Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pestisori... pestisori... "LMA!" (66)


Recommended Posts

 

'Neataid="green"> si de la mine!

 

Azi, nu prea sunt in mare chef de vorba... mi s-au cam inecat corabiile [titanic] un piculet dar... am zis sa vin la cafea... multumim Danyid="blue"> [flo]. Buuuna cafeluta ta doamna [pofta], ca de obicei [pup]. Si, va mai las si putintica lectura [8)]...

 

 

Un zambet [:)]:

  • Un saudit, unu’ din Qatar, un iranian si un evreu stau la o cafea la New York. Zice sauditul:

    - Am ceva bani in plus si cred c-o sa cumpar "Citibank".

    - Si eu am bani in plus, zice ala din Qatar. Vreau sa cumpar "General Motors".

    - Eu ma gandesc serios la "Microsoft", adauga si iranianul.

    Toti trei se uita la evreu. Asta, mai trage o inghititura dar, nu-si ridica capul si mormaie hotarat:

    - Nu va mai uitati la mine ca, nu vand nimic!

id="Courier New">

 

Alinaid="blue">, bravos harnicuto pt. ieri [^] si plimbari placute sa aveti si azi [flo2] ca, e tare frumos afara [8D].

 

Io, nik nou [:-@]...

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~

Mami de poznas [jongleur]...

~~~~~~~~~~~~~~

id="Script MT Bold">id="teal">
id="right">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Si... va mai pun ceva si despre caminul zodiei Pesti:

  • Locuinta

     

    Din cauza sensibilitatii lor pronuntate si a faptului ca Pestii preiau starile de spirit ale celor din jur, ei isi consuma energia mai repede decat alte zodii, si din aceleasi motive au nevoie de multa intimitate. Este important ca ei sa aiba o camera a lor si numai a lor, in care sa se poata retrage, pentru a-si reface fortele. O asemenea camera-sanctuar le este necesara, indiferent ca locuiesc singuri, cu familia sau in cuplu.

     

    Pestii cauta liniste si nu agreeaza proximitatea marilor artere aglomerate, chiar daca, din punctul de vedere al transportului, ar fi practic pentru ei. Se simt bine in zone rezidentiale sau pe stradute cat mai putin circulate. Ideal ar fi sa locuiasca pe malul unei ape statatoare, care are un efect linistitor asupra lor.

     

    Spatiul trebuie sa fie intim si prietenos. Le plac mai mult locuintele vechi, decat apartamentele impersonale. Daca s-ar apuca sa-si construiasca o casa ar merge pe aspectul clasic, cu elemente care sa duca cu gandul la o poveste: balconase romantice, ferestre ovale sau rotunde, lemnarie in locul cadrelor de aluminiu, usi sculptate, din lemn masiv, si n-ar trebui sa le lipseasca macar un copac in curte, cu o bancuta cocheta dedesubt; si, daca se poate, si un leagan de lemn.

     

    Pestilor le place lumina filtrata, difuza. Ei vor opta pentru zugraveala in culori care sa dea acest efect, ceea ce este usor de inteles, daca ne gandim ca pestii, in regnul lor, sunt feriti de contactul nemijlocit cu lumina puternica a soarelui.

     

    Fiind o zodie misterioasa, Pestii au o adevarata pasiune pentru locuintele intortocheate, in care un culoar te duce unde nici nu gandesti, ori camerele au nise neasteptate. Uneori, usile sunt mascate sau sunt atat de discrete, incat poti trece pe langa ele, fara a banui ca in dosul a ceea ce pare o simpla usa de debara se ascunde o alta incapere.

    id="purple">

 

Mobilierul

 

De cele mai multe ori, interiorul casei Pestilor este o continuare a exteriorului de poveste. Pot obtine acest efect fie optand, de exemplu, pentru o mobila de culoare deschisa, pictata de mana, in culori pastel, fie combinand laolalta piese de mobilier de provenienta cat se poate de diversa, pe care nici un designer nu s-ar gandi sa le alature, dar care, impreuna, degaja aceeasi impresie de basm. Vor evita piesele de mobilier mari, compacte, in favoarea celor delicate sau elaborat prelucrate. Astfel, este in stilul lor sa aiba aranjamente de rafturi pe care sa fie asezate cartile si obiectele decorative in locul unei biblioteci compacte si impersonale. In locul unei servante masive, vor folosi mai multe masute mici de perete, cu picioare elegant curbate.

 

