Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 53 -


Recommended Posts

M-am tinut de promisiune si am actualizat un pic prima pagina. Sa dea Dumnezeu sa fie cat mai multe gravidute si mamici fericite!

Edit: stiti vreuna dintre voi despre Dalv? Am vazut la profilul ei niste poze cu gemenasi, oare sa o trec la mamici fericite?

 

Danylini[pup] bine macar ca ai aflat de chist! Lasa ca scapi tu de el...

Vali [pup]

 

Simonia, daca te referi la intervalul orar: eu am luat aspirina inainte de culcare, iar clexane la fel, la ora 22. A mai fost dezbatuta problema asta, despre aspirina am inteles ca a fost o emisiune la tv unde se preciza ca e mai bine de luat seara, cand sangele tinde sa se coaguleze anormal, iar clexane asa mi-a recomandat de la Fundeni. Oricum, mai este si aspectul comoditatii pt mine... pe la ora aia baiatul meu ar trebui sa fie deja culcat si nu risc sa ma vada cu injectia (am patit-o o data, totusi[bang]), iar dimineata risc sa uit de ele fiindca am diverse activitati matinale care nu incep mereu la aceeasi ora(imbracat, spalat, hranit - ma refer la copil).

 

mdeeag, cred ca te referi la acel LA - ca ti-a iesit pozitiv. Nu te speria, s-ar putea sa fi iesit pozitiv din cauza chiuretajului. Si la mine este negativ la Synevo, dar la Fundeni a variat, cand pozitiv, cand negativ. Explicatia este ca LA este influentat de unii factori ca: raceala puternica, oboseala crescuta, sarcina, etc. , pe langa alte probleme hematologice.

Pana acum nu am auzit de erori la Synevo (nu spun ca nu pot exista), niciuna dintre fete nu s-a plans. Pe prima pagina ai o lista cu alte laboratoare unde poti repeta analizele, dar probabil ca iti va iesi tot negativ profilul pt SAFL, iar la Fundeni LA-ul pozitiv sau negativ (ti-am explicat de ce). Ai incredere si mergi mai departe! [flo]

 


[gravired]34+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor.

Am reusit sa va gasesc pe forum, dar din tot ce am citit nu am gasit pe nimeni cu problema mea.

 

Deci sa va spun povestea mea:

 

Am o fetita de 1 an si 9 luni, am ramas insarcinata fara sa vreau, sarcina dusa la capat fara nicio problema medicala si o fetita super sanatoasa.

Anul trecut in iulie am ramas din nou gravida, fara probleme.

La 6 saptamani de sarcina am o sangerare. In urma analizelor BcHg mic. Fac tratament cu progesteron 200/2 pastile/zi, la 3 luni o sangerare f puternica. La eco sarcina in evolutie, perfect sanatoasa, in grafic dar apar 2 hematoame, probabil de la sangerari. Prea multe explicatii nu am primit, mi se mareste doza de progesteron la 600 pe zi.

La 5 luni de sarcina nu se mai vede nici un hematom la eco.

Intre timp sarcina continua fara nicio problema.

La 29 de saptamani imi schimb medicul, din motive financiare, ar fi trebuit sa nasc la Medlife, acum voi naste la municipal.

Cand se uita pe analize si toate cele ma trimite la Fundeni sa fac analize.

Fac analizele la Fundeni, pt trombofilie si SAFL, iar la Medlife aceleasi analize plus MTHFR, in aceeasi zi, cam la 1 ora diferenta.

Primesc rezultatele

- conform celor de la Fundeni am SAFL

- conform celor de la Medlife ies toate analizele bune, nici urma de SAFL, dar apare MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot.

 

Ma duc la dr ginecolog si imi spune ca am trombofilie, asa ca ma baga pe aspenter, omega, elevit, clexane 0,4, tardiferol si magneB6.

 

Eu nu stau linistita si repet analizele la Synevo, dar fara MTHFR. Si aici toate cele imi ies bine. Nici urma de SAFL.

 

Dupa cum v-am spus din decembrie nu mai am nici hematoame si nico problema cu sangerari sau altceva, iar trombofilia am descoperit-o pe la inceputul lunii februarie.

