Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.67


Recommended Posts

eu,pot sa zic ca sunt mai norocoasa...deocamdata mai stau la matusa mea...eu lucrez cu ea la restaurant si sotul meu lucreaza cu unchiul meu in constructii...acum ne renovam apartamentul si ne mutam in cel mult o sapt...tot aici in oras mai am un unchi cu toata familia...la 10 km de noi sotul meu ii are pe cei mai buni prieteni ai lui din copilarie...plus la munchen ii am pe socrii mei si pe cea mai buna prietena a mea...asa ca nu prea reusim sa ne plictisim...ii lipsesc parintii mei...dar acum de pasti vin si ei 3 sapt in concediu...si ma deranjeaza faptul ca tre sa lucrez si in weekend,dar asta e...nu ma plang,sunt constienta ca altii o duc mai rau....

dar sa stii ca am observat un lucru:daca cunosti romani de acasa e ok,dar daca te intalnesti aici cu un roman si vrei sa vb cu el sau sa te imprietenesti,cam toti fug de tine...probabil de frica sa nu le ceri ajutorul sau sa nu ii faci de rusine...chiar ma intreb si eu de ce?

 

 

Vreau si eu un [bibe]...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui cadina
Multumesc, Mihacor! De AOK auzisem si eu... se pare ca va costa in jur de 250Eur pe luna, dupa zvonuri. Zilele astea ma voi intalni cu un consultat si voi incerca sa obtin mai multe detalii.Si la mine, piticul meu s-a lasat ceva asteptat, dar cu folos! Este cea mai mare realizare din viata mea, cu siguranta. Nici acum nu-mi vine sa cred ca sunt mama unei asa minuni, care in curand o sa implineasca 3 anisori. Din pacate, acum nu este cu noi. Pentru ca nu avem un echilibru financiar, am decis sa mai asteptam putin pana il aducem aici. Numar zilele pana cand ma voi duce in tara sa-l revad...Nici eu nu m-am apucat inca de curatenia de primavara, pentru ca va trebui sa ne mutam, in curand.
align="right" id="quote2">cadina ultimul mesaj scris era pt tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
Si ai depus actele?Eu am pierdut un an din cei 3,dar as face pentru ceilalti 2,ca e pacat....
align="right" id="quote2">Da eu am depus actele. Este formularul V820 "Erklaerung ueber die Zuordnung der Kindererziehungszeit/ Beruecksigtigungszeit bei gemeinsamer Erziehung". Si cred ca poti sa il depui si acum ca vad ca scrie pe el ca este in principiu valabil pentru lunile ulterioare depunerii, dar pot fi luate in considerare si retroactiv cu pana la 2 luni calendaristice. Deci, cu cat mai repede cu atat mai bine :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mihacor
eu,pot sa zic ca sunt mai norocoasa...deocamdata mai stau la matusa mea...eu lucrez cu ea la restaurant si sotul meu lucreaza cu unchiul meu in constructii...acum ne renovam apartamentul si ne mutam in cel mult o sapt...tot aici in oras mai am un unchi cu toata familia...la 10 km de noi sotul meu ii are pe cei mai buni prieteni ai lui din copilarie...plus la munchen ii am pe socrii mei si pe cea mai buna prietena a mea...asa ca nu prea reusim sa ne plictisim...ii lipsesc parintii mei...dar acum de pasti vin si ei 3 sapt in concediu...si ma deranjeaza faptul ca tre sa lucrez si in weekend,dar asta e...nu ma plang,sunt constienta ca altii o duc mai rau....dar sa stii ca am observat un lucru:daca cunosti romani de acasa e ok,dar daca te intalnesti aici cu un roman si vrei sa vb cu el sau sa te imprietenesti,cam toti fug de tine...probabil de frica sa nu le ceri ajutorul sau sa nu ii faci de rusine...chiar ma intreb si eu de ce?Vreau si eu un [bibe]...
align="right" id="quote2">Ia uite ca eu nu fug! Adica na, sa fie distanta rezonabila.... Noi locuim in Kreis Ludwigsburg, pana in LB facem 15-20 min....Ceska, mamica de Benjaminmic si scump (23.12.2007)Blogu` nostruAm venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...