Liniile vor fi mai degraba unduitoare decat drepte, pentru ca Pestilor nu le plac colturile.

 

Dormitorul si baia sunt cele doua odai carora Pestii le acorda o importanta speciala. Patul trebuie sa fie mare, dar nu va lasa impresia ca ocupa mult spatiu, parand ca se topeste in taramul visului. Nu va lipsi o masa de machiaj sau un colt cu un fotoliu confortabil, matasos, cu o masuta de cafea in fata si cu o oglinda cu rama eleganta.

 

Baia este adesea de lux, pentru ca la acest capitol Pestii nu-si refuza nicimic: cada trebuie sa fie spatioasa, chiar daca se poarta cele in care nu te poti intinde ca lumea; marmura va lua locul faiantei si vor fi multe rafturi si dulapioare care sa dea baii un aer de spatiu locuit, si nu doar utilitar.

id="brown">

 

Accesoriile

 

La acest capitol, Pestii sunt mari maestri, pentru ca in locuitele lor accesoriile nu au catusi de putin un aer studiat. Poate fi vorba despre un sal drapat, aparent neglijent pe un colt de canapea, care sa adauge un plus de culoare; despre un aranjament de lumanari multicolore, de dimensiuni diferite, plasate perfect pentru a pune in valoare un colt de inspiratie orientala; sau despre un clopotel chinezesc, agatat de rama unei veioze, care altfel ar parea prea inalta.

 

Perdelele vor fi ample si bogate, poate bleu-pal ori turcoaz, pentru a filtra lumina si pentru a-i imprima acea calitate de ireal, specifica Pestilor. Evident ca obiectele decorative vor include scoici, eventual o ramura de coral (benefica pentru interoriul acestor nativi), si de foarte multe ori si un acvariu foarte ingrijit.

id="navy">

Culorile

 

Verdele marin este culoare cel mai des mentionata in legatura cu zodia Pestilor, dar ei sunt atrasi de toate nuantele intermediare: roz-mov, gri-albastrui, bleu-vert, care reprezinta o trecere dintr-un registru coloristic in celalalt. Aceste predilectii le putem distinge si in culorile pietrelor pretioase, asociate cu aceasta zodie fluida. Este vorba despre hiacint, turcoaz si jasp. Vechiului guvernator al zodiei, Jupiter, ii corespunde safirul, iar Neptun este in afinitate cu coralul.

id="green">id="Trebuchet MS">

 

 

V-am [pup]-at pe toateid="blue"> si va doresc o zi frumoasa si plina de/cu soare tuturorid="blue"> [flo]! Numai bine! [hia]

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~

Mami de poznas [jongleur]...

~~~~~~~~~~~~~~

id="Script MT Bold">id="teal">
id="right">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neatza mai pe la amiaza...desi sunt treaza de la 7..dar tot stau in dubii sa ies..sa nu ies..

 

 

azi nimic nou..o vizita la ORL-ist, atat.

 

va doresc tot ce va trece acum prin gand![:D][pup]

 

id="red">

Blackmoon Lady&lipishtocul [copil]id="Book Antiqua">id="teal">id="size3">

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Senecaid="black">id="size1">id="navy">
id="left">id="Georgia">
align="right" id="quote2">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Hellooo, helloooid="red">... gata, imi revenira corabiile la mal [pk] ca, trasesei o raita pe afara si ma insenina soarele [olala]! Si, imi reveni si "limbarita" [:D]... Voi ce faceti? In plimbari, nu-i asa? [8D] Ca e fain afara, ciripesc pasarelele din nou [:)], soare, cald, etc.,... deci, plimbari frumoase tuturorid="red">!! [pup]

 

Danyid="maroon">, speram ca s-a dus ceata de la voi si aveti soare [flo]...

