.04. 2011 la Elias cu Dr Rotaru

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaele[pup] nu-ti tb trimitere din aceea in dublu exemplar, d-na dr vrea sa vada ca te trimte un dr si pt ce diag. Un simplu biletel si o stampila de dr e ok. Dc nu poti face rost du-te si fara, spui ca tb sa faci ET si te primeste. Sa ai la tine copii dupa anal de trombofilie.

Pt homocisteina am inteles ca tb sa dai vreo 30 ron.Tu iei vitamine si e f ok, anal homocisteinei tb sa iasa buna sub tratam cu vitamine, dc nu iese buna at tb suplimentate.

Pe o foaie de hartie scrii numele, varsta, ca ai facut FIV-ri (cate si unde), nici o sarcina, ce tratam faci acum (absolut toate pastilele inclusiv cele pt ET), antecedente colaterale (mama,tata.. bunicii dc au avut AVC, TPV, infarct.. varice). Ac foaie o pui prima in dosarul cu anal xeroxate.

Un mini ghid de a ajunge la dr U este aici scris de Felixut [flo]http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154318&whichpage=8

Bafta!!!

 

 

Miki [flo]

id="blue">id="Tahoma">

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,

3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)

id="size1">id="teal">id="Tahoma">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flyhigher[flo], ginecologul trebuie sa stie ca: orice retard de crestere trebuie bagat in seama; placenta trebuie sa fie in forma maxima (fara calcifieri, fara hematoame, fara lacuri vasculare, maturata cat mai putin); fluxurile sanguine trebuie sa fie foarte bune sau macar medii, IR-urile la fel. In plus, trebuie sa iti monitorizeze mereu edemele, cu intrebari sau chiar personal, in paralel cu analize care sa arate riscul de (pre)eclampsie (urina, trombocite, plus altele), de-asemenea tensiunea trebuie supravegheata mereu.Cred ca eco la 2 saptamani ar fi suficient daca nu sunt alte probleme - noi asa am facut pana nu a aparut acel mare semn de intrebare la bebelina noastra. In plus, eu am ales sa merg la 2 doctori (asa am mers si la sarcina anterioara, chiar daca nu aveam probleme).

Daca dr-ul nu iti recomanda analizele si nu e atent la toate cele pe care le-am mentionat, insa tu ai totusi incredere in el, eu te sfatuiesc sa ii sugerezi tu delicat ce sa urmareasca. Cu medicul din orasul meu asa am procedat, oarecum s-a bosumflat dar a inteles ce era de inteles. Eu i-am spus ca am intrebat hematologul care ar fi semnele obstetrice care indica o gravida cu trombofilie. Tu stii mai bine cum iti permiti sa discuti cu medicul tau si cum poti aborda problema. Faptul ca nu monitorizeaza exact chestiile astea nu inseamna ca nu e un medic bun, poate nu vrei sa renunti la el din cauza asta, asa ca trebuie gasita o cale de mijloc.

 

Brotacel, mi-era dor de tine! [pup]

 


[gravired]34+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miki, am reusit sa pun link-urile. Daca mi-a scapat ceva, trage-ma de urechi!

Gravidutelor care mai vreti sa apareti pe prima pagina, dati-ne de stire cu rosu, scrieti ce vreti sa apara si se rezolva! Sa mai marim listuta ca sa creasca speranta !

 


[gravired]34+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, care dintre voi ati facut pentru trombofilie si mutatiile la PAI 1 si Factorul XIII ?

 

Nu stiu exact ce se face ... Factor XII sau XIII ?

Daca este factul XIII ce mutatie se cauta ?

 

Miki_miki, de la geneticcenter, Cluj, care pachet ar trebui facut pentru depistare trombofilie in sarcina ?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va rog treceti-ma si pe mine la lista de gravide, 29 sapt[gravired][baietel]id="red">

2 sarcini pierdute la 5 respectiv 7 saptamani. Mutatiile descoperite dupa a 2-a sarcina pierduta. Tratament: aspenter 3/sapt, clexane 0,4 pana la 10 sapt, 0,6 pana la 24 sapt, 0,8 acum, femibion, BioMagneziu, Omega3. Am avut sapt trecuta o amenintare de nastere prematura dar din fericire am trecut cu bine peste.

 

De asemenea, s-a mai nascut de curand o fetita a carei mama care nu e activa pe forum are MTHFR A1298C hetero si Antitrombina III sub limita, a facut tratament cu aspenter 1/3 zile pana in sapt 32, clexane 0,4 pana la 28 sapt apoi clexane 0,6.

Deci fetelor, se poate nu va pierdeti speranta[grup]

 


MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI 4G homozigotid="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...