Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce citim azi?


corap

Recommended Posts

Nope, nu ma tem.

 

Sunt nostalgica zilele astea si m-am aruncat in cartile din tineretea-mi nonsalanta.

 

Iti poti imagina ca ma ma bate gandul sa mai rasfoiesc Cronin, Thomas Hardy si Taunul?

 

De ce mi-au placut atunci asa mult?

Cum au evoluat gusturile mele literare?

 

E ceva ce simt nevoia sa cercetez.

 

 

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

vivi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 424
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Update: muncesc la "Cocosul decapitat" al lui Schlattner.
align="right" id="quote2">

Maria, daca te intereseaza, e si un film facut de Radu Gabrea dupa cartea asta, la fel de bolovanos precum cartea:))

______________________
Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutzid="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, Mihaelka [flo], il am in lista.

... tot m-am apucat in ultima vreme de perechi carte-film (de preferat in ordinea asta) - cititorul, never let me go, the great gatsby... si pentru ca s-a filmat pe-aici si aveam ceva colegi figuranti pe-acolo, macar stiu ca n-o sa ma plictisesc pana-i ochiesc [:D].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:I] intre invatat si invatat am mai citit o carte - carticica mica - frumoasa - frumoasa - Ceaunul - Kiyoko Murata - nu are cine stie ce subiect, dar are o atmosfera incredibila [cit] (bineinteles ca n-aveam de gand decat sa-mi clatesc ochii putin)

de mult n-am mai citit ceva care sa ma faca sa ma simt plutind [pk]

 

edit: maria, am reusit sa ajung la posta [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut deja o lista cu multe din cartile pe care le-ati insirat aici.

Abia astept sa mi le cumpar.

 

Mihaelka,

Ai avut dreptate. Cu Jude nestiutul a mers destul de bine - chiar mi-a facut placere s-o recitesc insa Castelul palarierului doar am rasfoit-o putintel. Nu a mai avut acelasi farmec.

 

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

vivi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu citesc acum "One Day" - David Nicholls. A fost tradusa si in romaneste, cine e interesat o poate gasi aici

http://www.litera.ro/literatura-133/o-zi-1262

 

Doar ca sa va zgandaresc curiozitatea, cartea se refera la oamenii care vin doi cate doi pe lume si care se incapataneaza sa traiasca separat, sa-si doreasca lucruri diferite, sa aiba aspiratii diferite, sa stea departe unul de altul, sa se minta pe ei insasi.

E o carte frumoasa - pentru ca intra in planul emotional al personajelor ... mi-ar placea sa o comentez cu cineva. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io am terminat ieri 'New York Trilogy' a lu' Paul Auster, nene care imi place din ce in mai putin.

Iar trilogia asta m-a calcat pe nervii capului intr-un mare fel. Bineinteles ca tuturor pare sa le placa la nebunie, numai mie mi se pare un fel de ghiveci cu pretentii de 'postmodernism', bun pentru 'discutii' pseudointelectuale.

Iar Auster insusi mi se pare doar un name-dropper, care-si imagineaza ca, daca pomeneste in aceeasi fraza pe Thoreau si pe Roebling si face trimiteri la Derrida si Lacan, da pe spate cucoanele.

 

Na, ca-l desfiintai. Te pomenesti ca si voua va place?:))

 

______________________

Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutzid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Io am terminat ieri 'New York Trilogy' a lu' Paul Auster, nene care imi place din ce in mai putin. Iar trilogia asta m-a calcat pe nervii capului intr-un mare fel. Bineinteles ca tuturor pare sa le placa la nebunie, numai mie mi se pare un fel de ghiveci cu pretentii de 'postmodernism', bun pentru 'discutii' pseudointelectuale. Iar Auster insusi mi se pare doar un name-dropper, care-si imagineaza ca, daca pomeneste in aceeasi fraza pe Thoreau si pe Roebling si face trimiteri la Derrida si Lacan, da pe spate cucoanele.Na, ca-l desfiintai. Te pomenesti ca si voua va place?:))______________________Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutzid="size1">
align="right" id="quote2">[afro] Asa deci, tu ai putut sa o termini. Eu nu. [:I] poate ca nu-s destul de cerebrala si toate aluziile si referintele de care zici ma lasa rece. Cartea am citit-o in tren de la Paris acasa si apoi inca o bucata, mi-a parut rau ca mi-am luat-o. [:I] Mik. id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...