Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.67


Recommended Posts

Multumesc Simona ptr raspuns! [flo] Of, asa mult dureaza? Dar macar atunci baga pe trei luni odata?[:D] Alina, zici tu bine, conform sistemului german Vlad e de scoala doar ca nu ma asteptam sa-l bage asa in toiul semestrului 2 fara sa fi facut deloc scoala la noi. In fine, lui Vlad i-a placut azi la nebunie la scoala, eu m-am dus sa-l iau dupa ce am stat 4 ore ca pe ace si cu inima indoita si el era bine mersi tot un zambet (ca dimineata cand l-am dus era cam murat de emotii [:D]). Sistemul asta scolar german inca e o nebuloasa ptr mine, nu pricem cum e cu notele deocamdata (fiecare tara cu alt sistem, una ii in scoala primara alta mai departe[alcool] nici la noi de fapt nu-i mai breaza situatia), ce determina exact care copil merge la gymnasium si care la realschule sau celelalte, nu-mi dau seama practic Vlad cum o sa fie considerat la toamana in ce clasa, si cand va fi sa mearga intr-o scoala obisnuita in ce clasa va fi si tot pomelnicul. Oricum mi s-a luat o piatra de pe inima cand am vazut ca i-a placut asa mult la scoala. [9cer] Diana cu [bonjovi] Vlad (16.05.04) & [8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"]Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona
Citat:
citat din mesajul lui DianaR Am depus si actele ptr kindergeld. Vroiam sa va intreb daca aveti idee cam in cat timp dupa depunerea actelor (care sunt in regula, deci n-ar mai trebui sa existe intarzieri) intra banii in cont?
la mine a durat cam 2-3 luni, dar depinde de fiecare familienkasse, poate cei de care apartineti se vor misca mai repede felicitari copiloi si bun venit fetelor noi! tuturor o primavara frumoasa! [URL="http://home-and-garden.webshots.com/album/577546120NPgXNe"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
eu am depus in luna august cam pe la jumate si la inceputul lunii septembrie deja intrase banii in cont. [flo] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya,buna!Nu vei primi nicaieri un document gata apostilat.Autoritatile iti elibereaza un document care certifica ceva,conform legilor acelei tari.Apoi,daca tu doresti sa folosesti acel document in alte tari care sunt membre ale Conventiei de la Haga,e nevoie sa-l apostilezi si apoi sa-l traduci,daca nu e bilingv in limba tarii in care vrei sa folosesti documentul.M-am referit asa,fara sa numesc tari sau altceva pentru ca asta este mersul pentru orice document oficial.Deci,tu ar trebui sa mergi (aici e la Landgericht) sa apostilezi documentul respectiv,apoi sa-l traduci si traducerea sa o legalizezi. Am scris toata povestea si acum am recitit ce ai scris si am vazut ca e ceva cu procura ca sa iesi cu copilul din tara,asa e?Ce documente are copilul?Scuze daca s-a scris deja...[flo] DianaR,la noi a durat o luna si am primit 2 luni deja cumulate,merge destul de repede daca actele sunt complete! Panseluta,ar fi super la botanica,pe mica mea nu am dus-o inca,decat atunci cand era la purtator!Ne auzim saptamana viitoare![:)] Multumesc frumos tuturor fetelor de bun venit,bine v-am gasit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara din Hamburg! Noi suntem in concediu saptamana asta (in Hamburg e a 2-a saptamana de vacanta) si abia astept sa ma duc luni la serviciu sa ma pot odihni si eu putin[bang]. Am fost ierila Arriba, un centru sportiv cu multe piscine si tot felul de distractii in apa: si eu si consortul suntem plini de vanatai si julituri de la nenorocitele alea de tobogane cu apa...care de altfel sunt tare cool daca nu ai 100 de ani ca noi. Copiii s-au distrat la maxim si nu a costat nici mult (16€/familie pentru 3 ore). In rest am colindat parcurile de prin zona, am alergat de ne-a venit rau pe la locuri de joaca si ne-am trezit ca de obicei la 6 dimineata (Henrik nu mai avea rabdare sa astepte pana plecam la joaca). Sambata am inscris-o pe ''madame'' la arte martiale: ju-jutsu. Merge de 2 ori pe saptamana si deocamdata zice ca ii place (a fost de 2 ori). Ne-am stricat de ras ca ne-a intrebat cand ii invata sa se bata. Sonst alles klar![:D] Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana fata are si certificat romanesc si pasaport romanesc. acum ce am nevoie e de procura dar cica de fapt nu se numeste procura ( corectat de cei de la consulatul din Munchen) ci declaratie, pe care o face sotul. deci am nevoie de declaratia din partea lui cum ca isi da acordul sa pot calatori in tara cu fata in absenta lui. ceea ce am eu de la Rathaus este Meldebestätigung iar in josul paginii a scris sotul in limba romana ca e de acord ca eu sa calatoresc in lipsa lui cu fata pe parcursul anului 2011. am puse stampile pe el si semnaturi de unul de la primarie care elibereaza si certigicatele de nastere si tot el le si semneaza si stampileaza. deci e nevoie neaparat de alta declaratie in care sa fie si apostila? repet asta e scrisa de sot in romaneste deja !!! [flo] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya,eu nu am fost personal in situatia asta,pentru ca pana la urma i-am facut Larei pasaport italian (sotul e italian) si circulam ca voda prin loboda[:D]Insa m-am interesat atunci cand ne gandeam ce acte sa facem fetei,ca ii puteam face acte romanesti,italiene sau germane...Iar in ceea ce priveste calatoria cu copilul,eu stiu ca se face o declaratie a celui