Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania - cap.67


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui matilda33
Bine v-am gasit si noi! Suntem deja de vreo 2 sapt aicimai exact in B-W, si inca incercam sa ne acomodan, de fapt mai greu e la mine, caci gemeneii sunt ok. Am o groaza de intrebari si nu stiu de unde sa incep. Pentru inceput am vazut ca s-ar putea discuta de ceva kindergeld, dar nu am inteles pe deplin, e suficient ca gemenii sa aiba domicilui aici sau trebuie ca unul din parinti sa lucreze aici. Asta ar fi o alta pb, nici unul din noi nu lucreaza aici, eu nu am timpul necesar [:D], iar sotul lucreaza la ca lkv fahrer la firma proprie. Deci este vreo sansa in situatia asta sa primim ceva? A, beibi mei au 2 ani jum, si deja i-am inscris la gradi din sept 2011, pana atuncii neavand locuri la cresa (chit ca ei papa singuri si folosesc scutece doar la nani, dupa varsta sunt tot de cresa). O alta dilema e timpul, am vazut ca cel mai lung program la gradi e pana la 16:45, iar vinerea 13:00 asa e peste tot? ar trebui sa ma icaut si in alta parte (asta e chiar in satul unde locuim), nu vad cum as putea lucra ceva-orice dat fiind programul asta. Cu muncitul deja e alta problema, presupun ca tb sa stapanesc limba f bine, sau ??? Uf, asa cum spuneam, sunt o multime de intrebari la inceput de drum, si ma bazez pe voi ca ma veti ajuta! Maria mami de gemeni!!!
Hallo Maria si bun venit Copiii primesc alocatie daca cel putin unul din parinti lucreaza si plateste taxe (inclusiv la firma proprie) si daca domiciliul copiilor e in Germania. Referitor la gradinita, banuiesc ca fiind un orasel micut programul la gradinita e limitat. Si in orasele mari sunt putine gradinite care au program lung (gradinita unde e Henrik are program de la 7 dimineata la 7 seara insa e o exceptie). Majoritatea mamelor care lucreaza isi iau joburi part time. Cat despre cunoasterea limbii, e desigur un impediment in cautarea unui job insa depinde si de meserie si de locatie: meserie cautata si oras mare cu multe posibilitati. Succes Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
Citat:
citat din mesajul lui tinatache ce chestie, acu vad ca fetele noastre au acelasi nume, Andra. Si suntem si moldovence cu toatele si nici chiar departe una de alta nu stam. Apäi ghini-ai vinit, fata mosului:)) cristina
bini v-am gasit [:D] deci gata am decis [:D]ma duc la notar si vad ce ma indruma el ca de zici ca ma poate trimite el undeva nici nu ma gandesc sa ma mai duc la consulat. nu vreau sa ii imbogatesc pe nesimtitii aia care nici nu pic de bun simt. [pup] [mamica] Mami de[copil] Andra Maria 02.08.2010
repet, e de ajuns declaratia notariala, fara nici o apostila. nu inteleg de ce politia romana induce in eroare. e o simpla declaratie de permisiune de calatorie, nu un act oficial ce trebuie apostilat la Haga. oh mein Got....[alcool] copii mei au calatorit numai cu acea declaratie si n-au fost probleme, na trebuit nici o apostila. ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, ma bucur sa aud si de termene mai scurte ptr kindergeld, multumesc ptr raspunsuri! [flo] Deci asa cu scoala, m-ati mai linistit. Lui Vlad vad ca i-a placut si astazi sper sa-l tina cat mai mult. Alina, Teo o sa mearga din august doar la aceasi gradi cu Timi si in aceasi (cum se scrie oare cu un e sau cu doi...[alcool]) grupa. Acolo primesc copii de la 2 la 6 ani, si grupele sunt cu copii de diferite varste. La cresa nu prea am sanse, la ce gradi cu cresa am intrebat care primesc si copii micuti n-au locuri, chiar si cand ziceam de august se uitau la mine ca la extraterestri (o asa termen scurt, nu stiu ce sa va zic...