Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.67


Recommended Posts

Eu am facut sorei mele o imputernicire ca sa imi apostileze un certificat de nastere in Romania,si am facut-o asa,redactata in romana,legalizata la notar german,care doar m-a intrebat ce contine procura si cand a mers sora mea cu ea,i s-a spus ca nu e valabila fara apostila,ceea ce e logic si se bazeaza pe faptul ca un document emis de o tara nu poate fi utilizat in alta fara a fi apostilat,daca nu exista alte acorduri intre tari...Acum nu zic,poate ca pentru aceasta declaratie nu este atat de important si se mai inchid ochii,dar,na,asta e buchea legii,legea asa spune...Dar,repet,cu situatia asta exact nu m-am confruntat....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
Eu am facut sorei mele o imputernicire ca sa imi apostileze un certificat de nastere in Romania,si am facut-o asa,redactata in romana,legalizata la notar german,care doar m-a intrebat ce contine procura si cand a mers sora mea cu ea,i s-a spus ca nu e valabila fara apostila,ceea ce e logic si se bazeaza pe faptul ca un document emis de o tara nu poate fi utilizat in alta fara a fi apostilat,daca nu exista alte acorduri intre tari...Acum nu zic,poate ca pentru aceasta declaratie nu este atat de important si se mai inchid ochii,dar,na,asta e buchea legii,legea asa spune...Dar,repet,cu situatia asta exact nu m-am confruntat....
Loredana, depinde de la caz la caz.....eu am folosit cu succes declaratia de care spuneam, anul trecut in ianuarie. si sotul a facut procura mamei sale, anul trecut ptr succesiune, tot numa la notariat. bine, intai am sunat la notar in Ro si am intrebat ce anume agreeaza ei. ca sa nu avem surprize ca nu-i buna si dam banii degeaba. ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KariguldEu am comandat ceai de Jasmin prin Internet de la Medpex versandapotheke. A venit in 2 zile. Alina Mi-e dor de caldura din Timisoara si Romania[pofta] Diana Ti-am mai scris dar nu stiu daca ai vazut mesajul, noi am fost colege la 'cireseii din 2006': Bine ai venit in Germania, ce coincidenta, eu pe atunci locuiam in Olanda si tu in Romania[:)] Succes la integrare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!!! deci acu sunt si mai ametita [alcool] inainte o sa ma interesez exact ce si cum sa nu dau bani in stanga dreapta si sa ma coste pan la urma ca si la consulat [:-@] cred ca voi trimite un e-mail la consulat sa ii intreb daca aceasta declaratie va contine si apostila [:D] va multumesc [asia] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci: Procura se face la notar, Apostila se pune la ... na ca nu mai stiu cum se cheama... tribunal? (edit: Justizministerium/Landgericht, Prielmaystr.) La noi e in Stacchus, direkt la statia de tramvai, am rezolvat in 2 vizite a cate 10 min. La notar cu programare am rezolvat tot asa, f repede. Apropo, notarul mi-a zis exact unde sa merg pt apostila si ce program au samd. Nu mai stiu exact cat a costat, dar mult mai putin decat la consulat si cu mult mai putin stres. Procura de la consulat nu are nevoie de apostila separata, in schimb e mai scumpa. Oricum taxele de la consulat sunt de-a dreptul nesimtite, nu ma mai duc de-acuma decat cand imi expira pasaportul... daca m-oi duce si atunci ca mai am unu[:D] Nu pot sa nu zambesc pe sub mustata cand vad ca si alte mamici in devenire au "bucuria" de a compara spitalele din Ro cu cele de aici. Singura chestie la care am avut emotii a fost ca medicul care te controleaza pe parcusul sarcinii nu e acelasi care te opereaza (am avut cezariana programata din timp), dar a fost super si cu asta. Numai o asistenta acra am avut in spital, cred ca lumea asta mare nu scapa de asa ceva niciunde, in rest ok. Nu pot sa uit cum l-a imbracat pe bb si cum ma uitam si comparam cu bb1 nascut in Ro, caruia i-au furat si scutecele aduse de mine, in timp ce eram la reanimare.