Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (211)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu Aici as fi scris cu litere mici.....intr-una din pomenile facute de mine am asteptat popa acasa sa sfinteasca tot ce pregatisem dar nu a mai ajuns ca s-a imbatat la o inmormintare.[bang]Lumea invitata acasa la pomana era lihnita de foame, asa ca am zis eu tatal nostru , am facut cruce si am pus lumea la masa. mai intreaba-ma daca mai ai nevoie de ceva lamuriri. Born to shop, forced to work.
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Daca ai avut concurenta in ziua parastasului...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca sunt restantiera cu niste raspunsuri/ precizari ... asa se intampla cand citesti mai repede decat raspunzi [:D] mimitete, imi pare rau ptr. pierderea suferita [pup] delia79, noi nu avem solnita de sare -- am aruncat-o dupa ce am citit cartile lui Bragg [:D])Folosim Bragg Soy Sauce (care are cel mai mic continut de natrium comparat cu Tamari Sauce sau altele, plus ca e organic, adica nu provine din soia modificata genetic. De obicei nu adaug sare la mai nimic, doar un pic de soi sauce sau dulse (cand am fost in Atlantic Canada am dat de un nene care exporta cu $2 punga dulse direct de la Alma Village, comparabil cu $8 punga cat e la magazinele de aici) si mai folosim si granule de kelp (dar alea au mai mult iod decat natrium si deci mai mult gust iodat decat sarat) DanaP, sa ne dai si noua reteta de coliva, please. E o mancare f sanatoasa dealtfel. Noi folosim orice cafea pe care scrie ca e organica si decafeinata prin procedura "Swiss water" - luam firma "Compliments" de obicei. Dar am gasit la Tau un ness-cafe f gustos (organic, decafeinat dar din pacate nu prin procedeul "Swiss-water") firma "Mount Hagen" made in Germany. De obicei punem cam 3/4 ness-cafe intr-o cana si indulcim cu 1/4 lapte de amande Cocoa Almon Milk (ala de 120 calorii) and nothing else. Cineva intreba de dureri de stomac - sunt bune sucurile extrase din varza si cartof (crude) - la care se poate adauga suc Aloe Vera (cam 20 ml) se gaseste la Tau, etc - separat se poate lua si Kefir -si pastilute homeopatice gen Gastrosin Sotul meu a suferit cumplit de dureri/junghiuri abdominale, si toate cele de mai sus (care de obicei il ajutau) nu l-au mai ajutat. I-am sugerat sa nu mai exagereze cu snackurile all the time - adica, daca el manca sanatos incepuse se manance sanatos non stop - la fiecare 5 min iar era cu mana in punga de nuci, amande, seminte, decojea o portocala, sau era cu dintii intr-un mar, etc [:D] De vreo cateva luni bune a revenit cu sfintenie si strictete la fastingul asta cu apa once a week pe care-l incercase acum vreo 6 ani cand l-am inceput eu si vad ca de atunci se tine de asta si a recunoscut (reluctantly [:D]) ca nu-l mai intepa acum nimic, ba cica poate sa inoate mai mult si mai bine. Trebuie numai sa am grija sa nu se rejuveneze mai repede ca mine, ca la 42 de ani deja arata mai tanar ca mine [8D] Si mai intreba cineva de smoothies - e bine de evitat folosirea fructelor f dulci (i.e. numai banane) ptr. a nu da in diabet. De obicei eu amestec banana + capsuni + avocado + kefir . Avocado e ca un fel de "cameleon" alimentar care se adapteaza perfect la orice gust, in plus reguleaza si zaharul adus de celelalte fructe in circulatia sanguina. oanagabriela, f frumos te-ai exprimat tu acolo ... "in speranta ca nu toti sunt escroci" ... cam asa sper si eu, sa nu fie toti escroci, si chiar daca mai triseaza, oricum produsele organice sunt cu mult mai "curate" decat cele ne-organice. Si vreu sa impartasesc cu tine ceea ce am invatat la un curs de nutritie: zaharul brun nu este altceva decat zahar alb "imbunatatit" ptr. flavor si culoare cu molasses for aesthetics reasons andfor commercial reasons as well :( Please google for more info. Un documentar care merita de inchiriat si vazut, daca nu l-ati vazut deja: Food Inc. O secventa mica aici: http://www.youtube.com/watch?v=QqQVll-MP3I _________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci s-a "votat" Lavazza. O sa o caut si eu pe weekend sa o incerc.Cred ca in Ro am baut asa ceva dupa ce am luat un jacobs (ca pe vremuri ) si mi s-a parut oribil. Merci de raspunsuri. Exclusive,am realizat ca reteta e in capul meu. O voi nota pe ceva,eu am facut-o de asa de multe ori ca o fac si cu ochii inchisi, am nevoie numai s-o gust[:D]. Mihaela, da, daca esti in post musai mincare de post, fasole, vinete, nu-mi mai vine acum in minte mare lucru. Ana, tu esti serioasa, chiar aia de la munca ti-au gresit T4? Asta e chiar de risul lumii. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, imi pare rau ptr socrul tau. Noi mergem la biserica asta din Laval: http://www.bisericalaval.com/calendar.html La subsol, este o sala cu mese si bucatarie unde se tin pomenile. Exista cuptor cu microunde, filtru de cafea parca. Vesela trebuie sa fie de unica folosinta. Pomenile se fac duminica dupa slujba, in jur de 1 dup-amiaza. Preotul are adresa de mail si telefoanele pe site. Mancaruri de post: salata orientala, humus cumparat din Costco, poate sarmale de post(cred ca le si poti cumpara de la Transilvania), coliva, negresa de post si fructe. A, si Victor al nostru face biscuiti cu tofu fara oua si lapte. Delia, sanatate soimitei. Dana, si mie mi-au gresit anul trecut T4. Cafea bem Tassimo pastile si de cand am venit din Cuba am adus cafea Serrano.[olala] O seara buna, Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mimitete, condoleante pentru pierderea suferita. exclusive, mie mi se pare tare interesant tot ce spui tu... mi-ar prinde tare bine o cura din aceasta cu apa, pentru ca am pielea tare uscata. Mi-am salvat tot ce ati spus voi legat de hrana sanatoasa si sper sa pot pune cate ceva in practica, intr-o buna zi. cristina(cge), in urma cu cateva luni, un client de-al sotului meu, afland ca ne-am depus dosarul, a inceput sa ne povesteasca despre familia lui, care este in Canada. Tatal lui este preot in Laval...am deschis linkul dat de tine, ca sa vad daca nu cumva este vorba despre aceeasi persoana...si este..ce coincidenta. O zi buna tuturor. Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
oanagabriela, f frumos te-ai exprimat tu acolo ... "in speranta ca nu toti sunt escroci" ... cam asa sper si eu, sa nu fie toti escroci, si chiar daca mai triseaza, oricum produsele organice sunt cu mult mai "curate" decat cele ne-organice. Si vreu sa impartasesc cu tine ceea ce am invatat la un curs de nutritie: zaharul brun nu este altceva decat zahar alb "imbunatatit" ptr. flavor si culoare cu molasses for aesthetics reasons andfor commercial reasons as well :( Please google for more info. _________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________
Zaharul pe care il luam noi este biologic, tot de la Loblows si este facut din trestie de zahar. Oricum dulciuri nu se fac la noi in casa, fiidca nimeni nu maninca (dn motive diverse: eu ca ma ingras, sotul si copilul pentru ca nu le plac, iar bunica prefera ciocolata), deci zaharul il folosim doar in cafea (nu pot sa o beau fara...). Am uitat sa spun ca in afara de cafeaua de dimineata, la servici beau numai ceai verde, fara zahar [:D]. Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci fetele pt urarile de sanatate la adresa Soimitei. Va transmite si ea la fiecare cate un bisou soufflé. Oare v-am spus ce totala e cand rade in hohote? Prin contrast cu corpusorul ei finut, are o voce groasa, baritonala care iese la iveala cand rade in hohote, de ne prapadim de ras de rasul ei [olala]. Eu inca n-am trimis impozitele, dar asa sunt eu... aman pana in ultimul moment, desi as avea numai de gastigat sa ma misc mai repede. Mihaela, condoleante pt socru [flo] Iselin, noi mancam algele cu paste fierte, la care adaug o ligurita mica de unt de cocos si o lingurita mica de alge cu susan. Soimita apreciaza aceasta reteta. Idem si la fel procedam cu orezul aburit. Exclusive, am inteles cu sosul de soia. Mie