Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (55)


Recommended Posts

MONI - la noi e invers... Panadol mai eficient decat Nurofen... dar daca tot n-a cedat i-am pus Novocalmin cu toate protestele lui. Acum e f neprietenos, plange si se maraie... nu-si face decat mai multi muci... si de-aici tuse si altele. Pai nu stiu care tuse e mai buna... dar aia productiva e crunta... probabil maine ii bag niste aerosoli cu ACC sa-i fluidifice secretiile. Desi cum il stiu eu ca evolueaza la episoadele astea... urmeaza vreo 2 nopti de tuse si expectoratie cu pansete si jale[bang]. Maine o sun pe doctora oricum... sa vad ce-mi spune.. daca mai stau 2 zile sau daca bagam aerosoli ca de regula... cu astia scapam. SMS- dau parasutele de la PDL mai[:D]... eu ma uit pe Antena 3. Gras Mosul la Diana[pk]... eu ii pun CD cu Magic Engl nr 20, niste papuci cu Mos Craciun, mai am niste chilotei cu Gordon[:D] ca tot mi-ai adus aminte de ele cu ciorapii Dianei[:D], am luat si dulciuri... ii mai aduce si mama dulciuri, fructe si un CD cu Sportacus aia... ca m-a zapacit cu ei, mai vine si verisoara-mea... plus ca e si ziua lui[:D]... o sa primeasca cat pt tot anul[:D]. LILIANA [gravi]30+ [baietel]si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005) [url="http://www.dropshots.com/teonic"]POZE[/URL] "Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello. Liliana, si Razvan tuseste productiv, si i-am dat (pe rand): Stodal, Prospan, acum Rhynathiol. Degeaba. Dar daca Nicolas are sensibilitate la plamani... iti inteleg nervii si ingrijorarea. Pupam frumosul mic, sa-i treaca repede. Hai sa scriu ce a facut azi Razvan la lectie, si cum se desfoara de obicei terapia ABA: 1. citire fonetica: azi, BOU, ATZA, CAL, PAI, pe jumate de coala A4, poza cu obiectul, anumalul etc si scris cu litere mari de tipar dedesubt numeloe. 2. APARTENENTA LA CATEGORII: RECAPITULARE PASARI (CU IMAGINI): CIOCANITOARE, vrabie, randunica, cuc, cioara, bufnita, gasca, ratza, gaina. 3. secventialitate: cu litere 2D, scrise adica pe hartie, litera mare + litera mica 4. intrebari sociale: iti e frica de catei? 5. recapitulare functii: pt. ce sunt: mopul, apa, Pronto 6. scriere: liniute, exercitii pt. prescolari... caiet special 7. colorat pe carte de colorat... 8. logopedie: 20 minute, alternate cu ABA. stins lumanare, suflat in pai, suflat un fulg de pe masa... exercitii de pronuntie, logatomi (ma me mi mo mu etc) 9. cuburi: constructii dupa culoare, prin imitatie, in oglinda. 10. matching (asociere) cu obiecte: creme ghete/pantof; oglinda/ruj; lamaie/storcator. 11. matching cantitate: fise cu niste cercuri (eu le desenez p'astea) in care desenez "bilutze" un anumit numar, in stanga foii scriu cifre de la 1-10, am ajuns la 6. trebuie sa uneasca cifra cu cercul corespunzator (in care se afla "x" nr. de "bilutze"). nu stiu sa explic mai bine. 12. negatii: azi, "cine nu doarme". trebuie sa arate pe mai multe poze cu actiuni diverse cine NU doarme, si cine - ce face. 13. program de intelegere complexa, cu obiecte: azi, o rosie si un morcov. le descrie: culoare, forma, la ce folosesc, ce sunt... 14. primul/ultimul. 5 obiecte puse pe masa, in linie, arata prima/primul, ultimul/ultima. 15. matching litere cu litera mare si mica. azi le-a facut pe L, T, E. Asta face Razvan intro ora de ABA. Cum vi se pare?
