Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

educatie romaneasca sau educatie japoneza?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Nati In ce priveste stilul japonez, trebuie sa fiti aici, sa traiti cativa ani sa vedeti cum sunt copii educati si cum reactioneaza parintele la nevoile copilului.
In numai doua saptamani s-au schimbat radical parerile despre japonezi. Nu mai sunt niste paraziti tributari unei proaste educatii transmisa din generatie in generatie, neputinciosi si dependenti care pretind vieti de printi si printese [:-@]. Iata cum se pare ca sunt de fapt:
Citat:
citat din mesajul lui Nati Sunt o natie unita, civilizata, au inteles ca nu numai cei din zona unde tsunami a lovit trebui sa faca unele sacrificii ci toata Japonia. Nimeni nu comenteaza, se conformeaza, ajuta fiecare cat poate, in principal donatii in bani.
In plus, toata planeta se minuneaza ca nu au aparut hoti in zonele grav afectate. Suzuran, Nati, mergeti cu incredere pe mana educatiei japoneze si dati-ne si noua cateva ponturi ;).
[url="http://fc01.deviantart.com/fs5/i/2004/272/c/e/Very_little_duck_by_haeresis.jpg"]Before...[/url]
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~
[url="http://farm3.static.flickr.com/2133/1570343649_4b67300ef4.jpg"]... After[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui Nati In ce priveste stilul japonez, trebuie sa fiti aici, sa traiti cativa ani sa vedeti cum sunt copii educati si cum reactioneaza parintele la nevoile copilului.
In numai doua saptamani s-au schimbat radical parerile despre japonezi. Nu mai sunt niste paraziti tributari unei proaste educatii transmisa din generatie in generatie, neputinciosi si dependenti care pretind vieti de printi si printese [:-@]. Iata cum se pare ca sunt de fapt:
Citat:
citat din mesajul lui Nati Sunt o natie unita, civilizata, au inteles ca nu numai cei din zona unde tsunami a lovit trebui sa faca unele sacrificii ci toata Japonia. Nimeni nu comenteaza, se conformeaza, ajuta fiecare cat poate, in principal donatii in bani.
In plus, toata planeta se minuneaza ca nu au aparut hoti in zonele grav afectate. Suzuran, Nati, mergeti cu incredere pe mana educatiei japoneze si dati-ne si noua cateva ponturi ;).
[url="http://fc01.deviantart.com/fs5/i/2004/272/c/e/Very_little_duck_by_haeresis.jpg"]Before...[/url]
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~
[url="http://farm3.static.flickr.com/2133/1570343649_4b67300ef4.jpg"]... After[/url]
Unde am scris eu ca sunt educati prost si ca sunt paraziti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Nati Unde am scris eu ca sunt educati prost si ca sunt paraziti?
Vezi primul citat [:)]. Ai aprobat discursul lui Suzuran despre japonezi si copiii lor.
[url="http://fc01.deviantart.com/fs5/i/2004/272/c/e/Very_little_duck_by_haeresis.jpg"]Before...[/url]
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~
[url="http://farm3.static.flickr.com/2133/1570343649_4b67300ef4.jpg"]... After[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
[quote]citat din mesajul lui Nati Unde am scris eu ca sunt educati prost si ca sunt paraziti?
Vezi primul citat [:)]. Ai aprobat discursul lui Suzuran despre japonezi si copiii lor. Cred ca e cazul sa mergi tu si sa citesti in urma ceea ce eu am scris despre opinia mea referitor la stilul de educatie a unor japonezi oferit copiilor lor. Am scris ca nu-mi place ceea ce vad, si implicit am ales sa nu fac ca ei. Nicaieri nu am scris ca japonezii sunt prost educati si paraziti, dupa cum tu denizel ma acuzi ca am scris. La subiectele despre ce s-a intamplat in Japonia nu te-am vazut sa scrii macar un doamne ajuta pt cei aflati in necaz, dar vad ca ai timp sa ma ataci pe mine, sa-mi rastalmacesti cuvintele dupa bunul tau plac. Si de ce? Doar pt ca ideeile mele(pe care nu le-am fortat asupra ta) nu corespund cu ale tale. Atata inversunare pe tine?!, abia asteptai un mesaj de-al meu postat pe forum ca sa ma ataci?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Nati Cred ca e cazul sa mergi tu si sa citesti in urma ceea ce eu am scris despre opinia mea referitor la stilul de educatie a unor japonezi oferit copiilor lor. Am scris ca nu-mi place ceea ce vad, si implicit am ales sa nu fac ca ei.