Alinaid="blue">, succes la ORL... sa veniti cu vesti bune [flo]...

Celelalteid="brown"> sirenete... le astept la raport [flo]...

 

Va mai las niste zambetzele si p'orma... ma duc si io... din nou la ale mele...

 

- Iubita mea, spune 2 cuvinte care sa ne lege pe vecie!

- Sunt insarcinata!

 

O femeie fura un compot de piersici dintr-un magazin si e prinsa de politie. E adusa la tribunal, iar judecatorul o intreaba:

- Cate piersici erau in borcan?

- 6.

- Verdictul este sa stai pentru fiecare piersica cate o luna la inchisoare...

Din spate, sotul ei:

- Domnule judecator, a furat si un borcan de mazare!

 

Un cuplu casatorit de muuulti ani, e-n pat, gata de culcare... Dupa cateva clipe de liniste, sotia face o precizare:

- Cand eram tineri... adormeai tinandu-ma de mana...

Sotul bombane ceva si-o ia de mana. Dupa alte cateva clipe, sotia ofteaza adanc si ridica o noua problema:

- Da' ti-aduci aminte cum ma sarutai in fiecare seara cand ma lipeam asa de tine?

Sotul executa un sarut mecanic pe obraz si se culca la loc. Linistea e sparta, fireste, din nou de glasul sotiei:

- Dar ti-aduci aminte cum ma muscai de gat, iubire?

Sotul pufneste, se infurie, se dezveleste, se ridica din pat nervos! Sotia, ingrijorata:

- Eh, acum unde te duci?

- Unde sa ma duc? Sa-mi iau dintii din baie!

 

Planificare financiara...

Steve era burlac, traia acasa cu tatal lui si lucra in "bussiness"-ul familiei. Cand a aflat ca urma sa mosteneasca o avere de la tatal lui - care era bolnav si urma sa moara curand, Steve s-a gandit ca are nevoie de o sotie cu care sa se bucure de avere. Intr-o seara, la o intalnire de afaceri, a vazut o femeie frumoasa cum nu mai vazuse pana atunci. Se apropie de ea, se prezinta politicos si-i spune:

- Stiu ca arat ca un om obisnuit, dar in scurt timp tatal meu va muri si eu voi mosteni 20 de milioane de dolari.

Impresionata, femeia ii cere adresa si telefonul pe care Steve i le da cu mare placere si cu mare speranta. Peste o saptamana, femeia visurilor lui Steve devine... mama lui vitrega...

 

In noaptea nuntii, tanara pereche se retrage in dormitor si ea ii spune proaspatului sot:

- Dragul meu, e timpul sa-ti spun ceva... eu nu stiu sa fac nimic, nu am nici cea mai mica idee...

Sotul, mandru nevoie mare:

- Nu-ti face griji, iubita mea, dezbraca-te, culca-te pe spate, stai relaxata... si, restul fac eu....

- O nu, prostut mic... sa fac asta stiu... m-am referit la gatit, spalat, calcat...

id="Times New Roman">id="size3">

 

 

Si cam atat, momentan, de la mine... pe mai tarziu [hia]... sau pe altadata [:D]... o zi placuta in continuare tuturorid="red"> [pup]!

