Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce citim azi?


corap

Recommended Posts

  • Răspunsuri 424
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi ne-am focusat momentan pe Eric-Emmanuel Schmitt, ne place mult stilul lui. Se citeste usor, rapid, imi place ca nu se pierde in fel si fel de detalii inutile, dar usurinta asta de a scrie nu mi se pare deloc ca denota un scriitor prost, din contra, un scriitor bun care stie sa surprinda exact esenta lucrurilor si sa faca propuneri indraznete si/sau interesante pe care nu le lasa nerezolvate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Bine ai venit, Hestia !

 

Am citit intr-o veselie zilele astea caci sunt in concediu. Am citit si terminat 2 romane pentru copii - unul ca sa pot verifica ce citeste cel mijlociu, alt roman cumparat pentru copii : Anna Gavalda "35kg d'espoir". Dragute amindoua.

Apoi un roman de un scriitor din Guatemala "ingerul schiop". Foarte interesant caci e vorba de un sechestru cu o mutilare si intilnirea de dupa ani cu cei care au facut-o.

 

Tot incerc sa termin un roman politist de Fred Vargas si nu merge destul de repede.

 

 

Mik. id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hesstia, Ioana, si eu il citesc pe Schmitt cu mare placere. Nu am citit orice de el, una dintr carti (cea cu Mozard) am lasat-o fara sa ajung la capat. Dar Domnul Ibrahim si florile Coranului (unde si filmul e asa de dulce), Baiatul lui Noah si Oscar... (filmul nu mi-a placut asa de mult) sunt foarte frumoase. Par simple, dar in simplicitate se ascunde mult adevar si multa durere. Le recomand oricui!

 

Sa imi spuneti daca sunt singura care s-a bocit la Oscar citeva ore bune [pk].

 

------------------

Still looking for pieces of heaven...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am inceput Trei tigri tristi si mi-a amintit de Sotron.

 

E putintel speciala datorita traducerii care a incercat sa pastreze vii diferitele "dialecte" ce se vorbesc in Cuba.

 

Chiar m-a distrat avertismentul de la inceput care spune ca unele pasaje se asculta mai bine decat se citesc asa ca n-ar fi rau sa citim cu glas tare.

 

Uneori ma surpind dand glas cuvintelor.

"purma" = pe urma

"pacas" = pe acasa

 

Plus ca are pagini scrise in oglinda.

 

Si eu pufai, da' nu ma las.

 

 

 

 

 

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

vivi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai pun si eu tigri tristi la citit atunci, dar am 2 bucati de terminat - alice in tara minunilor (nu am citit-o pana la varsta asta [:I]) si autobiografia lui alice b. toklas (pe care o recitesc, de fapt).

 

acu tre sa citesc si cartile copiilor, ca am luat o leapsa cu morcoveata - tin minte ca in copilarie mi-a placut (nu mai tineam minte ce-i cu ea) si e O-Ri-Bi-La, infioratoare, inspaimantatoare. ma intreb ce naiba era in capul meu de 9 ani cand mi-a placut?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...