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
[url="www.dropshots.com/asteryaro"](1)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro1"](2)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro2"](3)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro3"](4)[/url] [url="www.dropshots.com/asteryaro4"](5)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele. Scuze ca n-am bagat ochii macar la o cafea. Am baut fara voi si voi fara mine. Fost la Bucuresti cu balerina mea si cu Tavi sa-i iau fetei dres alb si pampon rosu de pus in cap pt spectacolul de balet de marti. [pk] Apoi am dus-o la Palatul Copiilor la balet si abia seara acasa. Tb sa fac si eu un control la ochi, ca am impresia ca nu mai vad la distanta. Cam bizar sa mai ia vreo miopie la 31 de ani. Gata, astazi a stiut poezia la gradi. Noua educatoarea ne-a dat acasa poeziile sa le invete copiii, ca timpul e scurt, etc. Liliana si Nicolas e bolnavior? Hai fii mai optimista ca si eu am acasa niste senisbilosi la plamani nevoie mare! Si vad ca s-au reprofilat amandoi pe amigdalite. Cand ii vad ca trag de nas, au probleme cu gatul sau tusesc (chiar si expectorant)...........deja-s obisnuita. Acum ambii sunt in aceasta situatie de vis: amigdale urate, tuse uratzica (inca e rara) si ffff putina rinoree (deci "lejer, de vara"). Noi tratam problema cu capaceala. Ingrid (daca nu scuze)parca ma intreba ce e capaceala: un amestec de miere de albine cu ceara si propolis (cu asta astupa albinele fagurii in stup- care faguri frumosi pe piata sunt aproape numai descapaciti)- oricum arata urat, grunjos, ai mei o iau fara probleme. Ingrid, plecati? Ursoaico, sanatate Raisei, sa ne spui cum e cu operatia. Denisa, am vazut poze superbi copilasii. Moni, ce vis bizar. Deci si la Diana e plin de bolnavi. Aveam si eu ideile tale legate de costum, dar mai vedem. Legat de serbari cu parinti, sunt curioasa cati parinti vor fi la spectacol la Palatul Copiilor, cand pe scena vor fi 300 de copii (mai multe ansambluri artistice), iar sala e de 800 de locuri. La cati mergem de la noi din familie sa vedem printesa, am facut o socoteala ca nu ajunge sala pt rude! Nu stiu inca cine se sacrifica sa stea cu Tavi, ca ala nu-i loc de bebelush. Cred ca eu![bang] IN rest la tara, serbarea e cu parinti. Irinuta, deci si voi aveti o mica balerina! [pup] Noi la fel, Tavi cu burtica, ceilalti cu ale lor.... Eu obosita. [pup] Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009) http://www.dropshots.com/dochia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astery, muulte intr-o ora! Eu te inteleg si pe tine si pe Denisa.Multe fac baieteii vostri! Sper sa fiti voi cu stimularea asta prin ABA (si invatare evident, stiu ca invata anumite lucruri care pt alti copii sunt deprinderi/abilitati naturale), cum am fost eu cu Ana si kinetoterapia. Da? Unde am fost, cu ce disperare vedeam lucrurile si uite acum ne pregatim de serbare la balet. [q] Parca vad ca cine stie ce om de stiinta sau vreun talent special ai langa tine (in Razvan). [pup] Liliana, fiecare copil raspunde alfel la medicamente. EU stiu de Nurofen ca are efect antipiretic ceva mai de durata (mai ales cand e febra mare care urca repede dupa administrare), asta e motivul pentru care noi il dam la culcare, cand e cazul. Io am muuulte probleme cu Razvi cand e vb de febra. El face 40 imediat, scade greuuuu si creste repede. [bang] Si cand zic 40, zic ca am scos termometrul cand a atins 40, ca nu se stabilizase si mai urca. [alcool] Dar la Razvan asa e regula: 24 ore de febra mare, apoi restul belelelor de simpome. Nicolas a facut si pneumonie? Ai mei nu, doar nenumarate bronsiolite. Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009) http://www.dropshots.com/dochia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chris- pai face super fain si destule Razvan pt 1 ora, si la noi modelul e cam la fel-mai putin aprtea cu litere, cu numerele incepem simbata ca vien logopeda cu materiale noi- bravo voua si o sa ma mai inspir si eu de la voi- la suflat tot aia facem si noi cu pana, bubbles, fulg, la pai inca nu am ajuns inca -dar de suntem mai mici...nu ca vreau sa ii gasesc scuze... Lili-pai sunt suficiente cadouri,sanatate multa si sa va distrati in weekend si la noi e plin cu zile de nastere si vizite.. Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai poot [:-)))] Geoana i-a facut cadou lui Base cartea "Codul bunelor maniere astazi"