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~

Mami de poznas [jongleur]...

~~~~~~~~~~~~~~

id="Script MT Bold">id="teal">
id="right">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da da , a iesit soarele si al noi , e cald afara ....[olala][olala]

 

cryna, imi place ce ai pus despre locuinta pestilor , subscriu in mare parte mai putin partea cu scoicile si coralii .. nu imi plak sa le am in preajma si nici acvariu ....[:D][:D].....sa mai pui ....te rog si pt . taur ...sau daca nu ai chef da -mi mie si caut eu [pk][pk]....si bravo ca ai iesit din butoi [flo].. la cat e frumos afara merita sa iesi [:)]

 

Alina , bafta la orl ...pt. tine sau pt . fetita ? la bacau e soare /

 

merg sa spal niste chestii la mana ....

 

pe mai tarziu [pup][pup]

 

danaaaaaaaaaaaaaaaaaa.....

 

elyyyyyyyyyyyyyy......

 

nicollllllllllllll......

 

 

gata le-am strigat , poate apar [:-@][:-@]

 

Dany

 

'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"

 

 

 

id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zodia Pesti si compatibilitatea cu ceilalti nativi

 

Compatibilitatea cu Berbecul

 

Amandoi aveti foarte multa imaginatie si multe idealuri, care va pot aduce foarte multe reusite sau foarte multe deziluzii. Esti capabil sa ai foarte multe reusite materiale in momentul in care colaborezi cu Berbecul.

 

Relatia voastra este oarecum neutra si, din punct de vedere personal, sunt destul de multe provocari. In momentul in care te hotarasti sa ai o relatie cu un Berbec trebuie sa te astepti la o persoana foarte activa si gata sa te incurajeze foarte mult. In momentul in care nu vei fi asa de bun la cat se asteapta el, veti putea sa aveti parte de multe deceptii. Ca sa poti rezista intr-o relatie cu acest nativ trebuie sa te maturizezi si sa incerci sa nu mai fii o persoana asa de visatoare.

 

Ai parte de foarte multa aventura in aceasta relatie, insa acest lucru ar putea sa devina cam obositor pentru tine.

 

Compatibilitatea cu Taurul

 

Taurul este capabil sa iti aduca multa securitate, dar si provocare mentala. Relatiile voastre sunt foarte bine aspectate si impreuna sunteti gata sa claditi un camin foarte sigur cu un mediu inconjurator extrem de armonios.

 

Alaturi de Taur esti gata sa iesi din rutina si nu veti avea parte de prea multa plictiseala impreuna, pentru ca va intelegeti foarte bine. Exista foarte multe sanse de reusita in momentul in care va hotarati sa va casatoriti. Exista foarte multa armonie intre voi si impreuna aveti parte de foarte multa distractie. Taurul este foarte prietenos si in momentul in care esti in preajma lui te simti foarte bine.

 

El te incurajeaza foarte mult si iti aduce foarte multa frumusete si armonie in viata. Relatiile voastre au parte de foarte multe reusite si aveti foarte multe de invatat unul de la celalalt.

 

Compatibilitatea cu Gemenii

 

Alaturi de Gemeni esti foarte interesat/-a de securitate, proiectele pe termen lung, casa si prosperitate. Gemenii te incurajeaza foarte mult sa calatoresti si iti dau foarte multe interese si teluri in viata.

 

Ei au tendinta sa te faca sa devii neobosit/-a. Gemenii sunt plini de idei si ai foarte multe de invatat in urma relatiei tale cu ei. Iti stimuleaza foarte mult curiozitatea mentala si reprezinta o provocare continua pentru tine. Impreuna sunteti in general foarte fericiti, dar aveti tendinta sa deveniti foarte putin organizati in momentul in care lucrati impreuna. Nu prea stiti sa va orientati si sa va gasiti singuri directia, si de aceea exista riscul ca relatia vostra sa nu duca nicaieri.

 

Aceasta relatie ar putea sa fie o pierdere de timp insa, acest lucru depinde de maturitatea pe care o aveti amandoi.

 

Compatibilitatea cu Racul

 

Esti foarte atras/-a din punct de vedere fizic de catre Rac. Alaturi de el ideile tale creatoare ar putea sa devina realitate foarte repede. Aveti parte de foarte multe calatorii si schimbari in relatia voastra. Relatia voastra este foarte extrema.

 

Intre voi poate fi totul sau nimic, si nu exista jumatati de masura. Racul te ajuta foarte mult sa te organizezi si iti largeste foarte mult orizonturile. Nu este foarte usor in momentul in care te implici emotional cu un Rac, insa este posibil sa ai parte de experiente extraordinare alaturi de el.

 

El te ajuta foarte bine sa iti vezi telul in viata si iti arata directia spre care este nevoie sa te indrepti. Aveti parte de o relatie foarte serioasa, iar jocurile si minciunile nu prea au loc intre voi.

id="Courier New">id="green">

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~

Mami de poznas [jongleur]...