[:D]). Deci asa e f bine, doamna lui timi a spus ca 2-3 luni inainte de 2 ani nu-i problema sa ia copii. Cred ca daca insistam si le spuneam ca vreau la lucru (m-a si intrebat de fapt) mi-o luau si de acum. La lucru vreau sa merg, am vazut ca sunt posturi de assitentarzt pe interne chiar la mai multe spitale din oras asa ca sper sa am sanse la toamana cand o sa incep sa caut. Gelsenkirchen e in NRW tinutul Ruhr-ului, lipit practic de Essen si la 30 de km de Dortmund. Orasul e maricel 250000 de locuitori, plus ca e lipit de inca vreo 4-5 orase din care unul inclusiv cu fac de medicina. Asa ca sper sa gasesc undeva in zona de lucru. Hai sa trimit romanul pana nu fac ceva si-l pierd.[:D] PS. Amonar, sigur ca te tin minte, imi aminteam de tine si inainte sa-mi scri tu atunci ca ne stim de la cirese [pup]. Doar ca atunci trageam tare cu invatatul ptr B2 la goethe si n-am mai avut vreme sa si scriu pe forum, citeam si cam atat. [9cer] Diana cu [bonjovi] Vlad (16.05.04) & [8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"]Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui matilda33
Bine v-am gasit si noi! Suntem deja de vreo 2 sapt aicimai exact in B-W, si inca incercam sa ne acomodan, de fapt mai greu e la mine, caci gemeneii sunt ok. Am o groaza de intrebari si nu stiu de unde sa incep. Pentru inceput am vazut ca s-ar putea discuta de ceva kindergeld, dar nu am inteles pe deplin, e suficient ca gemenii sa aiba domicilui aici sau trebuie ca unul din parinti sa lucreze aici. Asta ar fi o alta pb, nici unul din noi nu lucreaza aici, eu nu am timpul necesar [:D], iar sotul lucreaza la ca lkv fahrer la firma proprie. Deci este vreo sansa in situatia asta sa primim ceva? A, beibi mei au 2 ani jum, si deja i-am inscris la gradi din sept 2011, pana atuncii neavand locuri la cresa (chit ca ei papa singuri si folosesc scutece doar la nani, dupa varsta sunt tot de cresa). O alta dilema e timpul, am vazut ca cel mai lung program la gradi e pana la 16:45, iar vinerea 13:00 asa e peste tot? ar trebui sa ma icaut si in alta parte (asta e chiar in satul unde locuim), nu vad cum as putea lucra ceva-orice dat fiind programul asta. Cu muncitul deja e alta problema, presupun ca tb sa stapanesc limba f bine, sau ??? Uf, asa cum spuneam, sunt o multime de intrebari la inceput de drum, si ma bazez pe voi ca ma veti ajuta! Maria mami de gemeni!!!
Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui matilda33
Bine v-am gasit si noi! Suntem deja de vreo 2 sapt aicimai exact in B-W, si inca incercam sa ne acomodan, de fapt mai greu e la mine, caci gemeneii sunt ok. Am o groaza de intrebari si nu stiu de unde sa incep. Pentru inceput am vazut ca s-ar putea discuta de ceva kindergeld, dar nu am inteles pe deplin, e suficient ca gemenii sa aiba domicilui aici sau trebuie ca unul din parinti sa lucreze aici. Asta ar fi o alta pb, nici unul din noi nu lucreaza aici, eu nu am timpul necesar [:D], iar sotul lucreaza la ca lkv fahrer la firma proprie. Deci este vreo sansa in situatia asta sa primim ceva? A, beibi mei au 2 ani jum, si deja i-am inscris la gradi din sept 2011, pana atuncii neavand locuri la cresa (chit ca ei papa singuri si folosesc scutece doar la nani, dupa varsta sunt tot de cresa). O alta dilema e timpul, am vazut ca cel mai lung program la gradi e pana la 16:45, iar vinerea 13:00 asa e peste tot? ar trebui sa ma icaut si in alta parte (asta e chiar in satul unde locuim), nu vad cum as putea lucra ceva-orice dat fiind programul asta. Cu muncitul deja e alta problema, presupun ca tb sa stapanesc limba f bine, sau ??? Uf, asa cum spuneam, sunt o multime de intrebari la inceput de drum, si ma bazez pe voi ca ma veti ajuta! Maria mami de gemeni!!!
