Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

recoltare celule stem


Recommended Posts

  • 4 years later...
  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, mamici! Ca tot sunteti toate gravidute sau proaspete mamici, am o curiozitate. Ati recoltat celule stem? Noi am vrea sa facem asta si ne gandisem la o banca din afara tarii, dar cei de la BabyStem sunt reprezentanta celor de la Seracell, banca de celule stem nr 1 in Germania. Celulele vor fi depozitate acolo oricum, asa ca ne-am convins sa semnam cu ei. Au un transport super verificat si sigur si preturile incep de la 990E si se poate plati in pana la 30 de rate, deci ni s-a parut ok. Insa nu stim cum se face, cu kit-ul, cu recoltarea in functie de cum nasti. Voi ati trecut prin asta? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Buna tuturor,

Subiectul "recoltarea de celule stem" ma intereseaza si pe mine. Sunt insarcinata si ma gandesc sa recoltez pentru bebelusul meu. Am facut un research in piata si am preluat o gramada de informatii. Inteleg ca este important ca sangele sa fie procesat inainte de congelare si ca stocarea sa fie in tara si nu in strainatate. Sunt multe SRL-uri (firme colaboratoare) care au parteneriate cu banci din Strainatate si care, din punctul meu de vedere, nu ofera siguranta. Ma gandesc ce inseamna ca timp transportul in strainatate. Ce se intampla cu sangele pana ajunge in strainatate? si pana la urma  de ce in strainatate? Sunt banci si la noi in tara care ofera, se pare, conditii de stocare ca afara. Am auzit de un aparat Biovolt care ar fi la standarde inalte dar care se afla in Marea Britanie. nu contest, poate este ok, dar repet, ce se intampla cu sangele recoltat pana in Marea Britanie? Personal cred ca o parte consistenta din sange moare. Ar fi la noi in tara un aparat SEPAX, la fel, standarde europene, care prepara sangele inainte de congelare. Nu stiu ce sa spun, as merge pe varianta de stocare la noi in tara si de inlaturare a posibilitatii de contaminare.

Fetelor voi ce parere aveti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...