Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Catel...?!?!?!


Recommended Posts

[pk] abia astept si eu impresiile tale de mama de patrupeda [olala] bine zice Ina [bis] Nici eu nu mi-am dorit niciodata animalut, am si o anumita oroare de cani - toti cainii in general, dar acum n-as da ghemotoaca de blana pt nimic in lume [pk] Daria & felina fioroasa[zana][url="http://4.bp.blogspot.com/_TFA_yYALrsI/SvnpIYmTTTI/AAAAAAAAAB4/KQmqdH1SKtU/S220-h/IMG_0662_1.jpg"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa va traiasca, sa va bucurati de ea! Acum cativa ani cand imi vedeam vecinii cu animalutele la plimbare fie ploaie, fie vant imi spuneam ca niciodata nu voi face asa ceva... Asta pana i-am luat copilului caine (cel mai frumos mascul de bulldog francez[olala]), apoi i-am luat o "nevasta", am avut pui, am plans si am suferit enorm cand mi-au otravit "baiatul"[q]... Acum nu imi imaginez viata fara cel putin un caine (am doi: un mascul de bulldog englez si "babuta" - bulldoaga franceza) Diana, mami de Tibi (07.07.1997) si ... [gravi] 24+ cu [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ina.click
Viviana, bine-ai venit in clubul nostru [:D] Desi declari ca nu esti facuta sa ingrijesti animale, eu bat pariu cu tine pe un os de ros ca peste maxim 6 luni iti va fi greu, daca nu chiar imposibil sa iti imaginezi casa fara micuta urecheata cu ochi galesi. Sa postezi poze! [gravi]38 + [baietel] Mai avem ...maxim 2 saptamani
subscriu in totalitate! si mai mult decat atat, inainte sa o avem pe teckeluta noastra sarmoasa (o avem de pe la jumatatea lui decembrie), mie imi era o frica patologica de caini. fobie in toata regula. cu tremurat, senzatie de sufocare, tot tacamul. si nici nu'mi imaginam sa am caine in casa. par, labute, accidente "fiziologice"... no way!!! nici mirosul boabelor pt caini nu'l suportam. daramite sa ma vad iesind cu cainele la -15 grade la plimbare... acu, dupa 2 luni si un pic, ce sa va spun... nu imi pot imagina viata fara ea :) ce'mi mai pot dori e sa reusim cumva sa ne mutam la casa, sa avem mai mult spatiu, sa mai pot lua inca unul [:D] mi'as dori tare un bullmastiff :) cu rosul avem problemute doar acum, cand isi schimba dintii. dar cu multa rabdare si oferit alternative viabile (jucarii speciale de ros, oase din alea de care zicea daria), nu avem probleme. a invatat "nu'i voie" foarte repede, si asculta aproape intotdeauna. inca e pui, are doar 5 luni, deci e normala sa fie mai zvapaiata. ca orice copil [olala] va pup, si va doresc sa va bucurati de noua adaugire la familie!
mami de brotac rocker [pk]
[url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]Povestea unui Licurici[/url] [flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Viviana, In primul rand, "La multi ani!" fiicei tale. Citesc acest forum de ani de zile, dar m-am hotarat sa-mi fac un cont special pentru a raspunde la subiectul deschis de tine. De ce? Pentru ca eu sunt fericita posesoare a unei cateluse Beagle, deci iti pot raspunde in cunostinta de cauza cu privire la aceasta rasa. Fetita noastra (caci e vorba de mine si de sotul meu) are 3 ani si jumatate si se numeste Carra. Ca si fiica ta, si noi am primit-o in dar. Crede-ma ca este cel mai frumos cadou cu putinta! Dupa cum scriau si alte fete inaintea mea, nu am putea sa ne imaginam casa si viata fara Carra. Acum, cateva cuvinte despre Beagle: sunt foarte frumosi, foarte afectuosi, foarte jucausi si foarte isteti. N-ai cum sa nu-i iubesti! Dar, caci exista si un "dar": pana pe la 6-8 luni sunt tare obraznicuti si stricatori - sunt plini de energie (ca orice catel de vanatoare), iar dintii de lapte sunt ascutiti ca acele. Noi ne-am acoperit toate firele si cablurile din casa, dar tot ne-a facut destule nazbatii: a ros tapetul si usa de la dulap, telecomanda TV, plapuma si... cred ca au mai fost si altele, dar le-am uitat intre timp! Oricum, daca ii vei cumpara jucarii si oase speciale din piele presata (le gasesti la orice pet-shop), mai atenueazi impactul, ca sa zic asa... Este adevarat ca Beagle-icii sunt