Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tort cu sosea si cu masini - sugestii


Recommended Posts

Baiatul meu implineste peste cateva zile 7 ani. Am cochetat cu ideea de a-i comanda tortul la cofetarie, unde poate fi imprimat cu aproape orice... Dar as vrea totusi un tort de casa, care sa-i placa si la gust. Numai ca eu nu am mai decorat torturi si...intrand pe siturile cu decoruri de tort... imi prind urechile. Nu stiti voi ceva usor de facut si de efect? Pt masinute, cea mai simpla si ...gustoasa varianta mi se pare deocamdata modelajul din caramele. Dar se cam lipesc cand la modelezi si, in plus, am citit ca nu le poti pune cu tortul la frigider, ca trebuie puse doar inainte de servire. Poate aveti alte idei? Pt sosea - habar nu am... ma gandeam la o ciocolata neagra, cu niste linii albe pe mijloc - dar cum fac eu soseaua aia sa arate a sosea, sa die neteda, egala etc? Mi-ar prinde bine niste sfaturi si sugestii... asa, pe limba mea de incepator. Multumesc.[flo] "Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii" (A. Saint-Exupery, "Micul print")
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Masinutele pot fi facute din pasta de lapte praf cu miere - reteta Liliana(Lissa blog) [flo] [flo] [flo] Pot fi tinute in frigider direct pe tort de la inceput si asezate pe orice(nu se topesc pe frisca). Nu am modelat masinute dar vazusem pe undeva explicatii pas cu pas insa nu mai retin unde. Simplu ar fi un tipar scos la imprimanta dar mai frumoase sunt cele modelate. Soseaua: lapte praf cu cacao. Liniile dintre benzi, sageti, etc... tot cu lapte praf. Sau: ciocolata topita. Fie torni pe tort(glazura) si apoi delimitezi pista folosind frisca, fie faci o fasie de cioco si o ondulezi cat e calda. Daca vrei scriu cum se face pasta de lapte praf.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ni-na: nu am cantitati exacte, se lucreaza "ochiometric". Lissa recomanda sa facem pt. inceput o proba sa vedem ce catitate rezulta, ce putem modela cu ea si cum se lucreaza. O lingurita miere se amesteca cu o lingurita lapte praf. Se adauga treptat(cate 1/2 sau 1 lingurita)lapte praf pana obtinem o pasta cu care se poate lucra(asemanatoare plastilinei). Daca se adauga prea mult lapte praf se intareste pasta si se poate crapa la modelat, f-tie de utilizare. Se poate repara cu miere. Folosesc lapte praf Rarau, nu tb. cernut. Nu stiu cum se comporta alta marca. Pt. acoperit tortul am preferat sa las pasta mai moale, este elastica si nu crapa. Pt. modelat flori sau alte figurine pun mai mult lapte praf sa fie tare si sa ramane modelul. Ca sa nu se lipeasca se foloseste fie lapte praf(cum se lucreaza aluatul cu faina) fie 2 straturi de folie. Am preferat folia pt. ca e mai simplu iar pasta ramane lucioasa, nu tb. sa indepartez laptele praf cu care s-a lucrat. Pt. flori folosesc pungute alimentare iar pt. acoperit tortul am folie la metru(e mai tare si nu se rupe cand rulezi pasta cu sucitorul). Inainte sa imbraci tortul in pasta tb. sa-l acoperi cu o crema pe baza de unt, cu gem sau chiar cu unt - sa nu crape pasta(nu se aseaza direct pe blat). Pasta poate fi tinuta la frigider cateva zile impachetata bine in folie alimentara transparenta sau punga. Inainte de a se lucra cu ea se tine la temperatura camerei cca 2 ore si apoi se framanta. Din comoditate las pasta mai moale iar cand o scot din frigider adaug lapte praf, fara sa mai astept. Figurinele tb. tinute la uscat(la temperatura camerei) si apoi se pot pune in frigider, pe tort. Pt. minge nu ai nevoie de culori. Pasta e usor galbuie iar pt. restul se coloreaza cu cacao. Lissa mai are aici 2 paste. Nu le-am facut. http://torturilelissei.blogspot.com/2008/11/pasta-de-lapte-praf.html http://torturilelissei.blogspot.com/2009/01/pasta-de-zahar.html am scris mesajul pe bucati, sper ca intelegi ceva.........
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puteti incerca si plastelina de ciocolata,fie alba fie neagra. Daca e un tort dedicat copiilor,as sugera plastelina dde cioclata pe care o poti manca fara probleme. Problema la paste,fie ea din lapte praf sau din zahar pudra e ca sunt fff dulci. Mama de [url="http://lb3m.lilypie.com/aDG8m6.png"] Ana[/url] si [gravi] [url="http://lmtf.lilypie.com/KN8lm5.png"]21+[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ralucutza77
Scuze de off topic, dar am si eu o intrebare pentru fetele din Bucuresti: se mai gaseste pe undeva lapte praf Raraul? Multumesc! [gravired] DPN 20 apr 2011 Poze: http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#
eu am luat din kaufland ar trebui sa gasesti si tu ce frumoase sunt torturile de pe FB[pk]
Mami si 2 printi iubiti: [cavaler]DAVID(24 sept 2008) si [bebic]STEFAN(24 sept 2010)
[url="http://entertainment.webshots.com/album/578468010cxCErW"] HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...