Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piticodromul de Sept - Oct 2005 (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ca sa va simtiti mai bine, Anca incepe scoala la 7:45, ia autobuzul la 7:10. Anca face activitati extra in weekend. Doruletz[flo], si eu am citit jurnalul de calatorie, e super! Anca e in clasa-1-a la scoala primara, anul trecut a fost la maternelle tot la scoala (clasa pregatitoare cred ca ar fi in Ro). Dupa cum vad, e cam acelasi sistem si in Franta, Belgia ca aici:cu calificative, cu simboluri, la Anca nu e cu "soleil" e cu "pomme" de diverse culori. Petrecerea ei a fost acasa, toate prietenele ei s-au serbat acasa, ca sa isi prezinte camerele.[:D] La noi a venit o printesa, care le-a organizat jocuri, imbracat cu rochii + accesorii, invatat maniere de printese etc A fost haios sa vedem ce intrebari puneau fetitele de 6 ani care sunt la limita de a crede cu adevarat in printese. La plecare, toate fetitele jurau ca aia a fost verisoara lui "La Belle"[:D] Pe curand, Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu stiu daca ii place sau nu sa citeasca, dar sigur e interesata de carti si asculta povestile cand i le citesc eu (evident cu intrebarile de rigoare pe parcurs) mai ales enccilopediile sau cartile insotite de imagini. Poate nu-i pasiune pentru ea, ca atunci cand ii pun pe cd sa asculte vreo poveste nu sta pana la capat sa o auda.....[alcool], nici eu nu ma dadeam in vant sa devorez cartile una dupa alta, in schimb sotul meu ar rabdarea necesarea de studiu [:D] Azi am fost la sedinta cu parintii si mi s-a spus ca anul asta vor invata literele de tipar..........asa ca m-am linistit complet cu cititul [:-@] Codruta &[zana] Petra Alexandra [url="http://lbyf.lilypie.com/aw8dp3.png"]asa crestem noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA multi ani tuturor piticotilor!!! Sa cresteti mari si frumosi si sanatosi!!![bum] Ce mai faceti fetelor dragi? N-am mai intrat demuuuuult dar recuperez eu, mi-a fost tare dor de voi! Am zis ca acum musai e momentul in mijlocul sarbatoritilor!!! Revinnnnn! Va pup pe toate! [pup] Mihaela si [zana] Ana Maria Poze [url="http://anne-marie.ro/"]AICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

codruta, asa ma gandeam si io intr-o vreme, ca nu mai au timp de joaca dar acum nu mai sunt asa sigura ca statul acasa inseamna joaca, cel putin nu joaca aia pe care o imaginez io, cu cataratul in copaci, batut mingea pe strada sau plimbatul cu bicicleta pe coclauri. noi inca avem noroc ca in vecini sunt copii de varsta ei iar strada e fara iesire deci ne-circulata asa ca mai bat uneori mingea pe ulita. Dar in general jocurile lor chiar daca incep pe afara se termina tot in casa la careva in fata desenelor, a calculatorului sau cu DS-ul in mana... Avem tone de jucarii si multe din ele nu cred ca le-a atins decat cand le-a scos din pachete :-( Copiii vostri cu ce/cum se joaca? Ca sa revin, io nu (mai) cred ca scoala ii rapeste timpul de joaca, dimpotriva, cred ca petrece mai mult timp acolo jucandu-se decat acasa. E adevarat ca aici scoala dureaza toata ziua (de la 8h30 la 18h00) dar in timpul asta au o gramada de activitati (inclusiv joaca libera prin curte cu ceilalti copii) nu stau numai in banci. In plus, scoala e doar 4 zile pe sapt, miercurea e zi libera pt joaca... sau pt activitati extra (muzica, desen, sport etc:) antonela, haha, mi-a placut ca sunt interzise temele prin lege, aici cred ca e invers, e interzis sa nu le dea teme:) voi faceti scoala in franceza? ce metode de lectura folosesc? tot astea in care trebuie sa recunoasca cuvantul ca pe desen? Si noi avem pasaport de buna purtare vinerea, maine vine cu primul acasa:) ioana, io nu am butoane la forumul asta ca as fi schimbat titlul de sarbatoare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doruletz, nici nu vreau sa ma gandesc la o comparatie intre scoala noastra si cea din occident, ca ma trec "caldurile" [:D]... intradevar nu mai e joaca la care ne gandim noi. Acuma e la etapa de a face picnicuri pe jos, in sufragerie sau la ea in camera (ca daca stam la bloc.....).....sau organizeaza aniversari. Coloreaza sau face tot felul de desene care le decupeaza (ieri de ex. un avion)... Iar la mama cand ajunge, abia asteapta sa joace rummy. Codruta &[zana] Petra Alexandra [url="http://lbyf.lilypie.com/aw8dp3.png"]asa crestem noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit. Sunt trista si obosita...Fabiano face circ in fiecare dimineata, a prins