Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

voi cum va descurcati?


alda

Recommended Posts

Buna. Am tot citit pe forum, dar nu am mai avut si timp de scris. Alda, chiar esti norocoasa ca ai mai trecut o data prin problemele bebelusilor. La mine fetitele care le-am nascut in decembrie, sunt prima sarcina, si a trebuit sa invat pas cu pas despre toate cele. La urmatorul copil o sa-mi fie mai usor. Sau urmatoarea pereche:)))Eu sunt convinsa ca daca as mai face inca o pereche de gemeni m-as descurca cu succes. Asta nu inseamna ca nu am trecut prin greutati. S-a intamplat sa planga fetele in dormitor si eu in bucatarie la un moment dat. Si cred ca toate am trecut prin faza asta. In ceea ce priveste partea materiala, si eu tot imi faceam socoteli, si eram ingrijorata. Insa sora mea mi-a zis asa: lasa sa vina copiii, ca dupa aia vin si banii de unde nu te astepti. Si chiar asa a fost. Treburile sotului au mers tare bine, si noua ne merge si mai bine acum. Cat priveste sexul bebelusilor, si eu vroiam baietei. Sotul meu s-a bucurat foarte tare cand am ramas insarcinata, si mai tare cand am aflat ca sunt gemeni si deloc atunci cand la eco ne-a zis sexul. Mai bine zis era cam trist. Dar acum cand am doua fetite si vad cat e de minunat nu-mi dau seama de ce vroiam baietei. Iar sotul meu asa se inmoaie cand ii rad fetitele, si e asa de mandru de ele... TatianaG felicitari pentru flacai. Stai excelent cu laptele. Eu sunt la polul opus, in plus fetitele mele nici nu au vrut sa suga la piept, ci din sticluta. Asadar sunt pe alimentatie mixta de la inceput. Mai in gluma mai in serios, saracutele au doua feluri de mancare: aperitivul si felul unu. Va imaginati care e aperitivul, nu? Asta este, fac tot ce pot. Draga Alda, multa sanatate, si curaj. Capsunica si bebelusele ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor! Multumesc mult pentru urari si pentru sfaturi, am ajuns in saptamana 32 (avem 32 si 3 zile, de fapt), am inceput sa ma misc mai greu, ma dor oasele bazinului. Imi amintesc ca eram la inceput si aveam greturi mari si capsunica imi spunea ca greul o sa fie mai tarziu, mie mi se parea ca mai rau decat atunci nu se poate, dar, de fapt e foarte greu sa duci doi bebelusi in burtica, mai ales in trim. 3. Imi e teama de nastere prematura, ma gandesc sa fac cezariana, de fapt de ce imi este mie teama este ca nasterea sa inceapa natural pentru un bb si apoi al doilea sa se miste in uter in asa fel incat sa fie nevoie de cezariana, adica as prefera un singur mod, sa nu am si epiziotomie si operatie de cezariana, miercuri merg la dr. si o sa dezbatem aceasta problema atunci. La voi cam la cate saptamani s-au intors si au ramas in pozitia respectiva bebelusii, pentru ca la felul in care se misca acum, pare ca nu prea mai au loc de tumbe. :) Am facut mai multe ecografii, la inceput pareau a fi baietei si la ultimele s-a vazut destul de clar ca sunt fetite, oricum sper sa fie sanatoase/sanatosi. Va pup, mai vb Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Alexandra o sa vezi ca pana la urma totul se va termina cu bine. Eu zic sa nu iti mai faci griji si toate nelamuririle tale sa le rezolvi cu doctorul. Iti doresc sarcina cat mai usoara, pentru ca ai nevoie si sper sa ne maio scri. Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga http://community.webshots.com/user/mcrmiki Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alda, cred ca trebuie sa ai incredere in medicul tau. Eu stiam ca voi naste cu cezariana deoarece bb2 statea bine merci transversal. Cand am ajuns la spital mi-a facut eco si a vazut ca s-a intors in prezentatie pelvina. Probabil si-a facut loc deoarece la bb1 s-au rupt membranele. Asa ca am nascut normal la decizia doctorului si ii rog pe sanatate si in zi de azi pentru ca nu m-a taiat. Eu am avut si travaliu foarte scurt (1 ora), iar bb 2 a venit la 5 minute dupa primul. Cu mine in spital a mai fost o mamica ce a nescut 2 fete tot normal si ele au avut 3200g si 3000g la termen. Daca ai incredere in medicul tau ar fi mai bine sa ii asculti parerea. Numai bine Dia & 1+2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Felicitari Alda, pentru gemene! nu trebuie sa disperi.Eu am un baietel de 5 ani si fetele fac azi 6 luni(8.05.2006). Si eu imi faceam probleme cand eram gravida la fel ca tine. Dupa ce am nascut nu mi-am mai facut probleme, le-am rezolvat pe rand.Nu am niciun ajutor. De multe ori ma ajuta baietelul si sotul cand vine de la servici(numai de n-ar mai fi atatea meciuri). Ai sa vezi ca te vei descurca de minune. Numai sa ai grija si de fetita mai mare, sa vorbesti cu ea si nici macar cand esti foarte obosita(ca ai sa fii) sa nu o respingi si sa incerci sa ii raspunzi la toate intrebarile legate de bebelusi. Eu pe fete le-am nascut la 37 de saptamani. Prima a avut 2.600g si a doua 2.550g. Iti doresc nastere usoara si fara probleme. ms