~~~~~~~~~~~~~~

id="Script MT Bold">id="teal">
id="right">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Compatibilitatea cu Leul

 

Leul iti aduce foarte multa stralucire in viata si este capabil sa trateze foarte optimist idealurile si visurile tale. Este capabil sa te ajute in aplicarea ideilor tale si alaturi de el esti capabil/-a sa ai parte de foarte multe reusite materiale.

 

Este foarte multa atractie intre voi, pentru ca amandoi iubiti foarte mult viata. Este foarte mult mister in ceea ce va priveste si esti foarte atras/-a din punct de vedere fizic de catre Leu. El te poate ajuta sa ai parte de o viata foarte vesela si iti poate aduce foarte multi prieteni in jurul tau.

 

Esti dornic/-a sa il impresionezi foarte mult pe nativul Leu si de multe ori esti capabil/-a sa il pui pe un piedestal, pe care acesta s-ar putea sa nu il merite. Relatia dintre voi este una foarte interesanta, fascinanta si cu destul de multe sanse de reusita.

 

Compatibilitatea cu Fecioara

 

Relatia dintre voi este una foarte placuta si plina de foarte multe atractii. Esti foarte atras/-a de Fecioara, dar in felul in care constrastele se atrag. Iti place foarte mult rapiditatea si simtul practic pe care Fecioara o afiseaza.

 

Fecioara este foarte atrasa de imaginatia ta si de misterul pe care il imprastii in jurul tau. Intre voi ar putea sa aiba loc o casatorie destul de reusita. Partea proasta este ca, relatia dintre voi este una fascinanta, insa nu este deloc productiva. Puteti sa aveti parte de foarte multa distractie impreuna, insa nu de ceva foarte concret si de lunga durata.

 

Fecioara este in stare sa te amuze foarte mult si te poate face sa razi foarte usor si astfel sa iti aduca optimism in viata. Ea te ajuta foarte mult sa iti folosesti imaginatia si te impulsioneaza foarte mult sa iti exprimi ideile. Exista foarte multe lucruri pozitive si negative in relatia voastra si reusita acestei relatii depinde de maturitatea si flexibilitatea de care dati dovada.

 

Compatibilitatea cu Balanta

 

Intre voi exista o relatie bazata pe foarte multa speranta si munca. Alaturi de acest nativ esti in stare sa vezi curcubeul si esti foarte atras/-a sa intri intr-o poveste de dragoste foarte repede. Alaturi de o Balanta afli foarte repede care este calea de urmat in viata si acest nativ este in stare sa iti faca foarte bine planul de actiune.

 

Exista foarte multe sanse sa aveti parte de o relatie sentimentala benefica. Amandoi sunteti foarte romantici si visati foarte mult la o relatie cat se poate de perfecta. Esti foarte atras/-a de catre Balanta si nimic nu va putea sa intrerupa relatia voastra in momentul in care aceasta a inceput.

 

Alaturi de Balanta vei putea sa inveti ce inseamna armonia si sa apreciezi foarte mult lucrurile frumoase in viata. Aveti o relatie foarte romantica si plina de foarte mult mister. Provocarea vine in momentul in care vreti sa o trasformati in ceva foarte sigur pe termen lung.

 

Compatibilitatea cu Scorpionul

 

Sunteti foarte compatibili, iar impreuna cu Scorpionul aveti parte de foarte multe calatorii. Amandoi sunteti foarte interesati sa studiati foarte mult si astfel sunteti capabili sa aveti foarte multe reusite profesionale. Scorpionul este foarte receptiv, tu esti foarte misterios/-oasa si acest lucru face ca relatia voastra sa fie una extraordinara.

