Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Estradiol scazut


Recommended Posts

Buna! Sunt noua pe acest forum dar am apelat la voi pentru ca m-ati ajutat mult cu sfaturile pe care le-am citit pana acum. Imi doresc nespus de mult [bb], dar se pare ca el se lasa asteptat, motiv pt care am inceput sa fac unele investigatii. Mi-am facut cateva analize in ziua a 4-a a CM si am avut urmatoarele rezultate: estradiol: 12 (faza foliculara:39-189 pg/ml (...)menopauza: sub 20-41 pg/ml)[q], LH: 6,73 (faza foliculara: 1-18mUl/ml), FSH. 6,38 (faza foliculara: 3,09-7,90 mUl/ml). Va rog din suflet sa ma ajutati! Sunt disperata! Este grav daca estradiolul este asa mic?[:(] Urmeaza sa fac alte analize in ziua 21 (progesteron, prolactina si testosteron). Astept raspunsul vostru! Va multumesc anticipat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am aceiasi problema.Medicul mi-a recomandat din prima FIV,eu am zis sa incercam totusi IA si binenteles ca nu am raspuns(la prima 1 folicul si la a2a a esuat IA din lipsa de foliculi).Studiind pe forum despre FIV am vazut ca fetele si-au facut si AMH(antimullerian hormon)si l-am facut- a iesit prost 0.34(<0.4 postmenopauza) asa ca ma grabesc catre FIV desi sansele sunt mici. anchusa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Carina, eu am avut la ultima analiza a estradiolului facuta in ziua 2 a ciclului valoarea 14 si crede-ma ca nu e nicio problema cu asta, nici cu rezerva ovariana, nici cu menopauza. Sa-ti explic de ce: valoarea aia de minim 20 pentru menopauza care e trecuta pe buletinul de analiza ca valoare de referinta se refera la faza foliculara (care se intinde din ziua 1 a cm pana prin ziua 14, adica pana la ovulatie cand se trece la faza ovulatorie). Ei bine, in zilele 2-4 este faza foliculara timpurie, si e foarte bine atunci estradiolul sa fie cat mai mic, era o problema daca era mare, peste 50 masca un FSH mai mare in realitate decat pe bulteinul de analiza, si in consecinta ceva probleme cu rezerva ovariana. In concluzie, estradiol mic-mic-mic in faza foliculara timpurie e de bine, iar despre ceilalti hormoni nu mai vorbesc, ca e de bine tare, adica FSH micut si raport ideal FSH/LH de 1/1, super! Nu-ti recomana nimeni fiv pe baza acestor analize care arata un profil hormonal ideal! Bineinteles, depinde si de celelalte rezultate si de multa alte investigatii care se fac daca incercarile depasesc un an de zile.
***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor fi realitate*****************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...