Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piticodromul de Sept - Oct 2005 (5)


Recommended Posts

Irina stau in 1 Mai caci prin zona lucram amandoi. Iulia nu face pana in septembrie 6 ani si cred ca nu o primesc. Acum eu sfaturi primesc pro si contra, intr-un fel mi-ar fi mai usor sa o las inca un an la gradi, dar o sa vad. Codruta sanatate Petrei! Vera, mamica de Vlad Mihai (25 ianuarie 2008) & Iulia Maria (17 octombrie 2005) [bis] [bis] [bis] www.psihologiafamiliei.ro [url="http://picasaweb.google.com/veronica.iva55"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vera[flo], ma bucur sa te citesc. Mamei tale spune-i ca se poate si mai rau, ca noi care am plecat peste mari si tari. Si parintilor mei le-a fost greu sa accepte plecarea noastra si a nepotilor (in principal a lui Victor, "baiatul lor")dar dupa ce au venit aici, au vazut cum traim, s-au impacat cu alegerea noastra. Anca noastra e deja la scoala, in grupa pregatitoare din cadrul scolii, si la anul va fi in clasa 1. E "bebe-le" clasei (si al casei) dar e ok, a venit cu 2 diplome. Aici merg la scoala toti copiii care implinesc 5 ani pana la 30 septembrie. Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, Aproape am un picior in avion [:D]. Noi vom fi in Rom din seara asta pana dupa Paste, vrem sa mergem si pe la munte o saptamana, in rest prin Buc. Daca se organizeaza vreo intalneala si ni se potirvesc programele mi-ar face placere sa ne vedem. O sa mai citesc pe forum din cand in cand. Vera, ma bucur sa te citesc, sa va fie de bine mutarea. Mama mea a facut depresie dupa ce ne-am mutat in Bel. A slabit, nu manca, nu vorbea, nu aprindea lumina, etc; si tot ca la Cristina, dupa ce a venit la noi prima data s-a linistit si si-a revenit. Mama ta e suparata probabil ,dar in timp ii va fi dor de voi si o sa-i treaca. Cristina(cge) felicitari pentru Anca. Si Victor incepe scoala primara in septembrie si cred ca va fi printre cei mai mici din clasa, nu va avea 6 ani impliniti. Am o strangere de inima dar nu putem da inapoi; in primul rand ar insemna sa repete ce face anul acesta si cred ca s-ar plictisi; apoi am reusit sa-l inscriem la o scoala f buna si nu stiu daca peste un an reusim iar. Eu cred si sper ca se va descurca, nu are nici o problema deocamdata acum, face bine la toate fisele si-l vad cum evolueaza. Aici toti copiii nascuti in acelasi an calendaristic se inscriu in acelasi an scolar, ceea ce inseamna ca pot fi diferente de 10-11 luni intre copiii unei clase. Cam ciudat, dar asta e sistemul. Mi-am adus aminte, Cristina(Cge) voi ati fost la Iberostar anul trecut in Bulgaria, nu-i asa? Cum a fost, v-a placut? Cum era cazarea, o camera pt toti 4 sau apartament? Codruta, multa santate Petrei. Tu ai pus poze cu ea? O tin minte intr-o poza de cand era micuta intr-un costum popular, era adorabila. Va pup pe toate, daca nu mai vorbim pana atunci va urez Sarbatori fericite si cozonaci pufosi. Anto, mamica de Sonia Gabriela ( 22iunie 2007) si Victor Andrei (8 octombrie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vera ati dezlegat misterul ? Cu cine seamana Vlad? Imi amintesc cand s-a nascut el ca mi s-a parut tare amuzant , asta pana mi s-a intamplat si mie [:D] Banui ca v-ati luat si voi portii nelimitate de "vai, ce interesant, unul cu ochi caprui/negri, altul cu ochi albastri, cu cine seamana?" In parc un nene, ditamai adultul ma opreste si-mi zice "hey, he is blond and you're not!". Noroc de el, ca nu observasem pana atunci [:D] Pe la 1 an mai multe rude au cazut de acord ca seamana cu bunica paterna a sotului, care a decedat acum 20 ani. Anto have fun! Diana cu [url="http://dianamim2.shutterfly.com/"]Nicholas Tom[/url] (3 sep 2009) si [url="http://dianamim.shutterfly.com/action/?a=0BbuXDlo2bMX9w"]Peter[/url] (3 oct 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, Anto, multumesc pentru sustinere.[flo] Cristina felicitari Ancai pt diplome, sa o tina tot asa! Stiu ca in afara copiii merg la scoala chiar de la 5 ani, asta pt ca fac clasa pregatitoare in scola (chestie spre care tindem si noi romanii) vroiam sa stiu daca si alte fete de pe meleagurile astea se gandesc sa isi dea copiii anul asta la gradi :) Edit: la scoala adica Vera, mamica de Vlad Mihai (25 ianuarie 2008) & Iulia Maria (17 octombrie 2005) [bis] [bis] [bis] www.psihologiafamiliei.ro [url="http://picasaweb.google.com/veronica.iva55"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In orasul meu in toamna asta merg in clasa 1 copii care au implinit 6 ani pana la 1 oct 2005, inclusiv acea zi. Pe 1 oct Peter va avea inca 5 ani, deci merge la grupa pregatitoare. Dintotdeauna a fost cel mai mare din