 

Problema mea, daca ii pot spune asa a aparut cam in aceeasi perioada de cand fac tratamentul acesta. Nu stiu daca este doar coincidenta sau altceva, dar fetita care era intotdeauna cu cateva zile mai mare decat clinic in doar cateva zile a pierdut mai mult de 1 saptamana din crestere. Intr-un final si=a revenit, per total se pare ca e bine, dar are totusi femur cu 2s mai mic, BPD cu 1s mai mic, humerus cu cateva zile mai mic.

 

Am tot cautat info despre MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot, si din ce am gasit eu nu ar insemna trombofilie, dar dr imi zice ca am.

 

V-as ruga mult daca se poate sa ma ajutati cu o parere sau cu un sfat.

Ma gandesc sa ii trimit un mail cu povestea mea dr Uscatescu. Oare nu o deranjez?

Am facut analizele acolo, dar era plecata si eu nu am putu sa ma deplasez sa le iau, sunt din Pitesti si nu mi-a dat nici un tratament.

 

 

Imi cer scuze pt mesajul lung si sper ca nu v-am plictisit.

Multumesc anticipat si va urez sa aveti parte de bebici cat mai sanatosi.

 

Bryanna 02.06.2009 si ...o noua fericire [gravi]34+ , adica Ayanna Stefaniaid="size4">

 

AMR max 30 de zile id="size5">id="red">

 

 

 

am produse la Bazarid="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ssabrya, la ce te referi cand spui ca SAFL ti-a iesit pozitiv la Fundeni? Daca este vorba de LA, te rog sa citesti ce i-am scris lui mdeeag in pagina anterioara. Mutatia pe care o ai tu inseamna trombofilie, totusi. http://www.synevo.ro/gena-mthfr-mutatii-c677t-a1298c-risc-trombofilie/, si pe net sunt multe alte informatii care duc la concluzia asta. Retardul de crestere poate aparea tocmai din cauza asta, daca tratamentul nu este suficient. Hematoamele tot de trombofilie tin, din cate am inteles eu (asa ceva nu am avut si nici nu prea am studiat, sper sa nu vorbesc aiurea). Tratamentul pe care il iei nu cred ca ar putea avea vreo legatura negativa cu retardul de crestere, din contra.

IR-urile iti sunt bune? Homocisteina ai facut-o? Pacat ca nu ai luat tratamentul de la d-na dr, de obicei recomanda femibion care scade homocisteina in cazul in care o ai marita. Daca ai PM-ul activat, o sa iti trimit eu adresa de mail a d-nei dr, este o doamna deosebita din punctul meu de vedere, si-a facut mereu timp ca sa raspunda la mailuri. Scrie-i exact toata povestea, eventual trimite-i scanata ecografia cu masuratorile.

Eu locuiesc mult mai departe de tine fata de Bucuresti, fac 5-6 ore pe drum cu masina, si intotdeauna am primit rezultatele in aceeasi zi la Fundeni, am spus de unde sunt si s-au straduit sa imi dea cat mai repede rezultatele si tratamentul.

Iti doresc numai bine si sa ne bucuram de copii sanatosi!

Apropo, primul meu copil a avut retard de o saptamana, si a fost sanatos tun! Deci... nu dispera! [flo]

 


[gravired]34+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monalac, iti multumim pentru sustinere! Sa dea Dumnezeu sa avem toate copilasi clexanei sanatosi ca ai tai! Cand ai timp si doresti, ne-am bucura daca ne-ai impartasi din experienta ta, ca sigur ai mai multa decat noi...[pup]

 


[gravired]34+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floaredemac iti multumesc mult pt raspuns.

Eu am citit analizele si nu am inteles mai nimic din ce scrie pe ele, dr gineco mi-a spus ca la Fundeni am SAFL, ceea ce eu cred ca inseamna anticorpi antifosfolipidici pozitivi. Dar cum iti spuneam, aceeasi anticorpi la Medlife si Synevo mi-au iesit negativ.

Iar retard de crestere nu are fata, dr a zis ca nu trebuie sa iau femurul ca e posibil sa fie doar mai mica, nu neaparat sa aiba probleme. Ir-urile sunt bune, fluxurile la fel. Acum la 34s la eco mi-a aparut placenta cu microcalcificari si grad II-III, cred eu placenta putin imbatranita.

Te rog mult da-mi un PM cu mail-ul dr. U. Oricum incerc sa imi fac si o programare la Medsana.

 

Si tu unde nasti? Vad ca avem cam aceeasi varsta gestationala.

eu in jur de 2 aprilie, cezariana, la municipal.