[:D] Aici n-am avut nevoie de nimic, hainutze curate si frumoase, pampersi, mancare pt amandoi (in Ro urla copilul de foame si sora medicala dormea in garda de noapte. Abia dimineata am primit un lapte in doua cu apa, a baut copil de 2 zile o sticla intreaga, nu mais tiu cat avea dar mare, si dupa nici 2 ore ii era iar foame ca apa nu tine de nimic). Mda, amintiri... m-as bucura sa aud ca s-a mai imbunatatit. Diana, nu te stresa cu scoala, prima clasa e f usoara, se pune accentul pe integrare in colectivul clasei, pe acomodare la program si nu pe materie. Detalii ai sa afli pe parcurs, nu e asa de negru cum pare, nici cu trecerea intr-a 5-a nici cu altceva. Invatatoarele: noi am avut numai experiente placute, sunt invatate din scoala sa aiba grija de copii, sa-i "asculte" daca au ceva, chiar nu am nimic de comentat. Relax, ai sa vezi ca o sa fie bine. cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
Loredana fata are si certificat romanesc si pasaport romanesc. acum ce am nevoie e de procura dar cica de fapt nu se numeste procura ( corectat de cei de la consulatul din Munchen) ci declaratie, pe care o face sotul. deci am nevoie de declaratia din partea lui cum ca isi da acordul sa pot calatori in tara cu fata in absenta lui. ceea ce am eu de la Rathaus este Meldebestätigung iar in josul paginii a scris sotul in limba romana ca e de acord ca eu sa calatoresc in lipsa lui cu fata pe parcursul anului 2011. am puse stampile pe el si semnaturi de unul de la primarie care elibereaza si certigicatele de nastere si tot el le si semneaza si stampileaza. deci e nevoie neaparat de alta declaratie in care sa fie si apostila? repet asta e scrisa de sot in romaneste deja !!! [flo] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
ce chestie, acu vad ca fetele noastre au acelasi nume, Andra. Si suntem si moldovence cu toatele si nici chiar departe una de alta nu stam. Apäi ghini-ai vinit, fata mosului:)) cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tinatache ce chestie, acu vad ca fetele noastre au acelasi nume, Andra. Si suntem si moldovence cu toatele si nici chiar departe una de alta nu stam. Apäi ghini-ai vinit, fata mosului:)) cristina
bini v-am gasit [:D] deci gata am decis [:D]ma duc la notar si vad ce ma indruma el ca de zici ca ma poate trimite el undeva nici nu ma gandesc sa ma mai duc la consulat. nu vreau sa ii imbogatesc pe nesimtitii aia care nici nu pic de bun simt. [pup] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit si noi! Suntem deja de vreo 2 sapt aicimai exact in B-W, si inca incercam sa ne acomodan, de fapt mai greu e la mine, caci gemeneii sunt ok. Am o groaza de intrebari si nu stiu de unde sa incep. Pentru inceput am vazut ca s-ar putea discuta de ceva kindergeld, dar nu am inteles pe deplin, e suficient ca gemenii sa aiba domicilui aici sau trebuie ca unul din parinti sa lucreze aici. Asta ar fi o alta pb, nici unul din noi nu lucreaza aici, eu nu am timpul necesar [:D], iar sotul lucreaza la ca lkv fahrer la firma proprie. Deci este vreo sansa in situatia asta sa primim ceva? A, beibi mei au 2 ani jum, si deja i-am inscris la gradi din sept 2011, pana atuncii neavand locuri la cresa (chit ca ei papa singuri si folosesc scutece doar la nani, dupa varsta sunt tot de cresa). O alta dilema e timpul, am vazut ca cel mai lung program la gradi e pana la 16:45, iar vinerea 13:00 asa e peste tot? ar trebui sa ma icaut si in alta parte (asta e chiar in satul unde locuim), nu vad cum as putea lucra ceva-orice dat fiind programul asta. Cu muncitul deja e alta problema, presupun ca tb sa stapanesc limba f bine, sau ??? Uf, asa cum spuneam, sunt o multime de intrebari la inceput de drum, si ma bazez pe voi ca ma veti ajuta! Maria mami de gemeni!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...