Bun venit Maria si celorlalte mamici. Unde anume in B-W locuiti? Noi stam la 20km de Stuttgart. Baietii vor primii Kindergeld, ti s-a raspuns deja mai sus. Legat de cresa/gradi e intr-adevar diferit de la localitate la localitate. La noi in sat sunt doua gradinite: a noastra are si program prelungit asta insemnand 7:30-16. Dimineata e ok dar dupa masa uneori ai avea nevoie de program mai lung si nu se poate. Mamele, chiar am citit intr-o revista ca spre deosebire de Franta unde mai bine de jumate au job fulltime desi au copii de cresa/gradi, cu copii mici au in Germania in general mini-joburi pana in 400,-eur sau ceva cu jumatate de norma. Eu abia acum cand gaza mea a implinit trei ani am indraznit sa imi iau job. Noroc cu gradinita pana la 16 la care merge din ianuarie la program lung si cu bunicul care mai are grija de el 2-3 ore cand programul meu si al sotului sunt decalate. Depinde de ce meserie si calificare ai, care e cererea pe piata. Ceska, mamica de Benjamin mic si scump (23.12.2007) [url="http://dudu-micsicapos.blogspot.com/"]Blogu` nostru[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744"]Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana,e super ca o ia la gradi.Aici e mult mai greu,abia am obtinut loc la cresa pt fiu-miu si asta cu insistente si eram inscrisa inca de cind eram gravida [alcool].La gradi deocamdata dupa 3 ani si asta daca vor fi locuri,in moment nu prea stau bine [bang]. Si l noi,gradinita e numai pina la 16 [alcool].Nu va zic,cind era fiica-mea la gradi ce alergatura trageam sa ajungem sa o luam [bang]. La cresa e pina la 16.45,tot cam aiurea. Eu in zona nu am mai auzit de gradinite deschise mai mult de ora 17.Cind locuiam in cealalta localitate,gradinita era pina la 17 dar pe fiica-mea o gaseam cam trista si plictisita,mai ramineau vreo 5 copii de la 14 la 17 si nu avea cu cine sa se joace,se mai imprietenise cu un baietel mai mic dar tot nu se simtea asa bine... Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca noi suntem norocosi ca avem cresa deschisa in vacante (inafara de Craciun) si pana la 18:00 seara. Incepem acuma de la jumatea lui aprilie, sunt f curioasa cum o sa se adapteze. Cresa asta face acomodarea dupa Berliner-Modell, dar am totusi emotii. ____________________________ harnici la [alap] de 15 luni [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234"]Cresterea in greutate[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6"]Perioadele de crestere[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui Mycya
Citat:
citat din mesajul lui tinatache ce chestie, acu vad ca fetele noastre au acelasi nume, Andra. Si suntem si moldovence cu toatele si nici chiar departe una de alta nu stam. Apäi ghini-ai vinit, fata mosului:)) cristina
bini v-am gasit [:D] deci gata am decis [:D]ma duc la notar si vad ce ma indruma el ca de zici ca ma poate trimite el undeva nici nu ma gandesc sa ma mai duc la consulat. nu vreau sa ii imbogatesc pe nesimtitii aia care nici nu pic de bun simt. [pup]
repet, e de ajuns declaratia notariala, fara nici o apostila. nu inteleg de ce politia romana induce in eroare. e o simpla declaratie de permisiune de calatorie, nu un act oficial ce trebuie apostilat la Haga. oh mein Got....[alcool] copii mei au calatorit numai cu acea declaratie si n-au fost probleme, na trebuit nici o apostila.
pe site-ul pol. de frontiera apare asta: Declaratiile trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961. ce o fi insemnand supralegalizare in afara de apostila nu stiu, dar cu declaratie fara... nu m-as aventura, acum fiecare cu norocul lui, eu sunt patita [URL="http://home-and-garden.webshots.com/album/577546120NPgXNe"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona
Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui Mycya
Citat:
citat din mesajul lui tinatache ce chestie, acu vad ca fetele noastre au acelasi nume, Andra. Si suntem si moldovence cu toatele si nici chiar departe una de alta nu stam. Apäi ghini-ai vinit, fata mosului:)) cristina
bini v-am gasit [:D] deci gata am decis [:D]ma duc la notar si vad ce ma indruma el ca de zici ca ma poate trimite el undeva nici nu ma gandesc sa ma mai duc la consulat. nu vreau sa ii imbogatesc pe nesimtitii aia care nici nu pic de bun simt. [pup]
repet, e de ajuns declaratia notariala, fara nici o apostila. nu inteleg de ce politia romana induce in eroare. e o simpla declaratie de permisiune de calatorie, nu un act oficial ce trebuie apostilat la Haga. oh mein Got....[alcool] copii mei au calatorit numai cu acea declaratie si n-au fost probleme, na trebuit nici o apostila.
pe site-ul pol. de frontiera apare asta: Declaratiile trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961. ce o fi insemnand supralegalizare in afara de apostila nu stiu, dar cu declaratie fara... nu m-as aventura, acum fiecare cu norocul lui, eu sunt patita
sper ca nu pui la indoiala ce am spus eu! repet a nu stiu cata oara, la noi a functionat o declaratie scrisa de mana si autentificata la notariat in Germania. sa mai precizez ca politia de frontiera face abuzuri si nici ei nu stiu cu precizie multe aspecte? sunt si eu patita nasol, copii refuzati de la imbarcare, dar asta e alta poveste....si a fost abuz, iar domnii politisti nici nu s-au deranjat sa vina sa-mi vb fata in fata. asa ca pe mine nu ma mai mira nimik in RO, aia pot s-o ceara si pe coana veta daca vor[bibe] ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kariguld, nici pe departe! stiu sigur ca au trecut copii si cu declaratie de la primarie, nu de la notar, de aici, dar uite ca eu am noroc sa dau numai peste superlegisti, sa le spun frumos, si de aceea nu am curaj, pe fiica mea nu am mai trimis-o in ro de 3 ani tocmai de aia, ca ma gandeam ca numai la consulat pot face declaratia si, cum se spunea mai inainte, nu vreau sa le dau bani nesimtitilor aia, macar de la voi am aflat ca pot face declaratia la notar si apoi apostila si sunt multumita [URL="http://home-and-garden.webshots.com/album/577546120NPgXNe"]gradina[/URL] [marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...