Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.67


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
da, pun la indoiala, e rau?:) (gluuumaaa) Deci tb apostila, pe noi ne-a verificat la aeroport si s-a uitat la tot, si apostila si tot. Daca e abuz sau nu e alta poveste, in final nici nu are importanta. Cine sta sa se certe pe aeroport cu ei ca sa clarifice daca e abuz sau nu?? In plus, apostila asta e simplu de pus, nu am stat la coada, a costat 10€, ce e e asa complicat? Doar ca tb sa mergi sa o iei, nu stiu sigur dar ar inclina sa cred ca poti merge si cateva ore mai tarziu sa o iei, te plimbi putin prin oras si te intorci. Sau a doua zi dimineatza la aceeasi ora. cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata dragelor! deci eu am sunat la politia de frontiera si mi sa spus clar ca e nevoie de apostila pentru a fi valabila, nu m-as aventura nicidecum acum sa ma duc fara [:)] mai bine ma complic putin acum decat sa am vreo surpiza neplacuta la intoarcere. si mi-au mai spus ca aia e necesara pentru cand ma intorc in Germania . ma voi duce saptamana viitoare cand e sotul liber la un notar cu declaratia scrisa in romaneste si de acolo am sa rog sa imi detalii unde o pot apostila . poate ca se mai poate si fara apostila dar nu vreau sa ma risc....si la consulat nu ma duc [:-@] sunt asa nesimtiti ca nu merita sa mai apeleze nimeni la ei [:)] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, adevarata problema e la politia de frontiera romana. dau atatea interpretari, pe mine ma lasa sa trec cu declaratie doar de la notar, pe altcineva nu-l lasa fara apostila, si tot asa.... acuma fiecare sa faca cum considera ca-i mai bine, pentru a nu avea neplaceri si surprize e bine sa fie toate stampilele posibile. pe sot l-au intrebat la aeroport politistii de ce copii au dubla cetatenie si el nu? uite asa de kiki[bibe] apoi un altul mai "vigilent" spune sa vedem daca numele de familie sunt la fel.....ala era ramas dintr-un banc cu prosti ei, sa fim noi sanatoase.....ca restul le rezolvam cumva! ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As avea si eu o intrecare la mamicile cu mai multa experienta. Voi cand ati primit raspuns de la gradinita, ca nu va accepta, vi s-a dat si motivul pentru care nu ati fost inscrisi? ____________________________ harnici la [alap] de 15 luni [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234"]Cresterea in greutate[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6"]Perioadele de crestere[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua!!! uitasem sa va intreb...cum se spune in germana la acea declaratie de care am nevoie? ca la primarie m-am chinuit ceva sa ii explic doamnei de ce anume am nevoie si tot degeaba am facut-o ca nu fuse bun [:D] luni vreau sa merg la notar si sa ma duc pregatita sa nu am iar vreo surpiza. a si el nu va spune nimic ca voi´scrie in romana si nu intelege? sa aveti un weekend cat mai frumos [flo] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya la notar mergi cu o hartie pe care sus scrii textul in romaneste si in partea de jos a foii in germana , sau pe verso daca e mai lung textul, dar nu e cazul aici.Se numeste Vollmacht Eu am facut asta la Consulat, m-a costat destul , parca 60 de euro de imputernicire (eu am avut 2, pentru 2 copii )da macar a fost fara apostila si alte alea, pentru ca totul e facut acolo la Consulat, am scutit timp, nervi si alte explicatii [:D].Si eram sigura ca e corect ce e scris... In legatura cu apostila mi se pare normal sa trebuiasca pe un act, traducere din germana in romana, sau orice e facut in germania si e necesar in romania, pentru ca de aia e apostila ca o recunoastere a lor intre tari diferite. Acum ca unii inchid ochii si lasa sa treci fara, aia de fapt fac un lucru nelegal , nu cel care cere apostila. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxy
Mycya la notar mergi cu o hartie pe care sus scrii textul in romaneste si in partea de jos a foii in germana , sau pe verso daca e mai lung textul, dar nu e cazul aici.Se numeste Vollmacht Eu am facut asta la Consulat, m-a costat destul , parca 60 de euro de imputernicire (eu am avut 2, pentru 2 copii )da macar a fost fara apostila si alte alea, pentru ca totul e facut acolo la Consulat, am scutit timp, nervi si alte explicatii [:D].Si eram sigura ca e corect ce e scris... In legatura cu apostila mi se pare normal sa trebuiasca pe un act, traducere din germana in romana, sau orice e facut in germania si e necesar in romania, pentru ca de aia e apostila ca o recunoastere a lor intre tari diferite. Acum ca unii inchid ochii si lasa sa treci fara, aia de fapt fac un lucru nelegal , nu cel care cere apostila. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
multumesc mult [pup] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns Miriluta, Ceska, dar ... se pare ca totusi nu vom primi nimic pentru copii caci nu platim aici nici un fel de taxa/impozit, sotul lucreaza la firma lui cu sediul in Ro. Intre timp am mai cautat in imprejurimi, mai sunt si alte gradinite, bineinteles, insa cu program chiar mai scurt decat cea din satul asta. Ceska, stam aproape de Memmingen, poate cunosti mai bine zona si putem sa ne intalnim vreodata! mami de gemeni!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...