Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Am cazut de sus si nu mai am puterea sa ma ridic


Recommended Posts

OK, asta e ultimul meu mesaj pe acest topic. Draga mea, sper ca iti dai seama ca sotul tau te trateaza ca pe presul de la intrare, ok? Nu are pic de respect - ca sa nu mai zic dragoste pt tine - din moment ce STIE ca proasta, aka nevasta e acolo si-l va primi inappi indiferent ce face el, cu cine si cit si pe unde o va insela. Nu-i asa, nevasta il iubeste, au 3 copiii impreuna si il iarta. In ochii lui, asta esti, cirpa de spalat pe jos. Proasta de care nu se indoieste nici o clipa. Eu te sfatuiesc sa iti consoderi bine pozitia. La urma urmei cu ce i-ai gresit sa isi bata joc de tine in halul asta? Si nu in ultimul rind, as face scandal mare in familie SA SE STIE. Pt ca ai lui tot pe tine te vor acuza. OK, cu asta am terminat. Bafta. Si nu uita ca viata e scurta. Si peste 20 ani poate copiii iti vor spune "vai, dar cum ai stat cu el?" Inca nu ai teeangers. Vezi tu ce va fi. Viata nu e roz.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pe scurt: Sotul NU a plecat a doua oara de acasa. Dupa ce am gasit SMS-ul relatia noastra este incordata dar el vine in fiecare seara acasa. Sta pana tarziu la servici si am verificat ca sta la servici. In todeauna a lucrat pana tarziu. Daca se vede cu ea se vede probabil la pranz. Noi am avut in todeauna dormitoare separate asa ca nu s-a pus problema sa-l trimit sa doarma in alta camera. Pana sa vad SMS-ul relatia noastra era normala si eram fericita. Cred ca fiecare femeie care isi iubeste sotul stie imediat cand acesta o inseala. Eu nu am simtit nimic. Prima oara v-am spus ca relatia nu mai mergea si eram bantuita de ganduri negre, chiar daca el m-a luat prin surprindere. Acum nu am avut nici cea mai mica banuiala. Stiu. O sa radeti de naivitatea mea. Locuim in Bucuresti. M-am nascut in alt oras din Romania dar nu in Iasi. O sa fiu mai atenta cu amanuntele personale. Multumesc de sfat. Babysitting in Belgia: Noi am folosit Saupair si Aupairexclusive (care sunt din Olanda dar au multe contacte de opair in Belgia). Sotul meu m-a rugat sa-i dau cateva saptamani sa rezolve situatia. L-am intrebat daca o iubeste si mi-a spus ca nu. Mi-a spus ca situatia este mai complicata decat imi pot imagina eu dar nu doreste sa-mi dea amanunte ca sa nu ma raneasca mai tare. M-am gandit ca poate il santajeaza cu ceva, m-am gandit ca poate este gravida sau are deja un copil cu ea, si evident m-am gandit ca ma minte foarte frumos. Din aceasta cauza m-am adresat unui detectiv. Vreau sa aflu ce nu stiu, vreau sa aflu ce se intampla ca sa ma pot lupta pentru el. Chiar daca 80% din venituri le asigura sotul meu, sunt independenta financiar. In Belgia aveam un salariu bun care mi-ar permite o viata decenta si chiar cu mici luxuri. Nu vreau sa divortez pentru ca il iubesc. Nu ma vad in stare sa ma intorc la START ca la Monopoly si sa incep cu alt pion. El este un barbat foarte dur. Cand ne certam, reuseste sa-mi arate ca are dreptate. Uneori cedeaza si face pe placul meu dar in final, constat ca avea dreptate. Da, este un barbat dominant si ma domina. Si eu sunt o femeie puternica dar el este prea puternic pentru mine. Gandeste mai repede ca mine, are o logica de fier, are experienta vietii, isi alege cuvintele cu o masura si o proportie dezarmanta, nu se pierde niciodata iar cand ne certam nu ridica vocea, nu tipa, este calm dar taios.