Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce citim azi?


corap

Recommended Posts

ha, deci nu-s doar io ramasa in urma cu ada [:D] ca mi-era si rusine sa zic ca n-am ajuns la jumatate[:I] da' in schimb am inceput sa fac calambururi, se uita de dimineata dentista la mine ca la dentist [:D] era si cu noaptea-n cap, cred ca am bulversat biata femeie. (din cele de mai sus se intelege ca andrei e mai bine - ma rog, in masura in care poate fi bine un copil cu otita cu timpan perforat - poate scapa de antibiotice injectabile, tineti-mi pumnii la controlul de diseara)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 424
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Corap, sanatate copilasului !

 

Eu nu poci citi Ada in versiunea electronica nici de pe Mac, nici de pe Ipad. rau !Care dintre voi e capabila sa citesca versiuni electronice ? (eu am putut si acum nu mai poci)

 

Am pe gaz "The Farmer's Daughter" de JIm Harrison si "La féée carabine" [:)] de Pennac.

 

 

Mik. id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iarina
Lilanda, deci zici ca-i slabuta? ptiu, si ce-o mai asteptam....
align="right" id="quote2">

Pfuii, pai sint vreo doi ani de cind am citit-o si amanunte n-am; insa tin minte ca nu mi-a placut deloc, deloc ultima parte a cartii (un final melodramatic, siropos si prea putin credibil- o saga cu indeni si cu tsunamiul din Thailanda). Am avut senzatia ca Lahiri a vrut, cu cartea asta, sa faca tranzitia de la proza scurta la roman; i-a iesit un fel de compilatie ciudata, iar ca scriitoare a ramas suspendata intre doua genuri, neindraznind, de fapt, sa faca pasul decisiv: fie el inainte sau-napoi. In plus, aceeasi tema (a indienilor diasporezi) repetata exact, dar exact in acelasi registru. Daca citesti la rind doua carti de Lahiri, incepi sa casti de plictiseala [:D]

Mihaelka, "Umbre arse" o gasesc destul de buna...compelling, bine scrisa, nepretentioasa; un fel de "vinatori de zmeie", ceva mai elaborata, dar sortita pentru best-seller. Anyway, e prima carte pe care o citesc in daneza si la care n-am nevoie de dictionar (insa asta nu pentru ca daneza mea e din ce in ce mai buna-if you know what I mean [:D]).

In ceea ce priveste lectura digitala (ebook ori audiobook), nu am probleme, insa prefer si eu forma tiparita. Si nu doar tiparita, dar, pe cit posibil, cartea sa fie a mea :)) M-am intrebat de multe ori de unde nevoia asta compulsorie de a cumpara carti; si raspunsul pe care mi l-am dat e ca, odata ce citesti o carte, ea devine parte din tine. De aia ti-e si greu s-o dai-napoi la biblioteca sau sa o salvezi intr-un fisier invizibil, pe undeva!! Biblioteca o ai insa sub ochi si fiecare cm lungime din ea e o poveste: a cartii si a ta.

corap, sper ca a scapat baiatul de antibiotice! [flo]
Mihaelka, succes la gasirea de fonduri. Iti tin pumnii. Unde tre' sa ajungi?

Asaa, pot sa ma pling aci de noul meu coleg de birou chinez?? :) Fratilor, soooooarbe dintr-un ceai de am ajuns sa-mi pun casti pe urechi. Si clefene la fel. Am inteles ca in China, sorbitul si molfaitul (cu zgomot, evident) sint semne de maxima politete, da' totusi! Cum pana mea sa-i spun??

"I am a deeply superficial person" - Andy Warholid="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iarina, mi-a placut, e pasabila si destul de gripping:)

 

Mik, si eu citesc versiuni electronice cand n-am incotro:). Si eu, ca lilanda, prefer sa citesc hartia si sa stiu ca e a mea. E vorba si de o placere a simturilor, nu numai a spiritului sau ce-o fi fiind, sa pipai hartia, s-o mirosi[il]. Dar cand nu se poate altfel din varii motive, citesc si de pe ecran:)

 

denizel, nici mie nu mi-a placut filmul ala:)

 

lilanda, multam de recomandari! Trebe sa ajung in cea mai frumoasa tara din lume:) adica in Polonia, la o mare adunatura de lingvisti, unde-s foarte fericita ca ma primesc si pe mine [jamaica].

Am inteles ca exista niste bani pentru astfel de 'deplasari' si ca o sa mi-i si dea dar dupa ce ma intorc si demonstrez ca am fost acolea si ca mi-am indeplinit obligatiile mele de postdoc care, in ultima vreme, vede pe cer cu litere de foc: 'publish or perish!'

 

Cu chinezu' nush ce sa zic:)) In Japonia, cand am fost cu autocaru' de la Kyoto la Nagano, m-a insotit tot drumul un cor razboinic de eructatii:)) iar prin restaurantele neturistice era o placere sa asculti sorbiturile de ramen. Ramenul asta pentru saracani era teribil de bun si noroc ca-s de parte femeiasca si nu ma punea nimeni sa fac si eu la fel ca sa arat ca-i bun!

 

corap, zici ca faci calambururi?:)) Pai asta nu ma mira deloc, avand in vedere ca l-ai visat odata pe Shakespeare compunand limericks in romaneste! Sanatate multa lui Andrei! Asteptam vesti bune!

 

______________________

Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutzid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...