Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Poznasi dragalasi de ian-febr 2004


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ramonaa
Roxana succes cu aparatul dentar. In vacanta aceasta ii vom pune si lui Robert, dar la dintii de jos.
align="right" id="quote2">

La noi problema e la dintii de sus. Oricum am executat ieri operatiunea si e posesoarea unui aparat dentar fix si destul de estetic.

Din pacate adaptarea e grea, tot da din buze, nu vrea sa manance mai nimic, si are dureri. Ne-a zis dr ca va fi o tensiune in dinti si pentru unii copii e perceputa ca durere (cam 2-3 zile), dar se pare ca Alex e cam suferinda. I-am tot dat Nurofen, sa speram ca se obisnuieste repede. La fiecare control insa va resimti aceeasi senzatie din nefericire.


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei
id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu fac nimic cu Albert acasa, face destul la gradinita. Doar socoteli ma pune sa-i scriu ca ii place sa le rezolve. Asta ii place cel mai mult face si cu cate 2 cifre si nu le greseste. Dar nu l-am pus eu. Daca vrea face, daca nu, nu face. Mai facem despartiri in silabe, pe drum d ela gradinita ca avem timp suficient ,aproape 3 ore pe zi in masina o sa facem si lectiile la scoala.[bang] Dar o sa le faca acolo, l-am inscris la scoala cu after school Abia asteapta sa inceapa.

La sfarsitul lui iunie or sa mearga in tabara cu gradinita , 8 zile... nu a mai fost in nici o tabara...sa vedem cum va fi. Plecat a mai fost la bunici, fara mine, dar asa... Oricum eu il las mai mult ca ma gandesc ca asa invata si el sa se descurce fara mine, gen baie, imbracat, dezbracat, ca acasa din cauza lipsei de timp il imbrac eu, il spal eu, ca nu am rabdare sa stau dupa el. Apropo de asta, ai vostri cat de independenti sunt la treburile astea ? Mancat, spalat, imbracat , incalzit mancare sau mai stiu eu ce. Eu l-am cam invatat pe Albert cu toate la nas, si nu cred ca e tocmai bine. Face si el, dar trebuie sa stau o ora pana se misca el, trage de timp, trebuie sa i zic de 7 ori si ma lipsesc. O sa ma apuc sa l pun sa se descurce si mai fara mine. ( zise mama lu' dl. Goe)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda- Dragos desparte in silabe aproape orice, pentru el e o joaca. Socoteli mai face si el doar ca le face in cap, probleme cu scrisul si cu rabdarea cu siguranta vom avea, acum sa vedem, el este o fire ambitioasa si poate avem noroc, cine stie? Cat despre imbracat, spalat pe dinti, dus - Dragos le face singur eu trebuie doar sa-i pregatesc hainele, pentru ultimele 2 trebuie sa insist un pic mai mult. Avantajul meu este ca sunt 2 si i-am invatat ca nu-i pot imbraca deodata pentru ca se luptau care sa fie primul la imbracat[:D] Si eu l-as lasa pe Dragos in tabara dar nu s-a organizat nici una la gradi si in alta parte nu am gasit. Cristina mamica de Dragos (31.01.2004) si Victor(19.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca si la noi, din pricina ca sunt 2 si Andrei e mai mic, Alexandra a fost nevoita sa se descurce singura cu imbracatul, spalatul, mancatul. Se spala singura chiar si pe cap, uneori o ajut eu sa ma asigur ca s-a limpezit bine. Pe dinti o spal eu de cand cu aparatul pentru ca are o periuta speciala pentru acei dintisori. Dimineata ii pregatesc hainele, dar chiar daca nu i le pregatesc isi ia singura si se imbraca singura. Pe Andrei il ajut sa se imbrace, insa cand nu sunt grabita il las sa se chinuie singurel (pijamale, chiloti, bluze si maieuri isi pune singur, la pantaloni mai sunt probleme). La masa Alex mananca singura demult, se mai rasfata cand ii dau lui Andrei si o mai cocolesesc, dar foarte rar. In principiu si Andrei mananca singur, insa il mai ajut cand e obosit si face mofturi. O las sa ma ajute cu bucatareala, stie sa dea carnea prin faina, ou si pesmet sa faca snitele, o las chiar sa taie rosiile pentru salata. Isi face singura sandwich si stie sa incalzeasca la cuptorul cu microunde. As lasa o in tabara linistita, sunt sigura ca s-ar descurca fara probleme, pentru ca e foarte independenta. Insa mi-ar fi teama de teribilisme de ale ei si alte nazdravanii care sa ii puna viata in pericol,ca le cam are cu astea. De 2 ani tot incerc sa o trimit in tabara de vara cu gradi, dar nu s-a tinut pana la urma pentru ca nu erau suficienti copii. In cea de iarna m-am temut sa o las, nu eram sigura ca nu sta mereu uda si inghetata si la tabara de schi riscul de boli e mai mare. Anul acesta o voi trimite cu bunicii la mare si la munte, nu cred ca are timp de tabara, insa cu siguranta va merge in prima tabara care se tine la scoala. Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si Rachella se descurca singura, isi face baie , se imbraca ,isi face sandwich , incalzeste la cuptoru cu microunde. Acum 3 sapt am fost imobilizata la pat din cauza spatelui si fiind insarcinata n-am avut voie sa iau nimic.Rachella a avut grija de mine[:D]imi aduce mancarea la pat, ma ajuta sa ma duc la baie , a spalat vasele , a dat cu aspiratoru[:D]Chiar am ramas placut surprinsa de grija ei fata de mine, nici afara nu a vrut sa iasa, de cand venea de la scoala numai cu mine statea. In tabara as lasao si eu insa la noi deocamdata nu se organizeaza, iar Rachella are o problema grava nu prea sta fara mine[bang]e dependenta de mine.Cateodata in we o mai trimit la mama fratii si surorile mele ai fac toate poftele insa cum vine seara incepe sa ma terorizeze cu telefoanele sa ma duc so iau[bang]As fi vrut sa o trimit in romania 2 sapt cu prietena mea dar mie teama ca nu va sta. Anita mami de printesa, Rachella Alexia -17.o1.2004[copil] si [gravi] 8 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vineri am fost la intalnire cu viitoarea invatatoare a lui Dragos. Eu una am fost placut impresionata de cum i-a primit pe copii. Le-a facut cadou cate o carte de colorat iar discutia a durat vreo 15 minute cu toti, dupa care am mers intr-un parc unde era prezentat centrul de voluntariat Cluj - unde ea este membra si i-a introdus pe copii in lumea jongleriilor, face painting-ului, mai erau vreo 2 centre dar ei deja se pregateau de plecare.

