Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

numele copiilor nostri


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Lorinne
Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M. De la ce nume german e prescurtarea "Heidi"? [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Cel mai probabil de la Adelheid vine.
Da, asta este ! in cartea cu Heidi, matusa cea care luase fetita sa o duca la oras ii spunea explicit bonei ca pe cea mica o cheama Adelaide. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza Primul nume N i e ke Al doilea Ph... e l i na [asia]
Ma zgandara curiozitatea - sun iubitori de pisici? Sau unul dorea Philippa si unul Adelina si asta e un compromis? Asa am niste amici care au botezat fetita Thalisse = Thalia si Elise parca Ioana, mami de zambarici Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mianna
Citat:
citat din mesajul lui portocalia Alt exemplu, aveam in scoala generala o colega pe care o chema Sanda - Hirunda. Hirunda inseamna in latina "randunica", iar colega mea chiar semana cu o randunica, era foarte bruneta si cu trasaturi frumoase si conturate. Insa nu era fasneata sau populara si toata scoala generala copiii au ironizat-o din cauza numelui. Ni se parea tuturor ridicol, pur si simplu ne pufnea rasul cand profii strigau catalogul - unii se mai si impotmoleau la citire si puneau paie pe foc intreband "dar de ce te-au botezat parintii Hirunda?".
acum e colega cu mine [:)] (sau exista doua femei cu aceasta combinatie de prenume, lucru de care ma indoiesc). si nu pare deloc deranjata de el, si nici fetitele ei n-au prenume comune. na, se-mpotmoleste nitel Mos Craciun cand le striga pentru a le da cadourile, da' pana la urma-i reuseste [:D]
wow, Mianna! acum am vazut mesajul asta, si daca ati sti de cand incerc sa dau de urma Sandei (care da, e doctorita, deci nu cred ca-i coincidenta) - colega cu Mianna! Apel la forum: stie cineva unde o pot gasi/contacta pe Mianna? Am aflat ca i s-a inchis contul, ceea ce e regretabil. Dati-mi un PM, daca ma puteti ajuta. Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Minunat topicul, insa tristi acei parinti care fac jocuri priculoase cu copiii lor. Pai ce mama sunt eu cand copilul meu vine acasa ranit in suflet, ca alti copii rad de el din cauza numelui? Oricat de inteligent ar fi, e un copil si nu poate convinge un grup de copii, ca numele lui nu`s de unde vine, nu`s ce inseamna in limbile pamantului, ca parintii lui sunt niste filozofi si ca de fapt el e cel mai teribil prin numele pe care il poarta. TRIST! Aveti grija de copii.....unii sunt timizi, altii indrazneti, insa toti sunt la un moment dat copii si pot cadea prada suferintei si umilintei. __________________________________________________________________ MONICA, mamica de topmodela ALEXIA MARIA (15.12.2010) si de ingeras in ceruri DENIS CRISTIAN IONUT (23.12.2008) [flo2] [ruga] Doamne, multumim ca ai umplut de bucurie si de veselie sufletele noastre![ruga] ''Cu mine se petrece ceva, O VIATA DE OM'' (Marin Sorescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, presupun. Dar nu sunt rudele mele directe, ci ale sotului, ne vedem o data pe an si da-ti seama ca nu prea voi pune intrebari. Ilinca, se pronunta Nike, cu un i ceva mai lung. De ce nu au pus direct numele grecesc Nike, nu stiu, ne-am dat mult cu presupusul in familie (si cred ca denumirea romana a zeitei mi-ar fii placut mai mult). De ce au ales doua nume grecesti, iarasi nu pot sa imi dau seama, din cite stiu sotia verisorului nu are radacini grecesti. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...