Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (6)


Recommended Posts

buna din nou.tot ca pe ghimpi stau pana miercuri cu repartitiile.si as vrea s-o intreb ceva pe anya20:cum e cu pediatria ?e grea specializarea asta?ca ma batea gandul daca prind sa iau si eu asta.am auzit mai multe pareri,ca e f grea,ca sa stau cuminte sa nu ma bag pt ca avand copil riscul de a aduce cate ceva acasa e mare....si nu mai stiu ce sa cred.adevarul e ca si eu ma gandesc ca e cam greu cu copiii, diagnosticul e mai dificil...nu stiu ce sa zic.asa ca o parere avizata mi-ar prinde bine.,mersi mult si te pupic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns
adriana, eu nu as lua pediatria nici sa ma tai..mi se pare grea, vasta si raspunderea e uriasa..la copii examenul clinic e cel mai adesea dificil, anamneza zero...mamici panicate, multe care deja "stiu" de pe net care tratament e mai bun..brrrr; mi se mai pare grea si chestia vcu calculatul dozelor/kg corp nu e o parere avizata..e doar o parere [cheers] ...am si eu emotii pana miercuri si daca dau din gura pe net imi mai trece [:-)))]! bafta sa prinzi ce iti doresti!
meg,[mamica]de[baietel]matei(9.02.2007)
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! eni,felicitari pentru iulia! sa te refaci repede, mult laptic! shean,cum au spus si fetele nu te ingrijora. fiecare copil are propriul ritm de crestere. si ai mei sunt slabuti.dupa ce au trecut de 1 an au inceput sa slabeasca,dar firesc. sunt si mai energici, cel mare nici nu dormea la pranz. cel mic papa intr-una, dar nu se prinde[:D]. discutasem cu o pediatra la un moment dat si mi-a spus ca, atat timp cat sunt sanatosi, se joaca, totul e ok. nico, de ce spuneai ca nu poti lua bursa? uite, eu sunt la a doua facultate.stiu ca daca ai media necesara, iar la prima facultate nu ai luat bursa mai mult de 4 ani poti lua cu siguranta. cat despre vitamine pentru stimularea poftei de mancare...pai deja cand ii dai vitamine ii acoperi necesarul energetic. chiar discutasem aspectul acesta si la mine la facultate. nu degeaba se recomanda vitamina C; in cazul adultilor e mai usor: ceai de angelica, pelin, in general, ceaiurile tonic amare si care nu trebuie indulcite tocmai pentru a obtine efectul dorit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