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrelin09, Eu stiu ca tu ai scris aici pentru ca deseori este mult mai usor sa te descarci discutand cu oameni necunoscuti. Este relaxant sa-ti arunci frustrarile, asa, in eter. Mai stiu ca ai descris starea ta materiala din dorinta de a ne face sa intelegem mai bine titlul. Tu in viata ai obtinut idealul: educatie, stil, bogatie, un sot iubitor, copii. Cu cat ai considerat ca esti mai fericita, mai ferita de necazui, mai protejata decat alti oameni cu atat ai cazut de mai sus (psihic vorbind) si doare. Doare al naibii. Pentru ca nu intelegi unde ai gresit. Nu cauta raspunsuri. Nu-ti face vini inutile. Divorteaza si gata. Trage linie. Gandeste-te numai la asta: Nu este admisibil ca un tata care-si paraseste familia sa vorbeasca mai intai cu baietelul de 10 ani. Nu este admisbil ca un tata sa-si lase baietelul de 10 ani sa stranga in urma lui. Sa-l forteze sa spuna minciuni in numele lui. (Si nu este o "white lie" cum spun englezii). Nu cred ca veti mai putea fi o familie adevarata vreodata. Baiatul tau isi va trai mare parte din zile gandindu-se mereu: "oare, tata, cand ne va parasi din nou?". Daca nu vrei sa divortezi pentru tine fa-o pentru copiii tai. Edit: unei ate care s-a rupt ii faci nod. De cate ori vei coase te vei impiedica mereu de acel nod. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu m-as fi carat din relatie urgent dupa primul copil, numai vazand ce educatie infioratoare "ofera" copilului. si fara sa ma insele sau asa ceva (bine, eu cred ca, daca subiectul e pe bune, stai de mult aiurea intr-o relatie abuziva, in care sotul e detinatorul adevarului absolut si in marea lui marinimie iti mai da dreptate si tie din cand in cand - desi, dupa ce te gandesti mai bine, vezi ca tot el are dreptate. dezgustator.) scuza-ma ca-ti spun, dar relatia voastra NU e de iubire. e de subordonare. cu sef bine stabilit. in familiile functionale "seful" ori nu exista, ori alterneaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

greseala nr. 1 : dormitoare separate dintotdeauna. de ce ? greseala nr. 2 : ai spus la un moment dat ca ati facut cateva sedinte de consiliere familiala, dar ati renuntat rapid pentru ca lucrurile mergeau foarte bine. nimic mai fals, daca stai sa te gandesti acum. intrebare : ai spus ca il iubesti. DE CE ? pentru ce anume? scrie clar pe o hartie care sunt motivele pentru care il iubesti. dar fii sincera cu tine si nu te gandi la trecut si la iubirea de la inceput, ci acum, la prezent. eventual pune si poza copiilor tai in fata cand faci exercitiul acesta de imaginatie. poate vei avea surpriza sa constati ca nu prea ai ce sa scrii pe acea hartie... parerea mea este ca sotul tau nu este la prima aventura extraconjugala; acum s-au complicat lucrurile si se pare ca cealalta i-a fortat cumva mana, poate il "santajeaza" cu informatii la care a avut acces pe vremea cand ii era subalterna... si ar mai trebui sa te gandesti si la alt aspect : poate pe tot parcursul acestei casnicii tu ai fost accesoriul perfect pentru el. dadea bine la imaginea lui publica, sa zic asa. e foarte posibil ca totul sa fi fost calculat la rece in mintea lui, inca de la inceputul relatiei voastre. la asta te-ai gandit pana acum ? Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Andrelin09 El este un barbat foarte dur. Cand ne certam, reuseste sa-mi arate ca are dreptate. Uneori cedeaza si face pe placul meu dar in final, constat ca avea dreptate. Da, este un barbat dominant si ma domina. Si eu sunt o femeie puternica dar el este prea puternic pentru mine. Gandeste mai repede ca mine, are o logica de fier, are experienta vietii, isi alege cuvintele cu o masura si o proportie dezarmanta, nu se pierde niciodata iar cand ne certam nu ridica vocea, nu tipa, este calm dar taios.