imi place sa am si sare in casa, mai ales pt mancarurile apreciate de sotz. Eu am vazut documentarul ala si l-am gasit scarry, desi putin exagerat dupa parerea mea. Foarte interesante si care merita vazute sunt si Food Matters, precum si Raw for life. Dana (Podeanu), eu sunt mare cafengioaica si am descoperit ca nu numai cafeaua conteaza, dar si cafetira. Noi avem de vreun an masinuta din aia cu capsule (Nesspreso) care face niste cafele dementiale. Revine cam 60 de centi cafeaua. Daca iti faci drum pe la un Linenchest duminica, poti degusta o cafeluta din asta sau treci pe la mine si te servesc eu [flo]. Nu comentez nimic despre teatru si concerte, sunt galbena de invidie si incerc sa vad in viitor posibilitatile de a ma culturaliza [:)]. va pupa fata ps. ma deprima vremea asta ceva de groaza! Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009) [url="http://picasaweb.google.com/css.vaideanu/BotezBiserica14Nov#"]Pozici Sofia botez[/url] [url="http://www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean"]Sofia bucovineanca[/url] [url="http://family.webshots.com/photo/2651846420104955882KlwiOi"]Photos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia, si noi o sa inlocuim Tassimo asta al nostru care merge tot cu pastile cu unul mai meserias cand se va defecta. Dar deocamdata ne facem treaba cu el. Dar s-au scumpit si pastilele astea. Cred ca e haioasa somita cum rade. Raluca, ce coincidenta. Da, stiu ca preotul Iancu este din Pitesti. O zi buna, Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimitete - sincere condoleante - bunul Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe socrul tau [ruga] Delia - multa sanatate soimitei! Alina/Exclusive - multam fain de articole [flo] Noi am fost azi la sedinta cu parintii - copila are 9,8/10 la fr, 9,7/10 la mate si... o bucteaza din plin la atitudine... hiper-competitiva - cu precadere la sport... unde musai si neaparat vrea sa castige... indiferent de metoda... trisare, nerespectarea regulilor [bang] asa ca trebuie sa "slefuim" atitudinea... Ehhh - scrie pe I-net "... hates losing and will blatantly cheat, or change the rules, to win in a competition" http://childparenting.about.com/od/childdevelopment/a/sixyearoldhome_2.htm dar asta nu ne prea "incalzeste" pe noi... Va tzuck cu drag [pup] si o zbughi la "slefuit" progenitura [:D] Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ce faceti voi cu norul asta radioactiv? Roxana, Laura, Vancouver voi ati primit reteta pentru iodura? Stiu ca oficial s-a declarat ca nivelul radiatiilor nu e mare, dar pe mine ma nelinisteste tocmai lipsa asta de informare a populatiei care se practica la noi. Am inteles de ce: ca sa nu se supradimensioneze panica si agitatia. Dar...am gasit mai multe date pe siturile europene decat pe cele locale. Eu nu gasesc ca e normal. Am vazut miscarea norului radioactif si incepand de pe 18 martie e pe teritoriul nostru. In Franta, unde a ajuns doar ieri pe 23 martie, la 5 zile diferenta s-a decalrat ca e de 10000 ori mai slab decat cel de la Chernobyl, si da, exista segmente de populatie mai expuse riscurilor de iradiere: copiii, adolescentii, femeile insarcinate si cei cu boli cronice. In Canada influenta a fost mai mare, caci a ajuns mai repede. Substantele radioactive din norul de fata afecteaza tiroida si plamanii in primul rand. Sa nu-mi ziceti ca nu a cazut drobul sa omoare copilul[bang] Ati introdus ceva anume in alimentatie? Aveti o sursa de iod? Pe noi ne-au sunat parintii acum vreo doua zile sa ne zica sa mancam nuci [:)], dar de fapt concentratia cea mai mare de iod se regaseste in fructele de mare si in algele marine, insa ei nu sunt consumatori si nu stiu. Noi am ras cand ne-au sunat, dar se ingroasa fumul si la urmatorul reactor... Imi doresc o seara cu raspunsuri, chiar daca am atins un subiect TABU. Eu muncesc in seara aceasta, deci va citesc [pup][flo] Va multumesc ca sunteti acolo si ascultati! [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...