Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.67


Recommended Posts

Buna dragelor,

Mi-am facut curaj sa va scriu si eu... Eu si partenerul meu, suntem in Aachen de aproximativ o luna de zile. Ne-am hotarat sa venim, satui de viata din Romania. Din fericire, noi avem suportul rudelor (partenerului meu), la modul ca ne indruma, in general, ce trebuie sa facem. Am venit, am inchiriat o garsoniera, ne-am inscris la primarie si apoi, pe acelasi formular, ca independenti, la Gerwerbe Anmeldung. Am platit impozitul anual de 120Euro. Iar acum ar trebui sa ne orientam catre o firma de asigurari de sanatate. Problema este ca as vrea sa gasim o asigurare mai convenabila ca pret, pentru ca noi nu suntem casatoriti - si banuiesc ca va fi absolut necesar sa incheiem doua asigurari. Eu sunt legal, mama singura - am un baietel dintr-o casnicie anterioara. Momentan, doar partenerul meu va avea venituri, din amenajari interioare, iar eu ma gandesc sa incep sa frecventez cursul de limba (din pacate, stau destul de prost la capitolul limba germana). Va rog, m-ati putea indruma cumva, ce firme de asigurari ar fi potrivite pentru noi? Am inteles ca sunt firme de asigurari de sabatate care la sfarsit de an iti inapoiaza o parte din bani, daca nu au existat cheltuieli? Multumesc mult!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

curatenie de primavara?[:D]noi acuma ne mutam...si ne-au tras teapa proprietarii...si acum tre sa renovam noi apartamentul...tapet nou si toate cele...naspa...sper ca pana de paste sa terminam si noi...suntem de un an si jumatate in germania si pana acuma am stat la matusa mea...

 

 

Vreau si eu un [bibe]...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa e...sunt asigurari de sanatate,care daca nu ai fost bolnav,si daca i mers regulat la doctor iti inapoiaza o parte din bani...parerea mea e,cel mai bun lucru sa discutati cu rudele partenerului tau...ei sigur au un agent de asigurari cu care ati putea impreuna face o programare si discuta...sotul meu lucreaza privat si are asigurarea la generali...eu o am la aok,dar sunt angajata.

 

 

Vreau si eu un [bibe]...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihacor am patit-o si noi cand ne-am mutat. Cumparasem apartamentul inchiriat, iar familia a mai ramas inca un an in el. Incheiasera intelegere la notar cu fosta proprietara, sa se poata muta fara sa renoveze. La inceput nu am inteles de ce, pentru ca apartamentul arata bine. Ne-am lamurit insa cand l-am luat in primire. Pe hol tapetasera ei, pe motiv ca peretii nu erau drepti. In realitate, dedesubt erau diferite straturi de vopsea. A trebuit sa platim o firma ca sa razuiasca peretii, sa tencuiasca si sa zugraveasca. Au lucrat baietii ca salahorii. Sufrageria, bucataria si camera mica au fost razuite complet, pe hol (doar) peretii. In dormitor am dat noi tapetul jos si am zugravit cum ne-am priceput, in baie la fel.

Ferestrele erau gri, nu albe de la atata mizerie, iar din panzele de paianjen puteam tricota cateva pulovere [:D]. A trebuit sa torn solutie de acid clorhidric in wc, ca sa se curete cat de cat.

 

Si noi vrem [bibe], dar stim si de ce nu se poate. La voi de ce intarzie?

Spor la lucru mai departe! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tinatache, noi ne-am plimbat mult in tinerete. cu copii dupa noi, erau mici ce-i drept si mai dificil. da a mers!

in Australia am stat primele zile in Sydney, unde nu prea m-am bucurat de nimik ca am fost data peste cap de fusul orar. apoi am zburat la Adelaide, asa am avut excursia. in excursie aveam o oferta sa facem o excursie la desertul Victoria. si ne-a pus naiba sa ne ducem. e frumos cui ii place si are spirit de aventura, la mine na prins.desert, nisip rosu si vant, serpi si alte oratanii. cat am stat acolo am avut spaime de intalnirea cu serpii. eram obsedata sa nu vad vre-un sarpe in vasul de wc[:D]. din cat am reusit sa retin vizual, Australia e o tara frumoasa.

