Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 53 -


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui tannoo25
[quote]citat din mesajul lui trombofilia D-NA DR USCATESCU ESTE ATAT DE AMABILA INCAT RASPUNDE LA E-MAIL-URILE NOASTRE DISPERATE SI CHIAR CITESTE ACEST FORUM SI RASPUNDE LA INTREBARILE PUSE PE UN ALT SITE! [quote] pe ce site raspunde dr uscatescu la intrebarile de aici? merci, [flo]
tanoo d-na dr raspunde pe un alt site la intrebarile postate acolo. site-ul este infertilitate.com/ --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

aristica eu am un pai in plus fata de tine. mie mi-a dat dr. Albu imediat cum am aflat rezultatul la analize Clexane de 0,4. Din pacate cred ca a fost cam tarziu. Medicul de familie a zis atunci ca imi da reteta compensata pt Clexane daca ii aduc scrisoare medicala. Cum nu aveam, l-am cumparat la liber din farmacie. Am gasit numai la farmacia Academia. Dr U nu mi-a zis daca o sa-mi dea sau nu Clexane cand oi ramane iar insarcinata. Eu i-am zis si de paie si de celalate scame, dar nu a comentat nimic. Deocamdata fac tratamentul de "pregatire" --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

balanta, qiao, honeys sar'mana din suflet pentru raspunsuri. Eu incerc sa-mi iau retetele pentru toate medicamentele inainte de IA. Sansele la noi, pentru o sarcina prin IA sunt slabe, din cauza OATS si a endometriozei, asa ca nu vreau sa ma gandesc ca n-am facut tot ceea ce puteam face. Din pacate, voi toate sunteti exemple clare ca se poate intampla "ceva" rau avand mutatii, de diverse tipuri. Cred ca asta este singura parte "buna" - experienta voastra ajuta alte persoane sa-si ia masuri de precautie. In rest, jos palaria pentru taria de caracter![asia] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aristica
balanta, qiao, honeys sar'mana din suflet pentru raspunsuri. Eu incerc sa-mi iau retetele pentru toate medicamentele inainte de IA. Sansele la noi, pentru o sarcina prin IA sunt slabe, din cauza OATS si a endometriozei, asa ca nu vreau sa ma gandesc ca n-am facut tot ceea ce puteam face. Din pacate, voi toate sunteti exemple clare ca se poate intampla "ceva" rau avand mutatii, de diverse tipuri. Cred ca asta este singura parte "buna" - experienta voastra ajuta alte persoane sa-si ia masuri de precautie. In rest, jos palaria pentru taria de caracter![asia] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite
Pana acum vad ca ai facut doar FIV, cum de faci acum IA?
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 3 IA nereusite, nici o sarcina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica iti tin pumnii cu IA. Eu inca pendulez daca sa fac o IA sau sa trec direct la FIV. Deocamdata incerc sa imi relaxez neuronul, cu toate ca nu prea imi iese. pe 1 martie se fac 2 ani de cand a murit mama, peste 2 zile ii fac parastas ... asa ca fac acrobatii pe marginea butoiului. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Numele meu este Irina, sunt din Iasi, am 28 de ani, casatorita si am pana in prezent 3 sarcini oprite in evolutie: 9-13s, 6 s, 9s(acum o saptamana) La prima pierdere, depistata la ecografia de 13 sapatmani, fapt pt care nu se stie exact data opririi in evolutie (dupa masuratori undeva in jur de 9 saptamani) raspunsul medicilor a fost clasic: se mai intampla. Nu m-am ingrijorat f tare, convinsa ca a fost un accident, nu eram inca casatoriti (si m-am gandit ca DD ne pedepseste). A doua oara, suferinta nu a fost f mare deoarece nu am apucat sa realizeze ce se intampla, nu am auzit inimioara (deoarece cred ca ala e momentul in care realizezi intr-adevar ca o viata se dezvolta in burtica ta), nu a fost nevoie de chiuretaj, doar ca atunci am realizat ca totusi exista o problema...nu e vorba doar de un accident. Mentionez faptul ca doct de familie a fost un pic ingrijorata inca de la prima sarcina de valoarea mica a trombocitelor (cca 117, valorile admise fiind intre 150-400). Din cauza ca nu aveam o hemoleucograma facuta in afara sarcinei, ginecoloaga a fost de parere ca e greu de zis ca ar fi o problema, deoarece trombocitele mai scad de regula in sarcina. Dupa a doua sarcina am facut o parte din analizele pt sindrom antifosfolipidic care au iesit bine, mai putin INR-ul care avea o valoare mica. La a treia sarcina, neplanificata, ginecoloaga a hotarat din cauza INR-ului si a trombocitelor mici sa fac inca de la 4 sapt tratament pt trombofilie: aspenter 1/zi, clexane 0,4 -2/sapt plus acid folic, utrogestan 4/zi(aveam si iminenta de avort-col scurt 2,3 cm). Totul a fost ok pana la 9 sapt cand f increzatoare am mers la ecograf si...sarcina se oprise in evolutie de cca 1-2 zile(hematom care invadase placenta plus zone de sangerare). A urmat un chiuretaj acum o saptamana. Se pare ca nu a fost bine echilibrat tratamentul cu anticoagulant. Concluzia ginecoloagei este ca problema mea este in primul rand de competenta unui hematolog , tratamentul pe care l-am facut la ult sarc fiind o solutie de moment, nemaifiind timp de investigatii amanuntite. Acum trebuie sa ma adun si sa incep sa fac toate analizele pt trombofilie (ca sa fiu sigura ca asta e cauza). Dupa ce v-am urmarit timp de cateva zile, am hotarat sa ma alatur voua deoarece cred ca voi avea nevoie de ajutor-am sa va tot deranjez deoarece trebuie sa ma mobilizez si sa trec la treaba (stiu ca nu va fi usor) Va rog sa ma treceti si pe mine in lista aspirantelor si sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea. O zi buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta [pup] mie imi cadea parul si inainte de a incepe tratam hormonal pt FIV, mi l-am reparat cu crema Vivanatura dar nu de tot. Cand am ramas gravi, pe la 6 sapt nu mi-a mai picat deloc, incepuse sa mi se ingrase f putin de la progesteronul baban dar nu-mi mai pica. Acum iar pica[bang]. Eu cred ca Thromboass-ul e de vina si am renuntat la el de 2 zile de cand iau in locul lui flavonoizi. Aristica[flo] dc ai endometrioza ai sanse mici sa se prinda bb. Tratam cu dipherelin pt ea ai facut. Ai operat-o?
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele noi sunt rugate sa nu mai scrie cu Reply decat dc este necesar. Selectati din mesajul respectiv doar fraza la care raspundeti. Multumim![flo][flo][flo]
Miki
[flo] MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aristica, eu in a doua luna am primit de la medicul de familie clexane compensat 50% cu reteta de maxim 300 lei din care 150 lei am platit eu, ok? dar aveam scrisoare medicala de la ginecolog catre ea. Acum din luna a treia mi-a dat tot de 300 lei dar eu am platit doar 21 lei, deci e compensatia mai mare, mi-a dat cumva pe sarcina...nici nu am realizat ca nu m-am uitat pe reteta, am aflat doar la farmacie. Am si cumparat cateva ca na, nu-mi poate da 30 de bucati odata pe luna. Deci se poate si cumpara fara reteta. mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani. Acum sarcina in evolutie 13+ [gravired] cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, elevit 1/zi, omega 3 o caps./zi, 1 acid folic de 5 mg/zi] O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

irina21 imi pare tare rau multa putere in continuare. ma bucur ca vei investiga mai amanuntit.
Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...