Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.67


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hei, ne bucuram sa auzim de un nou bebisor! Felicitari, copiloi, sa fie bebe sanatos si feriict! Bun-venit si fetelor cele noi! Liliana, eu sunt tot din Hamburg. Tu pe unde locuiesti? poate ne auzim/vedem ? Eu am un baietel de aproape 5 luni! Helbi, mersi de raspuns in capitolul anterior! ma gandeam ca poate in cazul meu, nu ma lasa nemtii sa ies la granita. La capilotul "lab de analize" nu am cum ajuta, n-am nici un info pe tema asta. reedit: Ubipus, poate fetita ta iti ia sanul drept suzeta ? (chit ca nu vrea suzeta, intelegi tu ce zic). Mie mi s-a intamplat asa ceva cu bebe (dar nu noaptea) si m-a avertizat moasa care ma vizita ca ma pacaleste fii-miu. A trebuit sa nu ii mai dau san asa de des...noroc ca a si acceptat repede ideea. Pt colici eu i-am dat Bigaia si din cand in cand Lefax, plus ceva exercitii cu picioarele pt masat burtica, pernuta calda pe burtica, masaj usor cu ulei de chimen.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...si inca ceva. Si fiul meu se trezeste rapid daca doarme pe spate, pt ca da din maini. Eu am observat ca daca il culc pe o parte, doarme linistit, chit ca mai tarziu se intoarce el singurel pe spate. La mine a functionat si tinutul de manuta. Asta il linisteste rapid.Eu insa il am in patut langa mine (e un Beistellbett), deci nu e nevoie sa ma dau jos din pat ca sa il linistesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de primire,Panseluta,eu locuiesc in Altona Altstadt...Tu pe unde?Pai poate ne vedem la o cafea sau in parc,mi-ar face placere[flo] Anduc,mi-am amintit ca intrebai de elterngeld si kindergeld...Eu am luat elterngeld,desi nu am lucrat inainte nimic,nici nu am avut permis de munca...Primesti in cazul asta 300€...Iar kindergeld nu are nici o treaba cu lucrat sau nelucrat,primeste kindergeld orice copil care locuieste in Germania... Nici eu nu stiu cu laboratorul cel mai mare,dar pun si eu o intrebare,poate stupizica,dar de ce cel mai mare laborator?Ca asa cunosc unul unde imi faceau mie analizele in sarcina,poate te ajuta si asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
Anduc,Iar kindergeld nu are nici o treaba cu lucrat sau nelucrat,primeste kindergeld orice copil care locuieste in Germania...
nu e adevarat 100%. Nu orice copil primeste alocatia in DE, ci doar acei a carui parinte/ti plateste/sc taxe la statul german. DE ex, copii stundentilor care studiaza in germania, NU primesc alocatie de la statul german, doar pt simplu fapt ca s-au nascut si traiesc aici. Edit: Adriana, voi ce ati facut pan la urma?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor pentru idei. Panseluta ai dreptate, ia sanul meu drept suzeta. Din pacate moasa mea a venit de 2 ori la mine si pe urma a disparut ca magarul in ceata. Foarte neserioasa...am mai sunat-o eu o data sa vad daca mai traieste si mi-a spus ca a avut pb cu tatal ei si ca ma intelege daca sunt suparata pe ea, ca stie ca ar fi trebuit sa ma sune..bla...bla...bla. Pe urma din nou nu am mai auzit de ea nimic. Si imi pare rau pentru ca inca alaptez si as fia vut dreptul la o moasa. Nu inteleg de ce nu mi-a zis mai bine la inceput ca nu are timp...stia ca a trebuit sa schimb doctorul si moasa si spitalul in ultima clipa pentru ca in luna a noua m-am mutat la Koeln si stia ca nu cunosc aici pe nimeni si chiar mi-ar fi prins bine o moasa care sa se ocupe mai mult de noi. In sfarsit, asa a fost sa fie. Oricum sa stiti ca ieri am dormit de la 5 pana la 9 jum dimineata neintoarsa ...si eu si Anisia:) Am avut asa multa energie azi! M-a mai inmuiat ora de innot cu bebe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetelor![flo] Sotul meu lucreaza, plateste taxe. Eu nu am lucrat aici, am lucrat in Romania inainte sa vin si sa ma inregistrez aici. Ne-am interesat si putem sa primim ambele, o sa depunem actele dupa nasterea fetitei, se pare ca nu mai tarziu de 3 luni de la nastere - cel putin pentru elterngelt. [pup] Anduc [gravi]+31
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...