Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

numele copiilor nostri


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi
Citat:
citat din mesajul lui andieelen
Nu sunt rasista insa cand auzi nume gen Ricardo, Giulia, etc. te gandesti la o persoana de etnie rroma. Am doi nepotei: Fabrizzio si Vanessa, amandoi romani get beget. Nu mi se pare o alegere potrivita de nume pentru doi copii care traiesc in Romania, mai ales ca pentru colegii lor de joaca sunt foarte greu de pronuntat. Insa nasii lor, de cetatenie italiana, au tinut foarte mult ca finii sa le poarte numele. Pe micutul meu il cheama Codru#355;. Simplu, romanesc, dragut si special ca el! Cine ar putea sa se supere pe un Codru#355;?Si cand o sa am fetita o sa se numeasca Catrinel.Andi, mami lui Codrut (30.01.2012)
align="right" id="quote2">Daca pe nepotica ta o chema Giulia(ca deh,fiind nasii italieni si Giulia fiind destul de intalnit in Italia,puteau alege si numele acesta) la fel ziceai,ca ti se pare nume de etnie rroma?Mie sincer,fara nici un fel de rautate,Vanessa mi se pare nume de etnie rroma.[:D]Ma refer strict la nume,nu la tine sau Doamne-fereste la nepotica![flo] Poate mi-a ramas in cap ca am citit de curand ceva despre o vrajitoare Vanessa.[:D]Oricum,fiecare alege numele copiilor dupa bunul plac,dupa propriile valori si trairi.Si avem dreptul sa ne placa sau nu un anumit nume.Cred insa ca datoria noastra de parinti e sa le dam nume decente copiilor,nume care sa nu ii afecteze in vreun fel evolutia si viata,pana la urma.[:)]Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
align="right" id="quote2">O, ba da, si mie! Chiar mai mult decat Ricardo si Giulia. Bine pana la urma nu e o tragedie sa iti sune numele a rrom, doar ca exista prejudecati.Cand eram in practica in facultate, aveam o colega B. Eveline, iar atunci cand s-a citit repartitia pe tutori, unul dintre desteptii aia de tutori s-a gasit sa zica (prea aproape de microfon) "Evelin, i-auzi ai dracu' tigani". Normal ca toata sala a izbucnit in ras si saraca fata, fiica de medici stomatologi, a rosit toata. Mi-a parut rau pentru ea si mi-ar parea rau ca ai mei copii sa treaca prin situatii de genul asta.Andi, mami lui Codrut (30.01.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ionelu
Asa cum se vede si in semnatura, ingerasul nostru va purta numele de Bianca Maria ... mi se pare combinatia ideala, unul deosebit (din punctul meu de vedere) si unul de sfant - Bianca imi place foarte mult si e putin mai rar printre fetitele din ultimele generatii, iar numele in sine reprezinta alb, pur... iar Maria copil dorit [olala]Ioana [gravi] 31+ [fetita] cu Bianca Maria
align="right" id="quote2">Maria nu inseamna copil dorit, ci amaraciunea, tristete.Origin and Meaning of the Name MariaGender:GirlOrigin:HebrewMeaning: Bitter Origin:Latin
Citat:
citat din mesajul lui andieelen
Nu sunt rasista insa cand auzi nume gen Ricardo, Giulia, etc. te gandesti la o persoana de etnie rroma. Am doi nepotei: Fabrizzio si Vanessa, amandoi romani get beget. Nu mi se pare o alegere potrivita de nume pentru doi copii care traiesc in Romania, mai ales ca pentru colegii lor de joaca sunt foarte greu de pronuntat. Insa nasii lor, de cetatenie italiana, au tinut foarte mult ca finii sa le poarte numele.
align="right" id="quote2">Da, clar nume de tigani. Un prenume strain + nume neaos romanesc de familie suna-ntrun-un fel: Francesco Gheoghe [:D] sau Patrick Ionescu.[8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
:) am nimerit intamplator aici, dar mesajul anterior al Tilliei mi-a adus aminte de cele mai tari nume intalnite de mine pana acuma: Elvis Cocos(h) si Celentano Mamaliga. Familiile Cocos(h) si Mamaliga erau printre cele mai numeroase si ramificate in satul bunicilor mei, dar nu erau tigani. insa, deh, era vremea rock-n-roll-ului :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetita mea se numeste Maia-Ilinca. Maia pt ca mi-am dorit eu iar Ilinca a fost ales de soacra`mea pt ca e nascuta in preajma Sf Ilie dar mi-a placut si mie foarte mult. Daca ar fi fost baiat, ar fi fost Raul Constantin .