 

Astfel copii au ramas cu o impresie placuta despre invatatoare.

 

Cristina mamica de Dragos (31.01.2004) si Victor(19.09.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anita, ce ajutor ai in Rachela! [olala]

 

Cris, foarte frumoasa si interesanta intalnirea. Am vazut la celalalt subiect ca ai scris ca nu e nevoie inca de rechizite. Sa fiu sincera ma minunam de ceva vreme de ce e agitatia asta dupa pixuri de acuma. Banuiesc ca in toamna va fi cam aglomerat, dar oricum, e timp suficient.

 

Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam eu, Anca! [:D] Oricum astept sedinta de sambata aceasta.

Pentru ghiozdan nu ma agit prea tare, noi vom tine cartile si caietele la scoala, numai vinerea se aduc acasa.

 

Pana una alta scolarita e intr o perioada mai recalcitranta, in ciuda programului activ si vesel. Vineri seara am facut petrecere in pijama, intre noi si cu 2 prietene ale mele. Am dansat, am jucat jocuri, am chefuit pe cinste pe nervii vecinilor. Pe la 10 ne au fericit cu o pana de curent, dar macar am incheiat seara in liniste la lumanari, si cu vinul in pahare (noi, cele mari, copiii au dormit tun [:D]). Sambata dimi iar am chefuit pe terasa, si weekendul a fost placut si frumos in familia reunita.

 

Alexandra nu se mai plange de aparat, pare ca s-a obisnuit si acum stie si cum sa muste. Am senzatia ca deja dintii sunt usor aliniati, poate mi se pare. Am terminat exercitiile de ochi pe luna asta si acum urmeaza o saptamana mai relaxata, sper eu.

 

 

Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca incepeti sa va aprovizionati cu rechizite[:D]

La noi nu se cumpara decat ghiozdanul creioane colorate si creioane normale nu au voie cu pixuri.Rechizitele incluziv caietele se dau de la scola.

Primu ghiozdan i l-am luat cu Hanna Montana ca de suntem fani[:D]dupa 2 luni la facut praf.Noi deja suntem la al 3 ghiozdan[bang]

 

La noi in ro clasele 1-4 au uniforma????

 

Aici au pana termina liceul mie una mi se pare super ptr ca nu se mai fac diferente de clase sociale.

 

Sora mea e la liceu si anu trecut sa vopsit blonda si si-a pus cercel in spranceana , am fost chemata la scola era so exmatriculeze[bang] nu au voie machiate strident iar fustele sa fie o palma peste genunchi.Suna a comunism insa eu una sunt deacord ptr ca stiu ce se intpla in ro ,Fetele de liceu se imbraca parca fac parada modei , machiate parca sar duce in club si tot asa.

 

Eu am fost la eco azi si o sa avem un baietel[olala]am fost asa de incantata si emotionata ca mi sa ridicat tensiunea[:D]

 

 

 

Anita mami de printesa,id="red"> Rachella Alexia -17.o1.2004id="purple">[copil] si

[gravi] 8 sapt

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...