Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

PRIETENE FARA TITLU (76)


Recommended Posts

Mie mi s-au dat peste cap planurile: taman cand sa plecam a inceput ploaia [bang] asa ca am avut program de interior.Pe Tudor l-am trimis inapoi la mami ,Diana a ramas aici.Cat au fost impreuna a fost dezastru.De cum au intrat pe usa au inceput.Tudor nici nu s-a dezechipat pana mi-a golit pe jos vreo doua sertare cu jucarii - si acolo le-a lasat.Diana tzopaia,canta etc. Pe urma au trecut la sarit in pat [bang] Mami voia sa o ia pe Diana,dar am insistat sa il ia pe Tudor [8D] ca mi-a ajuns zilele astea de cat mi-a dat desteptarea.Pe Diana am potolit-o ca i-am pus Heidi pe DVD,iar acum face puzzle si eu lucrez la acte.Colegu' sapator [:D] se dusuleste dupa ce a mai bagat o tura la spalat - hainele de pe el.

DENISA tulai ce harnica esti iar [pk] Ma bucur ca si-a revenit Emma.Cat despre mall,n-am mai calcat prin magazinele de-acolo decat chiar cand s-a deschis - atunci asa de curiozitate.In rest am mai bantuit pe-acolo doar in Billa,sau la terasele/fast-food-urile din zona.Cred ca la toamna o fi gata si mall-ul de langa noi,ca deja e ridicat,inchis,mai urmeaza finisajele.Ala e enorm,cred ca mai mare decat cel din Timisoara va fi.Io tare ma bucur mai ales ca va fi super ok sa avem pe unde ne plimba iarna cand se plictisesc copiii - e la distanta de 5 minute de mers pe jos de noi.Si vara in zilele cu canicula e super de bantuit acolo ca e aer conditionat.

DENISA aoleu daca pentru voi sunt scumpe vacantele,ce sa mai zicem noi? [bang] Cred ca pana la urma anul asta ne limitam la strand pentru balaceala - daca se poate zilnica [olala] iar pentru aer curat la mers la neamurile din Bihor.Asta daca nu apare ceva pe parcurs,ca fratelo cam cocea si el ceva planuri [8D] sa mergem impreuna pe undeva - el zicea de Italia,Muntenegru sau Austria ... Io una ma gandeam ca mai bine sa ii propun sa mergem o tura sa isi viziteze prietena-sa neamurile [:D],ca ea e din Vatra Dornei [olala] Vai ce fain e in zona,n-am mai fost acolo de cand aveam 12 ani.Cand am fost acum vreo 10 ani iar prin Moldova,ne-am limitat la zona de mai "jos" Neamt,Agapia,Varatec ... si mai la sud,n-am mai "urcat" pana si pana la Vatra Dornei. Si la neamurile din Gorj sunt niste peisaje superbe ,e tot ca in Bihor zona de deal + paduri + parauri.N-am mai fost nici pe-acolo de ff multa vreme [:I] Pentru mine vacanta ideala ar fi sa ma catar in masina si sa tooot mergem teleleu prin tara - evident de preferat prin zonele de deal-munte.Din pacate cu strumfulici cel mic e cam incomod de mers asa inca.In plus la cum se circula acum in tara,e jale.Prin anii 80' era lejer pe sosele [pk] mai mare dragul sa umbli asa si cu cortul + accesoriile in portbagaj [:D]

 

I-am pus acum Dianei DVD-ul ala cu Muzzy la TV ,deocamdata pe limba engleza.Na bine ca mi-a dat prin cap sa i-l pun la TV,ca asa la PC pot manevra eu in timpul asta [8D] E dragut - atata tot repeta aia unele expresii ca pana la urma iti intra si cu de-a sila in cap [:D]

 

 

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla" id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma stric de ras. Dupa engleza i-am pus la vizionat italiana si acum suntem la franceza [:D] Am pus-o sa repete de proba cuvinte in franceza sa vad daca poate ,dar ce sa zic,ca nu-i iasa nicicum [bang][:D] "Une prune" [:-@] Dupa franceza trecem la germana [alcool] si pe urma la spaniola. Daca va mai avea chef.Deocamdata vad ca o distreaza/intereseaza.In spaniola vad ca s-a pus sa repete singura dupa aia [pk]

Deocamdata o las doar la vizionare,vreau ca macar sa auda cum suna cele 5 limbi,sa se familiarizeze cu ele si pe urma vedem pe ce ne axam.Clar engleza si italiana,dar as vrea si germana,macar un pic.Spaniola as lasa-o deoparte ca sa nu o incurce cu italiana - daca o mai ascult mult [alcool] incep chiar si eu sa o incurc.Primul meu patron italian care vorbea f.bine franceza inainte de a incepe afacerea in Romania,dupa ce a invatat romana,incurca franceza ca naiba [:D].La fel am patit eu care stiam binisor fraceza - dupa ce am invatat italiana,daca voiam sa zic ceva in franceza imi venea sa zic in italiana [alcool] Franceza oricum ar merge cam greu sa o invete asa, din pricina pronuntiei.Io franceza am facut incepand de la gradinita si apoi din clasa a doua.Acum chiar nu stiu,cum e la scoala ,oare fac tot doua limbi? Incepand din ce clasa? Eu am prins dintr-a doua franceza si dintr-a cincea si engleza pe langa franceza.

