Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.67


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

frumoase discutii pe aici.

Noi am sarbatorit-o azi pe d-ra noastra de 4 ani. Am dat party la gradinita si a iesit grozav!! Tema:printesele Disney. Am ramas impresionata de cum se desfasoara o astfel d epetrecere si de cat de bine este scos in evidenta sarbatoritul, el avand voie sa aleaga anumite cantece, locul unde sa se joace...etc. Bravo! Am ramas la aceeasi gradinita si deocamdata bine am facut.

 

Am tot vizitat imprejurimile Frankfurt-ului in ultimele luni, dar sambata am ajuns in sud, intr-o zona de case, la marginEA satului. Aveam impresia ca-s in Rai, asa de bine aratau, cu curti ingrijite, iarba taiata uniform, pitici de gradina, balansoar.... Si cand ma gandesc ca eu am copilarit la tara, dar cand am dat de bloc mi-am zis ca acolo vreau sa locuiesc forever:)). Ferit de soareci, pisici in calduri la geam, caini guralivi. Ce sa fie cu mine de m-am schimbat asa?

Imi este teama totusi de distante pana la magazine, farmacii si mai ales medici/spitale, banci, pe care aici le am in raza de 1 km pe toate.

Bloc la oras sau casa la sat?

Asta-i intrebarea?

Merita in DE sa-ti cumperi propria locuinta?

Asta ne framanta mai nou.

 

 

 

Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
tot io, [:I] intrebare stiti de unde as putea cumpara produse de la Aloe Forever? sau pe cineva care se ocupa de distributie?
align="right" id="quote2">1. incearca pe eBay2. cica eu (am primit cadou un membership, n-am folosit niciodata), dar cica pot sa cumpar doar din RoSa ma apuc sa vorbesc cu soacra? [:D] (ea m-a sponsorizat...)Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liutzica noi am gandit ca acum, dupa atatia ani de colindat prin Germanica, am facut inconjurul ei, tot in chirie, dupa ce ne-am mutat in München si ne-am convins ca aici vrem sa ramanem, ne-am cumparat apatamentul.Nu e foarte mare dar ne place, si zona e super si oamenii si tot.In eventualitatea ca ne vom mai muta, cred ca-l inchiriem ca se scot bani frumosi in aceasta zona din chirii.Rata ne ajunge exact cat plateam chiria inainte de a lua apartamantul, si e ok.Oricum plateam lunar suma asta si nu aveam nimic , asa ca acum platim pentru noi.Asta a fost ce a inclinat in favoarea cumparatului, plus zona cu posibilitati de inchiriere buna.

 

Poate altii au alte criterii de alegere.

 

Noi am cumparat un apartament intr-o casa cu etaj si mansarda, la etajul 1.Nu avem gradina proprie , dar parcul e foarte aproape si mai incolo putin e alt parc si mai mare.Probabil cu banii astia gaseam la o distanta mai mare de centru o casa , dar noi am vrut sa fie si zona buna si relativ aproape de centru.

 

 

 

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)

 

[i]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citat din mesajul lui roxy

Liutzica noi am gandit ca acum, dupa atatia ani de colindat prin Germanica, am facut inconjurul ei, tot in chirie, dupa ce ne-am mutat in München si ne-am convins ca aici vrem sa ramanem, ne-am cumparat apatamentul.Nu e foarte mare dar ne place, si zona e super si oamenii si tot.In eventualitatea ca ne vom mai muta, cred ca-l inchiriem ca se scot bani frumosi in aceasta zona din chirii.Rata ne ajunge exact cat plateam chiria inainte de a lua apartamantul, si e ok.Oricum plateam lunar suma asta si nu aveam nimic , asa ca acum platim pentru noi.Asta a fost ce a inclinat in favoarea cumparatului, plus zona cu posibilitati de inchiriere buna.Poate altii au alte criterii de alegere.Noi am cumparat un apartament intr-o casa cu etaj si mansarda, la etajul 1.Nu avem gradina proprie , dar parcul e foarte aproape si mai incolo putin e alt parc si mai mare.Probabil cu banii astia gaseam la o distanta mai mare de centru o casa , dar noi am vrut sa fie si zona buna si relativ aproape de centru.roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)[i]Roxy, asa ne gandim si noi, sa platim rata in locul chiriei, dar in Frankfurt sunt asa de scumpe apartamentele, de la 250.000 in sus. Unul intr-un bloc nou, aprox 100mp, 3 camere, de la 300.000 in sus. Asa or fi peste tot preturile???Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frankfurtul si Münchenul, zic de ele ca de ele stiu, sunt orase scumpe ca pret al apartamentelor.Mai ieftine gasesti mai spre periferie , asta daca tineti macar la zona (si eu v-as sfatui ca de la zona sa nu faceti rabat cand cumparati un apartament---e vorba de cumparat nu de inchiriat de unde pleci cand vrei).Zona e foarte importanta pentru ca acolo in functie de oamenii pe care ii ai ca vecini mai apropiati sau indepartati, ei vor fi (ma rog copii lor) colegi cu copii de scoala , gradinita...si nu cred ca vrei sa creasca in anturaje proaste .Eu am fugit de zona precum gara, unde se stie ce adunatura e, mai ales in Frankfurt...o lume pestrita rau [:D], sau zona industriala, sau si aici va prezint scuze, zone unde predominau turcii(astia la noi in München).Am cautat zona linistita, cu parcuri si cat de cat cu iesire la autobahn.

Stiu ca odata am gasit un apartament super, dar era peste drum de un cimitir [:D]asa ca am renuntat din start, dar asta dupa ce l-am vazut ca respectivii omiteau sa spuna asta in anunt [:D].

 

 

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)

 

[i]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si inca ceva , sa fie cladirea constructie mai recenta daca se poate, pentru ca altfel pe langa ca e veche mai ai si o groaza de renovat la ea, alti bani , alta distractie.Stiu ca e mult de cautat, noi am cautat cam un an jumatate, eram insarcinata cu al doilea baiat si tot bateam drumurile la visitat de oferte, si culmea cand sa nasc l-am gasit...am facut actele cu cateva zile inainte sa nasc si luna urmatoare cu bebe de o luna ne-am mutat , super nu ?[:D]

Am zis ca asa a fost sa fie, el l-a gasit.Iar la primu copil dupa ce s-a nascut am venit in Germania, la fel el ne-a modificat planurile , altfel poate si acum eram in tara...

Nici nu stii de unde sare iepurele [:D]ca tot vine Pastele si gasiti ceva de care va indragostiti la prima vedere, si ala e...

 

 

inca ceva ...eu zic ca 300.000 pentru 3 camere bloc nou, 100 m² nu e mult deloc...dar depinde si de zona cum ziceam

 

 

Si ce e mai important " LA MULTI ANI ! " cu fericire , sanatate si tot ce-i frumos pentru fetita ta.S va bucurati mereu impreuna.[flo]

 

 

 

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)

 

[i]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

liutzica, sa-ti traiasca fetita. La multi ani cu multa sanatate si bucurii[pup]

 

 

*********************

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITAid="size2">[bonjovi]

Speranta si incredere pentru Davidid="size2"> [bonjovi]

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

 

 

Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatoriid="Verdana">id="red">id="size2">
id="right">

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...