In regula, am inteles. Stilul de educatie japonez nu e bun, dar produsele educatiei japoneze sunt "o natie unita, civilizata, au inteles ca nu numai cei din zona unde tsunami a lovit trebuie sa faca unele sacrificii ci toata Japonia."
[url="http://fc01.deviantart.com/fs5/i/2004/272/c/e/Very_little_duck_by_haeresis.jpg"]Before...[/url]
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~
[url="http://farm3.static.flickr.com/2133/1570343649_4b67300ef4.jpg"]... After[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui Nati Cred ca e cazul sa mergi tu si sa citesti in urma ceea ce eu am scris despre opinia mea referitor la stilul de educatie a unor japonezi oferit copiilor lor. Am scris ca nu-mi place ceea ce vad, si implicit am ales sa nu fac ca ei.
In regula, am inteles. Stilul de educatie japonez nu e bun, dar produsele educatiei japoneze sunt "o natie unita, civilizata, au inteles ca nu numai cei din zona unde tsunami a lovit trebuie sa faca unele sacrificii ci toata Japonia."
[url="http://fc01.deviantart.com/fs5/i/2004/272/c/e/Very_little_duck_by_haeresis.jpg"]Before...[/url]
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~
[url="http://farm3.static.flickr.com/2133/1570343649_4b67300ef4.jpg"]... After[/url]
denizel eu am scris ceea ce am am vazut si nu mi-a placut la educatia oferita copiilor de catre parintii japonezi(cel putin in zona mea). Si anume ca li se da ce vor, cand vor indiferent de circumstante, si fara prea multe responsabilitati. Am scris ca nu vreau un copil rasfatat, si sa primeasca ce vrea cand vrea, cu plansete,urlete, tranteli pe jos si altele. Daca suruzan a ales sa foloseasca cuvinte ca: japonezii sunt prost educati,paraziti... e treaba ei, nu-s eu mama-sa sa o trag de maneca, fiecare e responsabil pt cuvintele folosite. Eu vorbeam de educatia in familie, relatia parinte copil, relatia dintre parinti copii e diferita putin de relatia cu societatea, acolo sunt si mai multe reguli, norme, limite, responsabilitati. Si daca te-a deranjat asa de tare expresiile folosite de suzuran, de ce nu ai dat quote din mesajul ei si m-ai bagat pe mine in quote? Si da japonezii sunt uniti si civilizati, eu nu am scris nicaieri ca nu-s. Si da, sacrificii se fac in unele zone ale Japoniei(de unde fac parte si eu), o sa se opreasca curentul electric, magazinele sunt goale, benzina putina, kerosene la fel, si inca e iarna aici,iti trebui incalzire in casa, si nu stim cat va dura perioada asta de lipsa. Dar nu ne plangem, asta e, ne conformam,au suferit si sufera altii mai mult decat noi, fara 2 ore de curent /zi si doar 10l benzina per masina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in acest sub-forum se discuta o situatie particulara... Eu, de cand copila a inceput lectille de karate, am pus mana sa citesc cate ceva despre karate, zen, samurai, etc (am mai citit eu despre Japonia - cultura, traditii - cand aveam vreo 19-20 de ani... ) si am ajuns la concluzia ca ceea ce caracterizeaza educatia japonezilor de-a lungul secolelor este DISCIPLINA. (sau mai exact spus: self-discipline) In acest link este un punct de vedere: http://www.mylifeinjapanjp.com/2009/05/japanese-discipline-obedience-to-law.html Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este bine sa generalizam...eu nu am spus ca japonezii sunt paraziti si nici prost educati...Japonezii sunt formidabili, eu ii iubesc