Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (211)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui pitilache
Citat:
citat din mesajul lui iselin
Intrebasem si eu despre colegiu... Nimeni nu are vreo idee pe partea de engleza? Am nevoie de o indicatie: pentru un cineva nou venit, ce ati recomanda intre John Abbott si Dawson? Ambele sunt alese pentru ca sunt in engleza, iar programul urmarit este acelasi in ambele institutii. Care e cota de popularitate si/sau plasament pe piata aveti idee? Eu nu prea stiu, tot ce am facut a fost pe la institutii fr. Multumesc.
Eu am auzit pareri bune despre amandoua. Cunosc absolventi de amandoua care si-au gasit de lucru imediat (pe programe diferite, e adevarat). Cred ca depinde unde stau, ca unu-i in centru, celalalt in Ste Anne si-i mai greu accesibil daca persoana respectiva nu sta in West Island.
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
Multumesc. E adevarat ca locatia face diferenta, cum dosarele sunt depuse in ambele colegii, iar programul este acelasi, de aici si intrebarea. Iar pentru locatie: fata sta oarecum la mijlocul drumului, face 20 minute si pana la Dawson, 20 minute si pana la John Abbott. Doar ca intr-un sens ia trenul, iar in celallat doar masina. La John Abbott am inteles ca se plateste parcarea anual. Eu ma gandeam ca poate la Dawson intalnim mai multi asiatici ( nu stiu sigur, presupun), pe cand la John Abbott e alt gen de clientela. Presupun ca programele sunt serioase in ambele institutii, dar despre capacitatea de plasare a lor nu se stie nimic. Ar mai fi fost College Vanier pentru ce cauta ea, dar s-a speriat de ceva la sedinta de in formare si nu a mai depus dosar si acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui mimitete iselin, Dawson e ceva mai bine cotat, dar asa la muchie de cutit, nu e mare diferenta. Depinde foarte mult ce inclinatii ca au programe diferite dar si mai mult depinde unde stai ca daca stai in West Island, J. Abbott un no brainer, Dawson e central si are metro asa ca e mai accesibil multora din alte zone.
Multumesc Mimitete! E vorba de acelasi program, aceleasi cursuri, doar amplasamentul si viitorii colegi sunt diferiti. Aaaa, mai este diferenta si in riscul unuia fata de celallat de a suporta un atac armat...[bang] Dawson fiind in centru are si vorbitori de franceza oare sau numai engleza? [flo] Eu nu am retinut numele tau adevarat la intalnire tocmai din cauza acestui ID care nu-mi paraseste mintea [pk] Nu-l spune aici public, dar data viitoare promit sa reusesc sa nu te apelez MIMI [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iselin
Citat:
citat din mesajul lui pitilache
Citat:
citat din mesajul lui iselin
Intrebasem si eu despre colegiu... Nimeni nu are vreo idee pe partea de engleza? Am nevoie de o indicatie: pentru un cineva nou venit, ce ati recomanda intre John Abbott si Dawson? Ambele sunt alese pentru ca sunt in engleza, iar programul urmarit este acelasi in ambele institutii. Care e cota de popularitate si/sau plasament pe piata aveti idee? Eu nu prea stiu, tot ce am facut a fost pe la institutii fr. Multumesc.
Eu am auzit pareri bune despre amandoua. Cunosc absolventi de amandoua care si-au gasit de lucru imediat (pe programe diferite, e adevarat). Cred ca depinde unde stau, ca unu-i in centru, celalalt in Ste Anne si-i mai greu accesibil daca persoana respectiva nu sta in West Island.
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
Multumesc. E adevarat ca locatia face diferenta, cum dosarele sunt depuse in ambele colegii, iar programul este acelasi, de aici si intrebarea. Iar pentru locatie: fata sta oarecum la mijlocul drumului, face 20 minute si pana la Dawson, 20 minute si pana la John Abbott. Doar ca intr-un sens ia trenul, iar in celallat doar masina. La John Abbott am inteles ca se plateste parcarea anual. Eu ma gandeam ca poate la Dawson intalnim mai multi asiatici ( nu stiu sigur, presupun), pe cand la John Abbott e alt gen de clientela. Presupun ca programele sunt serioase in ambele institutii, dar despre capacitatea de plasare a lor nu se stie nimic. Ar mai fi fost College Vanier pentru ce cauta ea, dar s-a speriat de ceva la sedinta de in formare si nu a mai depus dosar si acolo.
Cu placere! Si la multi ani mamei tale! Sa-ti traiasca si multa sanatate! Parcarea la JAC este cam o suta si ceva pe an, se poate plati si pe jumatate de an dar iesi un pic mai scump si se poate intampla sa nu mai gasesti in a doua jumatate ca au un nr limitat de permise (e la comun si cu McGill care au si ei campus tot acolo). Dar mai este accesibil si cu autobuzul 211 care are statia terminus chiar in Campus sau cu trenul (cam 10 minute de mers pe jos din statia Ste Anne de Bellevue). Si JAC are mai multe dotari, gen bazin de inot, terenuri de sport, patinoar, care nu le gasesti la Dawson. Sigur asta e important daca o intereseaza astfel de activitati... Clientela este in general West Island-ul dar mai au si un program international de exchange (studenti din Germania si Japonia, parca).
Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare. (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimi, ce mai faci Mimi?[:D] Mie chiar imi place numele. Iselin sa-ti traiasca mama si sa va revedeti cu bine. Eu una nu am simtit nimic intepator la raspunsul lui Exclusive.[flo] Cum forumul e asa pustiu de la o vreme, se citeste in draci dar nimeni nu scrie nimic,apreciez persoana care-si ia din timpul personal si scrie pagini intregi despre articole citite si concluzii personale. Cred ca am devenit un pic mai sensibili si nu citim corect. No offence ptr nimeni de aici.Sunt impresii personale, stiluri de viata diferite. Impartasim opinii si fiecare ia ceea ce i se potriveste din asta. In plus aflam si multe lucruri interesante. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, apropos de faptul ca se citeste mult, dar nu se scrie...eu una ma simt cu un mare barzaune pe caciula. [:D] Dar sa stiti ca mai tot timpul imi propun sa scriu, numai ca nu reusesc. Cu atat mai mult cu cat...nici nu prea am ce. Voi discutati despre viata de acolo....eu nu pot sa va spun decat despre viata de aici...si nu prea cred ca intereseaza pe cineva. [:D] Astept sa-mi vina odata formularele medicale si apoi sa incep si eu sa ma pregatesc pentru marea mutare. Cand voi fi acolo sper sa am si eu ce scrie. [flo] Iselin, la multi ani maicutei tale! Ce frumos ai scris...mi-au dat lacrimile. Sa fie sanatoasa si sa va revedeti cu bine! [pup] Alina, mami de Ana Antonia [zana] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [hagi] (14 Feb 2003) [url="http://lb2f.lilypie.com/mEeyp3.png"]Ana, minunea mea iubita[/url] [hippi] [url="http://lbyf.lilypie.com/QORQp3.png"]Luca, iubitul mamei drag![/url] [roker] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113377"]Povestea nasterii Anei[/url] [bibe] **************************
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154832&whichpage=1"]Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simi
Iselin La multi ani mamei tale! Sa va traiasca, sa fie sanatoasa, fericita si sa va vedeti cu bine![flo][pup] Exclusive nu te supara pe mine, dar si eu am remarcat tonul tau , sper sa fie numai o impresie... Si eu sint impresionata de modul tau de viata si de determinarea ta, citesc cu interes link-urile puse de tine, numai ca nu-mi plac extremele de genul "ce fac eu e perfect, ce faceti voi e zero". Am gasit ca ai jignit-o pe Dragaica atunci cind i-ai spus ca tu nu esti o oarecare in spatele unui comptoir Brunet (sau cam asa ceva, nu am retinut exact, numai tonul m-a zgiriat un pic, dar cum nimeni n-a remarcat m-am facut ca nu remarc nici eu) Asadar, noi gasim ca esti foarte inteleapta, nu ai nevoie sa ne intepi![flo] Suntem aici sa schimbam opinii, experiente, sa ne ajutam, nicidecum sa ne intzepam![flo] Am mai vrut sa zic ceva, dar m-am luat cu altele si... am uitat![:D] Aaa, da, ce ziceti de zapada de-afara? I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
LA MULTI ANI cu intarziere fata frumoasa![flo][pup] Sa fii trasa prin inel cum iti doresti si SANATATE![pup] Eu eram ferm convinsa ca ti-am spus LMA, dar se pare ca nu, era juste dans ma tête...[alcool] Ce ai spus tu acolo sus despre Dragaica, am sesizat si eu, doar ca apoi am observat ca ele doua se cunosc si am zis ca poate asa isi vorbesc fetele intre ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Neata si de la mine. Se mai anunta azi vreo 10-15 cm de zapada la Montreal.[bang] Rectific, m-am uitat pe geam si deja a inceput sa ninga. Si eu eram datoare cu ceva raspunsuri... Delia m-ai intrebat de podiatru.Eu am dat cautare pe google ptr unul aproape de casa si am gasit la Mail Champlain http://www.yellowpages.ca/bus/Quebec/Brossard/Clinique-Podiatrique-Rive-Sud/2188821.html uite si adresa si telefon. Mi-au dat relativ repede rv si mi s-au parut profesionali: luat repede, rezolvat problema. Eu nu mai am nimic la unghii si ptr asta ii multumesc lui Iselin ptr sugestia podiatrului.[pup] Simona, flax seeds au peste tot daca stii ce cauti. la Costco sunt cite 2 pungi si eu am aruncat una ca expirase deja. La o lingura /zi cit iau eu o punga de 500 g tine multa vreme. A doua oara am luat de al Jean Coutu, dar verifica termenul de garantie. Alina ti-am raspuns deja dar o fac si aici. Am luat maca pastile de la un magazin naturist. O saptamina buna si sa vina primavara aia mai repede inainte s-o luam razna. Born to shop, forced to work.