MONI cu [url="http://www.dropshots.com/DIA1"]DIANA [/url](01.01.2006) si [url="http://www.dropshots.com/TUDOR1"] TUDOR [/url](14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales." Ileana Vulpescu în "Arta Compromisului"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' Biblia pe care au jurat nu ti-a placut Moni?[:D] CRISTINA - dar unele chestii le mai fac si la gradi, nu? Sunt destule chestii intr-o ora... ma mir ca are rabdare atata timp. La varsta lor cica 20 min sunt pt activitati. Nici nu-i de mirare ca a evoluat atat de spectaculos in ultima vreme[pk]. BEE - nu am ajuns la pneumonie... doamne fereste e suficient cu bronsita asta [bang]. Abia astept sa ne zici cum a fost la balet[olala] cu domnisoara. Ai vazut ca s-a rezolvat cu poezia?[pk]O fi ea mai "pretioasa" dar e imposibil sa nu cedeze in fata cuiva[:I]. Cam nasol cu gradele de temp pe care le face Razvi... nu face frisoane de la atata febra?[bang] As da in benga daca as pati asa... o singura data a facut si-al meu frisoane... am zis ca mor... nu stiam ce sa-i fac sa-l scot din starea aia. Al meu acum e vioi... se joaca cu balonul cu taica-su... pana acum s-au ascuns unul de celalalt prin casa... evident ca unde se ascundea copilul imi cerea sa ii aprind lumina,.. ca-i e frica de-ntuneric[:D]. Merg sa bag ochiu pe la 'rataciti" si-apoi la "paranormali" LILIANA [gravi]30+ [baietel]si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005) [url="http://www.dropshots.com/teonic"]POZE[/URL] "Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, nimic din ce face acasa nu face la gradi Razvan. Acolo ideea este sa foloseasca din cunostintele insusite, si, de fapt, in general, in viata de zi cu zi. Asta este scopul, sa devina FUNCTIONAL. Fiindca altfel, ar depinde de mine toata viata, de aia ma tot agit cu creionul, cu autoservirea in general... Eu nu m-am uitat la showul astora. Inteleg ca fuse interesant?
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
[url="www.dropshots.com/asteryaro"](1)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro1"](2)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro2"](3)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro3"](4)[/url] [url="www.dropshots.com/asteryaro4"](5)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si [url="http://www.dropshots.com/asteryaro5#date/2009-12-01/12:02:18"]aici[/url] cont nou, celalalt e plin.
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
[url="www.dropshots.com/asteryaro"](1)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro1"](2)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro2"](3)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro3"](4)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro4"](5)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro5"](6)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit dar nu stiu cat de coerenta pot fi dupa dezbaterea asta si dupa un circuletz facut de Diana. CRISTINA eu in putinele dati cand a mai tusit Diana am observat la fel, ca nu au niciun efect siropelele de tuse,sau chiar au un efect mai nasol.Deci nu-i mai dau.Mai bine miere,propolis,ridiche neagra,ceai de tei+musetel etc. Foarte interesant si mult ce face Razvan intr-o singura sedinta.Sa ne mai zici ca de-acolo se pot "fura" niscaiva idei pe care sa le aplic si la Diana. BRANDUSA wow ce fain deci serbare si la balet! Sa faci poze filme sa o vedem! Deci nu te-ai hotarat cu costumul popular.Trebuia sa incep cu felicitarea pentru poezie! Vezi? Fata o stia dar n-a avut chef sa ti-o zica [:D][pk] LILI la biblie parca ma asteptam,dar la cartea aia nu [:D] Bine ca e in forma Nicolas! Ce "rataciti" si "paranormali"? Baga linkuri! DENISA faine cadouri primesc ai tai! LILI pai Nicolas e normal sa primeasca un pic mai putin de Mos Nicolae, ca se va compensa asta cu cadourile de ziua lui! Pentru Mos Craciun am o droaie cumparate: carti,puzzle,jocuri si alte maruntisuri (gen vulcan , un radio-lanterna ...) dar nu stiu care din astea sa i le dau de ziua ei,as fi vrut ceva mai deosebit.Poate intre Craciun si Revelion oi gasi si asa ceva,mai ales daca imi si intra banii de CIC din urma pana atunci. Acum seara mi-a tot atras Diana atentia ca a vazut la TV un globul pamantesc puzzle - stiu ca am vazut pe ceva site asa ceva dar exagerat de scump [q] Macar m-am convins ca va aprecia si hartile-puzzle cu Europa si Romania ,poate nu chiar asa cum ar fi apreciat globul pamantesc ... dar eu tot i-am zis ca mosul cu cat e mai cuminte cu atat ii aduce jucarii mai faine,mai multe si mai apropiate de ce isi doreste ea.O sa ii zic ca daca e mai cuminte,poate ii aduce iepurasul glob din ala [8D] ...
MONI cu [url="http://www.dropshots.com/DIA1"]DIANA [/url](01.01.2006) si [url="http://www.dropshots.com/TUDOR1"] TUDOR [/url](14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales." Ileana Vulpescu în "Arta Compromisului"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...