si nu as da Japonia pe nici o alta tara. Nu m-am mutat degeaba aici. Eu nu ii desconsider ca cultura si ca realizari. Doar ca am observat cum este valul de japonezi adolescenti...cei tineri, ca sa zic asa...si cum a fost facuta educatia la ei. O lunga perioada de vreme s-a interzis, ca sa zic asa, competitia. Fiecare era cel mai tare, asa cum era, in felul lui (vezi succesul cantecului "hitori dake no hana"). Acum, mai nou, rezultatele nu au fost multumitoare asa ca au inceput sa practice iarasi competitia... Nici ei nu sunt perfecti la capitolul educatie... Si da, nu stiu cum s-a exprimat nati, fiindca nu am stat sa citesc fiecare mesaj din urma, dar eu am inteles ce a vrut sa zica. Nu stiu unde sta dar fiindca si la ea se opreste curentul electric si trece prin greutati, inseamna ca nu sta chiar atat de departe de unde stau eu. Probabil ca in zona la noi exista totusi stilul de educatie "rasfat"... Copiii primesc ce vor, fac ce vor, sparg, strica, uneori lucruri importante, se joaca cu obiecte periculoase chiar...si lumea este foarte indulgenta. Eu nu cred ca la noi in tara i se permite unui copil de doi ani si jumatate sa se joace cu foarfeca si sa ajunga sa isi tunda chiar si parul...? Iar dupa ce faptul a fost consumat sa rada si sa zica: "ce bine manuieste foarfeca!"... Si nu cred ca la noi in educatie se permite unui elev de scoala generala sa nu mai mearga la scoala fiindca a tipat putin profesorul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Educatia generatiilor trecute nu se compara cu cea a noii generatii(sau ar trebui invers?).In fine,acum batrinele se mira cind mai aud cite o japoneza ca`si admonesteaza copilul si in general pot confirma ca unele mamici din generatia noastra nu dau doua parale nici daca copiii lor iti darama efectiv casa.La propriu! cine vrea o confirmare ,va rog cititi http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article4083278.ece o cautare pe google cu "monster parents" o sa va lamureasca putin cum s-au schimbat lucrurile in ultimul timp. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suzuran & Hannen - in nici o parte a lumii nu mai e "ce a fost" odata... cred ca oriunde am locui in aceasta lume putem auzi profesori TERORIZATI de elevi, parinti BATUTI de proprii copii, etc... Peste tot "se incearca" noi metode de educatie... "se pune la gunoi" ceea ce a fost traditional, se nasc tot felul de teorii bazate pe n-shpe mii de studii (pe care tot banii contribuabililor le-au finantat) despre cum sa ne crestem copiii, etc Am intrebat-o pe mama - de ce sunt atatea curente noi - extrem de "relax" in educatia copiilor (totul facem cand e copilul "PREGATIT", cand copilul "DORESTE"). Mama mi-a spus "e mai usor sa-l lasi sa creasca cum vrea el decat sa muncesti (bati capul) sa-l educi". ("Un copil se face usor si se creste greu.") Mie, de exemplu, imi place tipul de educatie "robust", traditionalist - gen Maria Montessori - in care copilul e responsabilizat de mic: invata usor-usor la olita, sa manance singurel, sa se imbrace/incalte (cu ajutor - doar atunci cand musai e nevoie), sa-si stranga jucariile/hainutele/cartile, sa ajute la treburile gospodaresti usoare, etc (si in acelasi timp te poti ocupa si sa-l inveti sa scrie si sa citeasca, sa socoteasca, etc) Multa sanatate si numai bine va doresc [flo] Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...