clasa, ar putea fi mai mare decat el un copil nascut pe 2 oct [:D] 2 orase mai la est data limita e 31 oct, in orasul unei prietene din Connecticut data limita e 1 decembrie. Aici scoala e gratis, platita din taxele orasului in care locuiesti, deci fiecare oras decide cand, cine, unde in functie de strada pe care locuiesti (Peter va merge la o scoala departe de noi, trecand de una care-i la un pas de noi), iar scolile particulare incep si termina anul scolar fix cand vor ele, Diana cu [url="http://dianamim2.shutterfly.com/"]Nicholas Tom[/url] (3 sep 2009) si [url="http://dianamim.shutterfly.com/action/?a=0BbuXDlo2bMX9w"]Peter[/url] (3 oct 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana asa e si la noi cu un copil blond si unul brunet. Dar cel mai tare se mira lumea de cat e de lung parul Biancai. Cand era Vlad mic am primit un comentariu de genul "vai ce copil dulce!!!!" si apoi uitandu-se la noi luuung: "dar cu cine seamana asa frumos?" [:D]. Interesant sistemul scolar la voi. Anto bine ai venit in RO! Vacanta placuta [flo]! Mie intr-un fel mi se pare mai faina treaba cu scoala asa cum e in Franta/Belgia/Canada, stii o treaba de la bun inceput, nu mai stai ca noi in cumpana... 6 sau 7 ani? Irina, mami de Vlad (26.08.2005) si Bianca (12.10.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui diana_n
Vera ati dezlegat misterul ? Cu cine seamana Vlad? Imi amintesc cand s-a nascut el ca mi s-a parut tare amuzant , asta pana mi s-a intamplat si mie [:D] Banui ca v-ati luat si voi portii nelimitate de "vai, ce interesant, unul cu ochi caprui/negri, altul cu ochi albastri, cu cine seamana?" In parc un nene, ditamai adultul ma opreste si-mi zice "hey, he is blond and you're not!". Noroc de el, ca nu observasem pana atunci [:D] Pe la 1 an mai multe rude au cazut de acord ca seamana cu bunica paterna a sotului, care a decedat acum 20 ani. Anto have fun! Diana cu [url="http://dianamim2.shutterfly.com/"]Nicholas Tom[/url] (3 sep 2009) si [url="http://dianamim.shutterfly.com/action/?a=0BbuXDlo2bMX9w"]Peter[/url] (3 oct 2005)
Diana seamana cu bunicii. Gena "bruneta" e dominanta, noi amandoi suntem bruneti dar avem din ambele parti bunici blonzi cu ochii albastrii asa ca a mostenit o gena recesiva (s-au combinat genele bunicilor intre ele). Daca cineva mi-ar fi spus ca voi avea un copil blond cu ochii albastrii as fi ras copios. Eu eram sigura ca atunci cand va creste mare Vlad va fi saten cu ochii caprui. Credeam ca sunt ochii "de lapte" si ca se vor schimba, dar nu a fost asa. Parul tinde sa se inchida si sa devina saten. Chestia e ca tenul lui e mai predispus la alergii si alte boli, asa ca ne luptam din greu cu dermatita atopica. Daca merg cu ei in parc probabil oamenii cred ca sunt bona, pentru ca Iulia e mult mai bruneta decat mine iar de Vlad nu mai zic la extremitatea cealalta, nimeni nu crede ca sunt frati [:D] Interesant sistemul de educatie la voi. Vera, mamica de
Vlad Mihai (25 ianuarie 2008) & Iulia Maria (17 octombrie 2005) [bis] [bis] [bis] www.psihologiafamiliei.ro [url="http://picasaweb.google.com/veronica.iva55"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari Noi sintem in vacanta,l_am inscris pe antoine pt 2 saptamini la multi sport si modern jazz se pare ca ii place foarte mult [:)] Cit despre scoala am facut si noi inscrierea pt septembrie [:)] Nici antoine nu vrea sa plece undeva fara noi,trebuia sa plece la un castel cu gradinita si mi_a facut cosmar toata seara ca el nu vrea sa mearga la nici un castel fara noi,vorbea in somn [:D] Dana[copil]Antoine(10.10.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata, Antoanela, Dana, vacanta placuta !! Aici nu avem vacanta de Pasti, este liber decat vinerea Mare si luni dupa Pasti. In general, copiii au cel putin o zi pedagogica in fiecare luna, si din cauza asta vacantele raman mai mici. Antoanela, asa e, am fost la Iberostar la Nisipuri de Aur anul trecut. A fost frumos, hotelul este chiar pe plaja, mergeam in baie in camera ca era mai aproape decat cea de pe plaja, mancarea buna si variata. N-am avut incidente cu copiii. Ai si dreptul la 2 restaurante a la carte. Seara, au mini-discoteca ptr copii. La clubul de animatie, copiii nu au stat ca animatorii nu stiau boaba de franceza. In rest, atmosfera din statiunile de la mare[flo] Pe Anca am pus-o in camera la sora-mea (decat pe voucher), ca parca decat 1 singur copil era permis in camera dubla. Ptr 2 copii, te obligau sa iei apartament. Nu stiu cum o fi anul asta. Godzila, Victor al nostru a inceput scoala la 6 ani si 9 luni in Ro, si era printre cei mai mici din clasa. Pe curand, Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...