 

 

 

 

 

 

 

 

Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.

Jean Jaques Rousseau

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu lucrez intr-un domeniu in care aud foarte des nume, mai mult sau mai putin fandosite, de copii ce urmeaza sa fie botezati. Si ma gandeam si eu ca s-au terminat numele romanesti, ca ne-am americanizat definitiv. Dar pe principiul ca niciodata sa nu spui niciodata, dupa ce am aflat ca voi avea o fetita, o tot alintam Honey si, ati ghicit, asa i-a ramas numele...Munteanu Honey Ioana ... iar reactia celor din jur este una extrem de placuta si evidenta ... "Cum o cheama? " "Honey!" "Ce dulce ! " ... Logic ca e dulce [olala][:D]!

 

Si eu cred ca e foarte importanta personalitatea celor care poarta aceste nume ... si am fost si eu in dubii daca este ok sa-i spunem Honey .. si inainte de botez, am vazut intamplator o emisiune desre si cu un barbat extrem de carismatic ... cu o atitudine impunatoare, foarte elegant si inteligent ... Teddy Dumitrescu ... poate ca daca era un barbat indesat, cu burta si sos de rosii la gura nu as mai fi avut o parare la fel de buna [:D]. E drept, am intalnit si eu, fete sa zicem nu tocmai frumoase cu numele Afrodita ... mie mi-a placut Honey nu doar de dragul de a o chema altfel, ci pentru ca inseamna ceva , suna placut si prietenos ... si da, m-am gandit ca atunci cand va avea nepoti, acestia vor fi bucurosi sa o vizitetze pe buni Honey ... si cand ma supara si as vrea sa o mananc cu fulgi cu tot , intai o chem ... Honey ... mocuta ei insa ma limiteaza destul de mult in discursul pregatit [pup]. Si e drept, este un coil foarte atent si delicat, prietenos si lipicios ... daca ar fi fost o fetita zvapaiata, baietoasa, nu stiu daca ar mai fi prins-o la fel de bine...

 

Acum urmeaza sa mai avem o fetita si cel mai probabil ii vom spune Heidi ( mi se pare la fel de dulce ca Honey) si Sofia ( dupa o matusa care a murit atunci cand eu eram cu Honey in maternitate si pe care noi am iubit-o foarte mult). Dar Sofia, nu Sophia (spre exemplu , aici nu ii inteleg pe parintii care folosesc dublu s, sau ph in loc de f, Mateo in loc de Matei, Rebecca in loc de Rebeca ... lista poate continua).

 

Pup si inspiratie va doresc! Sper ca nu am suparat pe nimeni...

 

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!id="limegreen">id="size4">

POVESTE FARA SFARSIT

POZICIid="orange">

Sunt cucoana-n casa mea!id="green">

Mami de Honey (17.04.2008) si [gravi]19+ cu [fetita] Placintzica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pe domnisorica noastra o va chema Ema Alexandra. Ambele nume sunt cu traditie in partea mea de familie si au fost alese (de mine [:D]cu mult timp inainte de a discuta macar de un copil.

Daca ar fi fost baietel, ar fi ales taica-su primul prenume, iar al doilea ar fi ramas Alexandru. Probabil numele intreg ar fi fost Cezar Alexandru. Poate la bb2

 

Ema de 31+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mami_papatot




Acum urmeaza sa mai avem o fetita si cel mai probabil ii vom spune Heidi ( mi se pare la fel de dulce ca Honey) si Sofia ( dupa o matusa care a murit atunci cand eu eram cu Honey in maternitate si pe care noi am iubit-o foarte mult). Dar Sofia, nu Sophia (spre exemplu , aici nu ii inteleg pe parintii care folosesc dublu s, sau ph in loc de f, Mateo in loc de Matei, Rebecca in loc de Rebeca ... lista poate continua).