intr-o casnicie nimeni n-ar trebui sa domine. baaarrrr, ma ia cu fiori cand ma gandesc. bine, eu sunt genul de om care n-as suporta viata langa un dominator. ar trebui sa te gandesti la copii, la ceea ce vad ei si la puterea exemplului de la voi. oricate ziduri ai ridica, ca sa-i protejezi, aspectele neplacute invadeaza dincolo cu viteza sunetului. esti in fata unei alegeri dificile, sotul si copii. sotul e matur, chiar rece si calculat....copii sunt vulnerabili si prioritari. o, da, indiferent cat de bine vei gestiona situatia, va veni ziua cand iti vor face reprosuri. ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani si ar mai trebui sa te gandesti si la alt aspect : poate pe tot parcursul acestei casnicii tu ai fost accesoriul perfect pentru el. dadea bine la imaginea lui publica, sa zic asa. e foarte posibil ca totul sa fi fost calculat la rece in mintea lui, inca de la inceputul relatiei voastre. la asta te-ai gandit pana acum ? Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Asa ma enerveaza afiormatzii de genul asta!!!!![xx(]Probabil ca tot de asta a facut si 3 copii cu ea ca ...dadea bine![:-@] Andrelin,daca tu crezi ca ai mai putea odata trece cu buretele peste inselaciunea lui,peste comportamentul lui...o iei de la inceput!Daca crezi ca de data asta,nu vei mai putea trece peste...va despartzitzi si gata! Decizia sta doar la tine!este foarte greu sa traiesti cu povara asta-presupunind ca vei merge mai departe,este exact cum spunea viviana...cu atza rupta!Insa...si atza rupta trece porin material,cu putzin efort ,este drept! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani si ar mai trebui sa te gandesti si la alt aspect : poate pe tot parcursul acestei casnicii tu ai fost accesoriul perfect pentru el. dadea bine la imaginea lui publica, sa zic asa. e foarte posibil ca totul sa fi fost calculat la rece in mintea lui, inca de la inceputul relatiei voastre. la asta te-ai gandit pana acum ? Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Asa ma enerveaza afiormatzii de genul asta!!!!![xx(]Probabil ca tot de asta a facut si 3 copii cu ea ca ...dadea bine![:-@]
anda, chiar n-ai de ce sa te enervezi, pe bune ! in primul rand am spus "poate"...era doar o ipoteza, nu am afirmat ca fix asa s-a intamplat. in al doilea rand nu m-ar mira nimic in povestea asta. ti s-ar parea atat de iesit din comun ca acest barbat, atat de dominator, sarcastic, rece si calculat (din cele scrise de andrelin), sa-si fi convins cumva sotia sa devina mama de trei ori ? desi pare un cliseu, "viata bate filmul" de foarte multe ori. deja a aparut un detectiv in poveste, urmeaza cine stie ce dezvaluiri. adevarata sau nu, povestea aceasta de viata este extrem de complicata. si oricum nu stim toate detaliile, poate nici nu le vom afla vreodata. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca procedezi corect ca incerci sa vezi ce se poate repara.vezi ce gaseste detectivul ala, daca e ceva suportabil sau nu.eu nu cred ca are copil cu ea ci ca este complicat pt ca ii e lui greu sa se desparta de ea. vad ca s-a intors acasa...inseamna ca isi prefera totusi familia.am zis initial ca poate e mai bine sa divortezi, dar acum dupa alte potari ale tale ma gandesc ca e mai bine sa mai astepti putin.in fond si la urma utmei poti divorta si peste 1 an.ncii eu nu am divirtat din prima, am mai stat sa vad daca se repara ceva, ca aveam si un copil, dar nu s-a rezolvat asa ca tot acolo am ajuns.oricum, mi se pare ca o sa mai calce stramb inca o data...din pacate.trist..imi pare ft rau pt tine..mi se pare un cerc vicios, chiar nu stiu ce as face, sper sa nu am problema asta cu inselatul vreodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos Probabil ca tot de asta a facut si 3 copii cu ea ca ...dadea bine![:-@] [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
imi pare rau, dar la pozitia lui, si la evolutia carierei in timp, asta chiar esta posibil. mai ales in contextul descrierii comportamentului tatalui fata de copii. mami de andi [bat] si ilinca [alap] _________________________ [url="http://traduceri-asistenta.webs.com"]traduceri si asistenta[/url] ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...