de al doilea parinte ca e de acord ca celalalt parinte sa scoata copilul din tara.Acum declaratia asta trebuie sa fie legalizata ca sa aiba putere de document oficial.Nu cred ca poate functiona cu scrisul pe meldebescheinigung,mi-e greu sa cred...Documentul acela nu inseamna nimic pentru autoritatile romane.Deci eu zic ca e mai bine sa faci declaratia.Acum:poti sa o faci la consulat si nu mai are nevoie de alte legalizari sau apostilari,sau o face bilingv,o semneaza in fata notarului si apoi o apostileaza.Procedura suna complicat,dar nu e,apostila se obtine pe loc si costa vreo 12€,nu e cine stie ce.....Eu zic sa nu te risti ca cine stie ce se intampla cand vrei sa iesi din Romania,ca acolo e problema....Daca o puteti redacta voi,o poti rezolva teoretic intr-o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
Loredana fata are si certificat romanesc si pasaport romanesc. acum ce am nevoie e de procura dar cica de fapt nu se numeste procura ( corectat de cei de la consulatul din Munchen) ci declaratie, pe care o face sotul. deci am nevoie de declaratia din partea lui cum ca isi da acordul sa pot calatori in tara cu fata in absenta lui. ceea ce am eu de la Rathaus este Meldebestätigung iar in josul paginii a scris sotul in limba romana ca e de acord ca eu sa calatoresc in lipsa lui cu fata pe parcursul anului 2011. am puse stampile pe el si semnaturi de unul de la primarie care elibereaza si certigicatele de nastere si tot el le si semneaza si stampileaza. deci e nevoie neaparat de alta declaratie in care sa fie si apostila? repet asta e scrisa de sot in romaneste deja !!! [flo] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
ti-am dat PM. dar mai repet si aici, ca poate mai citesc si alti care au nevoie de info. in situatia voastra este nevoie de declaratie cu care se merge la orice notariat din orasul unde locuiesti. acolo costa doar 12 euro. la consulat iti iau cam 60 de euro. [alcool] declaratia iti este necesara numai la autoritatile romane, la politia de frontiera romana mai precis. ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kariculd [pup] multumesc mult, deci asa am sa fac. [flo] Loredana multumesc si tie [pup] de stiam nici nu mai mergeam la rathaus ca si acolo am mai dat 10 euro [:-@] dar nu e bai acum... si la noi la consulat csta 65 de euro!!! deci e bataie de joc [alcool] am cerut detalii prin e-mail acu 2 sapt si cand am auzit pretul ....[:I] va multumesc tuturor [asia] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana,ma bucur ca i-a placut baiatului la scoala,uneori (sau de cele mai multe ori) noi avem emotii mai mari ca ei. Deocamdata zic sa o luati usurel,mai povestim noi si de note,real si gymnasium.Note primesc abia din clasa 2,semestrul 2 deci mai e ceva pina atunci.Nu stiu in ce clasa il considera dar cred ca il evalueaza din mers si daca se descurca bine,il pun pe clasa urmatoare.Sincer,eu cred ca e posibil ca in clasa intii sa invete limba si sa alinieze materia asa ca succes mult. Cred si eu ca i-a placut la scoala,e curios sa afle lucruri noi si sa-si faca prieteni.Ne mai zici cum merge [flo]. Vad ca fetita ta e cu 3 luni mai mica decit baiatul meu.Ce faci cu ea,o duci la cresa?Scuze,numai tin minte,in ce land locuiti? Miriluta,voi 2 saptamini aveti vacanta?Ce aiureala cu vacantele astea diferite...Noi am avut vacanta sapt trecuta si am petrecut-o in Ro,fiica-mea e f incintata si ma tot intreaba cind mai mergem [:)].Acolo nu am avut treaba ei ca a locuit la verisoare,au povestit,au facut mate,s-au uitat la filme,program de fetite de 9-10-11 ani [:)]. Seara buna!! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DianaR Sistemul asta scolar german inca e o nebuloasa ptr mine, nu pricem cum e cu notele deocamdata (fiecare tara cu alt sistem, una ii in scoala primara alta mai departe[alcool] nici la noi de fapt nu-i mai breaza situatia), ce determina exact care copil merge la gymnasium si care la realschule sau celelalte, nu-mi dau seama practic Vlad cum o sa fie considerat la toamana in ce clasa, si cand va fi sa mearga intr-o scoala obisnuita in ce clasa va fi si tot pomelnicul. Oricum mi s-a luat o piatra de pe inima cand am vazut ca i-a placut asa mult la scoala.
alocatia o primesti din urma, de la data inscrierii voastre la primarie cu scoala nu-ti fa nici un fel de probleme, eu am adus fata in clasa a 2-a, in mijlocul trim 2, la o scoala normala de cartier si nu stia nici un cuvant in germana, facea o ora in plus de germana dimineata inainte de cursuri, ea singura straina si alti copii care nu stateau bine cu germana. a invatat e drept mai repede decat normal fiind fortata, ca a stat la internat si doar in weekend cu noi, dar a recuperat zic eu f. bine. abia la sf. clasei a 4-a primesti caracterizarea scolara spre ce scoala va merge, pana atunci stai linistita a mea nu a primit pt. gymnaziu atunci (acum e a 6-a), invatatoarea a considerat ca nu stapaneste prea bine germana si acum e la real, de unde poti trece la gymnaziu dupa cls. 6, si apoi dupa fiecare an in care dovedesti ca ai un comportament ok si medie sub 2. are si colege de grundschule cotate mai bune atunci, care sunt acum tot in cla. 5-a, deci nu tot timpul invatatorii au dreptate... [URL="http://home-and-garden.webshots.com/album/577546120NPgXNe"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...