Pup si inspiratie va doresc! Sper ca nu am suparat pe nimeni...

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!id="limegreen">id="size4">

POVESTE FARA SFARSIT
POZICIid="orange">
Sunt cucoana-n casa mea!id="green">
Mami de Honey (17.04.2008) si [gravi]19+ cu [fetita] Placintzica
align="right" id="quote2">

Bine ca "nu-i intelegi" pe parintii care-si numesc copiii "Sophia"(iaca, a mea e Sophia= intelepciune, probleme?[:D]) dar altii ar trebui sa arate mare intelegere pentru "Honey" si Heidi- fetita muntilor...fiecare cu pasarica sa, de ce ar fi pasaricile tale mai "tolerabile" decat ale altora?[:-)))]
Iar Mateo si Matei sunt nume pur si simplu diferite, iaca. Iar daca unora le place mai mult cum arata grafic "Rebecca" sau l-au preluat din vreun roman unde asa e personajul;), care e problema?

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Citat:
citat din mesajul lui mami_papatot Acum urmeaza sa mai avem o fetita si cel mai probabil ii vom spune Heidi ( mi se pare la fel de dulce ca Honey) si Sofia ( dupa o matusa care a murit atunci cand eu eram cu Honey in maternitate si pe care noi am iubit-o foarte mult). Dar Sofia, nu Sophia (spre exemplu , aici nu ii inteleg pe parintii care folosesc dublu s, sau ph in loc de f, Mateo in loc de Matei, Rebecca in loc de Rebeca ... lista poate continua). Pup si inspiratie va doresc! Sper ca nu am suparat pe nimeni...
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!id="limegreen">id="size4">
POVESTE FARA SFARSITPOZICIid="orange">Sunt cucoana-n casa mea!id="green">Mami de Honey (17.04.2008) si [gravi]19+ cu [fetita] Placintzica
align="right" id="quote2">Bine ca "nu-i intelegi" pe parintii care-si numesc copiii "Sophia"(iaca, a mea e Sophia= intelepciune, probleme?[:D]) dar altii ar trebui sa arate mare intelegere pentru "Honey" si Heidi- fetita muntilor...fiecare cu pasarica sa, de ce ar fi pasaricile tale mai "tolerabile" decat ale altora?[:-)))]Iar Mateo si Matei sunt nume pur si simplu diferite, iaca. Iar daca unora le place mai mult cum arata grafic "Rebecca" sau l-au preluat din vreun roman unde asa e personajul;), care e problema?IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
align="right" id="quote2">Da, stiu ca Sophia inseamna intelepciune si are si o rezonanta foarte placuta. Nu vorbeam despre asta ci despre faptul ca numele scrise asa cum se aud ( acolo unde este posibil acest lucru fara a schimba intelesul) sunt probabil mult mai usor de "redactat". Spun asta pentru ca la Honey, avem de multe ori problema cu dictatul pe litere. Atata tot. Nu era vorba ca Sophia ar fi cu mai mult sau mai putin mot decat Sofia. [:I]Cat despre pasarici,e drept ca nu-mi lipsesc ... cum spuneam, niciodata sa nu spui niciodata.
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!id="limegreen">id="size4">
POVESTE FARA SFARSITPOZICIid="orange">Sunt cucoana-n casa mea!id="green">Mami de Honey (17.04.2008) si [gravi]23+ cu [fetita] Heidi Sofia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Citat:
citat din mesajul lui mami_papatotMunteanu Honey Ioana
align="right" id="quote2">Saraca, mie mi se pare un nume penibil, un fel de Palmoliva sau William Branza.Da', na, doar nu era sa ti-o zica oamenii in fata.
align="right" id="quote2">You're so mean, Mr. Grinch! Ai putea ucide si un elefant cu veninul asta ... uite, ti-am lasat tie placerea de a fi prima care mi-o spune, in fata sau in scris [:D] Better?
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!id="limegreen">id="size4">
POVESTE FARA SFARSITPOZICIid="orange">Sunt cucoana-n casa mea!id="green">Mami de Honey (17.04.2008) si [gravi]23+ cu [fetita] Heidi Sofia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...