furaciosi (fura orice - de la sosete si papuci la hartie igienica si telefoane mobile, pe care le "composteaza" zdravan) si urlaciosi (asta e tot o caracteristica a rasei), insa compenseaza cu dragalasenia fara margini. In privinta sanatatii, Carra nu a avut nici o problema (e adevarat ca a fost luata de la crescator, nu de la pet-shop), asa ca am respectat schema clasica de vaccinare si deparazitare si totul a fost bine. Pe la 1 an si jumatatate am sterilizat-o, asa ca nici din punctul acesta de vedere nu mai sunt probleme. Acum,la 3 ani si jumatate, Carra noastra s-a cumintit semnificativ, dar si-a pastrat cheful de joaca specific Beagle-icilor. Ca sa inchei lungul meu mesaj, vreau sa te felicit pentru noul membru al familiei. O sa vezi ca un Beagle este o fiinta minunata, ca toti catelusii, de altfel. Vei avea nevoie de multa afectiune si rabdare pentru a-l educa (bataia iese din discutie, fireste!), dar efortul va merita 100%! Daca te pot ajuta cu ceva, te rog sa-mi spui si-ti voi raspunde imediat. Sunt o mare iubitoare de animalute si am convingerea ca iubirea pe care le-o daruim se intoarce la noi inzecit. Iar fetita ta va avea in Beagle-ut un prieten adevarat si mereu bine-dispus!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am citit intamplator subiectul si m-am amuzat. pana anul trecut nu am pus mana pe un caine (niciodata si am 42 de ani!) Ii uram! Mi-era frica (si imi este in continuare :D). La un moment dat a murit porcul de guineea si baietii au inceput s amaraie ca vor diferite chestii (veverita/dihorh, etc). Porcul a murit de la o raceala capatata cand l-am lasat prin vecini in timp ce noi eram plecati la munte. Am hotarat ca daca mai luam un animal sa luam un caine pe care sa-l tinem dupa noi si sa nu-l mai lasam prin vecini. Baiatul cel mare a vrut yorkshire terrier. Eu am vrut beagle dar am citit ca trebuie alergati si am renuntat. Habar nu aveam cum se ingrijesc caini si ce le trebuie. Sotul meu a ma avut, dar eu .... In cateva zile a venit catelul iar de atunci numai eu il scot afara, doarme cu mine pe perna (daca nu ii e pra cald si ma paraseste). sa fie sanatosi si s ava bucurati de animalutele voastre. Vanessa, Andu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ce aveti acum, vanessa, yorkshire sau beagle ? Din multiplele noastre cunostinte cu beagle din parc am constatat... ca masculii sant majoritatea neascultatori [:D] iar femelele mai atasate si mai ascultatoare. Oricum, e o rasa cu care boxerita mea se impaca bine [:D] pe altii ii smotoceste, a devenit cam artagoasa cu alti caini dupa ce s-a maturizat. Numai pot merge cu ea la "locul de joaca" pentru caini... daca sant mai mult de 2 caini la un loc, face ea ordine si se da mare sefa [:D] In rest e o rasfatata...doarme in pat sau pe fotoliul ei.. cerseste la masa... sta la caldurica (mai am 2 caini pe care-i tin in curte) deh, fata mamei [:D] Ingrid si Cristi 8 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

york avem :). nici noi nu prea putem socializa cu alti caini pentru ca..e pra pupacios. era sa mi-l manance un collie ca a sarit pe asta mic pee el si il lingea pe tot botul, pe nas, pe ochi, de s-a enervat si ala si l-a inghesuit nitel. si noaptea vine, ne linge si se intoarce pe partea cealalta sa doarma. Vanessa, Andu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui vanessa ionescu
york avem :). nici noi nu prea putem socializa cu alti caini pentru ca..e pra pupacios. era sa mi-l manance un collie ca a sarit pe asta mic pee el si il lingea pe tot botul, pe nas, pe ochi, de s-a enervat si ala si l-a inghesuit nitel. si noaptea vine, ne linge si se intoarce pe partea cealalta sa doarma. Vanessa, Andu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
[:D][:D][:D] ce dulce eee [olala] Sela noastra e o sfioasa, cum apare ceva mascul in zona, tzushti pe doo picioare cersind in brate [8D] Daria & felina fioroasa[zana][url="http://4.bp.blogspot.com/_TFA_yYALrsI/SvnpIYmTTTI/AAAAAAAAAB4/KQmqdH1SKtU/S220-h/IMG_0662_1.jpg"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...