 

 

 

curatenie de primavara? sa se mai incalzeasca afara putin si ma apuc si eu. noroc mare pe mine ca pun echipa la treaba. care echipa? familionul, barbatul si copii. am descoperit de curand ca pot sa fiu sefa si profit din cand in cand de asta.[:I]

 

*********************

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITAid="size2">[bonjovi]

Speranta si incredere pentru Davidid="size2"> [bonjovi]

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

 

 

Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatoriid="Verdana">id="red">id="size2">
id="right">

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Mihacor! De AOK auzisem si eu... se pare ca va costa in jur de 250Eur pe luna, dupa zvonuri. Zilele astea ma voi intalni cu un consultat si voi incerca sa obtin mai multe detalii.

Si la mine, piticul meu s-a lasat ceva asteptat, dar cu folos! Este cea mai mare realizare din viata mea, cu siguranta. Nici acum nu-mi vine sa cred ca sunt mama unei asa minuni, care in curand o sa implineasca 3 anisori. Din pacate, acum nu este cu noi. Pentru ca nu avem un echilibru financiar, am decis sa mai asteptam putin pana il aducem aici. Numar zilele pana cand ma voi duce in tara sa-l revad...

Nici eu nu m-am apucat inca de curatenia de primavara, pentru ca va trebui sa ne mutam, in curand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi intarzie pentru faptul ca pana acum nu ne-am prea chinui...abia avem un an si 5 luni de germania...si nu vroiam sa raman insarcinata si fara venit...din cate am inteles eu tre sa ai un an de zile lucrat aici pentru a beneficia de ajutorul de mama...si sincer sotul meu nu a fost hotarat...dar acum ne mutam singuri,si chiar daca nu va fi luna asta(mi-a intarziat 5 zile dupa calculele mele_) sunt sigura ca va fi in lunile urmatoare...

 

Vreau si eu un [bibe]...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cadina
Multumesc, Mihacor! De AOK auzisem si eu... se pare ca va costa in jur de 250Eur pe luna, dupa zvonuri. Zilele astea ma voi intalni cu un consultat si voi incerca sa obtin mai multe detalii.Si la mine, piticul meu s-a lasat ceva asteptat, dar cu folos! Este cea mai mare realizare din viata mea, cu siguranta. Nici acum nu-mi vine sa cred ca sunt mama unei asa minuni, care in curand o sa implineasca 3 anisori. Din pacate, acum nu este cu noi. Pentru ca nu avem un echilibru financiar, am decis sa mai asteptam putin pana il aducem aici. Numar zilele pana cand ma voi duce in tara sa-l revad...Nici eu nu m-am apucat inca de curatenia de primavara, pentru ca va trebui sa ne mutam, in curand.
align="right" id="quote2">imi pare rau ca cel mic nu e langa tine,dar sunt sigura ca ai sa reusesti sa il aduci...daca vrei sa muncesti aici iti vei gasi sigur de lucru si fara sa stii la perfectie limba...sa stii ca nemtii apreciaza munca romancelor noastre,pentru ca sunt mai curate si mai harnice...Vreau si eu un [bibe]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Miha pentru incurajari! O sa fii o mamica tare buna!

Sincera sa fiu, ma simt nitel izolata aici, rudele prietenului meu au fiecare viata lor, ne vedem la sfarsit de saptamana, doar. Cu toate astea, lucrez acasa, online, am un job din romania pe care mi l-am pastrat. Mai fac mici comisioane (calcat, cumparaturi, uneori curatenie) si asa reusesc sa mai castig in jur de 100 euro pe luna... putin dar un inceput, zic eu. Nu stiu ce parere au altii despre munca de jos, dar pentru mine atata timp cat este platita si este cinstita, orice fel de job mi se pare ok. Si da, asa este, pe unde am fost, am fost apreciata pentru seriozitate si corectitudine. Sunt constienta ca trebuie sa am rabdare, chiar daca varsta nu mai este in totalitate de partea mea.

Caut pe internt sa vad cand si unde se va organiza la sfarsit de saptmana kinderflohmarkt, pentru ca vreau sa-i trimit baietelului meu ceva de ziua lui. Ati fost la astfel de targuri? Ati gasit ceva interesant...?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, eu iti tin pumnii sa ramai insarcinata cat mai repede. Cand o sa un copil o sa iubesti intr-un mod in care n-ai iubit niciodata inainte, iar viata ta o sa capete alte valente (si din punctul de vederea al responsabilitatilor, e adevarat). Acid folic pentru prevenirea defectelor de tub neural si spina bifida, ai luat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...