asa o teama de abandon, care nu inteleg de la ce i se trage, are impresia ca nu venim sa-l luam de la scoala...care, apropo, incepe la 7,45, de ma nauceste. Nu spune ca nu-i place la scoala, dimpotriva, lectiile si le face fara sa se lamenteze (si au ceva, mult mai mult decat mi-am inchipuit), invatatoarea l-a laudat ca e activ si raspunde, de la scoala vine cu zambetul pe buze. Cum vine seara insa...incepe cu intrebarile, cat va sta la scoala, daca invatatoarea ii lasa singuri, ce face el daca se pierde in scoala, ma innebunesteeeeeeeeeeeee!!! Dimineata, circul de rigoare, plansete, agatat ca maimuta de gatul meu, vin mamele sa ma consoleze...de 4 zile nu fac altceva decat sa citesc pe forumuri experiente in domeniu, sa ma mai inspir. Uneori ma gandesc ca e prea mic (nu are inca 6 ani), insa mai sunt ca el, eu nu eram obligata sa-l dau la scoala, insa mi-au recomandat educatoarele care considera ca el e, citez, ´mult prea departe pentru varsta lui´ si care spuneau ca inca un an de gradi ar fi f plictisitor pentru el. Psiholoaga cu care a dat testul a spus la fel. Nu stie sa citeasca, doar cuvinte de 4-5 litere, insa e pasionat de matematica, face socoteli pana la o suta fara probleme, stie ceasul, calculeaza orice cu o foarte mare usurinta, e chiar obsedat de calcule. Ma gandesc ca totusi psihic nu e pregatit pentru scoala. Nimeni nu face ca el, a inceput sa-mi fie frica sa-l mai duc la scoala. De intors la gradinita...cred ca ar fi si mai greu, ultimul an a fost asa de plictisitor pentru el, ca ma ruga mereu sa-l tin acasa sa facem activitati interesante, nu ca alea de acolo... Of, ce ma fac eu cu berbecu´asta? I-o trece??? Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ce de probleme pe capul nostru si al lor, asa-i... In pre-school (unde a fost de la 2 la 6 ani) au facut forme, culori, litere, acum e in Kindergarten (clasa pregatitoare) si bineinteles ca nu stie sa citeasca. Altii din clasa stiu deja. Fie au fost la Montessori, fie au stat parintii pe capul lor. Nu stiu cat contact aveti cu asiaticii (chinezi, indieni in principal) care sunt 90% din populatie in districtul meu scolar, dar sunt decisi sa scoata genii din ei TOTI. Ati aflat de [url="http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704111504576059713528698754.html"]tiger mom[/url] ? Amy Chua e putin spre extrem,poate, nu stiu sigur, dar parintii asiatici sunt diferiti de noi [:D] In clasa lui Peter e si Ema, romanca. Eu si Alina (mama ei) vad ca avem aceeasi abordare a problemei, cu calm, doar scoala ii invata sa citeasca, sa calculeze, nu? Am fost la o prima sedinta cu parintii si profesoara a spus ca are copii care citesc si copii care "impusca" literele, dar in scurt timp diferenta dintre ei se va micsora considerabil. Un lucru stiu sigur, Peter e istet foc, am incredere ca va fi interesat si de citit, nu doar de numere. O vecina rusoaica mi-a spus ca pot cere scolii sa-l ajute sa vorbeasca mai bine engleza, cu lectii private (lucru normal aici, engleza fiind a-2a limba vorbita), asa ca am bifat asta pe fisa de inscriere la scoala. L-au testat joi si mi-au spus ca nu are nevoie de ajutor, vorbeste asa cum ar trebui la varsta lui [pk] Asta mi se pare un lucru minunat, dupa anii de scos cu forta cuvinte din gura lui, intr-adevar pot sa spun ca proverbul "ai grija ce-ti doresti ca se poate intampla" e adevarat. Ii turuie gura de pot numara minutele din zi cand tace [:D] Kindergarten e doar 2.5 ore pe zi, foarte putin pentru el care plangea anul trecut cand il luam de la scoala dupa 4 ore pe motiv ca vrea sa mai stea acolo. Asa ca il trimit si la Extension Kindergarten, tot 2.5 ore, dar cu luatul prinzului la scoala si plimbarea cu autobuzul intre cele 2 scoli, e plecat de acasa de la 9am la 3:30pm. Eu zic sa avem incredere in ei, eu am inceput scoala la 6 si 3 luni, iar la sfarsitul clasei 1 puteam sa citesc subtitrajul la filme. Banui ca si celelalte mamici la fel. Sincer, mi se pare mult mai periculos sa fie plictisit in clasa ca deja stie toata programa. Nu stiu cum fac ai vostri cand sunt plictisiti, dar al meu nu face asa frumos. In schimb cand afla si intelege ceva nou, e o placere sa-l vad ori facand povesti despre acel subiect, ori construind ceva, apoi laudandu-se la prieteni si familie. Diana cu [url="http://dianamim2.shutterfly.com/"]Nicholas Tom[/url] (3 sep 2009) si [url="http://dianamim.shutterfly.com/action/?a=0BbuXDlo2bMX9w"]Peter[/url] (3 oct 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...