megbeng,practic cu pasiune neurologia si imi place ceea ce fac.Fiecare zi este o noua provocare.Imi doresc sa fiu un medic bun,muncesc in fiecare zi si stiu ca intr-o zi voi reusi.Este un drum lung...foarte lung,dupa 5 ani de cand profesez am inteles ca sunt abia la inceputul lui.Sper ca de aceasta data nu vei mai intelege gresit ceea ce am vrut sa-ti spun.Mult succes,inca o data,colega!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu, pai nu am inteles gresit..poate nu am formulat intr-o maniera prea reusita raspunsul![:I] ma bucur sa aud ca nu regreti alegerea facuta in urma cu mai multi ani si..sper sa ne vedem la congrese!!
meg,[mamica]de[baietel]matei(9.02.2007)
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nico, multumim, la fel si voua, multa sanatate [flo]. arina e f bine, nu are nici o problema. m-au cam speriat la inceput...sa nu faca bronsiolite, ca va avea o sensibilitate pulmonara, ca sa o duc la neurolog s-o vada din cand in cand. am fost doar la mine la spital, a vazut-o un pediatru in care am mare incredere si , evident, o urmaresc si eu pas cu pas acasa...este in grafic, are toate achizitiile, e vesela, gangureste toata ziua. daca ma intrebi acum, dupa tot ce a fost, cred ca acest copil este f norocos...si sunt sigura ca anii ce vor urma imi vor dovedi asta. nu stiu daca ati vazut...sambata seara a fost un teledon pt refacerea spitalului budimex. am urmarit clipul care anunta evenimentul, in care erau aratati bebelusi din sectia de neonat, intubati, cu mame disperate aflate la capul lor...prezentarea suna cam asa..."din fericire, nu este copilul tau...dar daca ar fi?". am plans si eu si sotul de ne-am umflat. sambata au aratat cativa copilasi care au fost salvati de dr. carstoveanu, cu ajutorul acestui singur aparat de NO din romania...ceea ce face el acolo este fantastic. am tot sunat si noi pe la prieteni sa faca donatii si am inteles ca s-au strans ceva banuti. macar sa se faca ceva. mona, te admir din suflet si ma bucur pentru fiecare progres al brianei. sunt 100% de acord cu homeopatia, care poate uneori sa ajute fantastic. eu vad acum cu arina... felicitari proaspetei mamici din grupul nostru!!! eni, sa-ti traiasca micuta iulia si sa va bucurati de ea! asteptam sa ne povestesti. cristina, any, diana [pup] adriana...pai eu as fi in stare sa-ti povestesc 2 saptamani cum e cu pediatria. nu cred ca ai intrebat bine [:D], pentru ca eu nu pot fi obiectiva. ador copiii si nu mi se pare nimic mai frumos decat sa lucrez cu ei. nu e simplu deloc, dar cred ca nici o specialitate nu e usoara...eu am oscilat pe moment intre dermato, neuro, psihiatrie pediatrica, balneo...si am ales pana la urma cu sufletul, ceea ce mi-am dorit intotdeauna, desi toti ma descurajau. copiii sunt atat de plini de surprize, se refac spectaculos, iar satisfactiile sunt imense. mie si neonat imi place enorm, dar e o specialitate legata de spital, nu poti lucra in policlinica, de exemplu. iar acum e problema asta cu posturile...e adevarat ca e munca multa...in spitalele de pediatrie din bucuresti nu se platesc garzile pentru rezidenti, nici chiar in ani mai mari, te lovesti de parinti de toate tipurile, care uneori te impiedica sa faci ce crezi ca e cel mai bine pt copil, de cazuri dramatice cu boli incurabile...nu te teme ca vei aduce acasa diverse boli, asta cred ca e valabil pt multe specialitati...riscul meseriei. oricum, riscul este mult mai mic decat atunci cand puiul mic va merge la gradinita, unde vine invariabil in contact cu diverse boli. o singura mentiune mai am de facut...daca nu iti doresti cu adevarat si simti ca nu-i de tine, mai bine alege altceva. cred ca trebuie sa ai o anumita structura, ca sa poti deveni un bun pediatru (asta din ce am observat eu de-a lungul timpului, in jurul meu). mihaela, bun venit la noi! comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=104234"]arina s-a nascut...a doua oara![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, vaai nu am stiut! Ca as fi donat si eu sectiei! intamplator la Budimex am facut pediatria si stiu ca intr-adevar cei de acolo pun suflet..... Si deci micutza Arina e bine, Doamne ajuta, ce ma bucur! Si ai mei sunt bine, au inceput sa mearga singurei (cativa pasi), la 1 an si 5 luni (corectat si 2), dar emotiile si strangerea de inima a ramas.....in sfarsit, trebuie sa am incredere. Mona, ma bucur din suflet pentru progresele Brianei! Si da homeopatia e deosebita, daca e practicata de cine se pricepe.... Iahim, Mihaela, bine ati venit la raportul nostru! Viitoarelor rezidente, va tin pumnii miercuri! Deocamdata nu modific nimic in listutza dar ma pregatesc pentru muuuuulte adaugiri frumoase.....[cool] Multumesc de sustinere! Diana, Elbi, asa e, daca sunt sanatosi nu conteaza greutata, eu, din cauza varstei reale si corectate niciodata nu am stiut unde ar trebui sa ii incadrez. Asa ca nu prea m-a intereseat greutatea. Acum le dau Polivital si parca au inceput sa manince, le dau si mai putin cantitativ si, cel mai importanta, incep eu sa ma corectez in gandire.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...