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! moniqque La multi ani, cu intarziere, pentru bebelusi! :) Eu am nascut deja, de pe 22 aprilie, tot la 37 de saptamani, au avut 2510 si 2470 grame si am avut o nastere foarte usoara. Ai dreptate, se rezolva pe rand toate problemele care apar, cu fetita cea mare deja am intrat in normal, in primele doua zile a fost mai ciudat, parca nu stiam nici noi si nici ea cum sa ne purtam, dar acum e bine, ii acord atentie la fel ca inainte, ea merge la gradi in timpul zilei, asa ca nu e greu deloc. Se mai intampla sa le dau sa pape bebeluselor chiar cand vine ea de la gradi, dar vorbim si ne intelegem, adica mai asteapta ea un pic si apoi o ajut sa se schimbe, sa se spele, merg cu ea la bucatarie sa manance... Se bucura mult de bebeluse, le mangaie, le pupa, le zambeste frumos...:) Eram tare speriata inainte de nastere, dar acum imi dau seama ca ma descurc mult mai bine decat ma asteptam. Tu cat timp ai avut lapte (sau mai ai inca) pentru amandoua? Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alda Tu cat timp ai avut lapte (sau mai ai inca) pentru amandoua? Alexandra
Ma primiti si pe mine?[hopsieu] Felicitari pt bebeii!!!! Sa creasca sanatoti si norocosi!!! Eu mi-am alaptat bebelusii pana-n 7 luni (pana-n 6 exclusiv), laptele ajungea si pentru tripleti. Dar am muncit ceva pt asta - bineinteles, ca iepurasii vroiau sa manance in acelasi timp si nici nu sugeau bine,eu eram pur si simplu isterizata, asa ca am cumparat pompa de muls, si le dadeam laptele meu cu biberoane (eu cu un bebe, soacra/sotul cu altu'). Dar ma mulgeam de mai multe ori, decat mancau ei (adica, atunci cand ei mancau de 8 ori pe zi, ma mulgeam de 9-10 ori). Din cand in cand ii puneam si la san, mai mult pt amuzament, ca preferau, bineinteles, biberoane. Am renuntat la alaptat, deoarice nu mai puteam, eram nevoita sa ma trezesc de 2-3 ori pe noapte pt muls, ca la 4 ore sainii se impietreau, adorm foarte greu, eram tot timpul chiauna. Dar a meritat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga alda felicitari pentru bebei! sa va traiasca toti 3 copiii si sa va bucurati de ei! sa fiti sanatosi si sa aveti putere sa ii cresteti! Inca alaptez fetele cu toate ca uneori am impresia ca nu se prea satura de la mine. Nu vor deloc biberonul.Incerc in fiecare zi sa le dau si putin din biberon dar fara prea mare succes.Am reusit cel putin sa le dau apa la biberon, iar cea mare a baut si 60 ml de lapte intr-o zi, a doua oara nu a mai vrut. Am trecut si la diversificarea alimentatiei.Mananca pireu de legume, iaurtele si banana cu mar si biscuiti.Daca nu am sa reusesc sa le bag biberonul am sa le invat sa bea cu canuta. La fel am patit si cu baiatul.O saptamana m-am chinuit cu biberonul si pana la urma nu a avut incotro. Sa ai grija cu pupatul fetelor de cea mica.Al meu le-a dat o raceala pe care o luase de la gradi si ma chinui cu febra de vreo 3 saptamani.Multa sanatate. ms
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moniqque
Field mouse Fe licitari pentru bebici! Pacat ca ai renuntat la alaptat daca aveai lapte.Nu ti-a spus nimeni ca cu cat te mulgi mai des cu atat glanda mamara secreta mai mult lapte? Acum ce le dai sa pape? ms
Multumesc mult! Cand am inceput sa raresc intervalul intre mulsuri, ca sa nu fiu nevoita sa ma trezesc noaptea, mi-a si trecut laptele, incetu' cu incetu'. Era si vara, calduri mari, eu cu sainii cat bidoane... Ma rog, dupa aia am regretat, dar asta este, nu pot sa intorc timpul inapoi. Acum bebeii mei sunt mari, 2,5 ani, mananca totul, foarte putin, drept sa zic, dar de mici nu prea mancau bine, de fapt unul dintre ei, mai micut la nastere (2.400 si 2.600, 38 sapt). Sanatate multa-multa si numai bucurii!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...