 

Io chiar sunt curioasa, a mai cumparat careva astea in afara de mine si Ingrid? Si daca da,cum procedati,le puneti limbile alese in paralel sau va axati doar pe o limba odata? Diana de Timisoara parca zisese ca vrea engleza si germana,parca asa mi-a zis Ingrid.Dar am uitat sa intreb daca le face pe ambele una dupa cealalta - ca setul are fix aceleasi scene/cuvinte in toate limbile - sau in zile diferite?

 

Deja la germana s-a plictisit (ma mir ca a rezistat si atat [alcool]) asa ca i-am pus in premiera DVD nr.3 tot cu scene,ca nr. 2 e cu jocuri merge doar pe PC. Dar ii pun totusi doar in cel mult doua limbi odata , engleza si italiana.Iar cand o fi sa inceapa sa invete cu adevarat - ca acum doar se uita,asa ca la desene animate [:D] facem doar 15-30 minute maxim odata si cred ca doar o limba totusi.Vorba Danielei, trebuie sa cam fac program,dar cam greu imi iese.

 

 

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla" id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Eu inca lenevesc fara copii[:D].

Moni ce DVD i-ai luat Dianei cu limbi straine? Poate n-ar fi rau sa le iau si la ai mei. E traducerea in romana? sau vorbesc numai in limba straina?

Nu stiu daca ai scris su nu dar eu te mai intreb odata, ai primit rezultatul de la Cluj?, si cu serviciul pana la urma nu e nimic?

 

......pe la pranz ar trebui sa ajunga si ai mei, eu ma duc cu al meu la un targ imobiliar in apropiere. Heinz nu e deloc punctual. Ma bazez pe David sa-l grabeasca[:D]

 

[pup]

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

MIRA am scris sa n-am inca nicio veste de la Cluj - saptamana asta am sunat din doua in doua zile sa vad.

Cu serviciul iar am scris ca m-a sunat doar tipa de la firma de recrutare sa imi spuna ca au anuntat-o ca s-au hotarat sa externalizeze activitatea de contabilitate.Iar zilele astea m-a sunat si fostul meu coleg sa ma intrebe ce si cum,ca nu stia nimic,n-a aparut niciun alt direct economic in zona.Asta inseamna ca a avut dreptate aia,probabil cauta sau au semnat contract cu vreo firma de servicii contabile.E mai ieftin asa decat cu un director economic,dar or vedea ei ce inseamna asta [:-@] Tot felul de situatii mura in gura din parti.

Cursul de limbi straine e asta:

http://www.elefant.ro/carti/carti-chiosc/muzzy/muzzy-curs-multilingvistic-muzzy-interactiv-jocuri-si-exercitii-interactive-vol-1-2-95861.html

Are engleza,franceza,italiana,spaniola si germana.Fiecare DVD are si o carte in care sunt dialogurile in fiecare limba plus romana.Si am vazut ca si pe DVD se poate subtitra fiecare limba in fiecare limba (mai putin romana).Am dat odata din greseala pe engleza subtitrata in ... italiana.Costa 15 lei DVD-ul si cred ca inca se gasesc la chioscuri.Au aparut doar primele 4 numere.Jumate sunt cu DVD cu lectii jumate cu CD cu jocuri. Azi o sa inaguram si CD-ul sa vad cum e.

Na ma duc ca i-am promis Dianei ca jucam sah dimineata si de cand s-a trezit ma tot bate la cap.Si aseara am jucat o partida si am batut-o (din greseala [:D]),acum cred ca vrea sa isi ia revansa [:-@] ca tare s-a suparat.Ca de ce numai eu stiu bine si ea nu stie ? Eee pai sahul nu-i Piticot sau Nu te supara frate sa mearga la noroc ...

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla" id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, m-am gandit eu ca tu ai scris, dar cum eu nu reusesc intotdeauna sa citesc tot....[pup]. aici iti spun asa daca nu auzi nimic de ei, cand iti faci vreo analiza sau vreun test e de bine. Numai daca nu e de bine te suna.

Suna interesant CD si DVD ala, David incepe in clasa III engleza. Si eu sunt total paralela. Heinz stie ceva dar nu ma bazez pe ce stie el. Asa ca sa nu va mirati daca incep sa strig pe aici dupa ajutor[:D].

 

....am reusit sa adun cizmele si hainele de iarna, am umplut un sac cu haine de aruncat[alcool], am strans si de prin birou,am facut si platile, si am reusit si sa fac putina ordine la pupaze in camera......toate astea cu multe pauze si cu ajutor[:D].Sunt taiata inghinal, de amandoua parti niste taieturi mici de vreo 3-4 cm dar alea nu ma lasa sa ma misc in voie.

Mama a curatat cartofi, s-au si fiert sa facem musaca pentru la pranz. Acum s-a apucat de un chec.

eu astept trupa. Ma plictisesc si nu-mi gasesc locul.[alcool]

[pup]

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...