Merci mult Dana! [pup] Ma bucur mult sa vad ca sunt multe persoane receptive la superfoodds si o alimentatie sanatoasa in general. In categoria vedetelor din punct de vedere nutritiv putem consuma cu placere: alge (spirulina, chorella, blue-green algae, dulse, kelp), wheatgrass, cacao beans & carob, macca, goji berries, camu camu berries, maqui berries, incan berries, lucuma, purple corn, chia seeds, hemp seeds, flax seeds, quinoa, buckwheat, coconut oil, alunele de tot soiul, himalayan salt, beans & lentils, sprouts, kefir. Momentan caut kefir de apa de vanzare in Montreal si nu prea gasesc, ma tenteaza tare sa incerc acest probiotic. Daca stiti vreo sursa, as vrea sa stiu si eu :). va pupa fata Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009) [url="http://picasaweb.google.com/css.vaideanu/BotezBiserica14Nov#"]Pozici Sofia botez[/url] [url="http://www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean"]Sofia bucovineanca[/url] [url="http://family.webshots.com/photo/2651846420104955882KlwiOi"]Photos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pitilache, multumesc mult. Nici nu stiam ca e asa dezvoltata baza la JAC. Mimi...[flo] désolée![:)] DanaP, am spus despre Exclusive ca are un ton usor suparat. Nu vreau acum sa caut in mesajele din urma. La inceput a fost entuziasmata si cu avant in mesaje, apoi tonul este diferit, de aceea am intrebat daca i s-a intamplat ceva, poate are nevoie de ajutor sau macar de un umar.[pup] Caci daca e despre stilul de viata: nu am comentarii, fiecare doarme cum isi asterne, si eu sunt pentru cat mai natural, bio 100% daca e posibil, si mie mi s-a raspuns ca e un stil cam scump, dar nu cred ca asta e un motiv de schimbare de ton. In rest PACE TUTUROR! [[bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia uitati ce frumos zice aici: Happiness derives from contrast Suppose you win the National Lottery. Now suppose you have been paralysed in a major car crash. You probably think that, if the first were true, six months after the event you'd be much happier than if the second were true. Well, it is not so. Studies of the way people react to major happenings show that big money lottery winners, statistically, are no happier than those paralysed in a car accident, six months after each event. Six months is the keyword, here. There is an element of habituation, a mechanism by which our minds get used to almost anything. Basically, the maintenance of an emotional state (whether good or bad doesn't matter) and the repetition of a stimulus result in a neutral state, in which the stimulus has no more or little effect. Happiness is relative, and depends just on the contrast with a previous state. A way in which this habituation occurs is through a series of rationalizations, a sort of "lying" to ourselves which is not necessarily lying, but giving a different interpretation to things. Daniel Gilbert, a Harvard professor of psychology, in a study found that those in a serious long-term romantic relationship predicted they would feel much worse if the relationship ended than they actually did. Some time later, there was no real difference in happiness between those still in the relationship and those who split up. What happens is, when we are left, we then think that person was not good for us or we didn't love him/her very much after all. The psychologist Gilbert gives the example of a man who missed an opportunity to become a billionaire, and many years later he would say that it turned out best that way. Happiness is difficult to predict Like all emotions, forecasting happiness is very difficult. This point is related to the previous one. We normally have much faith in our capability to predict our states, we believe we can predict how we'll feel much more than we actually can. Since every major decision we make is based on a prediction of this kind, to understand this is very important. The decision to marry or divorce, to pursue one career rather than another are based on an implicit forecast of how we'll feel, often wrong. We may marry someone thinking we'll be happier than we turn out to be; on the other hand, we may find it too difficult to break a relationship because we think we'll feel much worse than we would in fact. We may not take enough risks, because we overestimate how bad we would feel in case of failure. Sotul meu a fost la niste conferinte cu teme ca cea de sus si dupa fiecare conferinta imi spunea: sunt cei mai bine investiti bani in Canada. Dupa ce am inceput sa citesc, sa ma interesez si eu trag concluzia ca are dreptate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu stiri culturale [:)]: concert Deep Purple la Montreal, pe 6 iunie... http://www.showbizz.net/musique/deep-purple-en-concert-a-montreal-avec-un-orchestre-symphonique-75894.html La piesele de teatru din aprilie vine cineva? Diana, cred ca intram si noi in clubul mincatorilor de quinoa, am citit pe aici, m-am informat si eu si pare intr-adevar un aliment f.interesant...Uitati ce am gasit azi: When NASA scientists were searching decades ago for an ideal food for long-term human space missions, they came across an Andean plant called quinoa. With an exceptional balance of amino acids, quinoa, they declared, is virtually unrivaled in the plant or animal kingdom for its life-sustaining nutrients. Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...