Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce citim azi?


corap

Recommended Posts

rrox, merci de recomandare, am sa caut "zarva" neaparat :)

 

Eu ma lupt acum cu "the passage" a lui Justin Cronin, nu e chiar genul meu de lectura dar a avut review-uri atit de ametitoare :) incit am zis sa incerc. Seamana mult la stil cu Stephen King dar a inceput sa ma plictiseasca nitel... Cred ca o abandonez pe moment....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 424
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si mie mi-a placut mult "Cititorul"!

 

Acum sunt in plin RR Martin (e vina voastra :)), in 3 zile am terminat primele doua carti din "Cantec de gheata si foc" (n-am dormit noptile :)), si abia astept sa citesc restul (sper sa am timp de maine, ca plec in vacanta). As fi comandat cartile pe site-ul Nemira, dar nu am rabdare sa astept livrarea, prefer sa alerg eu de nebuna prin librarii pana gasesc. Dar merita si site-ul, au pachete si tot felul de reduceri (inclusiv una de 50% daca scrii o recenzie :)).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui salcia
Si mie mi-a placut mult "Cititorul"!Acum sunt in plin RR Martin (e vina voastra :)), in 3 zile am terminat primele doua carti din "Cantec de gheata si foc" (n-am dormit noptile :)), si abia astept sa citesc restul (sper sa am timp de maine, ca plec in vacanta). As fi comandat cartile pe site-ul Nemira, dar nu am rabdare sa astept livrarea, prefer sa alerg eu de nebuna prin librarii pana gasesc. Dar merita si site-ul, au pachete si tot felul de reduceri (inclusiv una de 50% daca scrii o recenzie :)).
align="right" id="quote2">[pk] cool! Spor la citit in continuare! Deschidem un subiect separat de discutie si ne dam cu parera despre cartile din serie?
Am marfa la bazar umanitar DC id="red">Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ieri citesc Flow: The Psychology of Optimal Experience a lui Mihaly Csikszentmihalyi. Nu e de specialitate, e adresata publicului larg. Concluzii interesante, dar insirate putin cam plictisitor.

In romana a fost tradusa: Flux: psihologia fericirii [:D]

 

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu citesc acum "The Help" de Kathryn Stockett - este absolut FANTASTICA ... ieri am stat toata ziua pe terasa si am citit, m-am dus cu ea si la baie, in masina o ascult, cand am gatit am ascultat-o de pe varianta audio ...

 

Actiunea se petrece in anii '60 in sud, acolo unde toate familiile "albe" aveau femei "negre" care le intretineau casa - asa numitele "maids". Cartea se numeste "the help" pentru ca asta faceau ele, ajutau la cresterea copiilor, la gatit, la curatenie, practic ajutau la tot ... cartea are accent sudist, are resemnare (negrilor), are nesimtirea (albilor), descrie viata de zi cu zi din Jackson, Mississippi are umor si are 500 de pagini [:I]

 

Din pacate nu stiu daca s-a tradus in romaneste, dar sunt sigura ca o sa apara curand - aici cartea a facut furori si in cateva luni va iesi pe ecrane filmul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buflea, eu am auzit o cronica elogioasa la radio despre romanul lui Kathryn Stockett. Am sa caut cartea. In franceza titlul e "La Couleur des sentiments".

 

Acum citesc "Tierra del fuego" de Francisco Coloanne. Nuvele foarte faine.

 

PS : ador topicul. [flo][flo][flo]

PSS : bazaconiile fantasctice si cu vampiri nu-s de mine, da' citesc ca sa inteleg de ce le cititi.

 

 

 

 

Mik. id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am lasat deoparte "Obscena pasare a noptii" de Jose Donoso in favoarea unor romane pentru copii/adolescenti:

 

"Sherlock Holmes si strengarii de pe Baker Street" si "Jurnalul unui pusti".

Au cate 3 volume.

Le citesc si ma amuz copios.

Abia astept sa i le inmanez si copilei.

 

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

vivi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am terminat "The Help" - extraordinara cartea, de mult nu am mai citit o carte atat de buna si mai ales nu ma asteptam sa imi placa pentru ca tema cartii nu este pe lista favoritelor mele.

 

Este extrem de bine scrisa, atmosfera acceea de Mississippi, modul de viata sudist, relatia asta intre "Ma'am" si "the help" si mai ales relatia dintre "the help" si copiii pe care ii cresteau, mentalitatea alba a albilor si neagra a negrilor, intriga, barfele, cluburile, umorul, teama, riscul, resemnarea ... si cel mai mult mi-a placut finalul, este atat de firesc, nu exagereaza cu nimic, nu il romanteaza cu nimic ..si mai ales este deschis, toate personajele sunt la un final de careira si la un inceput de drum care nu se stie exact cum va fi ... cred ca autoarea si-a lasat putin drum liber sa scrie o continuare. Oh ! Ce mi-ar placea sa o mai comentez cu cineva, acum cat o am proaspata in minte [:)] ... ce pacat ca nu este inca tradusa in romaneste ...

 

Si ce bine imi pare ca am citit-o inainte de aparitia filmului - sper din suflet ca filmul sa nu distruga cartea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...