Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 53 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mdeeag
buna, am si eu 2 sarcini oprite in evolutie una in mai 2010 la 5 sapt si in febr 2011 sarcina gemelara 9 sapt[q]( tratament cu Aspenter 1cp/zi,acid folic 5mg/zi si arefam 200mg *2/zi) stie cineva dc doamna dr.Uscatescu poate fi gasita pe data 28 febr sau 1martie la institut?? sau ma poate ajuta cineva cu un nr de tel sau e-mail pt a lua legatura cu ea?? ms frumos
Ti-am trimis PM cu datele de contact ale d-nei dr. Uscatescu.[pup]
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 3 IA nereusite, nici o sarcina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

SAR-MANA MIKI[pup] Si eu am citit pe aici ca doamna U n-ar lua in seama heterezigotele nici la methf, nici la pai, decatdaca in timpul sarcinii creste homocisteina. Dar cand e o combinatie de doua heterozigote? Oricum, eu sunt linistita ca sunt ambele usurele. Cand ne intoarcem de la munte, facem o vizita la Fundeni si incercam sa prindem martisorul, ca s-or fi saturat doamnele de atatea coli si pixuri[:D], ma gandeam sa ne ducem cu o cutie de bomboane si o sampanie. Am sa vad atunci ce zice despre perechea mea de heterozigote. La faza asta cu parul: mie-mi spune coafeza ca nu-i normal sa pice firele intregi, ci doar bucati si asta daca e ars. Cand ramane mult in cada, sau in perie, cica ar fi lipsa de vitamine...dar la cate vitamine are femibionul, parca nu mai sta in picioare explicatia asta. Oricum mie imi pica fire intregi de cand ma stiu si n-a fost nicio schimbare cu femibionul, sau alte vitamine. Si in permanenta am in varful capului smoace d-alea de fire ce se regenereaza, deci ma gandesc ca daca n-am chelit pana acum, nici nu voi cheli[:D] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica, nu am inteles care PAI il ai tu, dar eu stiu ca mutatia asta nu este o gluma pt sarcina, indiferent care alela din cele 3 o ai. Dr U nu a luat in serios nici alela homozigota ce o am eu... miki, stai linistita cu caderea parului dupa curetaj, ca este de la modificarile hormonale. Eu am parul des rau (doar cand il indrept cu placa sta si el civilizat, dar asta se intampla f f rar), dar dupa nastere imi cadea cu pumnul. Toata casa era plina de parul meu, mai ales ca noi nu avem covoare acasa si se vedea f f clar parul negru pe parchet. Eram disperata...La 6 sapt dupa nastere, am avut controlul post partum cu dr cu care am nascut si i-am zis de par. Mi-a zis ca pot sa imi dau cu ce vreau eu impotriva caderii parului, ca imi dau degeaba, fiindca este de la socul hormonal de dupa nastere si ca organsmul are nevoie de timp sa isi revina, nu de altceva. L-am ascultat si nu am dat cu nimic, nu am luat nici o vitamina si dupa inca vreo luna, nu mi-a mai cazut. Eu zic ca si la tine isi va reveni si ca are legatura doar cu schimbarile hormonale din ultima vreme. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

balanta pe analize scrie MUTATIA -844G IN GENA PAI- I A FOST IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA. Daca nu primesc clexane nici de la fundeni, nici de la ginecolog, pot sa iau analizele, sa ma duc cu ele la medicul de familie si sa-l rog sa-mi dea reteta compensata cu 50% pentru clexane? De fapt, medicul de familie are voie sa dea reteta pentru clexane daca nu e prescrisa de hematolog? ...desigur, apare si intrebarea: "Ce doza?" PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica, daca ai un dr de fam de treaba, da, iti poate face reteta cu Clexane fara recomandare de la hematolog/ginecolog. Despre doza nu stiu ce sa zic, eu am avut de 0.6 pt 2 heterozigote (MTHFR si protrombinica) si o homozigota (PAI); plus o greutate >60 kg. Eu am putut lua fara reteta de multe ori (pe vremea aia, adesea farmaciile nu aveau fonduri pt compensate/gratuite) si nu ma mai deranjam sa iau reteta, asa ca luam fara reteta, cu plata integral.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mdeeag
ms frumos carla_cluj[flo] desi am activat PM inca nu am primit nimik de la tine.....
Nici mie nu-mi era activata optiunea, poate de-aia n-ai primit. Oricum, vad ca ai reusit sa iei legatura cu d-na dr.
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 3 IA nereusite, nici o sarcina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aristica hai ca-ti raspund eu: Am si eu PAI hetero si MTHFR dar 667C hetero si am pierdut o sarcina obtinuta prin FIV la dr Albu. Acum, cand urmeaza sa fac transfer, Dr Albu mi-a dat clexane de 0,4 si la fel si Uscatescu. Da, clexane se da si fara reteta, am cumparat eu chiar azi, dar d;abia am gasit. va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...