 

Amandoi sunteti cat se poate de interesati in problemele de spiritualitate si cele legate de misticism. Veti avea parte de foarte multe satisfactii personale in momentul in care veti avea parte de o relatie cu un Scorpion.

 

El te gaseste foarte atractiv/-a din punct de vedere fizic si acest lucru te poate inspira foarte mult. Sunteti foarte placuti, iar prietenii vostri va admira foarte mult in momentul in care sunteti impreuna. Relatia voastra este foarte reusita si impreuna aveti parte de experiente foarte placute cand sunteti impreuna.

id="Times New Roman">id="size3">id="brown">

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~

Mami de poznas [jongleur]...

~~~~~~~~~~~~~~

id="Script MT Bold">id="teal">
id="right">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Compatibilitatea cu Sagetatorul

 

In relatia ta cu un Sagetator ai dorinta sa o iei tot timpul de la capat si esti foarte original/-a. In momentul in care sunteti impreuna deveniti o singura persoana si aveti un tel foarte bine stabilit. In general, nu sunteti considerati foarte compatibili dar, adevarul este ca impreuna aveti parte de multa securitate.

 

Sagetatorul te stimuleaza foarte mult si iti da foarte multa dorinta de actiune. Pentru Sagetatori, Pestii resprezinta securitatea si caminul. Problema intervine in momentul in care in relatie se cauta conducatorul, pentru ca nici unul nu este dispus sa cedeze aceasta pozitie.

 

Esti foarte direct/-a in relatia cu el si vei dori foarte multa independenta in momentul in care vei fi intr-o relatie cu un Sagetator. Pentru voi ar fi mai bine sa aveti o relatie profesionala, decat una sentimentala.

 

Compatibilitatea cu Capricornul

 

Aveti parte de o relatie armonioasa impreuna. Semnele voastre sunt aspectate foarte bine si exista multa armonie intre voi. Impreuna sunteti capabili sa claditi o casa foarte sigura si sa traiti o viata foarte armonioasa. Capricornii sunt foarte disciplinati, tu esti plin/-a de idealism si impreuna visati foarte mult la libertate.

 

Capricornul iti arata foarte bine directia si impreuna aveti parte de foarte multe reusite. Sunteti capabili sa aveti o viata plina de bucurie si exista foarte multa atractie fizica intre voi. Aveti parte de o relatie foarte armonioasa si va intelegeti reciproc foarte bine nevoile.

 

Capricornul te face foarte romantic/-a si devii mult mai rabdator/-oare in momentul in care esti in prezenta lui. Aveti foarte multe de castigat de la aceasta intalnire si este de preferat sa nu ratati sansa de a putea fi impreuna pana la sfarsitul vietii.

 

Compatibilitatea cu Varsatorul

 

In relatiile vostre sunt foarte multe interese si esti tentat/-a sa devii mult mai umanitar/-a in momentul in care intalnesti un Varsator. Aceasta relatie este foarte buna pentru a construi organizatii si a ajuta foarte mult oamenii din jurul vostru.

 

Este foarte indicat sa va implicati impreuna in munca caritabila. In momentul in care ai relatie cu un Varsator esti foarte intelegator/-oare si plin/-a de foarte multa initiativa. Varsatorii te inspira foarte mult si sunt capabili sa aduca foarte multa distractie in viata ta. Alaturi de ei ai foarte multe secrete si ai parte de foarte mult mister, ceea ce va place foarte mult la amandoi.

 

Esti foarte stimulat/-a de ei si aveti foarte multe in comun. Exista o oarecare problema in momentul in care este nevoie ca Varsatorii sa dezvolate mai multa rabdare. Relatia dintre voi este in general foarte bine aspectata si aveti foarte multe de impartasit si de invatat unul de la celalalt.

 

Compatibilitatea cu Pestii

 

Relatiile dintre voi sunt in general destul de bine aspectate. Aveti foarte multa ambitie si hotarare si in general realizati foarte multe lucruri pozitive in momentul in care sunteti impreuna. Sunteti foarte misteriosi si va intereseaza foarte mult problemele spirituale.

 

Sunteti sensibili si capabili de foarte multe sentimente. Aveti foarte multe vise iar, in momentul in care sunteti impreuna gasiti ambitia care sa va motiveze si sa va faca sa reusiti.

 

Veti avea parte de foarte multe sanse si veti gasi o foarte mare pasiune in calatorii. Aveti foarte multa distractie in cadrul relatiilor voastre si impreuna aveti dorinta de a ajuta foarte mult pe oamenii din jurul vostru. Relatia voastra este una foarte buna si veti avea amandoi foarte multe de invatat de la aceasta experienta.

id="Trebuchet MS">id="purple">

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~

Mami de poznas [jongleur]...