 

Bryanna 02.06.2009 si ...o noua fericire [gravi]34+ , adica Ayanna Stefaniaid="size4">

 

AMR max 30 de zile id="size5">id="red">

 

 

 

am produse la Bazarid="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si am uitat sa iti spun, homocisteina nu am facut-o, nu mi-a zis nimeni de ea. dar ma intreb daca acum mai este ceva de facut?

trebuie sa continui tratamentul si sa sper ca nu se va intampla nimic rau. fetita la 34s avea 2200 si era la zi si clinic si eco.

si la 32s am fost internata sa fac anailzele de maturizare pulmonara, pt orice eventualitate.

 

Bryanna 02.06.2009 si ...o noua fericire [gravi]34+ , adica Ayanna Stefaniaid="size4">

 

AMR max 30 de zile id="size5">id="red">

 

 

 

am produse la Bazarid="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miki, cei de la genetic center din cluj m-au insemnat pe mine cu PAI

imi place mult geneticianul lor. e tare de treaba, are rabdare si explica tot! acolo a facut si sotul deletiile si amandoi cariotipul

 

_________________________________________

oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8 id="size1">id="teal">id="Tahoma">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te tu in analize si vezi daca scrie LA pozitiv.

Eu intelesesem ca este retard de crestere, scuza-ma te rog. Deci varsta cronologica de acum corespunde cu varsta ca si dezvoltare? In cazul asta... chiar nu e nicio problema, nu? Nu stiu ce sa iti zic acum de homocisteina, daca mai are rost sau nu, ai putea preventiv sa iei acum in ultima luna acel femibion 2 despre care iti spuneam, in loc de elevit, ca sa nu mai dai banii si pe analiza. Daca iti iese mare, oricum d-na dr Uscatescu iti va recomanda femibion fiindca altceva nu prea o scade.

Placenta poate ca e putin imbatranita, dar nu neaparat - la primul copil tot asa am avut-o si eu la aceeasi varsta a sarcinii, fara calcifieri insa. De fapt medicul care mi-a urmarit atunci sarcina imi urmareste si acum, in paralel cu altul - el a vazut tot la fel si acum 2-3, pe cand ieri la eco la dr Albu in Bucuresti era de gradul 2. Probabil mai tine si de interpretare sau de aparat. Oricum, gradul 2-3 la aceasta varsta am inteles ca este normal.

Eu nu nasc in Bucuresti, voi naste intr-un oras in apropierea orasului meu. Am vrut sa nasc la o clinica particulara dar medicul cu care voi naste m-a sfatuit sa aleg totusi spitalul, din mai multe motive - 1.la clinica semnez un contract conform caruia , in caz de urgenta medicala, voi fi transportata atat eu cat si copilul la spitalul de stat,2.la spitalul de stat pot fi monitorizata hematologic mai bine, iar daca trebuie sange (data trecuta a fost nevoie) voi primi imediat 3. copilul va fi consultat neonatologic mult mai amanuntit (si noi avem o posibila problema care necesita monitorizare mai atenta, de aceea am mai mers si la Dr Albu in Bucuresti). Asa ca... sa nu iti para rau ca nu nasti unde ai vrut prima data. Cine stie, poate ca tot raul e spre bine!

Ti-am trimis deja adresa, sper ca ai primit-o. [flo]

Total off topic, scuze: de unde ai gasit hainute OshKosh pt fetita (care este o dulce, apropo)? Eu am primit de la cineva din SUA si m-am indragostit de ele, dar in Ro nu am gasit nici macar la second-hand[bang]

 


[gravired]34+id="red"> DPN 15 aprilie 2011 [fetita]

FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum [gravi], obtinute naturalid="teal">id="size1">id="Tahoma">

Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetele [pup]

am si eu un beta 24.57

sunt f fericita

in cat timp tre sa jung la fundeni?

 

 

 

Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,

Ca Tu esti Preacinstita, ma aperi si pe mine

Ajuta-ma sa sufar ajuta-ma sa lupt

Si sa ma rog la Tine cu glas neintrerupt.

Puternica Stapana, doar Tu poti sa ma ajuti

Cu ruga Ta fierbinte spre Fiul cel de Sus.id="size1">id="blue">id="red">

 

Ma [ruga] la Bunul sa-mi daruiasca un [copil] sanatos

 

[gravired]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...