Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (211)


Recommended Posts

Eu ma numar printre cititorii tacuti in ultima vreme, din lipsa de timp in primul rind; despre modul de viata, aprob ce-a spus Iselin, atita timp cit ne respectam reciproc alegerile, e interesant sa citim opinii, sper ca Exclusive nu s-a suparat pe gluma lui barbatu-meu cu berea:)) in legatura cu ce mincam/felul in care traim nu pot sa nu-mi amintesc ca tata a murit de cancer de plamini fara sa fi fost fumator activ sau pasiv in viata, dupa ce in ultimii 20 de ani de pensie a trait la tara, s-a odihnit si a mincat sanatos. Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oana, si eu folosesc quinoa ca sa inlocuiesc orezul mai in toate mancarurile. E buna, dar in ardeii umpluti, Victor zice ca am uitat sa scot semintele.[:D] Ana, asa e, nu e nici o logica pe cine afecteaza bolile astea. O seara buna, Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanagabriela Diana, cred ca intram si noi in clubul mincatorilor de quinoa, am citit pe aici, m-am informat si eu si pare intr-adevar un aliment f.interesant...Uitati ce am gasit azi: When NASA scientists were searching decades ago for an ideal food for long-term human space missions, they came across an Andean plant called quinoa. With an exceptional balance of amino acids, quinoa, they declared, is virtually unrivaled in the plant or animal kingdom for its life-sustaining nutrients. Oana, mama lui Antonia
Foarte bine Oana, la noi singurul mofturos este Seb, si asta o singura data cand nu ii era foame, ca altfel il las sa manance inainte sa-i spun ce a mancat :) Eu am pus quinoa si la perisoare, si la sarmale, si la ciorba a la grec si oriunde mergea orezul inainte. Ca sa nu zic ca l-am aruncat si in mijoteoza cu niste apa si un pic de ulei pana s-a umflat asa ca cus cus-ul, un peste aburit langa el si gata masa. Apropo de alimente noi, eu mi-am propus sa-mi inlocuiesc dulciurile cu fructe uscate, in regimul meu auster, astea sa fie "destrabalarea" mea. Saptamana asta mi-am luat "figs" (sa-mi spuneti si mie cum le zice in romana, daca sunt curmale sau smochine sau altceva), am voie 3 bucati ca snack (nu in fiecare zi, doar in alea cu soare :), nu va zic cum le devorez [pofta]. Seb cand a vazut cum arata, s-a strambat tot, i-am spus ca sunt foarte gustoase, nu m-a crezut pana n-a vazut-o pe Sonia lingandu-se pe degete pana la ultima samanta de fig :) Poftim role model !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cge
Oana, si eu folosesc quinoa ca sa inlocuiesc orezul mai in toate mancarurile. E buna, dar in ardeii umpluti, Victor zice ca am uitat sa scot semintele.[:D] Ana, asa e, nu e nici o logica pe cine afecteaza bolile astea. O seara buna, Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Ma bucur ca ai scris, ma pregateam sa-ti scriu un mesaj, sper ca sunteti ok [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
BTW, Iselin, asa cum am promis am pus pozele din orasul meu natal (de la recenta vizita in Ro) pe contul meu de FB (sincer, nu mai am timp de alte sezatori[:I])
Iselin, M-am referit ca am pus pozele under my profile de la contul meu personal FB versus sezatoarea/grupul de canadience de pe FB la care am fost invitata/adaugata si la care nu am timp sa particip din lipsa de timp. Si nu in ultimul rand La Multi Ani mamei tale [flo] _________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat, Delia, am salvat si toate algele alea de ai scris tu. Am citit acolo cacao beans, pai asta inseamna ca putem sa mancam ciocolata ???? De-aia neagra ??? Tu cauti niste chestii din alea gelatinoase care se tin intr-un borcan si se inmultesc acolo ? Imi amintesc ca mama avea asa ceva intr-un timp, nu mai stiu cum le folosea dar stiu ca le zicea alge si le consuma intr-un fel :) Noi facem kefir cu pliculete de la Loblaws, thanks to Simonna [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanagabriela
Vin si eu cu stiri culturale [:)]: concert Deep Purple la Montreal, pe 6 iunie... http://www.showbizz.net/musique/deep-purple-en-concert-a-montreal-avec-un-orchestre-symphonique-75894.html La piesele de teatru din aprilie vine cineva? Diana, cred ca intram si noi in clubul mincatorilor de quinoa, am citit pe aici, m-am informat si eu si pare intr-adevar un aliment f.interesant...Uitati ce am gasit azi: When NASA scientists were searching decades ago for an ideal food for long-term human space missions, they came across an Andean plant called quinoa. With an exceptional balance of amino acids, quinoa, they declared, is virtually unrivaled in the plant or animal kingdom for its life-sustaining nutrients. Oana, mama lui Antonia
Eu nici macar printre cititori... dar acum am citit. Woau!!!![pk] Oana, multumesc! Nu stiam. Oare cit or fi biletele? Nici Octav nu cred ca stie. Ce teatru e in aprilie, ca habar nu am... CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Diana, suntem ok, agitati intruna ca ne-a scos primavra din barlog. Suntem ocupati cu teme si ptr Victor si pentru Anca. Fig sunt smochine. Si eu cu Anca mancam multe migdale, la noi in casa se numesc amande. Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exclusive, ma bucur ca e totul OK cum zici. Am vazut pozele, ce sa zic? Speciale! Cge, si noi cu temele, dar nu jucam la dublu ca voi. Fata care ne pupa, multumim pentru denumirea algelor, si eu le-am salvat, nu sunt convinsa ca le-am incercat pe toate. De cea mica nu zici nimic? Macar ea si-a terminat impozitele? Si la noi in casa sunt la loc de frunte goji, niste fasole chinezeasca indicata de acupuncturista noastra, gingembre, quinoa, orezul ramane intre preferinte, soya, seminte, in, chanvre, sarea roz, etc. Nu ne-au placut toate de la inceput, copilul are si acum unele pe care le refuza. Dar noi nu mancam ble, si incercam sa nu tinem in casa nimic cu gluten sau/si lactoza. Acum caut sa comand niste nuci, dar nu mai gasesc site-ul. Cred ca l-am salvat ep alt calculator. Ce-o fi la CGE in casa, ei sunt de meserie, dar sa vedeti ce e la noi cu computerele astea. Avem cateva, dar nu merge niciunul bine. UNul e la subsol, e prea frig acolo, unul nu are unitate, la unul nu mai tine bateria, mai e asta nou, dar n-am nici un Favorit pe el...[bang][bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...