~~~~~~~~~~~~~~

id="Script MT Bold">id="teal">
id="right">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ Despre caminul zodiei Taur

 

Una dintre placerile acestui nativ este sa-si invite prietenii acasa si sa-i trateze cu bunatati. Este o gazda impecabila si de aceea este si pretentios atunci cand este vorba de casa in care locuieste.

  • Locuinta

     

    Ar trebui sa vorbim la plural, cel putin in ceea ce-i priveste pe Taurii care locuiesc in oras. Asta pentru ca, oricat ar fi de frumoasa locuinta lui urbana, orice Taur tanjeste sa aiba o casuta la tara, chiar si una modesta.

     

    Cu un simt artistic pronuntat si un deosebit simt al proportiilor rareori va fi multumit de un apartament de bloc conventional. Daca mijloacele nu-i vor permite mai mult, se va apuca sa darame peretii care stau in calea acelor proportii si sa-i dea un aspect cat mai armonios. Pentru ca e si un bun constructor, va prefera sa cumpere un teren, pe care sa ridice o casa pe gustul lui. Trebuie sa fie o constructie solida si sa aiba proportii clasice. Nu-si va ridica niciun monstru supradimensionat, nici ceva fantezist, ci va porni de la considerente practice, pe care le va imbraca in forme venusiene.

     

    Un accent deosebit va fi pus pe bucatarie care, de multe ori, devine centrul casei. Sufrageria cu bucataria inclusa a fost, probabil, ideea unui Taur care a dorit sa integreze caldura spatiului de preparare a mancarii in locul in care se serveste mancarea.

     

    Dormitoarelor li se va acorda, de asemenea, atentia cuvenita. Taurului ii place sa se lafaie in pat si sa aiba aici si un coltisor intim, departe de cei din casa, unde sa poata citi, asculta muzica si rontai cate ceva in acest rastimp.

     

    Anexele vor fi spatioase si practice, avand de multe ori confortul unor camere de locuit.

     

    Indragostit de natura, Taurul se multumeste si cu o cabana rustica, cu incaperi micute, dar cu tot farmecul autentic al casutelor populare. Aspectul nu va fi cel de casa de la tara adaptata confortului urban, ci va pastra aerul autentic, cu pridvor, gard de lemn si, evident, cu gradina. Dintre toate zodiile, Taurul se bucura de cea mai buna reputatie cand vine vorba de gradinarit. La atingerea sa, plantele cresc spectaculos de repede si de frumos, raspunzand parca iubirii acestuia pentru natura.

    id="green">

Mobilierul

 

Ca orice semn de pamant, Taurul are o predilectie pentru materialele naturale, se va inconjura cu mobila de lemn de culoare deschisa ori confectionata din rattan, bambus sau zambila de apa. Cu cele din urma, doar daca ele corespund ideii sale despre durabilitate, deoarece am vazut deja ca Taurului ii plac exclusiv acele lucruri care rezista trecerii timpului. In consecinta va opta pentru o mobila cu un stil bine definit, recunoscut ca atare, investitia initiala poate fi mare, iar valoarea mobilei nu va scadea in timp, ci dimpotriva.

 

In locuinta sa, Taurul va alege oricand parchetul in locul gresiei pentru ca stie ca sunt momente in care se va deplasa descult prin casa, iar atingerea gresiei nu este tocmai pe placul lui.

