Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

educatie romaneasca sau educatie japoneza?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ocris
Si inca ceva. Vorbeam de#12288;timpul petrecut la scoala. Elevul japonez are mult mai mult timp liber la scoala, decat cel din Romania. E mult mai relaxat la scoala, decat un elev din Romania, pentru ca nu se teme ca va fi ascultat. Timpul pe care l-ar petrece citind lectia in pauza sau doar intrebandu-se daca va fi ascultat sau nu, il petrece vorbind cu alti copii. Plus ca stau la scoala mult mai mult decat in Romania. Deci relatiile sociale sunt f. importante. Cristina,mamica lui Mayo (11.06.2002) si Riyo (27.05.2004)
ah,da.asa e! stau la scoala zi lumina![:D]Bucuria mamicilor(si ca sa recunosc,desi la inceput cind o aveam pe fii`mea mica de citeva luni-citiva ani ,nu intelegeam si pace de ce le apuca disperarea cind venea vacanta.Acum inteleg[:I]) La noi ii "dreseaza" sa aprecieze timpul de pauza fara "clopotel".Asadar in clasa 1 sunt o gramada de pitici pe afara care se joaca ,in timp ce ora deja a inceput.E tare funny[:D] Pe masura ce cresc ,invata si ceasul dar pot aprecia si timpul fara ceas.Au trecut cam 5 min sau 10-trebuie sa ne intoarcem in clasa. Apoi au limita si la pauza de prinz,vreo 20 de min(nu sunt sigura) daca nu ai terminat de mincat in timpul acordat,la revedere.vii flamand acasa![:D] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ti-am spus eu ca e mai buna scoala la care merge fata ta. Mayo nu a avut niciodata tema cu cardurile, nici pentru adunari si scaderi, nici pentru inmultire. Of, de ce sunt atat de diferite scolile? Eu lucrez ca de obicei dupa-amiaza, dupa ora 3. Mai am un pic si dimineata, dar cat pot, evit sa mai pun ore dimineata, pentru ca atunci imi fac toata treaba in casa. Cristina,mamica lui Mayo (11.06.2002) si Riyo (27.05.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi e un oras relativ mic, inaka deci...iar la scoala este o combinatie intre ceea ce povesteste ocris si hannen... Dar ideea principala este ca nu sunt prea multumita si as vrea sa fie mai severi din anumite puncte de vedere... Eu si sotul meu suntem cei "batuti in cap" si care isi "chinuie" copiii, sa ii educe, sa invete, sa fie pregatiti pentru viata. Si exact pentru motivul asta, ca cei doi mici sunt pe jumatate gaijini, incerc sa gasesc o cale de a-i pregati sa fie puternici. Sa faca fata societatii, problemelor... La fata cea mare in clasa a V-a era o fetita peruanca. Fata mea s-a imprietenit cu peruanca, erau best friends, pana cand s-au certat din nu stiu ce prostie. Si sa vezi dupa aceea ce a patit! Ijime la greu, peruanca era kowai si a reusit sa isi faca grup care o necajeau pe fiimea...si doar ea era japoneza, pe vremea aia cred ca nici nu prea se stia la scoala la ea ca are mamica noua gaijin! A fost o perioada grea, a trecut, de cand a intrat la chuugakkou, i-a fost sosit si la peruanca randul sa fie ijime, abia, abia a reusit sa termine scoala... Stiu deci la ce sa ma astept... Ah, si chiar vroiam sa ma si laud un pic, fata cea mare a reusit sa intre la cel mai bun liceu din zona si consider ca de acum inainte pot sa o las sa fie mai libera, mai ales in primul an de liceu, sa isi faca putin "de cap".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...