 

Pentru ca metalul asociat cu Venus si zodia Taurului este arama, putem gasi in locuinta sa mobila cu ornamente din acest metal, care sa ridice valoare estetica si artistica a respectivelor piese.

 

Mobila din bucatarie va avea, de cele mai multe ori, un aer rustic, fie ca este vorba despre o mobila pictata, eventual alba, cu efect de patina sau in tonuri calde de galben (in niciun caz, galben strident), culori care, dupa cum se stie, stimuleaza pofta de mancare (cu toate ca Taurul nu are nevoie de astfel de artificii). Masa centrala trebuie sa fie deopotriva mare si masiva, pentru ca va fi incarcata din belsug cu tavi si castroane cu diverse feluri de mancare.

 

Fiind o fire mai mult sedentara, Taurul va avea grija sa existe in toata casa locuri confortabile. Astfel, in caminul lui nu veti intalni scaune tari sau incomode: frumosul se imbina cu placutul. De altfel, gradul de confort este cel de-al doilea considerent pe care Taurul il aplica atunci cand achizitioneaza mobila.

id="maroon">

 

Accesoriile

 

Inzestrat de multe ori el insusi cu talent artistic, Taurul se va inconjura de obiecte de arta, dintre care unele pot fi confectionate chiar de el. Simtul culorilor si al proportiilor il face sa aleaga fara gres pictura sau sculptura si locul din casa in care aceasta se potriveste.id="purple">

 

Culorile

 

Taurii sunt in rezonanta mai ales cu nuante precum verde pal si bleu, dar, fiind o zodie de pamant, aleg de multe ori si culorile deschise ale solului, cum ar fi sienna arsa, bej sau ocru.

 

Multe pietre pretioase sunt in afinitate cu aceasta zodie, cea mai scumpa (dar si cea considerata in mod special norocoasa pentru nativi) fiind smaraldul. Alaturi de acesta mai putem mentiona safirul, lapis lazuli si agata de culoarea muschiului de copac.

id="blue">id="Trebuchet MS">

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~

Mami de poznas [jongleur]...

~~~~~~~~~~~~~~

id="Script MT Bold">id="teal">
id="right">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Si... niste sfaturi pentru femeia Pesti [:)]:

 

Femeia Pesti este intr-o continua cautare a sufletului pereche si are tendinta sa puna barbatul iubit pe un piedestal. Ea trebuie sa revina la realitate si sa nu mai dea prea multe sanse celor din jurul ei. De asemenea, trebuie sa invete ca intotdeauna exista o alternativa, si nu este necesar sa sufere tot timpul. Trebuie sa invete sa se bucure de viata ei reala si sa nu mai stea ancorata in lumea viselor, care este atat de importanta pentru ea. Pentru ca este asa de sentimentala, femeia Pesti sufera de obicei foarte mult. De cele mai multe ori insa, refuza sa recunoasca faptul ca a fost ranita, si isi continua visul. Caci, sentimentele nativilor Pesti sunt foarte usor de ranit, si de aceea au intotdeauna in interiorul lor sentimentul de nesiguranta. Acesti nativi considera dragostea o necesitate, iar fara ea se simt goi si incompleti. Daruirea este a doua lor natura. Nu sunt in mod normal agresivi, in dragoste ei avand tendinta sa seduca foarte senzual. Nativii Pesti sunt foarte intelegatori si stiu foarte bine cum sa compatimeasca. id="Courier New">id="navy">

 

 

Daca v-am mai pus cumva cele de mai sus, imi cer scuze [flo]... sunt atat de multe chestii asemanatoare intre ele incat, uneori nu mai stiu ce v-am pus si ce nu [bibe]... momentan pun stop aici [:)]. Ne mai vedem [hia]... [pup].

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~

Mami de poznas [jongleur]...

~~~~~~~~~~~~~~

id="Script MT Bold">id="teal">
id="right">id="size3">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...